e ffllffl EK HET 1RR0KDI8SIMT WIL ill taWiiil voor öo Ratals Ms. I i f891 Z E S-E N-V EER.TIGSTE J A A R A N Q. j *0. 1 Z A. T E M I> jV <SF J A A I A R I, 24 gunning is verleend tot het plaatsen en in wer- l .•fÉ'-s' ii bedrag punten van staatsbeleid en op welke voorwaar- zijn de de' kans om vrij te loten Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. het be- ADV EB TEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent, voor eiken regel meer T1/^ Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij denUitgever. weder de is, van om Aan de Legerwet van den minister Bergansius is door de N. Roti. Ct. in een negental hoofd- Naar wij in de Avondpost lezen is, na j van den heer Cremers als lid der Tweede Kamer, de heer Sinidt aangewezen als leider der liberale partij in de Kamer. het laatste artikel werden de vrijstellingen i behandeld, waarbij o. a. werd gewezen op de van het gezin. „Moet C KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Sneek, Gelet op de mededeeling van den Landmeter voor den Velddienst te Sneek, gedaan bij zijne missive van 22 Januari jl. no. 359 Brengt ter kennis van gewone kadastrale op- en uitmetingen, voor den dienst 1891, in deze gemeente zullen wor den aangevangen op Maandag den 2 Februa ri e.k. Sneek, 23 Januari 1891. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Niet ;alleen dus, dat hij schijnt te meenen dat men den president eener republiek voor niet heeft, maar kennelijk heeft hij ook nooit ernstig nagedacht over het wezen en de beteekenis van het constitutioneele koningschap, noch in ’s lands historie nagegaan hoe deze staatsvorm hier te lande bij een volk dat van de vroegste tijden af getoond heeft de vrijheid op prijs te stellen, en dat meer dan .twee eeuwen lang onder de republiek heeft geleefd zoo diep wortel heeft kunnen schieten. van ’t geheele ontwerp heeft verkregen, is,5dat de personeele druk voor de natie, vergeleken bij de militiewet van 1861, in slechts zeer onbeduidende mate wordt ver hoogd. Het slotwoord luidt aldus Een meer dan veertigjarige strijd is gestreden. Gedurende dat tijdperk was het vraagstuk der regeling van onze levende strijdkrachten, om zoo te zeggen, voortdurend aan de orde. Het is een ware lijdensgeschiedenis, met haar phasen van opleving, maar ook van afmatting en ver moeidheid. Nadat de grondwetsherziening tot stand gekomen was, volgde de benoeming der bekende staatscommissie, ingesteld bij koninklijk besluit van 10 Juni 1888, die haar verslag den 2 Februari 1889 den Koning aanbood. Zij was uit zeer verschillende elementen samenge steld, zoodat behartiging der veelzijdige betrok ken belangen gewaarborgd was. Daarop verscheen de ontwerp-wet, in hoofd zaak gegrond op dat verslag der staatscommissie. Na den veeljarigen strijd, nadat een veer tiental ontwerpen van verschillende ministers van oorlog het licht zagen, sommige zelfs zonder het tot de openbare beraadslaging te kunnen brengen, zal het een groote zegen voor het vaderland zijn, indien het ontwerp-Bergansius, behoudens verbetering in de onderdeelen, wet mag worden." men uit hetgeen er ■’inklijk besluit V; Wordt een minder aantal vrijgesteld, dan kan aan de loting voor hetzelfde jaarlijksche con- tiügenr d,oor meerderen deelgenomen worden de kans om vrij te loten en diensvolgens bij I de aanvullingsreserve te worden geplaatst, of aftreding om ingedeeld te worden bij de depottroepen i met verkorte oefening, wordt grooter. De zoo genaamde Friesche volkspartij is eene republi- keinsche partij Als dat zoo was, en zoo het ook waar was, wat men herhaaldelijk zoowel van anti-revolntionaire als van sociaal-democra- ti>H’ho zijde hoort, dat in Friesland de libera len nagenoeg geheel verdrongen zijn door do volkspartij, dan zou men daaruit besluiten moe ten, dat die provincie de bakermat van dien tak van ons vorstenhuis, die sedert 1747 de regeering voert voor het koningschap ver loren is. Wij gelooven echter noch dat de warme vrienden, die zij steeds in Friesland gevonden heeft, aan de liberale partij den rug hebben toegekeerd, noch dat men dé volkspartij beoordeelen mag naar hetgeen men van hen, die zich tot hare woordvoerders opwerpen, nu en dan te hooren krijgt. „Hoe meer men tot den grond der verschijn selen, die in Friesland worden waargenomen, tracht door te dringen, des te vaster vestigt zich de overtuiging, dat men alleen te doen heeft met ontevredenen, die naar verandering