1IWWWMID TOOR DE EJIEE m ffl HEI JIIIIOI III SSEIIE SI SfflH. Li l r 1 No. 12 Lotin’’ voor de Nationale Militie. 1891 W O E NS I> A. Ten tweede klimt de verhooging van draag- succes- in de Nederl. van U 1 T BINNENLAND. Van zijne hand zag o. a. het belangrijke werk over d 1 licht, en bovendien verliest de Schaatsennjdersbond” in hem secretaris. de geschiedenis van het schaatsenrijden het „Nederlandsche een wakkeren Deze COl'RANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Te Leiden is in den ouderdom van 32 jaar, na een smartelijk lijden, overleden, mr. J. van Buttinga Wichers, die zich op het gebied van „sport” op eervolle wijze had onderscheiden. De commissie van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem heeft besloten in de lo kalen van het museum aan de hier te lande gevestigde industrieelen gelegenheid te geven, de producten van kunstnijverheid, op de verschil lende werkplaatsen vervaardigd, gratis ten toon te stellen. Daar genoemd museum in het afge- loopen jaar door 14321 personen werd bezocht, is dit voorzeker een goede maatregel om het publiek met de in Nederland vervaardigde Door den heer mr. de Kanter is een concept- adres aan de Tweede Kamer in zake de jacht- - - L aan ge voerde gronden tot de Kamer komen met het verzoek, om door een uitspraak bij de regeering aan te dringen op zoodanige wijziging van de wet op de jacht en visscherij, dat de kunstma tige bescherming van den wildstand en daar mede van ’t jachtvermaak een einde neme, en het in art. 641 B. W. uitgesproken beginsel eindelijk tot zijn recht kometerwijl zij tevens ten dringendste aanbevelen, om, ter inkrimping van de schade door den land- en tuinbouw van heerlijke jachtrechten te lijden, de afkoopbaar- stelling daarvan te vergemakkelijken. De gemeente Rijswijk belooft een uitgezóch te plaats te worden voor menschen met een klein inkomen. In de jongste raadszitting werd besloten geen hoofdelijke omslag meer te heffen van personen met een vermoedelijk inkomen beneden de één duizend gulden, terwijl binnen een paar jaren, blijft de financieele toestand der gemeente zoo gunstig, in het geheel geen hoofdelijke omslag meer behoeft geheven te worden. De Iweede Kamer, die vrijdag tot nadere bijeenroeping is uiteengegaan, zal, volgens het Dagbl.den 24en dezer maand hare werk zaamheden weder hervatten en tot den 20en of 21en Maart bijeen blijven. den fiscus is het en rentegevende schuldvorderingen. De heer Pierson acht deze belasting niet te rechtvaardigen. Mr. Treub is van een andere meening; hij wenscht het overgangsrecht alleen dan af te schaffen, wanneer een grondige herziening van het belastingstelsel een inkomstenbelasting naar draagkracht brengt. De Stand, schrijft in haar nommer van giste ren de volgende asterisk over de Tien Geboden „Van roomsche zijde is de formule: „De Sou- vereiniteit Gods en de Tien Geboden” in zwang gebracht. Dit zij voor hun rekening gelaten. Slechts zij elk goed anti-revolutionair ge waarschuwd niet onbedachtelijk deze formule over te nemen. Zoekt ge toch uw grondslag in de Souverei- niteit en de Tien Geboden, dan is hiermee het christelijk karakter van uw optreden geheel op zij gezet. Daargelaten nu nog dat noch die Souverei- niteit noch die Tien Geboden klem hebben, tenzij ze genomen worden uit de H. Schrift en op de autoriteit der Schriftuur rusten.” In het laatste geval wordt het te voldoende achten. Kon- iron inirnmon j Ten tweede klimt de verhooging van draag kracht in relatief sterkere verhouding dan het geërfde bedrag. Mr. Treub staat dan ook pro gressie bij successierecht voor. Ten derde moet rekening gehouden worden met den leeftijd van den erfgenaam en wel in dien zin, dat hoe jonger men een vermogen verkrijgt hoe meer adres aan de Tweede Kamer in zake d genot men daarvan trekken kan. De schrijver wet opgesteld, waarbij adressanten op geeft vervolgens een schets van de regeling eener successie-belasting zooals hij die wenschen zou en beantwoordt daarin een tweetal beden kingen. Vooreerst het bezwaar dat het suc cessierecht het nationaal vermogen aantast. Dit bezwaar is niet weg te nemen, maar mr. Treub telt het zoo zwaar niet. De tweede be denking is deze, dat de schenkingen ter zake des doods zullen toenemen en het doel van