GE1EEITE FA IB 1KBMMSSBKNV SUM. k. r r t IS91 Ko. 13 Z E N-V E K R T I G- S T E DE UITBREIDING DER STEDEN. I Loting voor do Nationale Militie. te f 14 F E I3 11L A 14 I. Z A TEKDzk U s Bij deze Courant behoort als bijblad Feuil leton-nummer 85. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Hoe te voorzien in den nood der woningen in groote steden En het Berliner Tageblatt, overtuigd van het dringende in de oplossing Naar aanleiding der algemeene -politieke be schouwingen, in de Tweede Kamer gehou 'en, zegt dr. A. IF. Bronsvéld in zijn jon,ste „Kroniek" het volgende „Het mag een wonderlijke loop der dingen KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 2Ü en 21 van Z. M. besluit van den 8eu Mei 1862 (Staatsblad no. 4G) Brengen ter openbare kennis, dat de loting voor de lichting der Nationale Militie van 1891 dezer gemeente, zal plaats hebben in de Con certzaal alhier op VRIJDAG den 27 Februa ri e. k.des voormiddags ten 9 '/2 ure dat op Maandag den 2 Maart d. a. v. ter ge- meente-secretarie door of van wege de lotelin- gen aanvrage kan geschieden voor de getuig schriften ter bekoming van vrijstelling van den dienst wegens broederdienst of als eenig wettig zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen mili taire dienst of dien van broeders te verkrijgen, de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, uittreksels-stamboeken of bewijzen van werke- lijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek den 14en Februari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNE W1TZ, Secretaris. inbreuk te makenhoe gewenscht het ook zijn 't moge aan de speculatie-zucht een eind te maken, toch zal een dergelijke maatregel ook geen doel treffen, want uit den aard der zaak zijn alle bezitters van gronden in- en om steden als spe culanten te beschouwen. Aan mr. van Houten komt de eer toe het Vhj hart der quaestie te hebben aangeraakt. Zijn voorstel beoogt een radicale verbetering, daar het een eind wenscht te maken aan het jus non utendi (recht om niet te gebruiken) en dus de rechten zoo van speculanten als van pseudo-speculanten wenscht in te korten. Het wil aan de gemeentebesturen het recht geven om stukken grond, gebouwen enz. te onteigenen, wanneer zij op andere wijze gebruikt, naar het I oordeel dier besturen meer nut kunnen afwer- pen; geen wet is hiervoor noodig, geen rech ter mag tusschenbeide komen; het gemeente bestuur wordt de vrije beschikking gegeven over het eigendom der gemeentenaren; het neemt van A. om te geven aan B.geen rech ter was ooit met zoo groote macht bekleed als onze gemeenteraden zullen verkrijgen. Zonder aarzelen mag men zulk een voorstel radicaal heeten, en bij zulk een ingrijpenden V maatregel is het hoog noodig goed te overwegen, welke bezwaren daaraan verbonden zijn. Voor- ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent, voor eiken regel meer 7'/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. eerst dan geldt als zoodanig het bezwaar van tot het oude valt te bespeurenzoo bijv, wijst willekeur, ’t Is toch hoogst moeilijk uit te maken de lijkverbranding terug naar in vele gevallen, welke onderneming het meest ten algemeenen nutte werkzaam zal zijn, en ook al bestaan onze vroedschappen, of al wor den zij gerekend te bestaan, uit vroede mannen, in zij zich incompetent zouden moeten ve rkla ren, of waarin zij zich in twee vijandelijke kam pen zouden verdeelenpartijdigheid is in ons jammerlijk verdeeld vaderland een vrij alge meen voorkomend gebrek; ook bloedverwant schap zou in dezen vaak een groote rol spelen. Rekenen wij daarbij de vele gemeenteraden, waarop men het woord vroedschap kwalijk kan toepassen en hun aantal is op het platteland althans nog al vrij groot en men beseft ten volle het gevaar waarin de gemeentenaren ge bracht worden, door aan het bestuur der ge meente zulk een wapen in handen te geven. Veel haat zou er door worden