J. uit hun benarde positie worden bevrijd. Zij I oorlog is over- Refalix BUITENLAND. De burgemeester Buis heeft inmiddels ’t bestuur in den brief, dien de oude mij zou de VIERDE HOOFDSTUK. het geeft mij Nooit zoo goed OVERZICHT. In den Franse hen Senaat werd de presi dent Royer Donderdag herkozen met 168 van de 17G stemmen. Bardoux en Challemel-La- <our werden eveneens als vice-presidenten her- «noemd, terwijl Merlin en Demóle als zoodanig ‘iverden gekozen in plaats van Magnier en Hum bert. In de Kamer van afgevaardigden aanvaardde Floquet het voorzitterschap met een rede, waar in hj er op wees, dat de voorname taak der tegenwoordige zitting zal zijn het tot stand brengen |der staatsbegrooting en de wijziging der handelspolitiek. Hij hoopte, wat de laatst- I tellers, die zich in een kamer verschanst hadden, uit hun benarde positie worden bevrijd. Zij Gladstone toegeschreven verzoeningsplan zetten nu hun werk voort onder beschutting van een detachement infanterie. De Belgische minister van oorlog is over is tusschen Crispi gegaan tot oproeping van de twee laatste lich- dat i tingen der miliciens. Men brengt dit in ver- ook zijn band met de aaiigekondigde werkstaking der l mijnwerkers in het district Charleroi, die ver- I klaard hebben na 1 Febr. geregeld Maandags Men seint namelijk dat i het werk te zullen staken, om zoodoende de e commissaris te Sofia, I maatschappijen te dwingen meer arbeiders in gemachtigd is, officieuse betrekkingen met vorst hun dienst te nemen. Maar ook heeft deze te onderhouden. I voorzorgsmaatregel betrekking op de groote betooging, welke de radicale partij te Brussel heden Dinsdag bij de bijeenkomst der Kamer wil houden. Het voornemen bestaat namelijk om op dien dag een grooteu optocht te houden, waarbij ook de sociaal-democraten zich zullen aansluiten, ten einde aan te dringen op grond wetsherziening en de invoering van algemeen stemrecht. Een adres, waarin deze eischen worden gedaan, wil men dan aan den voorzit ter der Kamer overhandigen. De regeering is echter voornemens deze be en zal het gebouw der De voor zitter der Kamer weigert het adres in ontvangst t i sel te Utrecht een bronzen medaille in 3 min. zijn gedeporteerd. Zoo is nu ook de uitvoering der maatregelen tegen de Joden „voorloopig“ uitgesteld. Wie de omstandigheden in Rusland kent, weet, dat dit mot eene intrekking dier besluiten gelijk staat. Volgens de Times had de Minister van alles De man op den achtergrond liet een „hm" hooren, waarop Sturenson zich met eene bewe ging van ontevredenheid omkeerde, wat den dikke echter niet scheen te geneeren. „Gij bezit geen middels meer?" vroeg secretaris. „Ik ben totaal geldeloos; ziedaar alles Sturenson haalde de enkele muntstukken, die hij nog bezat, uit zijn zak en liet ze den secre taris zien. „Waar woont gij?" „Op het oogenblik ben ik ook zonder dak. Het logement, waar ik tot nu ,toe geweest ben heb ik betaald, maar zooals gij gezien hebt, het is mij niet mogelijk daar langer te blijven." De secretaris knikte, ging voor zijn schrijf tafel zitten en schreef eenige regels. „Ik geef u hier een bon voor een klein, door een duit- scher gehouden, pension, waar gij voor drie dagen huisvesting en verpleging op kosten van het consultaat vinden zult. Intusschen zult gij stappen kunnen doen, om eene door u gewenschte betrekking te bekomen; ik zal u een lijst ge ven van onze landslieden, tot wie gij u zult kunnen wenden. Langer als drie dagen kun nen wij u echter niet ondersteunen; alles wat ik dan nog zou