■IB- ffl 1DIWWIHHD Ï0011 DE fflfflffi El HET IRRiDMEW 8 1EE Anarchist of Aitiwliiiioiiair. 1. 18M Geen middenweg No. 85 V IJ F-E N-V EERTIQSTE A R G A N G. r W OE K *si> A <J- 23 O CJ T O U JE 0 .s v :d ie ad to Alle brieven in te zenden. a, in J, 0, Ö8 te gemeente Sneek maken bekend, dat de tweede KALVERMARKT dit jaar invalt op MAANDAG 3 NOVEM BER e. k.. Sneek don;21 October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor gemeente Snoek brengen ter openbare kennis, dat het door hen opgemaakt Suppletoir-Kohior van Belasting op de binnen deze gemeente ge houden wordende Honden, dienstjaar 1890, van den 22en dezer maand, gedurende acht dagen ter Secretarie alhier voor een ieder tér inzage zal liggen, binnen welken termijn belanghobben- den tegen hunne aanslagen op ongezegeld papier bij hun College bezwaren kunnen inbrengen. Sneek den 21 October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.—; franco per post 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ii. Zoo kan men er toekomen om zich to gaan verdiepen over do vraag, waarop het gezag ei genlijk moot steunen. Veel wijzer dan zich in bespiegelingen hieromtrent to verliezen, is het, den feitelijken toestand to nemen tot uitgangs- De kalmte in de gelederen der roomsch-katho* lieken gekomen na de jongste beslissingen van den Algomeenon bond over de afschaffing der plaatsvervanging, is weder verbroken. Op nieuw ia de quaestie aan de orde gesteld. In een Vrijdag in Den Bosch gehouden ver gadering van de voorzitters van alle r.-kath. kiesvoreenigingen in Noordbrabant is met alge- meene stemmen, op éóa na, de volgende motie aangenomen. „De Provinciale Bond der r. k. kiqavereeni- gingou in Noordbrabant, „in aanmerking nemende i „dat hot nu aan het bewind zijnde ministerie ondanks alle vriendelijke on dringende vertoogen, ondanks do van alle zijden geopperdo bezwaren on bedenkingen, gemeend heeft do verantwoor delijkheid op zich te moeten nemen van het thans ingediende wetsontwerp tot leger-organisa- tie; „dat bij de memorie van toelichting van ge noemd wetsontwerp met geen enkel woord gewag wordt gemaakt van de allergewichtigste bezwaren, die van allo zijden tegen algemoonen dienstplicht en afschaffing dèr plaatsvervanging werden te berde gebracht, evenals bestonden dio bezwaren niet, of als waron zij de moeite der wederlegging niet waardig; „dat dus dit ministerie, ia plaats van de plaatsvervanging en andere vrijheden in zake militieplicht te bestendigen, do behandeling van een wetsontwerp mogelijk maakt, dat onnoodig der bevolking den zwaursten, bijna ondragelijken ast oplegt; „dat toch volgens het oordeel van don bond geen reden aan te voeren is, dat de eigenaar dige verdediging, die do gesteldheid van ons vaderland eischt, zulke zware offers van de be völking vordert en zulke inbreuk op de vrijheid wettigt „dat een ander ministerie zich wel zal wachten wederom een wetsontwerp op zich te nemen dat zoo zeer iudruischt tegen den aard, den vrijheidszin en de waarachtige bolangen van het Nederlandsche volk, en dat zooveel beroering in den lande heeft verwekt; „dat men van dit ministerie had i wachten van de behandeling van zulu een wets ontwerp bevrijd to blijven, te meer en tweespalt tusschen de regeeringsgezinde partij zoude veroorzaken. „Spreekt als zijn overtuiging uit, dat verdere samenwerking tusschon dit ministerie en de Staten-Gcneraal ongewonscht moet geacht worden. „Besluit van deze zijn zienswijze met volko men eerbiediging van ieders vrijheid, overtuiging on onafhankelijkheid, kennis te geven aan do katholieke leden van de Eerste eh de Tweede Kamer der Staten-Generaal.