■Bl W 1111 MKUMSSMIIIT SJffl. ms- H ABIERTEITIE BL U) Ml HE Dr. Mwm als joliltó harQer. I B 1891 No. 9 Z E S~1 1 REDDINGSHAKEN N“ Z A. rJT E I> A Ci J A I A R I, 31 f- I >00, ',00. BINNENLAND. 2°. 3°. 4°. 7°. 8°. 11". 12°. Fra- 1. 2. 3. 5°. 6°. •- V’ 1 1890. SLEEKER 01RAWT ll VAN a. 10*18 *- i» 9". 10u. voor 100 0 a O’ a dat in- >rd dia- en «30 su 618 710 7 15 746 8 820 ;e n IS l’» 11 11 over 4. over 5. 6. a .'a 5/i. li ;s I» 5/ Il s 612 76 7 27 8 21 91 916 door 980 1 door 9 46 J 10 6 1 „Niet ongepast en zeer sprekend, ja flinker dan men in zoo’n flu woelige brochure verwachten zou zegt Multatuli in bedoelde brochure vergelijkt de heer Bosscha ons bij den „egel, den saamgerolden stekelbal waaraan de wolf zijn muil niet waagt'1. 't Klinkt hard, als men zoo lang, op vlag, standert, munt en zegel voor leeuw gespeeld heeft, nu ten laatste, bij do eerste gelegenheid de beste dat do leeuwerigheid ter dege zou te pas komen, op eenmaal te worden verwezen tot de rol van stekelvarken. Maar, het zij zoo 1 Wanneer er scherpte noodig is, en ze is niet te verwachten van klauw of tand, moet men zich met pennen behelpen. En daarom ook schrijf ik.“ Ja, daarom schreef hij zijno van geest, van geestdrift, van snijdend sarcasme en toch van ware en liefde tintelende brochure, die ook thans nog verdient gelezen en herlezen te worden, als krachtig protest tegen onmannelijke phraseologie A la Schaepman, S',. tour ,50, KENNIS GE VI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis,- dat er aanwezig zijn 1 in den houtmolen van Ter Horst, aan de van Straf recht, ieder, die, getuige zijnde van het oogen- i blikkelijk levensgevaar, waarin een ander ver- i keert, nalaat dezen die hulp te verleenen, die Deze CO VB AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.— franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. „Pudels de quaestie der „plaatsvervanging" de AooftZ-quaestie, die niet alleen in eigen boe- verdeeldheid brengt, maar bovenal dreigt de kudde Schae.pman's en Kuyper's uit elkaar te jagen, te isoleeren en ieder op zich-zelf tot politieke impotentie te doemen. Natuurlijk véél en toch niets zeggen mé- nager la chèvre et le chou, dat’s juist iets voor een politieke saltimbanque, die vóór alles het partij-belang op het oog heeft. van de Boter- en Kaaswaag, Bij deze Courant behoort als bijblad Feuil- leton-nummer 84. lM sproken Lm. Te Arnhem schijnt men, zegt hot Vad. de ingezetenen te ijken en te herijken. Men leest toch in de Arnh. Ct. van 27 dezer „De herijk van hen, wier geslachtsnamen be ginnen met de letters A. B. O. en D is bepaald van 26 tot 30 Jan." Dit is nog erger dan de verplichte vaccinatie in den houtmolen van Ter Horst, aan de Geeuw bij T. T. Bloksma, Pompmaker, buiten ’t Hoogënd bij de Wed. Folkert Prins, aan de Prin- segracht bij Tjipke Ferwerda, Grofsmid, buiten de voormalige Noorderpoo rt aan het Spoorwegstation bij M. Meiners, buiten de voormalige Oosterpoort bij G. 8. Hofstra, Steenhouwer, aan de Leeuwarder trekvaart bij Th. Asselman, Scheepstimmerman bij de Oppenhuizerbrug bij de Kalkovens van Oppenhuizerweg bij den Concierge der Hoogere gerschool bij den Concierge der School Kosteloos Onderwijs in den Molen van Veen, aan de nekervaart. Tevens wordt in herinnering gebracht, dat volgens art. 450 van het Wetboek warme vaderlands- 4 dracht. ISO tt.’.- LH 5 716 8 8 40 Feenstra, aan den iwuw, hout- Bur- Dr. Schaepman heeft een moeiljjk emplooi op zich genomen. Hij treedt op als vrede stichter onder de in 't wild blatende schapen, die niet meer wilden luisteren naar de stem «mn den herder, hier en daar reeds over ’t hek spjrongen en de gemeenschappelijke kudde dreigden te zullen verlaten. Was er voortdurend al heel wat kunst- en vliegwerk toe noodig om die vreemdsoortig saam- geraapte kudde half puriteinsch-, half Loyo- la-ras bij elkaar te houden en samen vreed zaam te doen grazen op de politieke weide, vanwaar men door aanhoudend valsch geblaat .het gehate liberale-ras verdrongen had, in den laatsten tijd was daarvan in ’t geheel geen sprake meer. Integendeelmen