kunnen doen, is, u op onze kosten naar het vaderland terug te laten gaan/ Sturenson stak het geschrevene bij zich, ter wijl de secretaris voortging„ik zal u voorloo- zig een dozijn adressen opschrijven; dat’s voor van daag genoeg; morgen vroeg kunt gij de andere komen halen/ (Wordt vervolgd.) jg hij het wel is waar duidelijk in, dat hij onder een bende woeste, laaggezonken avon turiers verzeild was, die hem reeds als een der hunnen beschouwden. Maar dat hij zulks niet dadehjk gemerkt had Die baron Zenzi, die in een spelonk huis hield die er met zijn afgeleefde vale gelaats trekken, met zijn kunstig geverfd, opgedirkt haar op zijn roofvogelkop en in zijn versleten plunje waarlijk terugstootend genoeg uitzag, «L Tem had hij voor zijn vriend beschouwd Dat was werkeljjk meer als naïf. De geheele ge schiedenis van die concessie moest zeker niets als een groote zwendelarij zijn, en daarvoor had hij het grootste gedeelte van zijn geld ten offer gebracht. Dezen nacht en dat was een kleine troost kon hij nog in zijn logement doorbrengen, zóóver reikte zijn geld nogmaar wat dan verder aan te vangen, als hem nog slechts een paar koperstukken in den zak over- - '(even Had hij dan werkelijk geen andere reuze, dan om een schurk te worden, zooals die anderen, of een einde te maken aan dit -^■beuzelde leven Te Londen ontvangen berichten melden dat de toestand der Schotsche spoorwegmaat schappijen zeer ernstig begint te worden. Sedert Donderdag circuleeren de treinen slechts met de grootste moeite, daar de werkstakers op de belangrijkste punten de rails met olie begieten, waardoor de locomotieven den last niet meer voortbewegen kunnen. De houding der werk stakers wordt steeds dreigender en men vreest voor ernstige ongeregeldheden. De Caledonian- en de North British-Company spannen alle pogingen in om een surveillance-dienst te orga- niseeren ter bescherming van de lijnen en het verkeer, maar zij kunnen daarvoor geen be trouwbare lieden genoeg vinden. De politie heeft alle mogelijke voorzorgsmaatregelen ge nomen, doch men vreest dat ook zij op den duur machteloos zal blijken te zijn tegenover de werkstakers. De Insuppressible, het orgaan der partij van O’Brien, deelt mede, dat Parnell zich bereid verklaard heeft om af te treden als aanvoerder der nationale lersche partij. In politieke kringen te Londen wordt druk besproken een gerucht, volgens hetwelk Glad stone nog in dit Parlement een homerule-voorstel zou indienen, in de hoop, dat ook de lersche partij in haar geheel er haar goedkeuring aan zal hechten. In de liberale partij juicht men dit aan C’ luide toe. Uit Rome wordt aan de Ind. gemeld dat er weder verschil ontstaan i en den nieuwen minister van financiën en laatstgemelde op het punt staat om portefeuille neder te leggen. Uit Konstantinopel komt aangenaam nieuws voor Bulgarije. j Rashid bey, de Turksche commissaris te Sofia, I maatschappijen te dwingen gemachtigd is, officieuse betrekkingen met vorst j hun dienst te nemen. Ferdinand aan te knoopen en 1 Verder wordt medegedeeld, dat men beducht is voor nieuwe moeilijkheden met het Armeni sche patriarchaat, waardoor de patriarch zich opnieuw verplicht zou zien, zijn ambt neder te leggen. Volgens te Berlijn uit Canea, op Creta, ont vangen bericht is aldaar uitspraak gedaan in het proces wegens den sluipmoord, indertijd op Finantiën den Czaar onder het oog gebracht, dat het in het belang der Russische finantiën niet raadzaam was, de Joodsche bankiers in Europa te verbitteren. In de Vrijdag gehouden