Mil 1ffl 1WMHSSHH SJffl I1IWS- ffl IBIWWlHLil) M DE AiarcW of Anti-revolntioiiair. 11. ip !O- to s- e- Geen middenweg KALVERMARKT No. 84 V IJ F-E N-V EERT IQ STE 1890 1 is JI 3t H Oi Z A. T E It IJL wij zal >r. is. >0. '0, -0, )0 1. I: i- iii 5 a 0. 0, 0. >0, 0, Ö- 8’ J0 do to t., :e- to ng* hoe landgenooten togen den persoonlijken dienstplicht 17 >mc en onzo logerwet geeft er op nieuw De vraag is thans, wie zich het Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco por post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ▼oor eiken regel meer 7«/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. to komen «aak niet afgaande op de professorale argumentaties der geleerde hoeren. Het gezag, waarvoor wij bij de gratie Gods thans het hoofd bukken, het hybridisch ding, dat men in ons land de clericale partij noemt’ 18 zeker van geen bijzondere goddelijke gratie als wij ten minste mogen aannemen dat het goddelijk gezag slechts op hechten grondslag steunt. De symptomen van dat gezag zijn ook lijk aan het gezag afbreuk doen. Het is de fabel van den leeuw en de vos. Toen de prooi was bemachtigd ca de ezel aan ’t verdoelen ging, moest het arme beest het met den dood bekoo- pen omdat hij niet aan den leeuw en zijne macht had gedacht. Het vermakelijk gehaspel tusschen Ro: Dordt over bewijs van. stoutst, het fierst kan toonen, wie de leeuwj wie de ezel zal zijn bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, maken bekend dat de eerste a ft ft ft ft Naar stellig, in verband tot de verklaring door de Regeoring ia de Tweede Kamer afgo- legd, wordt vermoed, is, zegt het D. v. A.-ldoll., in den Ministerraad besloten om aan den Raid van State kennis te geven dat, naar het oordeel der Ministers, de Koning buiten staat is geraakt de Regeering waar te nemen. Gelijk men weet, moet nu do Raad van State, krachtens artikel 38 der Grondwet, een advies over die verklaring aan den Ministerraad uit brengen. De mcdedeeling van do genoesheeren in do Staats-Courant aangaande den toestand van Z. M. den Koning doet het Dagblad voor Ne* derland vergezeld gaan van de volgende opmer kingen Volgens do jongste door ons ontvangen be richten houdt Zr. Ms. physieko toestand zich vrij goed, wordt hij door H. M. gevoed mot de gewone vloeibare spijzen, en is het eenigo wat de Koning nu en dan nog doet, met eigon hund het glas te grijpen, dat hem wordt aangeboden. Sims schijnt het, dat hjj H. M. nog herkent. Onder zulke omstandigheden uitsluitend te spreken van do „ernstige aangelegenheden,8 is wel wat optimistisch. Voor de rechtbank te Den Haag heeft ge diend de strafzaak tegen Hans Eugen Rudolph Carl Curt freiherr von Barnokouw, vreemdeling, oud-soldaat van het O.-I, leger on sociaal-demo- craat, thans logeeronde te Scheveningen in het „café d’Orangc8, beklaagd van vóór eenigo da gen in het bureel van den hoofdcommissaris van politie den hotelhouder van „de Toelast8 een klap in’t gezicht to hebben gegeven, i. In zijne brochure „mijn uittreden enz.8 be- «prèèkt Groll do vraagwaaraan het gezag zjjn recht ontleent Het resultaat zijner bewijs- voering is, dat er geen gozag is, op behoorlijken •y* basis steunend, dan dat met godsdienstigon grond slag, met andere woordenhot gozag bij de gratie Gods. Het onderwerp leent zich wel tot debat en de Amsterdammer voort daarover thans een twistgesprek met do Standaard, hotgeou uit het oogpunt van politieke windstilte wol te verkla- ▼oa is, hoewel het een zaak betreft, die men liever verwijzen zou naar het studeervertrek van den theoreticus dan de pers hierin betrokken te zienvooral do practische pers, die het gepaf on gepoef der liberalen over leerplicht, stem recht enz. niet dan met ergernis aanhoort. De conclusie van Kuyper over het geloerde botoog van de Amsterdammer is, dat er tusschen bon geen diepe klove gaat eene conclusie, die voor het radicale blad niet zeer eervol mag booten en die het zeker allerminst wonschto uit te lokken. De Standaardman zegt er zoo ongeveer van In alles