CI HI111 II HET Illi® UISSBIEW SIBIL MEWS- El UIHIiTTATIC III. Ill 1111 III Mrijmi] rar ilo Kaliwals Silitis. o e e 0 O'" 1891 No. 8 Z E S-E N-V E F; R T I J S T E J A A R Q A N a. as I W O E IN S I A. het Hoogere. die in 1872 zijn geboren 0 BINNENLAND. worden worden ingetrokken. „Grand om het ADVERTENT1ÊN voor eiken regel meer belangrijk lager, den Uitgever. ook wanneer ze i voorkoming van rampen ingeroepen. Kamer van de Staten-Generaal. Sneek, 27 Januari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, herinneren alle Ingezetenen, die in 1872 zijn geboren en zich tot dusver niet voor de Nationale Militie, lichting 1892, hebben doen inschrijven, aan hunne verplich ting, om zich daartoe alsnog aan te geven vóór of uiterlijk op 31 Januari e. k. ter Secre tarie dezer gemeente. Sneek, 9 Januari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Deze CO UB A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. art. 73 der wet van den 4 Juli I no. 37), zooals dat artikel is gewijzigd bij art. VII der additioueele artikelen van de Grondwet Noodigen de inwoners der provincie uit om, bijaldien zij in andere provinciën in de rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 1 April aanstaande aan hunne ver gadering te doen bbjken, ten einde door haar daarop kunne worden gelet bij liet opmaken van j verkiezing van de afgevaardigden ter Eerste een geen geval op Ook bij de spoorwegmaatschappij Central Belge“ bestaat het voornemen kringtarief in te voeren. In afwachting daar van zullen de abonnements- en retourbiljetten twintigtal goederenwagens naast de rails. De conducteurs en remmers moesten tot den hals door het om den spoordijk te bereiken. - nog niet kunnen worden hersteld. Tusschen Bussum en Hilversum is, volgens ’t Hand., de dienst niet geheel gestremd. Op een plek is de spoorbaan aan éen zijde berijd baar en verderop aan den anderen kant. Enkele treinen liepen van Amsterdam met passagiers in de richting Araersfoort-Nijmegen en Utrecht uit deze richting naar Amsterdam. De reizigers stapten op het bedoelde punt uit den trein en namen plaats in een andere. Zaterdag middag te ongeveer éen uur is de goederentrein van Venlo naar Nijmegen nabij het station Mook gederailleerd, waarschijnlijk tengevolge van het verzwakken van den weg van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent, 7 */2 Cents. Bij abonnement is de prijs Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij >e- ■o s- water waden De dienst zal in de eerste dagen vermoedelijk De Minister van Oorlog heeft het volgende ter openbare kennis gebracht Nu het zich bij de verandering van weers gesteldheid laat aanzien, dat spoedig hulp en bijstand bij watersnood zullen worden gevraagd, wordt bij deze in herinnering gebracht, dat bij de aanschrijving van 26 Februari 1861, no. 49 B. (beknopte üitgave van het Recueil Militair, blz. 851) aan de verschillende militaire autori teiten uitdrukkelijk aanbevolen is, om, wanneer de omstandigheden zulks vorderen, op eigen verantwoording zelfstandig te handelen, zonder den kostbaren tijd door het vooraf vragen van bevelen verloren te laten gaan. De bedoelde hulp en bijstand moeten dus worden verleend, niet alleen wanneer waters nood onverhoopt mocht zijn uitgebroken, maar in dringende gevallen tot i en onheilen VERKIEZINGEN. Kennisgeving en Uitnoodiging. De VOORZITTER van den Ra id der ge meente Sneek, Gelet op artikel 7 der Kieswet van 4 Juli 1850 {Staatsblad no. 37) zooals dat artikel is gewijzigd bij art. VII der Additioneele bepa lingen der Grondwet; Noodigt de mannelijke inwoners dezer-Gemeen- tc uit: 1". die in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in de personeele be lasting naar eene hoogere huurwaarde, dan die welke volgens art. 1, litt. A en B, van de wet van 24 April 1843 {Staatsblad no. 15) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten dier belasting naar de drie eerste grondslagen, of in de grondbelasting, tot een bedrag van ten minste tien gulden, zijn 1 v-* aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari e. k. aan hem te doen blijken; 2°. die op grond van art. 1, sub C, of krachtens het 4de lid van art. 7 der Kieswet, aanspraak meenen te kunnen maken om ge- pliatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan mede vóór den 15 Februari e. k. aangifte te doen, volgens het daarvoor vastgesteld, ter Se cretarie verkrijgbaar, model, met overlegging der bewijsstukken, waartoe in het geval van het 4de lid van bovengenoemd artikel 7 moeten behooren het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden be trekkelijk het gemeenschappelijk