een hoog successierecht dus gemist zal worden. Dit bezwaar is niet denkbeeldig. De schrijver wil het ondervangen door voor de heffing van successierecht de schenkingen onder de levenden met erfstellingen en legaten op een lijn te stellen. Immers ook dan ontstaat een buiten gewone verhooging van draagkracht. De ont duiking kan door hooge boete zooveel mogelijk worden tegengegaan, en trouwens, zegt de heer Treub, elke verbetering van het belastingstelsel moet het besef van het onzedelijke der belas tingontduiking aanwakkeren. Ten slotte behandelt de heer Treub met een enkel woord de vraag of er naast het sierecht een equivaleerende belasting van d e goederen in de doode hand behoort te worden geheven cn beantwoordt die bevestigend. Zoo lang, zegt hij, de staat het goederenverkeer onder de levenden en bij overlijden, op welke gronden dan ook, belast, genieten de zedelijke lichamen, wier vermogen van dat verkeer is uitgesloten, een voorrecht. In de tweede plaats wijst de schrijver nog op de beide rechten van overgang die hier te lande worden geheven. Het recht van overgang op onroerende goederen binnen het rijk, die verkregen worden door het overlijden iemand die geen ingezetene is van het rijk, is van weinig beteekenis. Van meer belang voor overgangsrecht van effecten Huwelijksverbod. De strijd Herv. kerk luwt niet! Nu weer onderteekent dr. Kuyper in de, Heraut een artikel, waarin het hnwelijk verboden wordt van een doleeren- de met een Gereformeerde die niet doleert. Hij schrijft: „Een Gereformeerde kan alleen een Gerefor meerd meisje huwen. „En wat de doleantie aangaat, zoo zeggen we eveneens: zijt ge doleerende, of heet ge het slechts? „In het tweede geval hebt ge geen recht van spreken. „En in het eerste geval, wanneer derhalve uw medegaan met de doleantie metterdaad steunt op de zielsovertuiging, dat wie onder de Synodale organisatie blijft, voortleeft in een toestand van zonde en de Koningskroon van Jezus hoont, hoe zoudt ge dan een huwelijk kunnen aangaan met iemand die in deze zonde staat, en er geen afstand van wil doen?14 K ENNISGEVIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis, dat een door heeren Gedeputeerde Staten van Friesland ontworpen Algemeen Reglement voor de zeewerende waterschappen in deze Provin cie, bij welke het kadastraal inkomen strekt als grondslag van de onderhoudplichtigheid en het stemrecht, met daarbij behoorende Memorie van toelichting, vanaf heden tot den 11 Maart e. k. ter inzage is nedergelegd ter gemeente- t secretarie alhier, en dat bezwaren of opmer kingen dienaangaande binnen den gemelden termijn bij het College van Gedeputeerde Sta ten kunnen worden ingediend. Sneek, 9 Februari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BEN NEWITZ, Secretaris. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8en Mei 1862 (Staatsblad no. 46): Brengen ter openbare kennis, dat de loting voor de lichting der Nationale Militie van 1891 dezer gemeente, zal plaats hebben in de Con certzaal alhier op VRIJDAG den 27 Februa ri e. k.des voormiddags ten 9'/2 ure; dat op Maandag den 2 Maart d. a. v. ter ge- meente-secretarie door of van wege de lotelin- gen aanvrage kan geschieden voor do getuig schriften ter bekomiiig van vrijstelling van den dienst wegens broederdienst of als eenig ivettig zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen mili taire dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels-stamboeken of bewijzen van werke- lijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek den 3en Februari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. In de Vragen des Tijds dezer maand zet de heer Treub zijn beschouwing over successie belasting voort, nadat hij in zijn vorig opstel tot de conclusie was gekomen, dat het familie- erfrecht moet beperkt worden tot verwanten in den 4en graad en de ervende bloedverwanten moeten concurreeren met den Staat. In de eerste plaats stelt hij het begrip „suc cessiebelasting44 vast. De hh. Vissering en mr. Pierson verwarden twee begrippen de belasting van den erflater -het bedrag zou dan een soort van gekapitaliseerde rente zijn en de belasting van den erfgenaam, als belasting op liet inkomen door toevallige bate verkregen. Onze wet, zegt mr. Treub, kent de successie