liep dwars met de koppen tegen elkaar. De reden daarvan is bekend. De herder der puriteinsche kudde had gedecideerd zijn verlan gen uitgesproken, dat men gezamenlijk over den legerwet-dam moest, die naar den persoonlijken dienstplicht voerde, en nu ging er een protestee- rend geblaat op uit de kudde Loyola’s, eindi- A gende in een van verschillende kanten uitge- I sprokennon possumusEen deel der kudde dreigde zelfs in opstand te komen tegen haar eigen herdershet twistvuur der verdeeldheid was in eigen boezem ontstoken. Dat die verdeeldheid een leelijke streep dreigt te halen door de meer slangen-arglistige dan duiven-oprechte politiek van den hoofdleider der talrijkste kudde, die vóór alles het mon sterverbond wenscht bestendigd te zien en dr. Schaepman daarom alle krachten spant om die voor de „katholieke” politiek noodlottige breuk te voorkomen, ligt voor de hand. Vandaar zijn optreden als politieke vre destichter onder de verdeelde en vertoornde kudde en zijn rondreizen door het land als apostel tot behoud van het monsterverbond. Gemakkelijk is die taak zeker niet. Het komt er nu immers vooral op aan, al zijne politiek- ^acrobatische behendigheid en balanceerkunst en al de bij de slag-om-d’arm-politiek gebruikelij ke phraseologie tentoon te spreiden, om tot het gewenschte doel te komen en de verzoe ning tot stand te brengen. De indruk dien men krijgt bij ’t lezen der verschillende verslagen over de hier en daar door hem aan dat onder werp gewijde voordrachten, is dan ook verre kvan verkwikkelijk. Dat schipperen, draaien en modderen, om tusschen de partijen door te zei len, doet een man van karakter pijnlijk aan en kan alleen den verstokten partijman vergeeflijk voorkomen. Dien indruk ontvingen we opnieuw, toen we in de Zw. Ct. het verslag lazen van zijne in ’t begin dezer week te Zwolle gehouden voor- Daar toch lezen wij o. a. „Heeft dr. Schaepman nu in zijn lezing de twistvraag beantwoord Heeft hij aangewezen wat de eene partij in het monsterverbond (hij i <Ten gevolge van het overlijden van den heer mr. H. C. Verniers van der Loeff zal eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Rotterdam plaats hebben op Dinsdag 17 Februari e. k. en de herstem ming, zoo noodig, op Dinsdag 3 Maart d. VERGADERING den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag den 31 Januari e. k. ’s namiddags 6 uur. PUNTEN VAN BEHANDELING: Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken. Rekening der Kamer van Koophandel, 1890. Alsvoren Rekening van den Vischafslag, over 1890. Adres om in de Bewaarschool op Zondag vergadering te houden. 7. Alsvoren omtrent de afschaffing der Ker mis. 8. Alsvoren van Commissarissen der Muziek- en Zangschool omtrent het gebruik van lokalen boven de Waag. 9. Alsvoren van de firma Martin en Co. te Rotterdam tot plaatsing van een kantoor. 10. Vaststelling der voorwaarden vnpr den aanleg eener kunstijsbaan. 11. Uitbetaling uit de post voor onvoorziene uitgaven der begroeting over den dienst 1890. 12. Vaststelling van het Primitief-Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1891. zelf gebruikte dit woord), de roomsch-katholieke, 1 verslaggever van de Zie. Crt. ontving, bij het zal doen in zake de plaatsvervanging Niemand i hooren van dr. Schaepman over des van zijn gehoor zal hierop zeker bevestigend i Kern durven antwoorden. De gevierde redenaar, die gewoonlijk den rz.Tn vrijen teugel viert aan zijn verbeelding en welsprekendheid, liet zich bijzonder omzichtig uit. Slechts een enkele maal in zijn prachtig slotwoord geraakte hij in vuur. Overigens was het altijd de voorzichtige staatsman dien men hoorde, de man die aarzelt zich beslist I over een vraagpunt uit te spreken, ’t Was een vóór en een tegen, dat wij hoorden. Hij haalde bij de weerbaarheid van Nederland het vlug schrift aan, door Multatuli indertijd geschreven tegen Bosscha, het vlugschrift waarin Multatuli gebruik maakte van een door Bosscha minder gelukkig gekozen beeld, ’twelk den Nederlan der, die steeds als leeuw heeft gefungeerd, thans voorstelde als stekelvarken.Maar