bezit. Sneek den 9 Januari 1891. De Voorzitter voornoemd, ALMA. 1 illusie gemaakt, dat wij, hoe verschillend onze 1 man als de heer Schaepmau op zoo positieve 1 1 dat jg je ijefje de lijst der hoogstaangeslagenen voor de het gemeenschappelijk vaderland het plicht- De dienst op enkele trajecten van onze spoorwegen is door deu hevigen dooi in wanorde gebracht. Het ergste is de toestand bij Asselt, aan gene zijde van Apeldoorn. De goederen trein, die des ochtends omstreeks 4 uur van daar vertrok, is Zaterdag bij Asselt ontspoord, tenge volge van de kolossale massa water, die, van de Asseltsche hoogten op de spoorbaan neerko mende, den grond onder de rails wegspoelde en verzakking veroorzaakte. De locomotief gelukte het met enkele waggons Asselt te bereiken, maar een lagen op en en l levenswijsheid. Daarom beantwoord ik u slechts oppervlakkig en niet „au fond“; want zooals mr. Gleichman het onlangs in een staatkundige vergadering zijn tegenstander toevoegde Wij kunnen el~ kunde? toch nimmer verstaand Dr. Schaepman en de Legericet, staat aan het hoofd van een artikel in de Maasbode. Zij schrijft den naam van den hoogbegaafden katho lieken redenaar met eenige aarzeling boven het stuk, daar zij bij deze gelegenheid niet in abso luut toejuichenden zin over hem kan spreken en dus gevaar loopt door het éen of ander der roomsch-anti-revolutionaire organen wederom alles .behalve liefëlijk te worden behandeld. De Maasbode zal ’t zich getroosten, maar waar schuwt dat zij harerzijds ook een boekje open kan döen als men met die verguizing te ver mocht gaan, daar zij een lijstje heeft van al de booze woorden, in den laatsten tijd aan haar adres gericht. Hoe dit zij, zij wil de quaestie, die de katholieken verdeelt, niet terugbrengen tot de leuzevóór of tegen dr. Schaepman, een leuze waarvan men bij de grondwetsherziening zoo goede resultaten meent te hebben gezien. Willen anderen dr. Schaepman de martelaars kroon vlechten, het blad doet daaraan niet mede en ziet ook niet in dat het noodig is zulks te doen. Daarop bespreekt de Maasbode hetgeen door dr. Schaepman is gezegd op de lezing te Arn hem gehouden. Terwijl het katholiek program, aan welks vervaardiging de heer Schaepman zoo groot aandeel had, spreekt van beperking der kosten en lasten van de defensie, en de ingediende legerwet daarmede geheel in strijd is, had men, volgens ’t blad, mogen verwachten dat dr. Schaepman zich tegen de wet zou heb ben verklaard. Dit is echter niet geschied. Wel heeft hij er op gewezen dat de beste onzer oudere kath. afgevaardigden niet tegen verhoo- ging van het contingent zijn geweest, maar dit was ook in 1888. bekend en toch is de leus beperking der kosten door hem goedgekeurd. Wanneer wij nu weldra weer een verkiezings- program zullen krijgen, en dit op verscheiden plaatse» door den heer Schaepman zal verdedigd Worden, welke zekerheid heeft men dan dat hij het volgend jaar niet op nieuw van meening zal veranderd zijn Omtrent den diensttijd stelde dr. Schaepman te Arnhem een wijziging van ’t ontwerp in uit zicht, terwijl hij, wat den persoonlijken dienst plicht betreft, wees op een vergelijk. Om daar toe te komen zou het echter noodig zijn, dat beide partijen iets van huu vollen eisch lieten vallen. De Maasbode acht het ondenkbaar dat dit vergelijk zou kunnen bestaan in het toestaan der nummerverwisseling. Bij een jaarbjksch contingent als wordt voorgesteld zal nummer verwisseling zoo goed als onmogelijk blijven. Komt er eenige verbetering in, dan zou dat dus toch alleen de zeer rijken ten goede ko men. Op nummerverwisseling valt dus niet te rekenen. Dat neemt echter niet weg, dat een verklaring als die, welke door den heer Schaep man te Arnhem is afgelegd, haar beteekenis j heeft. Immers wanneer zoo’n gezaghebbend en I wijze een vergelijk in uitzicht stelt, kan het wel niet anders, of bij hem moet de zekerheid j bestaan, dat het hiertoe komen zal. Van harte zal het blad zich verheugen als i KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan het besluit van hëeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 15 Januari 1.1.no. 43, 3e Afdeeling Sta tistiek, Provihciaalblad no. 10, brengen ter kennis van de ingezetenen navolgende UITNOODIGING: van de provincie „De Gedeputeerde Staten Friesland, Gelet op 1850 {Staatsblad UIT DE PERS. I belangen het geloof aan Gij hebt mij voor goed van de illusie genezen j persoon, waardoor het katholieke volk Dezer dagen liet de heer Keuchenius zich in de Tweede Kamer bij ’t debat over den gouverneur van Suriname zeer vinnig uit over den heer Wertheim en verweet hem dat