“ ’t Is de Tijd die deze motie mededeelt. Zij heeft er de primeur van. Het blad voegt er eenige woorden bij, waardoor het hoogst ernstige van deze motie nog duidelijker uitkomt. Dat de aanne ming van zulk een motie noodzakelijk is, wijt het blad voor het grootste gedeelte aan de anti revolutionairen, die, van alle zijden gewaarschuwd, toch tot dusver hardnekkig geweigerd hebben iets te doen om den steen des aanstoots uit don weg te ruimen on die niet geschroomd hebben ter wille van oen ondergeschikt punt, gelijk de persoonlijke dienstplicht ook voor hen was, geheel de vrucht eoner met veel moeite en na langjarigen stryd behaalde overwinning op hot spel to zetten. Doch ook de regeoring is volgens de Tijd niet van schuld vrij to pleiten. Hot schijnt haar voornamelijk ontbroken te hebben bij haar optreden en ook later aan de nood- zakelijke kennis van hetgeen in den boezem van een groot gedeelte van ons volk omging. Daarbij voegde zich nog een en ander wat de ontstemming bij duizenden niet weinig dood toenemen en in een ware verbittering dood overgaan. Het supreme dédain, waarmede de minister Borgansius do bezwaren tegen den persoonlijken dienstplicht in do memorie, welke zijn wetsontwerp vergezelt, is voorbijgegaan, was voorzeker zoo onstaatkundig mogelijk on heeft meer kwaad bloed gezet dan de mini-Cor waarschijnlijk verwacht heeft. Over de directe of indirecte gevolgen van de motie van den Noordbrabantsohen Bond wil de Tijd geen voorspellingen wagen. Het laatste woord in dozen blijft aan de Ka- s morleden, wier onafhankelijkheid door de motie volkomen wordt erkend, en aan wie door de grondwet „ruggespraak" mot hun kiezers ver boden wordt. Dit laatste wil, naar hot blad doet opmerken, natuurlijk niet zeggen, dat elke vertrouwelijke bespreking van de politieke zaak tusschen kie zers en gekozene is uitgesloten. Inderdaad schijnt dan ook een zoodanige bespreking tus schen de Noordbrabautsche afgevaardigden en presidenten van kiesvereonigingen te hebben plaats gevonden, immers Maandag jl. werd een gecombineerde vergadering gehouden in het gebouw van den Katholieken Kring in Den Bosch. Het daar gesprokene bleef echter ge heim. De Tijd eindigt met den wonsch dat het alsnog aan de Kamerleden moge gelukken, de dreigende breuk te voorkomen en de eenheid der rechterzijde te bewaren. Van katholieke zijde, alleen echter valt geen uitredding te ver wachten; blijven alle anti-revolutionaire Kamer leden de gedragslijn volgen, hen door dr. Kuy- per in de Standaard voorgeschreven; blijft bij hen de doode letter van het program van hun leider als hoogste wet gelden, boven het waar achtig belang dor natie on de zegepraal van hun christelijke beginselen, dan voorziet de Tijd een toekomst vol onheil en verwarring, en dan zullen noch hot woord van invloedrijke mogen ver- leiders, noch de grootst mogelijke meegaandheid --en toegevendheid van de katholieke atgevaar- - -nog daar digden in de Kamers, noch het woord van de aet ministerie wist, dat dit onderwerp scheuring regeeringsgezinde pers krachtig genoeg blijken a i algemeen belang, ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/» Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. plus één tegenover do helft min één, want zulko wetten zijn juist geschikt om onrust en wanorde te verwekken daartoe wordt de goedkeuring gevorderd van ja ii* vaQ jjej voik. Daarin ligt do waarborg voor gezag, en hot eenige wat daarna wordt gevorderd is een eer lijke, onberispelijke uitvoering van do wet, Daarvoor zijn mannen noodig van onverdachte eerlijkheid en die zijn er gelukkig wel te vin den, moer dan eerlijke prinsen waarvan de kerk zingtVest op priuson goon vortrouwen. Natuurlijk zou niet in alios de regol van voorstanders kunnen goldon. Alleen dio wetten, waarin de macht van hot gozag wortelt, moeten aldus worden vastgesteld. Daaronder vallon dus niet do organieke wetten dio de onderlinge ver houding dor burgers regelen. De regeering moot niet worden aangogaapt als een uit den hemel gezonden gratie, het ge zag moet niet worden gevoeld als eon overmach tig juk als dat van mijnheer „portemonnaie", twoo gezaghobbonden die in aard en afkomst aan tweelingbroeders doen donken, -— n’ en deplaisode democratische ontboezemingen van dr. Kuyper maar het gezag dat door onderlinge samenwerking tot stand gebracht wordt eu door zijne eerlijkheid het algemeen vertrouwen wekt, moet hot gezag zijn van den goeden herder over zijne schapen, van den eerlijken, bominnelijken peadagoog tegenover zijne leerlingen. Daartoe wordt echter vereischt