opgewekt, wat voor de binnenlandse he rust een vrij overbodige factor mag heeten. Het resultaat zou in zooverre gunstig kunnen zijn, dat het de bevolking in haar geheel opwekte tot economische studiën, om en het publiek oordeelt steeds gaarne mee in elk bijzonder geval te kunnen be- oordeelen of dit of dat wel van algemeen nut ishet zou de bevolking meer tot het besef brengen dat zij een gemeenschap uitmaakt, waarin elk lid verplicht is, ook in zijn eigen belang, mee te werken ten algemeenen nutte en zou meer en beter dan iets anders aan het gansche volk duidelijk maken dat er eene sociale quaestie bestaat. Men heeft wel eens beweerd dat het wetsvoorstel een stap is in de richting van land-nationalisatie. Zij, die aldus redeneeren, wijzen op uitspraken uit Van Houten’s toelich ting, als„het grondgebied van het rijk dient in de eerste plaats om aan zijne bevolking de gelegenheid te geven te wonen en te werken41 zoo ook: „het is volstrekt onnoodig, zelfs in geen opzicht te billijken, eene inrichting van het recht te behouden die den grond maakt tot het voorwerp van speculatiën van kapitalisten en zulks te minder omdat die speculatiën veelal rechtstreeks gericht zijn tegen het hoogste volks belang, ten aanzien van het gebruik van het grondgebied". Wij moeten erkennen, dat het beginsel van land-nationalisatie hierin vrij klaar doorschemert Toch kunnen wij hen, die zich daarover ongerust mochten maken, gerust stel len met de verzekering, dat mr. van Houten dat beginsel niet in zijn uiterste consequentie aandurft, getuige eene redevoering door hem in de provincie Groningen gehouden, waarin het f 1 n r t I zou van beginsel van land-nationalisatie werd bestreden, I o. a. op grond dat het zou zijn een terugkeer naar vroegere tijden en mr. van Houten wil vooruit. Nu zal men kunnen aan voeren, dat het ver- leenen van rechterlijke bevoegdheid aan vroed schappen ook is een stap achterwaartsmen zal kunnen beweren, dat er bij de mannen van den vooruitgang ook in andere zaken terugkeer BEKEND M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis de volgende K E N N I S G E VING. De COMMISSARIS' des KONINGS in de provincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van den 5 Februari 1891, no. 57, le afdeeling B, en op art. 11 der wet van den 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden 1° dat de jacht op waterwild met slagnetten en op eendvogels door middel van eendenkooien of daarmede gelijk staande toestellen, bedoeld onder letters f en h van art. 15 der bovenge noemde wet, wordt gesloten op Zaterdag den 14 Maart 1891, met zonsondergang 2°. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal vrijstaan van Maandag den 20 April 1891, met zonsopgang, toten met Zaterdag den 27 Juni daaraanvolgende, met zonsondergang 3". dat de kooieenden voor het jaar 1891 moeten worden opgesloten of gehokt van Woens dag den 1 April tot Vrijdag den 1 Mei en van Woensdag den 15 Juli tot Zaterdag den 15 Augustus 1891. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 7 Februari 1891. De Commissaris des Konings voornoemd, (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek den 12 Februari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW1TZ, Secretaris. j toch zouden er vele gevallen voorkomen, waar- dezer vraag, zocht het geneesmiddel bij de ste- 1 delijke besturen. Mr. van Houten zoekt in deze brandende quaestie een uitweg door de tusschen- komst in te roepen van de stedelijke besturen. Tot zoover gaan beiden broederlijk saam. Waar de maatschappij dergelijke misstanden schept, is het de plicht der regeering van land cf gemeente haar veto uit te spreken. We kunnen hier niet spreken van een tertium quid. Hoe moet nu in deze zaak door bet stadsbe- stuur worden gehandeld Het antwoord, daarop door het Duitsche blad gegeven, is hierin alles behalve bevredigend. Door bevoordeeling of bevoorrechting van bouwmaatschappijen