hij de belijders van het Christendom gekrenkt had, door onlangs in de Eerste Kamer te zeggen, dat Nederland tegen de bacillen van het anti semitisme behoorlijk is gevaccineerd. De woor den van den heer K. luiden aldus De heer Wertheim heeft in ’t Hand, een open brief aan den heer Keuchenius gericht en wijst er hem op, dat alle zijn beweringen on juistheden zijn. Het beste bewijs van hetgeen de heer Wertheim zegt, is de mededeeling der woorden zelve. Hij sprak als volgt Naar aanleiding van den uitval van den heer Keuchenius wijst de heer Wertheim er op, dat hij het Christendom niet heeft bedoeld en er niet op heeft gezinspeeld. Het Christendom is voor hem, al behoort hij niet tot zijn belijders, een verheffende leer van vrede, verzoening, verdraagzaamheid en liefde. Het anti-semitisme daarentegen de wrange vrucht van hartstocht, nijd, onverdraagzaamheid en rassenhaat. Voorts doet hij den heer K. opmerken, dat hij niet als Jood noch voor Joden in de Kamer zit, maar als vertegenwoordiger van het Neder- landsche volkdat hij de Nederlandsche gast vrijheid van het verledens wel degelijk heeft herdacht, hoewel er natuurlijk thans van geen gastvrijheid meer sprake is. En gesteld het ware nog het geval, dan zou de heer K. de honneurs al heel gebrekkig waarnemen. Dat de heer K. de vaccine „de etterstof van een vuile pokpuist“ noemt, moge een theologi sche metafoor zijn, op geneeskundig gebied heeft zij afgedaan. Overigens begrijpt de heer W. niet hoe de heer Keuchenius het Christendom bij de vaccine haalt. Wil hij over de bacil van het semitisme spreken, hij mag het gerust doen. Zijn liefde voor het Jodendom zal er schitte rend bij uitkomen. De heer Wertheim besluit zijn schrijven als volgt „Ik heb, naief genoeg, mij vroeger wel eens levensopvatting ook zij, konden samengaan om- wijzi - staat wat ons i I behoort te vereenigen besef, de sdliddriteit der algemeene menschelijke het hiertoe komen mocht, al ware het alleen 1 i omdat de ongelukkige leusvoor of tegen ieder verloren illusie wordt een schat van beginsel zou verzaken, dan in den voorgrond treden kan. Het Centrum, eender organen door de Maas bode als roomscli-anti-revohitionair gequalifi- ceerd, maakt thans van dit artikel melding. Voor het lijstje houdt het blad zich aanbevolen, terwijl het met vreugde van de verklaring nota neemt, waarbij de Maasbode besluit; „Wie zich verheugen zou over een vergelijk voegt het Centrum er bij moet niet alleen verlan gen zich te verheugen, maar ook de middelen willen, om dat verlangen bevredigd te zien en zal ten slotte ook toegeven, dat ieder vergelijk moet tot stand komen door een rustige, kalme, ordelijke en op toegevendheid berustende ge zindheid. Op die wijze kan ter elfder ure alles nog weer terecht komen SHEERER «I RUT 'X A* i ELK o 1 dat boven ’t geen ons verdeelt „Hot is my pijnlyk te spreken over deze zaak, omdat ik altijd bevreesd ben een volk te krenken, dat my, als bet uitverkoren volk van God, altijd lief blijftmaar wanneer een jood, smekende van het anti-semitisme, zegt dat het vaderland tegen de bacillen van het anti-semitis ne behoorlijk is gevac cineerd, dan mag ik niet geheel zwijgen, dewijl ik geloof, dat hij met znlke vergelijking de belijders van het Christendom kienkt. dewyl bet toch alleen het Christendom is waarom en waardoor Israel altijd reden heeft-te roemen over de gastvrij heid in Nederland reeds eeuwenlang genoten en over den eer bied hier ran de rechte vrijheden van Israel betoond. „"Wanneer de heer Wertheim bpreken mag van het Chrizten- dom als van vaccine, waarmede men inent, dan doet hij aan dr.t Christendom zelf onrecht; dan is die vergelijking van het geen ons heilig is met de etterstof van een vuile pokpuiat, een beleediging van het Christendom. „De heer Wertheim zbu het niet gaarne hooren, dat een Christen sprak van de bacillen van bet semitisme „Ik kom thans aan eon onderwerp, dat voor mij een hoogst pijnlyke zijde beeft. Ik moet een oogcubHk spreken over het anti-semitisme. Ik hecht er voor Nederland geen beteekenis aan. Ik beschouw het als een sporadisch verschynsel, dat evenals influenza en cholera voorbijgaatdat intellectueel en moreel zwakke gestellen aantast, maar geen vat heeft op de kern van het volk. Ik zeg dit, omdat wy' leven in een land, dat voor 200 jaren de overal verstooten bannelingen heeft op- genomen en gemaakt heeft tot vrije burgers in den vdjen staat Dat land verloehent niet zijn verleden. Ik geloof, dat ons vaderland tegen de baccillen van het anti-semitisme be hoorlijk is gevaccineerd." JirU Ir 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1