Mims- ffl WIWffllHLIll IMS PE (EIEEOTC EK 1E1 ttMMSSm SSffl. WW mr til NaUonali ffliiii I No. 3 1891 DE UITBREIDING DER STEDEN. NATIONALE MILITIE. Z A. T E 1) A J A JN U A It I, 17 i. 1* ge- te geschikter tijd voor be- partijen, die nu KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, van van mr. van Beide deze in die voor den aanbouw tot nu toe niet aange kocht, zijn maar die zeker binnen weinige jaren voor dat doel zullen gebruikt worden. Hier zich het noodige toe te eigenen is de plicht de stad, die dan in vereeniging met de aan- Wanneer In de Tweede Kamer is dezer dagen aan de eene geschikte, ruime woning, of voor een goede, frissehe slaapstee te betalen, baat het erbar- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cnt., voor eiken regel meer 7 */2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze CO L’BANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Bij deze Courant behoort als bijblad Feuil- leton-Eummer 83. melijk weinig, wanneer deze door politie- bouwverordeningen worden in ’t leven geroe pen; zij lijden daarentegen onder deze voor schriften, die reeds het geringe aantal kleine j woningen nog verminderen en daardoor de een onbereikbaar peil doen stij len van reglementen, de herstelling van slechte, te enge, ongezonde, lage bedompte woningen te verhinderen men heeft hierdoor echter niet de ziekte-zelf, maar slechts hare verschijnselen aangetast en zelfs de ziekte daarvoor verergerd. Beter nog slecht wonen, dan in ’t geheel geen dak te bobben. De ongelukkigen welke nif. de middelen bezitten om de hooge prijzen voor i bouwmaatschappijen er voor zorgt dat de houw maat houdt met de behoefte. Tal van zij voor deze nieuwe gedeelten de noodige straalverbindingen maakt; ze voorziet van gas- i en waterleidingener bij de concessies aan tramwegen en omnibussen aan denkt, de nieu we wijken spoedig te doen aansluiten met het verkeer in de stad door billijke tarieven, dan zal zij zonder geldelijke offers te moeten bren gen een doelmatige uitbreiding der stad be werken. Tot zoover het Berliner Tageblatt. orde een wetsontwerp, dat door den voorzitter I wordt genoemd wijziging van het kiesrecht terwijl het overigens vrij algemeen den naam Stedenwet wordt gegeven. Even als de stren ge vorst van dezen winter in de vorige week aanstalten tot vertrek maakte, was ook in ons parlement de vastgepakte massa van anti-revo- lutionairen en katholieken aan ’t losbrokkelen geraakten even als de natuur weer bijgedraaid is en de oostenwind de eenheid weer herstelde, zoo heeft ook in de Kamer, zij het ook voor korten tijd, een flankbeweging weer den baro- meterstand gewijzigd, die de rechterzijde weer tot één klomp schijnt vast te doen vriezen. De wind waait weer uit een anderen hoek de partij wet, die men Stedenwet noemt, is in onze vergaderzaal aanhangig gemaakt en dreigt weer een deel van den nationalen tijd onvruchtbaar te maken, enkel tengevolge van de kerkelijke weer naar hartelust kunnen baanvegen” en schaatsenrijden. Wij zouden hnn dat genot niet misgunnen, wanneer de heeren daarvoor slechts den vacantietijd ge- bruikten. Een Stedenwet, die zeker op dooi weer wijst, en die we aan mr. van Houten verschuldigd zijn, is mede in aantocht. Welke der twee ons de belangrijkste schijnt Wij aarzelen geen «ogenblik met de bekentenis, dat de stedenwet van van Houten onze voorkeur heeft, daar zij de teekenen draagt eene ernstige poging te zijn om een maatschappelijk euvel te bestrijden van de andere stedenwet kunnen wij alleen .zeggen dat zij niet beoogt een nationaal-, maar enkel een partijbelang. Een maatschappelijk euvel is in onze dagen de woningsnood in onze steden. Door verschil lende omstandigheden wordt het platteland ont volkt en zien wij de stedelijke bevolking toe nemen het is een volksverhuizing in het klein die wij kunnen waarnemen, maar die ook in „andere landen aan de orde is. Ook in het na- burige Duitschland is de vraag naar