o CBIIBÏE HI® IBOMMBf Slffl ■IÏS- Eï HMfflTlHllD IWll lil KALVERMARKT No. 86 V IJ F-E N-V E E R T I G S T E 1890 Q- a' JF POLITIEKE WINDHOOZEN. 25 OCTOBER, van van onwaar ler tweedo van het te besnoeien, nog iets bij moeten doen. Bij dezo Courant behoort als bijblad Feuil- leton-nummer 74. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden fmuCo per post 1.25. te de16"0" e“ 8tukke“’ 01 redactie betaeflWo, tranen 4. Idem van J. on E, Sandors. 5. Benoeming van een Geneesheer bii de Algemoeuo Arm voogdij, J 6. Worstel tot verbetering der afvoor kaas on boter van do waag. t0&®- hüt Primtiof-Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1890, bij Go- deputeerde Staten. J 8. Alsvoren tegen het le Suppletoir-Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1890, J. Gomeente-bogrooting, dienst 1891. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS d, gemeente Sneek maken bekend, dat de ?nvalt °p MAANDAG 3 NOVBM- EEK e. k. Sneek don 21 October 1890, Burgemeester en Wethouders voomoemd ALMA, Burgemeester. BEN NEW ITZ, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag den 25den October 1890, des namiddags 6 uur. Punten van behandeling; 1. Resumtie der notulen, 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz, 3. Adres van A, B, Lankhorst. AD VEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernomen bii den Uitgever. U I T DE PERS. Gelijk zich verwachten liet is het Centrum bitter ontstemd over het besluit van de presi denten der It. K. kiesvereenigingen in Noord- brabant ter zake van de Legerwet en de af» schafling der plaatsvervanging. Het blad is beslist tegenstander van den persoonlijken dienst- plicht, maar heeft zich steeds tegen alle agitatie verzet. Het vreest dat dezo nieuwe manifestatie op nieuw verdeeldheid zul brengen in de 'rele« deren, Wil dezo motie door ’t blad”een .burgerlijk Pronunciamiënto" gehoeteu iets betoekenen, dan moeten do katholieke leden der I weede Kamer ton spoedigste medewerken tot den val van het ministerie om het pUats te eoen maken voor welk ander ook. Hoe de presidenten der kiesvereoaigiugon van slechts II der 26 katholieke kamerleden de verant- woordelijkheid van zulk besluit op zich durven nemen zonder andere on vormoedelijk zelfs zonder hun eigen kiesvereenigingen geraadpleegd to hebben, kan het blad niet Ingrijpen. Do Maasbode is juist het tegenovergestelde gevooleii als haar parcijgenoot toegoduan. Zij geleifèir/ £Jefiü^Ló^n/y&fl^eKcrheia dat het geheels ministerie zich aansprakelijk stelde voor de legerwet, sprak zij de meening uit, dat voor do katholieke loden der Tweede Kamer de noodzakelijkheid gekomen was om de begroeting van den minister van oorlog te verwerpen. Nu het zeker is, dat hot gehoele ministerie de wet verdedigt moet verder worden gegaan en dienen alle begroetingen door de r. k. leden te worden verworpen, immers van een ministerie dat men niet vertrouwt, keurt men het budget niet goed. Van do liberale pers wijdt de N. R. C. een artikel aan het manifest. Het blad noemt het „hoog ernstig", niet in de gevolgen voor de eene of andere partij, maar in het karakter, het revolutionaire karakter van de daad zelve. Met de motie harer presidenten heeft de ultra- montaansche partij een nieuw politiek stelsel, het stelsel van regeeren door politieke clubs, hier te lande ingewijd, De Standaard meent dat deze motie de Brabantsche noemt het blad haar de anti revolutionaire partij wreekt op haar bedillers ia zake de motie-Keuchenius. Al de verwijten, toen tegen de Standaard c,s, gericht, ook van r.