van toestanden haken, maar niet weten welken weg zij daartoe moeten inslaan. Zóó worden zij gemakkelijk meegesleept door leidslieden van allerlei slag, maar zonder zich rekenschap te geven van de beteekenis en de consequentiën der beginselen, die deze leidslieden verkondigen. Heden juichen zij Domela Nieuwenhuis toe, als hij hun gelukkiger levensomstandigheden voorspiegelt; maar zonder dat zij daarom over tuigde socialisten zijn. Morgen vindt onder hen de heer Stoffel een gretig gehoor, als hij hun spreekt van de heerlijke gevolgen van land nationalisatie maar zonder dat zij er het rechte besef van hebben, wat voor den eeconomischen en agrarischen toestand van een land de ge volgen van dit stelsel zouden zijn. Overmorgen zien zij in Mansholt, wiens communistische denkbeelden nog verder gaan, de man van wien de verlossing komen zal; maar zonder dat hun ook maar een flauw beeld van het communisme voor oogen staat. En zoo ook aanvaarden zij zonder bedenking Van der Zwaag als hunnen woordvoerder, ofschoon hij over het constitu tioneele koningschap meeningen verkondigt, die de hunne niet kunnen zijn. „De verwarring die er in de hoofden der ontevredenen wordt gesticht, is het ergste niet; grooter kwaad is, dat ten slotte dit alles op de bitterste teleurstelling voor hen zelven moet uitloopen. „Moet bij al het ingewikkelde van den strijd van onze dagen ook nog het hoofd geboden worden aan eene partij, die onze instellingen in den hartader aan tast, laten dan althans vrien den en vijanden van het constitutioneele koning schap duidelijk van elkaar te onderkennen zijn." VERKIEZINGEN. Kennisgeving en Uitnoodiging. De VOORZITTER van den Raad der ge meente Sneek, Gelet op artikel 7 der Kieswet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) zooals dat artikel is gewijzigd bij art. VII der Additioneele bepa lingen der Grondwet; Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeen te uit: 1°. die in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in de personeele be lasting naar eene hoogere huurwaarde, dan die welke volgens art. 1, Litt. A en B, van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad no. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten dier belasting naar de drie eerste grondslagen, of in de grondbelasting, tot j van ten minste tien gulden, zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari e. k. aan hem te doen blijken; 2°. die op grond van art. 1, sub C, of krachtens het 4de lid van art. 7 der Kieswet, aanspraak meenen te kunnen maken om ge plaatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan mode vóór den 15 Februari e. k. aangifte te doen, volgens het daarvoor vastgesteld, ter Se cretarie verkrijgbaar, model, met overlegging der. bewijsstukken, waartoe in het geval van 4de lid van bovengenoemd artikel 7 moeten belmoren het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bedrag van aandeel in den aanslag en de bescheiden trekkelijk het gemeenschappelijk bezit. Sneek den 9 Januari 1891. De Voorzitter voornoemd, ALMA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, herinneren alle Ingezetenen, die in 1872 zijn geboren en zich tot dusver niet voor de Nationale Militie, lichting 1892, hebben doen inschrijven, aan hunne verplich ting, om zich daartoe alsnog aan te geven vóór of uiterlijk op 31 Januari e. k. ter Secre tarie dezer gemeente. Sneek, 9 Januari 1891. 'A Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. van de woord- i indruk dien het blad I king brengen vaneen Stoomketel op het Stations- voerders gehoord wordt, opmaken dat de emplacement alhier, en wel in het water-reser- I voirgebouw, wijk 14 no. 2, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A no. 1477. Sneek, 23 Januari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. K E N N I S G E VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter voldoening aan artt. 8 en 27 der wet van 2 Juni 1875 (Staats blad no. 95) ter openbare kennis, dat bij Ko- ■’inklijk besluit van 5 Januari jl. no. 29 aan i? *Hollandsche Ijzeren Spoorwegmaatschappij Amsterdam en hare rechtverkrijgenden ver- Voor eenige dagen maakten wij melding van de vraag door de Maasbode aan de Standaard gericht naar aanleiding van het verschil tusschen de anti-revolutionairen en roomsch-katholieken. Zij wenschte te weten of beide partijen, wan neer zij ieder met een eigen, zeer uiteenloopend programma optreden, elkander