gelijk aan ons, uitge nomen de zonde; en daarop mag hot gezag niot gebouwd zijn, dusGeen gezag zonder con sciëntie. Zou het ook daarvan komen, dat mon to veel heeft willen bewijzen Waartoe hot te veel bewijzen leidt is lang bekend. Om don gladden aal af to stroopon is slechts een woinig zand van noodo en oen zandkoker soekt Kuyper in zijn studeervertrek niet te ver geefs. Hij hooft er reeds zoovolon de oogen luoè verblind. Wij Nederlanders staan gaarno op een vasten basis, en wagen ons niet op één nacht ijs; wij «ion daarom ook het gezag liefst ruston op een Vasten grondslag. Vandaar ook het twisten over do vraag of Willem III oen vorst is bij do gratie Gods, ja of neen. Onzo Tweede Ka merleden hebben aan die vraag heel wat ge leerdheid en veel kostbaren tijd besteed, en het oinde is geweest dat door „do helft plus één8 is uitgomaakt dat do bijvoeging „bij de Gratie Gods8 geoorloofd en verplichtend is. Waar professors het oneens zijn, valt het voor den leek, moeilijk uitspraak te doen edoch, wij wagen er ons aan, ook al om uit de windstilte en in de bescheiden meaning dat de zoo moeielijk is, als men meonon zou, En daarop hebben wij geantwoord, dat naar ons inzien de minister in zijn Logerwot hot juiste getroffen hooft, door on protostantsche èn roomsche aanstaande bedienaren van don gods dienst vrij te laten, met inbegrip van loden van erkende geestelijke orden. Dit achten we bil- lyk en op hot oogonbük do bosto solutie van hot probleem. Er is dus zoover we zien kunnen geen ver- schil tusschen ons on de unti-revolutionairen in den lande. Do Standaard althans hoeft in ge lijken geest over do ministerieele vrijstellingen gesproken. Alleen hobbon wij er den algomoonon re°,el aan toegevoogd, dat vrijstellingen van den dienst alleen van burgerlijken (on dit spreekt van zelf, ofschoon we het niet noemdon) van geneeskun digen aard behooren to zijn. In dien gedachtengang voortgaande, zoidon we, dat indien later de gehoele natie voor dit denkbeeld gewonnen mocht worden, do nu voorgestelde godsdienstige vrijstellingen gemak- kelyk uit de wet koudon worden gelicht, als dan overbodig. Is dit niet juist? Wij wenschen onze roomsche landgenooten ^5 Seeneu deele te prikkelen of te kwetsou. We strijden te hunnen aanzien voor volkomen gelijkheid voor de wot; achten privileges voor ledeieen verkeerd; en zien dus geen andere kans om de bestaande moeilijkheid op te rui men, dan langs den door den minister voorgo- stelden weg. Aangenaam zal het ons zijn in- dien al de bovengenoemde bladen van dit ons schrijven notitie willen nemen, omdat we ons van alle nevenbedoeling in dozen volkomen vrij weten en ons die door niemand wenschen toe gedicht te zien. Er zijn reeds misverstanden te over in de politieke wereld.8 niet bijzonder goddelijk, ook al voert het ons land in clericalo richting dit is oen tweede grond van twijfel aan don conscientieusen grond slag van dat gezag. Wij durven dus nog niet aannemen dat het huidige clericale gozag zijn recht ontleent aan de gratie Gods. Maar nog om andere roden meenen we zulks te moeten betwijfelen. Het clericale gezag heeft zijn ontstaan te danken aan de stemmen van „de helft plus één8 in ’88, een stemming die noch ons noch dr. Kuyper vermag te overtuigen dat hot goddelijk recht hier in het spel was, te meer ala amea bedenkt hoo walglijk die „helft plus één8 bij elkaar word getrommeld on wat die „helft plus één8 is. Om uit dozen hartgrondigen twijfel verlost te worden, wenschen wo daarom, dat het gezag in ons vaderland spoedig overga in handen van oen partij, die niet het twee godendom aanbidt, maar als één, krachtig lichaam, in do kracht harer overtuiging haar gezag vindt. Wij zouden dan tevens van die geleerde bespiegelingen over hot gezag verlost worden, want het is een niot to miskennen waarheid dat aan hot gezag het meest wordt getornd wanneer hot niet vast ia elkaar zit. Wij voor ons zien ochtor in dat twisten over do grondslagen van het gozag geen heil. Het is een stooten in’s