belasting niet anders dan als een belasting van den erfgenaam of legataris, gegrond op den aanwas van vermogen, welke aan dezen ten deel valt. daarvan, heffen bedrag van het toekomstige inkomen gekapitaliseerd en bij voorbaat geheven. Mr. Cort van der Linden en mr. Pierson huldigen deze laatste opvatting, doch mr. Treub bestrijdt haar. Immers, zegt hij, om de hoogere jaarlijksche belasting bij voorbaat juist te kun nen kapitaliseeren moet men kennen het aantal jaren, dat die belasting geheven zou worden, d. i. de levensduur van deu erfgenaam. Dat hiermede groote fouten zouden worden begaan ligt voor de baud en daar zij door een inkom stenbelasting te vermijden zijn (dan zou het inkomen uit erfenis gekregen van zelf behoorlijk getroffen worden) verdient een dergelijke op vatting geen aanbeveling. Doch zij is boven dien in strijd met ons successierecht. Immers wordt er bij een jaarlijks hoogere heffing der inkomstenbelasting niet op gelet of het vermc- geërfd is van een verren neef of van een nade ren bloedverwant, dan mag er ook bij een heffing in eens en bij voorbaat niet op gelet worden. Mr. Pierson alleen geeft deze conse quentie toe. Doch daarmee zou ons geheel successierecht vervallen. Er blijft dus niet anders over dan het successierecht te beschou wen als een belasting van de buitengewone, voorbijgaande verhooging van draagkracht, wel ke de erfgenaam uit deu hem te beurt val lenden aanwas van vermogen put. De heer Treub behandelt vervolgens de vraag wanneer den staat reeds een deel der nalaten schap krachtens erfrecht is toegevallen, bestaat er dan nog grond om bovendien het deel van den erfgenaam te belasten. In theorie zegt hij sluit de wettelijke erkenning van het staatserfrecht de heffing van successierecht niet uit. Doch zou het in de praktijk niet eenvou diger zijn die heffingen ineen te doen vloeien Uit een viertal punten blijkt dat deze vraag ontkennend moet beantwoord worden. De staat erft van den erflater en belast den erfgenaam. Sterft dus een ingezetene die slechts buitenlandsche erfgenamen nalaat, dan krijgt de staat alleen door zijn erfrecht; sterft een buitenlander, die zijn vermogen aan ingezetenen nalaat, dan int de staat door het successierecht. Ten tweede als erfgenaam put de staat alleen uit de nalatenschap van den erflaterals belas- tingheffer zou hij, van al wat de erfgenamen krijgen, b. v. ook gelden die door een gesloten levensverzekering toevloeien, trekken (volgens onze wet niet). In de derde plaats ontvangt de staat krachtens erfrecht een deel van de géheele nalatenschap en als belastingheffer een bijdrage uit het aandeel van iederen erf genaam of legataris. En eindelijk, liet erfdeel van den staat houdt met de draagkracht barer medeërfgenamen in het minst geen rekeningde successiebelasting berust juist op niets anders dan op verhooging van draagkracht. Is er plaats voor de heffing eener successie belasting, dan behoort zij dus, concludeert mr. Treub, van het staatserfrecht afgezonderd te worden. En dat er plaats is voor een succes siebelasting, is voor den heer Treub aan geen twijfel onderhevig. Waar belasting geheven wordt naar draagkracht, moet de fiscus in de allereerste plaats er bij zijn als de erfgenaam uit een toevallige bate een buitengewone ver hooging van draagkracht put. Die verhooging van draagkracht hangt samen met de meer of minder verwijderde bloedverwantschap tusschen erfgenaam en erflater. Immers kinderen reke- D E P E R S. De Eerste Kamer is opgeroepen tegen aan staanden Maandag avond. Nog een andere dubbelzinnigheid dient opge- helderd. Wil men door het successierecht de lijdelijke buitengewone verhooging van draag kracht belasten of wel de blijvende verhooging kunstnyverheids-producten bekend te maken. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den conservator van het museum, den heer E. von Saher. nen reeds eenigszins op de erfenis en richten er hun levenswijze naar in. Intusschen meent de heer Treub, dat onze wet op dit punt te ver gaat; een viertal belastingschalen zou hij ADV ER TEN TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent, voor eiken regel meer 7‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. SLEEKER I 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1