zitting van den Boheemschen Landdag te Praag heeft de afgevaardigde Texly namens de partij der jong- Czechen verklaard, dat die partij nooit zal toetreden tot een tolverbond, waarin alleen Duitschland zou worden opgenomen. Zij eischt evenzeer de opneming van Frankrijk, Zwitserland en Italië in zulk een verbond. De vrienden van Rieger, de onmogelijkheid inziende om langer de worsteling tegen de jong-Czechen vol te houden, zouden besloten hebben gezamenlijk hun ontslag te nemen. Te Kololetsch zijn ernstige ongeregeldheden voorgevallen bij gelegenheid der nieuwe volks telling. De daarmede belaste commissarissen behoorden tot het Duitsch sprekende deel der bevolking en deze werden door de Czechen aangevallen en ernstig mishandeld. Zij slaagden er ten slotte in om zich in een woning te bergen, doch de opgewonden menigte sloeg deuren en vensters in en was door de gendarmen en de politie niet in bedwang te houden. Eerst toen de militaire macht opdaagde, konden de genoemde taak betreft, dat de Kamer rekening zou weten te houden met het algemeen belang des lands en tevens met de bijzondere belangen, die haar beide zijn aanbevolen. Zijn redevoering werd toegejuicht en zal, krachtens besluit der Kamer, openbaar aange plakt worden. De parlementaire commissie voor den arbeid der werkende klasse heeft van den voorzitter mededeeling gekregen van de antwoorden, die hij van de kamers van koophandel, van de con sultatieve kamers, van den raad van deskundi gen, van de patroons-syndikaten en van de werklieden-syndikaten op de hun gestelde vra gen heeft ontvangen. Verreweg de meeste ant woorden der vier eerste lichamen hebben zich tegen elke reglementeering van den arbeid ver klaard. Van de 410 werklieden-syndicaten hebben 38 in denzelfden zin een antwoord in gezonden; 186 wenschen een werkdag van acht uren zonder overwerk48 een gelijken werk dag, doch met toelating van overwerk, 6 een werkdag van 9 uren, 43 een van 10 uren. Van Paul Déroulède is een vlugschrift ver schenen, waarin hij nadrukkelijk te veld trekt tegen het denkbeeld van ontwapening, waartoe Duitschland geacht wordt geneigd te zijn. Hij zet uiteen, dat eene ontwapening in het nadeel zou zijn van Frankrijk en grootelijks in het voordeel van Duitschland. Frankrijk kan op dit oogenblik in denzelfden tijd even zoovele soldaten in het veld brengen als Duitschland, maar het heeft in zijne wapens, die meer ge perfectioneerd zijn, een overwicht op Duitsch land. Dat overwicht kan echter na twee j aren opgehouden hebben te bestaan. Eu daar het werk der mobilisatie in Frankrijk ingewikkel der is dan in Duitschland, zoo zou Frankrijk later tegenover Duitschland in een staat van minderheid komen. Wat dus thans te doen? Te besluiten tot oorlog ter herovering van El- zas-Lotharingen. Bij de voortzetting der beraadslaging in den Duitschen Rijksdag over de voorstellen der sociaal-democraten en Duitsch-vrijzinnigen, ten aanzien der opheffing van de tolrechten op granen en vee, was in politiek opzicht het ge wichtigst de verklaring, afgelegd door den con servatieven vertegenwoordiger Zorn von Bülach. In een uitvoerige rede zette hij uiteen, dat de tollen onveranderd behouden moeten worden, indien de Elzasser boeren niet met wangunst de economische bescherming zouden aanzien, welke in Frankrijk met goed gevolg bestaat. In het belang van het geheele westelijke deel des rijks achtte hij verwerping der bedoelde voorstellen zeer wenschelijk. Dit geschiedde dan ook in de zitting van Vrijdag met groote