toch zouden kunnen steunen. De Standaard zegt, dat de vraag eigenlijk aan een verkeerd adres is gericht en het antwoord slechts door de depu- taten-vergadering kan worden gegeven, maar ’t blad wijdt er toch een hoofdartikel aan en geeft ten slotte als haar meening te kennen dat men beiderzijds moet uitspreken, wat men als politieken eisch van staatsbeleid beschouwt. „Bespeurt ge dan, dat deze deduction geheel uiteenloopep, zoo kan er uitteraard van poli tieke saamwerking geen sprake zijn. Vindt ge daarentegen dat men, zeg, in zes van de twaalf punten uiteenloopt, maar in zes andere overeenstemt, zoo kan men over en beoordeelen, of op non-activiteitstelling van zes punten, waarin men het niet eens opweegt tegen saamwerking ten opzichte de andere zes. En slaagt men er dan in meerderheid te worden, dan weet een eventueel kabinet waaraan het zich te houden heeft en weet omgekeerd elk der contracteerende par tijen, dat het voor de zes andere punten niets van zulk een kabinet heeft te wachten. Zoo is het mannenwerk." De Maasbode heeft in dit antwoord aanleiding gevonden voor een meer uitvoerige beschouwing jn J over „Bondgenootschappen". Daarin wijst het. 1 er o. a. op dat de overeenkomst in 1888 aan- gegaan niet rustte op een welomschreven pro- gram, ja zelfs geen accoord mag heeten. Voorts zij geen belangrijke taak in de maat- vraagt het nogmaalsomtrent welke belangrijke schappij te verrichten hebben, geen kostwinners J punten van staatsbeleid en op welke voorwaar- A... V11 den de Standaard overeenstemming tusschen dan wordt de druk op de natie billijker verdeeld, beide partijen mogelijk acht. BINNENLAND. UIT DE PERS. Onklare toestanden. Onder dit opschrift lezen wij in de N. R. Ct. o. m. „Al liggen de beginselen van de partij die zich in Friesland noemt „de volkspartij," nog altijd grootendeels in het duister, zij die als hare woordvoerders optreden, maken er steeds minder een geheim van, welke denkbeelden hen beheerschen. Het is nog dezer dagen gebleken, toen te Wolvega de heer Van der Zwaag op trad om den heer Cuperus te bestrijden. Deze was zijne rede begonnen met een kort woord van hulde aan den overleden Koning en aan de jonge Koningin, op wie de voorstanders van het constitutioneele koningschap hunne hoop gevestigd hebben. De woordvoerder uit Gor- redijk daarentegen begon met zijnerzijds hulde te brengen aan het „souvereine" volk en die hulde te laten volgen door eenen heftigen aan val op het koningschap. „Het moet erkend worden, dat de republi keinen ten onzent in oprechtheid vooruitgaan. Bij de stembus van 1888 was de heer Mans holt de eenige candidaat, die een republikeinsch programma gaf. Zelfs Domela Nieuwenhuis ofschoon men wel wist dat het koningschap in hem geen vriend bezat hield in^ehoterland zijne gevoelens op den achtergrond. Maar in de drie jaar, die sedert verliepen, schijnen de re publikeinen alle schuchterheid te hebben afge- iegd, of wel tot de meening te zijn gekomen dat men in Nederland het koningschap niet langer heeft te ontzien. Fortuyn waagde het te Amsterdam, terwijl de Koning op het sterf bed lag, zijnen haat tegen het Koningshuis op de onhebbelijkste wijze te luchten; en ook an deren beijveren zich het volk in den waan te brengen, dat het koningschap de verbetering van maatschappelijke toestanden in den weg staat. „Tot volkomen helderheid schijnen echter in de hoofden der republikeinen de denkbeelden, die hen beheerschen, niet te zijn gekomen. Van der Zwaag zeker niet de domste onder de woordvoerders der „volkspartij" maakt de tegenstellingkoningschap of souverein volk. Blijkbaar weet hij niet, dat in België de volks- souvereiniteit grondslag van het staatsrecht is, en dat nochtans daar niet een president, maar j uu o een koning aan het hoofd van het uitvoerend de ingezetenen, dat de gezag ^at\TNJ0C}1 ?ok dat in 1813 in de i Noordelijke Nederlanden het volk de hoogste staatsmacht in handen nam, en nochtans de souvereiniteit opdroeg aan V illem I. Hij noemt artikels een breede beschouwing gewijd, eenen constitutioneelen vorst een onding, eene - - - - machine, en vindt het onzinnig voor zoodanig koningschap zoovele millioenen te verspillen. behandeld, waarbij o. a. werd gewezen onbillijkheid om eenige zoons vrij te stellen wanneer r" 1 uk, sbbi Vervalt deze vrijstelling, KER COURAA SA wins-1 lomwi™ ïooii du i i i r L J t r I J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1