dat de man in ieder zijner leerlingen een mensch ziet, wiens rechten hij niet mag verkorten. Dat alleen zal in do oogen van hot volk als een gezag bij de gratie Gods worden genoemd. Noemt ge dit een utopie, behoorende in eon ideale wereld, dan verwijzen wij u naar het go zag dat do leer van den idealist Jezus nog na 1800 jaren allerwoge heeit; een gezag waarvan do Keik nog eon stokpaardje maakt om het volk heel liefelijk onder den duim to houden. De leer van hem, dio zeide: zalig zijn de reinen van hart, heoft moer gezag dan het clericale monster, dat er als uitwas indirect zijne levens kracht aan ontleent en, zijne moeder niet geheel vergetende, kraait van: Geen gezag zonder con sciëntie, geen koning zonder gratie Gods, maar het in zijn hart niet gelooft. Het gezag der cle- ricalen is reeds daarom geoordeeld als buiten de gratie Gods te staan, omdat Lot niet alle godsdien sten duldt, wat met God wol hot geval ishet gozag van een vorst, die niets doet of het land ten verderve voort en zulko vorsten zijn er volgens de Engelscho clericalen, do puriteinen uit de 17de eeuw, geweest verdient niet don naam van Koning bij de gratie Gods. Het eenige, het hechtsto gozag is dat, wat uit den geest van hot volk voortvloeit en door het volk wordt vertrouwd omdat het zijn eigen maaksel is. Wie met ons zulk oen gezag wen- schelijk acht, hij spreke het uit in den wensch naar ALGEMEEN KIES- en STEMRECHT. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der i )- d punt van het onderzoek. Hoe velen in ons land geloovon werkelijk aan eon Koning bij de gratie Gods Al ware het percentage dor twijfelaars slechts 10, hoewel het veel hoogor is, wat zou dan de hechtheid beteekonon van het koninklijk gezag bij Gods gratie P Carmen Sylva zo^t: Men haalt dikwijls do bijbelwoorden aan: Vest op prinsen geen -vertrouwen! en vergeet daarbij wat volgt: om dat zij mensclion zijn. Welnu: menschen die in hunne doloeronde korkon dat lied aanhoffon, kunnen toch in gomoede niet geloovon dat zo j’n prins eon gratio Gods is? Ons dunkt hot nog voegzamer de stelling der conservatieven to aanvaarden. Uno bonno con science, appuyóo par une portemonnaie bien garaio, dr>nne un incroyable aplomb au ca- ractère le plus timide. Do portemonnaie, dat is de hechtsto grondslag voor hot gezag, althans in onzon tijd. Of hot eon deugdolijken grond slag zal blijken, meenen wij te moeten betwijfe len, daar het meer een gezag uit overmacht dan vvel een conscientious gezag is. In zooverre zijn wo het moer mot de Standaard eons, dat het eerste om het halve uur afwisselten al moge het halve uur ook wat lang duren, do teokenon «ijn er dat de onzodolijke overmacht van het kapitaal zal ondergaan. Er is ook al lang ge noeg misbruik van gemaakt; het portemonnaie gezag, dat zooveel kwaad heeft gedaan, zooveel eerlijkheid en rechtschapenheid heoft doodge drukt, zien wo met al zijn hechtheid van grond slag niet zondor leedvermaak ton gronde gaan. NVij kunnen dus niet meogaan mot gezag uit overmacht, noch mot gozag aan don godsdienst ontleend; wij wenschen het gozag evenmin ge baseerd te zien op de „helft plus één, zooals Croll het uitdrukte. Gehoorzaamheid aan de wet moet voortvloeien uit het innerlijk besef dat hot eene rechtvaardige Wet is, een wet dio het algemeen belang beoogt. Daartoe is echter niet genoeg de opinie van do helft plus één te kennen: het geheele volk moet daaraan zijn zegel hechten. Nu zou mon zeggen, dat zulk een wetgevend lichaam veel van een oolschen landdag zou weg krijgen. Daarvoor Z1JU we niet erg bevreesdwanneer de rechten v»n den mensch naar vollo waarde worden ge schat, wanneer alle Nederlanders doel hebben aan de regeeiing, dan zal men hot wel spoedig eens zijn daarover, dat rust en orde zijn in het en dat dio begeerlijke zaken zijn te verkrijgen door het wettigen van bandeloosheid en anarchie. Dan zijn er wetten fioodig die niet vastgcstcld worden door de helft OEEKER CRIJRAN H as I ai I I r i Je :t. 12 6 27 21 1 1« ot so it *6 M 5 )Q 0- 1- Id U n i, i. .o w lUn* 1 1 - 15 w I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1