meerderheid, namelijk met 210 tegen 106 stem men. Behalve de vrijzinnigen, de volkspartij en de socialisten stemden slechts 2 nationaal-libe- ralen en een paar Welfen met de minderheid. De andere partijen stemden dus nagenoeg een parig en vastgesloten voor het behoud der be schermende rechten. De stemming geschiedde hoofdelijk. Hieruit blijkt dat met den tegen- woordigen rijksdag de regeering geen ingrij pende wijzigingen in de politiek van bescher ming zou kunnen brengen, en dat de agrariërs en industrieelen in de tariefquaestie elkander trouw blijven. „De zorg over u drukt mij terneer en het leven komt mij menigmaal zoo eenzaam en ledig voor, dat ik naar het einde verlang, dat ./buitendien wel spoedig komen zal. Mijn werk w 'leen houdt mij nog staandehet geeft mij jp ’oost en beurt mij weer op. Nooit zoo goed hier reeds te veel knappe lui van uw beroep, die op eene betrekking wachten. Hebt gij aan bevelingsbrieven „Neen, ik kende niemand, die ze hebben kunnen geven/ „Zijt gij de turksche taal machtig „Ook dat niet; het fransch spreek ik tame lijk goed en ook het engelsch en italiaansch, althans wel zóó, dat ik mij verstaanbaar kan maken/ „Bijzondere kennis zult gij zeker wel niet bezitten? Ik bedoel in handelszaken of in het technische/ Sturenson moest ook die vraag ontkennend beantwoorden. „Ja, mijnheer, wat zalmen dan voorudoen Men kan hier in uw vak slechts degelijk ge vormde mannen gebruiken en, zooals ik u reeds zeide, zelfs deze vinden hier slechts met moeite eene betrekking/ „Bestaat er dan geen vooruitzicht om in het turksche leger te worden opgenomen vroeg Sturenson. „Daarvan kan in ’t geheel geen sprake zijn," luidde het antwoord. „Instructie-officieren heeft men niet meer noodig, terwijl overigens als zoodanig ook slechts de door de duitsche regee ring aanbevolen en met de uiterste zorg geko zenen kunnen worden aangenomenen zonder kennis van de Turksche taal kunt gij toch niet bij het leger dienen/ „Ik moet echter iets vinden- riep Stu renson uit: „Ik ben tot alle werk bereid; tot 5% sec., J. J. Eden te Haarlem de zilveren medaille in 3 min. 12% sec., M. C. van Dis- 19% sec. en D. L. de Koe te Sexbierum een bronzen medaille in 3 min. 204/s sec. Voor den internationalen wedstrijd voor be roepsrijders (afstand één Eng. mijl) om prijzen van f300, f 120, f60 en f30 werden op het programma vermeld 34 rijders, waarvan o. m. tk vier buitenlanders niet aanwezig waren. Er werd goed gereden. De vier beste rijders, Marten Kingma van Grouw, die de baan de eerste keer aflegde in 3 min 4% sec., Wiebe 4e Vries van Oenkerk, die de baan eerst aflegde in 3 min. 6 sec., Merk Kingma van Grouw, die den afstand eerst aflegde in 3 min. 15 sec. en R. Wester van Eernewoude, die hetzelfde deed in 3 min. 15% sec., moesten om prijs en premiën overrijden. Het eindresultaat was, dat Marten Kingma den prijs won met een record van 3 min. 5 sec., Wiebe de Vries de eerste premie met 3 min. 9 sec., R. Wester de tweede premie met 3 min. 14% sec. en Merk Kingma de derde premie met 3 min. 15% sec. S N E E K, 20 Januari. De leerlingen van het Gymnasium alhier be wogen zich jl. Vrijdag in recht feestelijke stemming kameraadschappelijk en toch in harden strijd op een geheel ander tournooiveld, als waarop zij gewoon zijn zich dagelijks te be- wegen. Eischt het dagelijksche tournooiveld van hen een helder hoofd, een vasten wil en lust tot hersen-gymnastiek om daar de „primus" te I worden, dat van jl. Vrijdag stelde andere l .eischen. Op het gebied van ijs-sport speelt