wenscht het blad zijn doel te bereiken. Het is een verkeerde, zoo niet onbillijke maat regel speculatie te bestrijden in een artikel, dat door verkoop uit de eene hand kan overgaan in de andere, en zulks, door de speculanten zijde lings tegen te werken. Zoolang er vrijheid be- staat om land te koopen en te verkoopen, is het gebruik maken van dergelijke slinksehe middelen in een stadsbestuur af te keuren. Waar het gezag zich geroepen gevoelt hande lend te moeten optreden, daar mogen geen zij wegen en kronkelpaden worden bewandeld, maar kan het alleen flink en waardig optreden, recht op het doel af, het gezag hoog houdende. Eerbied voor de wet is een plicht waarin de autoriteiten moeten voorgaanzoolang de wet den handel k in grond vrijlaat, staat het aan geen regeerings- lichaam vrij, op deze vrijheid langs zijwegen ilijk uit te maken de lijkverbranding terug naar den tijd onzer teutonische voorvaderen, maar men behoeft en hierin heeft mr. van Houten volkomen ge lijk niet in alles het oude terug te verlan gen. Wij zouden het bijv, niet met den prac- tischen zin van ons volk overeen kunnen brengen, wanneer het er toe besloot, de lastige hoepelrokken of te wel crinolines weer in de mode te brengen. Maar en hier stuiten wij op een ander, een zeer groot bezwaar in het voorstel wanneer een voorstel wordt inge diend met de grondgedachtealgemeen nut, dan dient men toch dat algemeen nut steeds in ’t oog te houdendan dient men zich vooral er voor te wachten, om algemeen nut te ver warren met particulier nut, en hier schuilt de fout in van Houten’s voorstel. Wjj zouden van mr. van Houten op grond van zijne eigen uitspraken hebben mogen ver wachten, dat hij de vroedschappen het recht tot aankoop zou hebben gegeven, niet echter het recht van verkoopdaardoor zou hij veel kwaad voorkomen en het voordeel der gemeente, het algemeen nut, bevorderd hebben. De politiek heeft hier den voorsteller parten gespeeld. Wie uitspreekt het beginsel van land nationalisatie, maar om een of andere reden er zich toch tegen verklaart, staat op een hel lend vlak. Voor hom is zwijgen het verstan digst. Gevoelt hij zich desniettemin geroepen een woord mee te spreken, zoo moet daarin de bezielende overtuiging noodzakelijk ontbreken en met weinig moeite stoot de tegenstan der het kaartenhuisje omver. In dergelijke stelling verkeert onzes inziens mr. van Houten. Na eerst onomwonden verklaard te hebben, dat de vaderlandsehe bodem nationaal moet zijn, heeft hij zich naar slakkenmanier in zijn huisje teruggetrokken. De nationale bodem wordt ge maakt tot een twistappel tusschen personen, die voor de rechtbank van den gemeenteraad ieder op zijn manier gaan spreken over algemeen nut. Theorie en nractijk zijn hier blijkbaar met elkaar in strijd; naast het pleidooi voor landna tionalisatie, wordt hier een middel aangeboden om aan dit beginsel te ontkomen. Wij betreuren het ten zeerste dat een man als mr. v. Houten zoo dubbelzinnig is opgetreden; maar deze wijze les is er weer uit te leeren en we mogen niet nalaten haar ter wille van veel liberalen uit te spreken dat er slechts kracht kan uitgaan van beginselvastheiddat er bezie ling kan uitgaan van hem alleen die met over tuiging uitkomt voor één enkel beginsel. Alleen het besliste kan groote macht ontwikkelen. Of Houten’s dualisme zijn oorsprong vin- i den in de machtsontwikkeling van het monster verbond, dat ook hinkt op twee gedachten Es ist schon lang’ ins Fabelbueh geschrieben Allein die Menschee sind nicht besser dran j Den Bösen sind sie los, die Bösen sind geblieben. j De lezer zal begrijpen, dat wij na deze over- I wegingen onze keuze niet gevonden heboen en daarom met Nurks zeggen „Niet veel zaaks Hierbij de stalen terug. delijke besturen. Mr. van Houten zoekt in deze UIT DE PERS. FM :r cqurai S1VEE mms- in idïbimi™ Wi iiE I I 1*1 C’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1