fflIHin El IB IIIIIHIIISJEIBT JIM. ffllffi- IA UHLK riAl'ii: in. Ill lllllii IIS ttrijïiiij voor fls Natioaalu Hilitis. No. 6 1891 DE UITBREIDING DER STEDEN. W O E IV JS I> A. <Jb QI II. 2”. •Ila vermijding van het opmaken van balansen, aan j lieken een vraag is. ’tls de vijfde van de reeks. het be- 4 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent, voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. toe te kennen. Waar woningsnood heerscht en stukken grond onbebouwd liggen, die de eigenaars niet wenschen te verkoopen, meestal om de prijzen op te drijven tot eene voor den minder bemiddelde onbetaalbare hoogte, daar mag, aldus mr. van Houten, de gemeenschap tusschenbeide komen, want het grondgebied van het rijk dient in de eerste plaats om aan zijne bevolking de gelegenheid te geven te wonen en te werken. „Hij wenscht rechtsbe palingen te maken die aan speoulatiën ten koste der gemeenschap een eind zullen maken. „Het is volstrekt onnoodig", zoo luidt het betoog, „zelfs in geen opzicht te billijken, eene inrichting van het recht te behouden, die den grond tot het voorwerp maakt van speoulatiën van kapi talisten en zulks te minder omdat die speoulatiën veelal rechtstreeks gericht zijn tegen het hoogste volksbelang ten aanzien van het gebruik van het grondgebied en de strekking hebben de woningen en arbeids-gelegenheden duurder, schaarscher en slechter te maken dan zij zullen wezen bij aanneming der billijke rechtsbepa lingen, welke in dit wetsontwerp zijn vervat.“ Zoo geeft dan het ontwerp aan de gemeente besturen het recht tot onteigenen zoodra 1. De eigenaren nalaten hunne gronden te gebruiken en ze woest laten liggen 2. De eigenaren weigerachtig blijven hunne gronden af te staan voor eene veranderde wijze van gebruik, die meer is in het belang der ge meenschap 3. Of wel de eigenaren trachten door voor- loopige weigering der gronden, bedoeld onder 2., zich-zelf te bevoordeelen ten koste der ge meenschap. Kortomhet recht op den grond wordt in zooverre beperkt, dat men den grond gebruiken mag, terwijl het recht om dezen niet te ge bruiken wordt ontzegd, wanneer de belangen der gemeenschap hierdoor worden benadeeld. De grond is volgens mr. van Houten allereerst voor de gemeenschap, het is een nationale zaak, we hadden bijna geschreven nationaal eigendom. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. gend noodig, want de genezing van de maat schappelijke ziekte wordt door velen of uit onkunde of uit eigenbelang tegengewerkt. Mr. van Houten, de pionier der liberale I partij, heeft aan de wetgevende macht thans een voorstel gedaan om dit euvel te breidelen. Hij wenscht aan de gemeentebesturen onder 1 zekere omstandigheden het recht van onteigening getuigen i van eigen beginselen zonder macht, tot een Houten beloofde de Legerwet van den mi houding, die alleen goed kan zijn tot vereeniging Bergansius nader te bespreken, is reeds van verspreide elementen, terug uit moedeloos- schenen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, herinneren alle Ingezetenen, die in 1872 zijn geboren en zich tot dusver niet voor de Nationale Militie, lichting 1892, hebben doen inschrijven, aan hunne verplich ting, om zich daartoe alsnog aan te geven vóór of uiterlijk op 31 Januari e. k. ter Secre tarie dezer gemeente. Sneek, 9 Januari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNÉWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek, brengt ter openbare kennis, dat het Primitief Kohier der Grondbelasting dezer gemeente, dienstjaar 1891, door den Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Leeuwarden gearresteerd den 14 Januari 1891, aan den Ontvanger der Rijksbelastingen te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek den 17 Januari 1891. De Burgemeester voornoemd, ALMA. ’t Moet worden erkend dat dr. Schaepman geen moeite ontziet om zijn katholieke mede burgers te overtuigen van de juistheid zijner opvatting in zake het hangende staatkundig conflict. Hij houdt bij voortduring lezingen, eerst te Hulst, toen te Hoorn, later te Amster