het noofd een ondergeschikte rol, dóór is de Gevleugelde voet, de lenige spier, de vlugge gymnast, den „knapsten" gymnasiast de baas en verslaat hij de élite zijner schoolkameraden, die met hem om den lauwer der overwinning streden. Zich de „primus" te weten is trouwens op elk gebied eene zoete belooning voor harde in spanning, en als zoodanig kunnen W. Cnossen en R. A. Quintus, die als prijs- en premie- winnaars op het gladde ijsvlak uit de 14 Se niores te voorschijn traden, en J. D. Schepers m J. N. Drost, die overwinnaars bleven onder de 33 mededingende Juniores, dan ook met voldoening terugzien op den gymnasiasten-wed strijd op de ijsbaan, den 16 Januari jl. gehouden. als thans heb ik het gevoeld, welk een zegen er ligt opgesloten in arbeidzaamheid en plichts betrachting/ Zóó stond er heer aan zijn zoon geschreven had, en Sturen son had dien zin tweemaal overgelezen. Nu was zijn besluit genomen en maakte hij zich gereed, aan dien wenk gevolg te geven. Na zijn rekening in zijn logement betaald en om trent zijn bagage te hebben meegedeeld, dat hij deze zou laten af halen, begaf hij zich regel recht naar het bureau van het duitsche con sulaat. De secretaris ontving hem. Sturenson stelde zich voor en verzocht om een vertrouwelijk onderhoud, daarbij een veelbeteekenenden blik werpende op een heer, die zoo pas met den secretaris gesproken had en thans op zijn gemak op een rieten stoel plaats nam. „Ik verzoek u, mij uw verlangen mede te deelen, mijn tijd is beperkt," kreeg Sturenson ten antwoord. Hij aarzelde nog een oogenblik, want het viel hem niet zoo gemakkelijk zijn positie bloot te leggen, en de aanwezigheid van een derde was hem zeer onaangenaam. Maar hij overwon dat gevoel van schaamte en deelde rondweg zij ’t dan ook op zooveel mogelijk gedempten toon mede, dat hij de tusschenkomst van het consulaat verzocht, om eene betrekking te krijgen. „Eene betrekking De secretaris haalde de schouders op. „Dat zal moeilijk gaaner zijn den jeugdigen Duitschen geleerde, dr. Reinsch, j gepleegd. De schuldigen bleken allen Muzel- i mannen te zijn veroordeeld werdenAchmet tot de doodstraf, Agrimaki tot een gevangenis- tooging te verbieden straf van tien jarenen van de medehelpers j Kamer door soldaten laten afzetten. Kotzefos Menaki tot 10 maanden ("IJ) m zl ZTM T. TXT t L» 4- ft /l...... tot negen maanden gevangenisstraf. j te nemen en deelt mede, dat verzoekschriften, Het is waarlijk een geluk voor Rusland, j welke tot de Kamer gericht zijn, op de gewone zegt de Ross. Ztg., dat het gebrek aan systeem j wijze moeten gezonden worden. Daarom heeft het hoofdbeginsel is bij de behandeling van j de regeering ook maatregelen genomen om de openlijke aangelegenheden. Een geluk was gendarmes te Brussel te versterken. het, dat het nihilisme zonder systeem te werk De burgemeester Buis heeft inmiddels’t bestuur ging een geluk, dat het despotisme heerscht der liberale Associatie, hetwelk heden de betoo- zonder systeem, want anders zou de geheele ging voor het algemeen stemrecht zal leiden, ver- bevolking van Europeesch Rusland naar Siberie zoeht deze zoo in te richten, dat ze is afgeloo- I pen voor het einde der Kamerzitting, ten einde te verhoeden dat den afgevaardigden, die tegen de herziening zijn, in de straten overlast wordt aangedaan. Hij verklaart, dat hij tegen het einde der zitting de toegangen tot het Kamer gebouw zal laten afzetten. I I j - -i £1 SI TA T rl z-x lZ z-»r» 4-/x nen m nnn

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 3