-k. zijde, kunnen thans op de ontwerpers der motie worden toniggebwht. Overigens zegt. Nu zul men zeggen, dat we aan ’t dwarskijkon zyn en de schuld hiervan nog schuilt bij de hberahston. Maar eilievodo cloricalen zijn al in un derde jaar, en de begrooting wordt eer hooger dan lager voor het openbaar onderwijs, om met te spreken van hot bijzonder, dat dit jaar do niet te verachten kleinigheid van f750,000 uit de zakken dor belastingschuldigen zal klop pen. O gezegend clericalismc Wij hopen dat gij, die tot versiering uwer tempels steeds geld weet los te kloppen, over onze offervaardigheid niet zult klagen. Als de zakken leeg zijn, zult ge ons zeker toostaan, ze bij u oens weer te komen vullen. Een vervaarlijke windhoos is losgebroken op het Loo. De welbekende Henry Tindal wordt als de oorzaak er van gebrandmerkt door de clericalon, ja zelfs do rustliovonde liberalen zijn er zoo onrustig, zoo zenuwachtig van geworden, dat ze den man zouden wenschen naar de.,....! Hot Llandelsblad heeft er heel wat over uitge varen, en wee den wolf die in kwaad gerucht staat Hij moet wol met stevige argumenten komen en niet uit kleine praemissen groote j conclusies afleiden en anders wordt hij het kind van do rekening. Toch schijnt do praemisse zoo hooi klein niet geweest, ten minste de wind hoos is al dadelijk gevolgd door eon geduchte vermindering van zeilen. Zou hier uit voorzorg of wel door het toevallig opkomen van oen tweedo windhoos aan zoilenrovcn gedacht zijn? Het toeval speelt dikwijls ceno groote rol in de wereld. Toch stemt hot tot nadenken, iets dat de clericalen betitelen mot den vinger Gods De ziekte des Konings eon toéval Maar waarom regeert Zijne Majesteit dan van 1 Jan. tot 31 Deo., of liever, om Tindal niet te na te spreken, van Mei tot October ons land van uit zijn slaapkamer, waar hij natuurlijk geen Tindal maar ook geen Minister kon ontvangen. En waarom wordt de Koning eensklaps door doctfi- ren bestormd en het volk door bulletins, nadat Tindal ons heelt verteld dat do Koning ziek is, te ziek om iemand, zelfs zijne vertegenwoordi gers te ontvangen. O Tindal’. is in u een profcten-gcest gevaren, dat na uwe geruchtma kende openbaring alles als naar het Loo stormt O geest van Amos, maak dan ook de geesten wakker voor do defensiezaak, open ons aller oog voor den „deplorabelen" toestand van onze landsverdediging. Wij zijn aan toevalligheden al een weinig gewend, om ook de ontnuchtering eener nieuwe windhoos te kunnen verdragen. Ja op gevaar af van ons te verrekenen, verwachten wij dat ge ook den Minister van Financiën eens zult narekenen, als hij ons vertelt, dat wo dit jaar ovèrh'ouden on toch nog zooveel te kort komen. Laat het toch niet aan hot toeval over, ook al zal men het voor iets toevalligs willen aanzien, I Ëeh andere windhoos is uit Engeland komen overwaaien en bedreigt de schepen die onze Hollandsche runderen en schapen naar Albion zouden overbrengen. Thuis blijven is onze eenigo keus, maar geen voordeeligo keus. Wat toch zoo’n enkel geval van pestziekte niet vermag, j Ligt daarin ook een les of liever een waar schuwing togen een andere soort verpesting In hot katholieke Spanje is dezer dagen eon strenge philippica uitgesproken tegen den ko- uiug-vrijmetselaar van Italië, die in een sehoone tegenstelling tegenover den Paus werd gesteld als do logon tegenover do waarheid. Wij hopen niet dal een windhoos deze smetstof naar ons land ovorwaaic; het liberale catholicismo zou dan nog meor te lijden hebben dan van msgr. don aartsbisschop van Haarlem, die het reeds vervloekt. Arm ding 1 Gelukkig dat hot geen groote familie bezit. Eu in onze Koloniën ook al windhoozon In t voorjaar boeit Suriname het zoo moeten ont gelden, dat wo nog nauwelijks van den schrik zjn bekomen en nu op Flores iets dergelijks t Is zeker een toeken dos tijde, die windhoozon Men bespeurt ze in West en Oost, ja waar niet alIn ’t Noord en Zuid ook alMonseigneur in Haarlem, die de liborale katholieken ver vloekt en „de Talmudjood" ia Maastricht die heftig te velde trekt tegen onze joodscho land- genootcu. O clericale bewindsliedenOnder zoek u zelf in do binnenkamer en vraag het uwe geestelijke voorgangers of zij in al die windhoozon niet den vinger Gods zien. Floros geeft er gerende aanleiding toe. Gouddorst is do oorzaak van velo, ja do moeste gruwelen uit de wereldgeschiedenis. Voor goud werden duizenden in