dam, nu weder te Arnhem. Bij laatstgenoemde lezing was het slot meer bijzondergewijd aan het „monsterverbond/ Wij laten het hier volgen: Dr. Schaepman stelde ten slotte de vraag of twee partijen, die in hooge en heilige begin selen op denzelfden bodem staan, het niet eens zouden kunnen worden over vragen van dage- lijksehe en alledaagsche politiek. Aan hem, die onze hoofdstad eenigszins van naderbij kentdie niet alleen de Kalverstraat doorwandelde, maar gedeelten als de Jodenbuurt en meer dergelijke bezocht, waar het proletari aat huisvest, zal een beschrijving als die in het NBerliner Tageblatt niet vreemd voorkomen. En werkelijk zijn die toestanden allerellendigst staaltjes, als de heer Toms dezer dagen gaf in een onzer dagbladen, zijn in één woord walg lijk en spotten met de vergelijking waarin van dieren en menschen gesproken wordt. En nu mogen de autoriteiten al tusschenbeide komen en woningen van dat gehalte doen sluiten, de uitwerking van dien maatregel zal zijn of dat de etterbuilen op eene andere plaats weer zul len uitbreken of dat daardoor een deel der be volking zonder dak zal komenwant een feit, een treurig feit is het, dat de maatschappelijke wanverhoudingen de bevolking samendrijven op enkele plekjes van het vaderland, terwijl «laar buiten uitgestrekte vlakten onbewoond zijn. Voor hen, die geen duims breed gronds bezit ten van Gods wonderschoone aarde, zijn het de centra, waar men den strijd om het bestaan nog kan aanvaarden met eenige hoop op suc- \^ès. Wel wordt de gezondheid er door in de waagsohaal gebracht wel wordt de frissche, gezonde landlucht geruild tegen de vunzige atmosfeer, die u uit die pestholen tegenwaait, maar wat baat gezondheid voor hem, die niet te eten heeft? Er zijn streken van ons land, waar de arbeider nog blijft leven, zij het ook van een hongerloon en onder bovenmatigen arbeid, maar de vrees voor gebrek wekt ook in hem die hartstochtelijke begeerte naar rijk- ^./lom, die het voor den man van zaken tot stel regel maakt, dat men ieder mensch voor een schurk moet houden; die ons doet wanhopen om voor posten van openbaar vertrouwen ooit menschen te vinden, die van hun ambt geen misbruik zullen maken ten bate van zichzelf. Zoo zien wij het platteland langzamerhand ontvolken en de groote steden aangroeien. Is Ha v >'^et n’et a^8 °P een s°hiP> dat door den storm wordt geteisterd? Angstvallig loopen de pas sagiers te hoop om zoolang mogelijk boven water te blijven. Meer dan ergens elders openbaart zich in deze volksstrooming het maatschappelijk ziekte proces; de ziekelijke ophooping van arbeid, die een uitweg zoekt naar de plaatsen waar het kapitaal wordt opgestapeld. En wanneer nu, *1y wat met zoovelen het geval is en noodzakelijk moet zijn, teleurstelling het gevolg is van die verhuizing, dan worden er toestanden van zedeloosheid en barbaarschheid geschapen, als in onze groote steden worden aangetroffen; toe standen die een verbazenden omvang beginnen aan te nemen. Wie waarlijk anti-revolutionair wil zijn, moet .het zijn heilige roeping achten, deze toestanden te doen ophouden; zijne medewerking is drin- derde gedeelten dier belasting naar de drie eerste grondslagen, of in de grondbelasting, tot een bedrag van ten minste tien gulden, zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari e. k. aan hem te doen blijken; onder de vleugelen der omnipotente staatspartij, 2(’. die op grond van art. 1, sub C, of krachtens het 4de lid van art. 7 der Kieswet, aanspraak meenen te kunnen maken om ge plaatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan mede vóór den 15 Februari e. k. aangifte te doen, volgens het daarvoor vastgesteld, ter Se cretarie verkrijgbaar, model, met overlegging der bewijsstukken, waartoe in het’’ geval van het 4de lid van bovengenoemd artikel 7 moeten behooren het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bedrag van aandeel in den aanslag en de bescheiden trekkelijk het gemeenschappelijk bezit. Sneek den 9 Januari 1891. De Voorzitter voornoemd, ALMA. VERKIEZINGEN. Kennisgeving en Uitnoodiging. De VOORZITTER van den Raad der ge meente Sneek, Gelet op artikel 7 der Kieswet van 4 Juli 1850 {Staatsblad no. 37) zooals dat artikel is gewijzigd bij arc. VII der Additioneele bepa lingen der Grondwet; Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeen te uit: 1°. die in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in de personeele be lasting naar eene hoogere huurwaarde, dan die welke volgens art. 1, litt. A en B, van de wet van 24 April 1843 {Staatsblad no. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee heid of hooghartigheid Waarheen vraagt spreker den katholieken Tot een herhaling der proef van 185767, waarvan u de nagalm der bespotting nog in de ooren klinkt Opnieuw een schuilplaats zoeken - - - ïb om de kruimelen broods te eten, die van de tafel vallen, in de halfslachtige livrei, helaas I te dikwijls gedragen Of wil men een conser- j vatieve staatspartij met een roomsche kern? i Ziedaar een macht met een kern, doch waarvan de kern zelve geen vrucht draagt. Maar één naam wordt genoemd, door alle katholieken steeds met eerbiedige huivering uitgesprokenhet Duitsche Centrum. Maar zijn wij in denzelfden toestand Een groot gedeelte van mijn leven, zegt schrijver, gave ik ten beste, indien hier dezelfde wederzijdsche waardeering, hetzelfde onderling vertrouwen bestonden als ginds, indien hier als daar de katholieke partij haar program mocht vaststellen, in stede van voorschriften te ontvangen. Maai er is meer. Ach waren wir so glücklich als Sie in Holland, zeide eens een Duitsch Cen- trumlid tot spreker. Er is van het Centrum een geweldige kracht ten goede uitgegaan, doch het staat niet als wij tegenover een parlementair ministerie, maar tegenover een autocratischen wil. Daar een ministerie, steunend op geen enkele partij, hier een kabinet, gesproten uit de minderheden. Een katholieke partij kan hier toevallige zegepralen behalen, of wat men in het dagelijksche leven noemt zijn tegen standers een hak zettendoch is dat een rol der katholieke partij waardig? Wij leven in een land, waarvan het grootste deel der bewoners met ons in geloof en al wat daarmede samenhangt verschilt. Wat moet onze houding zijn Met hen, die evenals wij de souvereiniteit Gods en de Tien Geboden als hoogste staatswet erkennen, strijden voor onze vaderlandsche belangen, wanneer deze niet in strijd zijn met onze hoogste beginselen. Maar wil men dat, dan moet men niet immer en altijd nieuwe twistpunten opzoeken. Hoe kan men nu de vaderlandsche belangen dienen Men kan zeggen dat het wenschelijk is te behouden wat bestaat, slechts het allernoodza kelijkste te verbeteren, de ontwikkeling, meestal een droombeeld, zelden een ideaal, te leiden met strakke teugels, want uitbreiding brengt meer werkzaamheid en minder rust. Spreker heeft zich echter van de katholieke partij iets anders voorgesteld. Niet alleen belangstellen in het eerbiedwaar dige, dat wij geërfd en behouden hebben, maar bedenken dat iedere dag nieuwe plichten mede brengt. Er naar streven de Nederlandsche politiek te maken tot een katholieke (sicpolitiek. Alle vraagstukken van den dag onder de oogen zien en worstelen om oplossing, al moest ons als Jacob de heup ontwricht worden. Niet alleen oog hebben voor eigen, engen kring, die niet altijd de kring der katholieken is, maar rondzien door de wereld, om de katholieken te beschouwen als een machtige partij, wier beginselen de toekomst beheerschen moet.“(sic!) De Tijd, die dit fragment in zijn geheel mededeelt, voegt er een paar kantteekeningen bij en wijst er o. a. op, dat de grondslag van ’t betoog beide partijen staan op denzelfden ,En dan vraagt spreker het eerst, doch met bodem juist voor menigeen onder de katho de anti-revolutionaire partijWaarheen Terug tot uw isolement, tot een belijden en getuigen I De Staatkundige Brief waarin mr. S. van Houten beloofde de Legerwet van den minister i ver- UIT DE PERS. I O!R41 MEEK i I j V 1 Chlh^ V Oplvlivi UCl Vvlolj HvVU m V L UVUV1U JU1UV V WA 1 1 1 L - 4 1 - .-■V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1