wij werden aan ean andere uitspraak van Multatuli herin nerd, toen wij den spreker over het vóór en het tegen der plaatsvervanging hoorden en wel aan het ménager la chèvre et le chou, door Multatuli in zijn strijd tegen ds. Zaalberg toe gepast. Het sparen van de geit en van de kool, daarop kwam het aan. Dan kreeg de geit wat, dèn werd weer op de kool gelet. Voor de geitde afschaffing der plaatsver vanging is niet het diepste der jammeren. koolde afschaffing der plaatsvervanging is niet het hoogste der zaligheden. geitals men van ons vergde dat wij het beginsel der plaatsvervanging in zijn uiterste consequentie aannamen, dan zouden wij het hoofd in den nek werpen en beslist medewer king weigeren. koolmaar wij kunnen nu ook van onze zijde niet verlangen dat de anti-revolutionairen om onzentwege hun beginsel laten varen en in strijd komen met hun program. geitmen kan met warmte opkomen tegen de plaatsvervanging en zeggen dat zij het leger vervreemdt van het betere deel des volks. koolmaar men kan er ook en terecht vóór pleiten en vragenwelk recht heeft de Staat om iemand te beletten zijn vrijen weg te volgen als hem op andere wijze dezelfde diensten worden gepraesteerd. geitmen mag van den eenen kant niet zeg gen pas uw beginsel niet toe. kooldoch aan den anderen kant mag men vragen formuleer het zoo, dat de zwarig heden in de practijk worden overwonnen, laat uw beginsel eerst doordringen in de natie." Zietdaar in quintessens de indruk, dien de ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent, voor eiken regel meer 7 */2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. hij hen, zonder gevaar voor zich zelven, ver leenen kan, indien de dood van den hulpbe hoevende er op volgt, gestraft wordt met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op art. 168 der Algemeene Politie-Verordening dezer gemeente, luidende als volgt: Niemand mag weigeren een drenkeling in zijn huis op te nemen. Ieder is verplicht, die daar te houden, totdat volgens verklaring van een geneesheer vervoer kan plaats hebben. Overtreding van dit artikel wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Sneek den 30 Januari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Reeds werd medegedeeld dat het 44e Neder- landsch Landhuishoudkundig Congres dit jaar te Zwolle zal worden gehouden en wel van Maandag 29 Juni tot Vrijdag 3 Juli. Het bestuur voorzitter is mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis, secretaris mr. N. .1. Wilkens, beiden te Zwolle heeft aan ver schillende personen en corporatien, die belang hebben bij den landbouw, een circulaire gericht. Wij laten haar hier volgen „Het bestuur is van de roeping doordrongen om van zijn zijde alles te doen wat in zijn vermogen is, ten einde de werkzaamheden van het Congres zoo belangrijk mogelijk te doen zijn, en het doet een beroep op de welwillend heid, kennis en ervaring van den Nederlandschen landbouw tot bereiking van het beoogde doel. „Vooral zal het zich zeer verplicht achten ook van u vóór 15 Februari e.k. voorstellen en vraagpunten ter behandeling te mogen ont vangen, eventueel door u persoonlijk in te leiden; dit laatste treedt meer en meer op den voorgrond bij de Congressen en geeft steeds een leiddraad bij de daaruit voortvloeiende gedachten wisseling met andere vakgenooten. „De traditie volgende, zullen de te behandelen onderwerpen in twee afdeelingen worden ge- splitst, waarvan zich de eerste sectie met land- en veeteelt, benevens zuivelbe- reiding, de tweede met volkshuishoud- en i natuurkunde zal bezighouden. „Van uw gewaardeerde belangstelling ten volle overtuigd, vertrouwt het bestuur niet te vergeefs een beroep op uwen steun te doen en de hoop te mogen uitspraken, dat uw persoon- lijk verschijnen op het Congres van zoovele I mannen van wetenschap en praktijk uit de verschillende gewesten van ons vaderland, nieuw licht over de belangen van den landbouw, de I veeteelt en hun onderdeelen moge verspreiden, opdat dit gemeenschappelijk samenzijn en sa.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1