Blauo. Of er dan kwaad in schuilt Ja en neen, zonden we antwoorden, Eon biljartspelend student, mot wien men om zijn voortdurend misstooten den spot dreef, gaf den grappenmakers ton antwoord, dat het beter was althans in ’s Blauo dan in ’s Grüno to stooten. Dat kostte 50 mark. Onschuldig schijnt dan ook dat diepzinnig redeneoron in ’s Blauo en toch zou Kuyper gaarne do windstilte te baat willen nemen om de dobberende vaartuigjes der anti-revolutionairen on radicalen in eikaars na bijheid te brengen, wat toch oven onzedclijk zou zijn als oen verbond tusschen Rome en Dordt. Beiden hebben geheel verschillend uit gangspunt, ook al zijn er in beider program democratische stroomingen, die in dezelfde rich ting loopen. Ook voor het gozag echter zou hot verderfe- ijk zijn, evenzeer als het verbond dor clericalen. Men verbindt zich om meê te werken tot een bepaalde zaak; is deze verkregen dan staat men weer vrij tegenover elkaar, zoo redeneert kuyper. Zulk eene handelwijze moot noodzuke- - dit jaar invalt op Maandag 20 October e. k. Sneek den 3 October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. B EK ENDMAKING. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van de genioento Sneek, maken door deze aan do belanghebbenden bekend, dat ingevolge artikel 27 der wet op het personeel van den 29sten Maart 1833 (Staatsblad no. 4), een ieder gehou den is aangifte te doen van de percoelen dio op don 15den Mei dezes jaars niet in gebruik waren, of, door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop van het dienstjaar in gebruik genomen of van mobilair voorzien werdenvan het aanschaffen van meerdere dienst- en werkboden of paarden dan op den 15 Mei werden gehouden en eindelijk van het aanwenden tot belastbaar gebruik van zulke voorwerpen van de 5de en 6de grondslagen, als aanvankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd zijn, zoomede van paarden die in den loop van het jaar het tweede viertal hun ner melktanden hebben verloren. Zullende de aangiften hiervan moeten ge schieden ten kantore van den Ontvanger, al vorens die omstandigheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd, dat volgens het laatste lid van het eenig artikel der wet van 20 Juli 1881 (Staatsblad no. 149), de be palingen omtrent tydelijke vrijstelling van grond belasting, zjn blijven bestaan voor gebouwen, zoolang deze dienen tot landbouw, tuinbouw, veehouderij of soortgelijke middelen van nijver heid, om don ontgonnen of droogge maakten grond zelven vruchten te doen afwerpen en dat ter bekoming daarvan, door de belanghebbenden binnen drie maanden, na de in gebruik stelling van die percoelen, aan het Gemeentebestuur aangifte moet worden gedaan. Sneek den 17 October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA. De Secretaris, BENNEWITZ. U I T D E P E R 3. Dezer dagen gaven wij een beknopt overzicht van ’t geen de Nieuwe Pr. Cr. Cl. (auti-revo- hitionair) over de vrijstellingen in de Legerwet had geschreven on de uitingen daardoor ontlokt aan een drietal organen dor roomsch katb olie den: Tijd, Maasbode en Centrum. Naar aanleiding van een en ander schrijft iet blad: J „Wij nomen deze gelegenheid te baat om duidelijk te verklaren, dat wij niet hebben en niet wenschon te hebben een afzonderlijk ge voelen over de quaestie der vrijstellingen. Heeft men uit onze woorden daarvan den indruk bokomon, dan moet dit aan oen minder heldere o- voorstelling onzerzijds liggen. Vrijstellingen van deii dienst voor aanstaande bedienaren van den godsdienst achten wij te behooren tot de door niets gemotiveerde gods dienstige privileges uit vorige eeuwen. Iu het afgetrokkene beschouwd, zouden we dus wou- schen dat ook theologische studenten on semi naristen moesten dienen. Doch zoover zijn we nog niet on wie zeggen wanneer we zoover zullen komen Thans staan wo slechts voor de vraag: het bezwaar weg te nemen dat onze roomsche hebben c. o. h u 63 e- I* 3 ur T SUB i - -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1