woningen verbazend aan het stijgen in de groote steden. Het Berliner Tageblatt gaf daarvan onlangs een voorstelling, waaraan wij het volgende ontleenen. Onder het opschrift„De wonings nood en de middelen ter bestrijding14, zegt het blad o. a. het volgende f De duurte der woningen neemt in alle groote >"*steden in waarlijk schrikwekkende mate toe; de prijzen stijgen, vooral voor burgerwoningen en die voor den minderen stand, tot eene hoogte, die voor de beurs van een ambachts man niet meer te bereiken is; zij dwingen de armere bevolking hare toevlucht te nemen tot holen, die niet meer menschwaardig mogen <e' heeten. Reeds lang is de aandacht der wet- jjevers op dezen toestand gevestigd. Men heeft beproefd hem te verhelpen, met, door het ma- VEBKIEZINGEN. Kennisgeving en Uitnoociigiug. De VOORZITTER van den Raad der meente Sneek, Gelet op artikel 7 der Kieswet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) zooals dat artikel is gewijzigd bij art. VII der Additioneele bepa lingen der Grondwet; Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeen te uit: 1°. die in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in de personeels be lasting naar eene hoogere huurwaarde, dan die welke volgens art. 1, litt. A en B, van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad no. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten dier belasting naar de drie eerste grondslagen, of in de grondbelasting, tot een bedrag van ten minste tien galden, zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari e. k. aan hem te doen blijken 2°. die op grond van art. 1, sub C, of krachtens het 4de lid van art. 7 der Kieswet, aanspraak meenen te kunnen maken om ge plaatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan mede vóór den 15 Februari e. k. aangifte te doen, volgens het daarvoor vastgesteld, ter Se cretarie verkrijgbaar, model, inet overlegging der bewijsstukken, waartoe in het geval van het 4de lid van bovengenoemd artikel 7 moeten belmoren het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden be- trekkelijk het gemeenschappelijk bezit. Sneek den 9 Januari 1891. De Voorzitter voornoemd, ALMA. voor den bouw der later noodige stadsgebou- wen, deels om ze 1 I bouwing weder te verkoopen en hierdoor de rationeele uitbreiding der steeds grooter wor- dende stad te bevorderen. De bouwspeculatie, j waaronder wij thans zuchten, is het gevolg ge- we deze veilig weest van dit verzuim. Nog liggen in de on- de door de 1 middellijke nabijheid der stad vele landerijen, I huurprijzen tot gen. Door politie-verordeningen en politie-maat- regelen wordt de woningsnood volstrekt niet bestreden of gelenigd. Het is noodzakelijk de grondoorzaken van het gebrek op te sporen, om ze, als het mogelijk is, te verwijderen of ten minste voor het vervolg zooveel doenlijk te verzwakken. In het midden der stad ver dwijnt het aantal tuinen en bouwterreinen, die nog voor huishouw kunnen gebruikt worden meer en meer; de weinige, die nog te koop zijn, zijn zoo kolossaal duur, dat zij bij bebou wing nog slechts rentegevend kunnen zijn, door het stichten van grootsche, rijke woningen, maar niet door het inrichten van woningen voor den derden of vierden stand, woningen voor arbei ders of weinig bemiddelde beambten, die beiden evenzeer van den woningsnood te lijden heb ben. Maar ook in de meer afgelegen stadsge deelten, zelfs in de meest verwijderde buiten wijken, stijgt de prijs der bouwterreinen ver bazend hoog. Speculatie en handel in bouw grond doen hier het overige om toestanden te scheppen, die werkelijk zorgwekkend zijn. Bij na alle akkers en weiden, die vroeger de stad omringden, zijn in handen der speculanten ge vallen en worden thans por vierkante meter verkocht togen prijzen, die hooger zijn, dan vroeger de geheele morgen gronds kon opbren gen. Reeds nu zijn die prijzen zoo hoog, dat de huren van kleine woningen bovenmatig rij zen, zoodat tal van arbeiders, die