slavernij geslooptvoor goud wer den milliooaen mcdomcnscheu vermoord. Uit naam dor beschaving! juist dat is het walglijke er van. Als men een mopshond de ooren af snijdt en hot beest van pijn doet ineenkrimpen, denkt men ook alleen aan beschaving. Plui over u, gij Keucheuius en gij Schaepman, dio zoo iets verdedigen durft. Maar heeft Sciiaep- man het wel verdedigd Zijne rode kwam I l.icrop neer, dut alle beschaving, naar do ge- I schicdeuis leert, haar oorsprong vond en nog vinaj in gouddorst. Volkomen waar, maar is I dat een aidoend avgumous tw» Uv Flores, wat Schaepmau toch zeker meent, daar hij zich tegen de liberale aanvallers van onze regeeriug teweer stelde, dan moot ook de sla vernij niet worden afgesehaftdan ligt daarin een tweede reden voor de regeeriug om het protocol van het anti-slavencongres te Brussel niet te teekenen. En zoo spreekt men uit naam van don godsdienst 1 Wij voor ons zijn overtuigd dat het gevaar lijke, verderfelijke windhoozen zijn en teekenen daarom protest aan tegen de woorden I Schaapman en Keuchenius, dat alles is „in volkomen noi’malon toestand." Wij vinden zulks onmenschelijk en en daarom abnormaal. Heden prachtig zomerweer, morgen storm Zoo gaat de barometer tegenwoordig van het eeue uiterste in het andere over en zoo ooit, dan mag van ons klimaat wel getuigd worden de uitersten raken elkander. Het ergste, of schoon het al erg genoeg mag heeten, is dat het humeur van veel monschen er onder gaat lijden en zoo wordt het grillig klimaat oorzaak van veel grillige temperamenten, een verschijn sel, dat ook onze politieke mannen van het Binnenhof schijnt aangetast te hebben. De rukwinden, die ons in den laatsten tijd komen overvallen op politiek gebied, gelijken op windhoozon, die meer dan gewone stuur manskunst vorderen. Bepaald gevaarlijk worden die hoozen, wanneer zij zoo op eens, bij twee on drie tallen, hare waterkolommen opjagen, en dan wordt het voor don staatsman gebiedend nood- lakoljjk naar een veilige haven of reede uit te «‘0“. Zoo ooit, dan heeft ons elericaal bestuur bij do gratie Gods mot die hoozen te worstelen, eene omstandigheid die ons medelijden zou wek ken, indien niet bij onze cloricale bewindsman nen een stoutheid te constateoren viel, dio grenst aan hot vermetele. De spoorweghandel, die voor «en paar dagen alle ontvangorsbeurzen heeft uitgeschud, kanjhet getuigen. De schoolquaestie levert een nieuw bewijs voor deze stoutheid. w Bezuiniging der Staatsuitgaven was de lok vogel in ’88bezuiniging ook en vooral op het onderwijs en daaruit voortvloeiende ontheffing van belastingen, hoeft vele kiezers toen in hot clerjcale net verstrikt. Verstrikt in letterlijken *in, want de uitkomst, die we thans eeniger- mato overzien kunnen, leert ons dat de beloften ijdel waren. liet deernis waardige vau den be drogene vermag echter niet ons hart te ver murwen ten opzichte dor verstrikten, die, als half dode konijnen, door groote woorden opgojaagd, het .clericale kamp binnen vlogen om heul te toeken bij toga’s en pastoorsmantels. Wij achten het eene onvergeeflijke dwaasheid, in onzen tijd van politiek rumoer, bij opko- i menden storm niet de zeilen te reven en zich, onzeewaardig dikwijls, een eind den politieken waterplas op te laten drijven. Kijk uitje oogen! moet tegenwoordig voor iodcron kiezer het wachtwoord zijn, bij de telkens opkomende stor men uit het zuidwesten. Eon oogje in ’t zeil Voar de partij die vari daag roept van Koningen il de gratie Gods en morgen zingtvest op Prinsen geen vertrouwen. Maar tor zake. De uitkomst vau het clericale régeeringsbo- e‘d leert ons dat wo deerlijk gefopt zijn, zoo- volen van ons aan bet elericale relletje hebbeu mcê gedaan. Zooveel millioen te kort, de f getallen loopen over do twintig, en zijn ons daarom te hoog om zo tc noteeren het open baar onderwijs schijnt geen bezuiniging toe to laten, ten minste do hcerén hebben er, in plaats r 4» I i l V BAH. OEEKER C<

Sneeker Nieuwsblad nl | 1890 | | pagina 1