deze prijzen niet meer kunnen betalen, uit Berlijn naai' de voorsteden verdrongen worden, waar zij voor matige prijzen nog kleine woningen kunnen vinden. Hoe kan er een eind worden gemaakt aan de woningsnood, die zich met iedejr jaar steeds smartelijker doet gevoelen vraagt hot blad; en het is deze vraag welke ten grondslag ligt ook aan het wetsontwerp van Houten. Wij zullen de oplossing, die het blad deze vraag geeft, leggen naast die Houten, om daaruit een keuze te doen, oplossingen zijn van liberale afkomst en familietrek ontslaat ons van de moeite ons partij-politiek te verdiepen. Wel wordt er van zekere zijde nog een andere oplossing gegeven, maar om het ondoelmatige, ja onbereikbare van dezen maatregel kunnen laten rastenhet betreft Standaard aanbevolen arbeiderstreinen. Of het op de bureaux van dat blad is uitgebroed weten we niet, maar wel heeft het verwante trekken met het huismans-kiesrechtaux grands maüxles grands remèdeswij kunnen daarom niet mee doen aan arbeiders- of huismans-kiezerstreinen ■At /.-kt zoo wat naar hel Yankeeland. Het Tageblatt dan zegt hiervan voorslagen zijn reeds tot dat doel gedaan. Men heeft den eisch gesteld dat de staat of ook de gemeente Berlijn door de oprichting van ar- beiderskoloniën, door den aanbouw van billijke arbeiderswoningen, die ten slotte door amorti satie kunnen overgaan in eigendom aan de ar beiders, zou gaan concurreeren met de specu lanten en deze noodzaken de huur der woningen te verminderen. Een gevaarlijke voorslag! Een gezonde ontwikkeling van het leven in groote steden vindt men slechts waar alle klas sen en standen, gegoeden en onbemiddelden, door elkander leven. Gevaarlijk is het reeds, dat in sommige straten slechts groote gebouwen voor de rijken en voornamen worden opgericht, waarin deze afgesloten leven van de andere standen; de haat der „Besitzlozen14 wordt door deze afscheiding op bedenkelijke wijze geprikkeld. Veel gevaarlijker echter is de aanbouw van arbeiderswijken, die maar al te vaak na verloop van tijd ontaarden in wijken van proletariërs. De groote afscheiding der verschillende standen bevordert den klassenhaat, zij werkt de pogingen der sociaal-democratie zeer in de hand. De woningnood is in de groote steden niet door halve maatregelen te verhelpen tot dat doel moeten zich het kapitaal, de gemeente, de staat vereenigen, om een gevaar te bestrijden, dat allen in gelijke mate bedreigt. Het kapi taal heeft, ofschoon op veel te beperkte schaal, den strijd aangevangen tegen den woningsnood. Verschillende maatschappijen hebben zich ge vormd om voor billijken prijs arbeiderswonin gen beschikbaar te stellenmaar wat deze maatsahappijen uitwerken is niet moer dan een droppel water op een heeten steen werpen. Haar ontbreekt voor de groote onderneming het noodige kapitaal. Bouwmaatschappijen voor al gemeen nut kunnen dan slechts een uitgebreide werkzaamheid ontvouwen, wanneer zij door de gemeente en door den staat krachtigen steun vindenen zoo dit het geval is dan zal het benoodigde kapitaal haar toevloeien. Niet in het toestaan van gelden behoeft deze steun te j bestaan, maar in maatregelen, die bovendien i het algemeen ten nutte komen. De gemeente Berlijn heeft de groote fout begaan, dat zij niet in het vooruitzicht der snelle uitbreiding van de stad te rechter tijd van de om gende onbebouwde landerijen groote stukken BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, herinneren alle Ingezetenen, die in 1872 zijn geboren en zich tot dusver l niet voor de Nationale Militie, lichting 1892, de stad lie' i ^ie^*3en doen inschrijven, aan hunne verplich ting, om zich daartoe alsnog aan te geven oh. r i uiterlijk op 31 Januari e. k. ter Secre- tegen billijke prijzen heeft opgekocht, deels tarie dezer gemeente. Sneek, 9 Januari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. '.Ür. I ÖLE1 I (i en 7) SE I van i._

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1