MWE I HET IBIIOMHSSEilIEn SOEK. L ■ÏS-1 1DWWM1D TOOR DE 1 V fl No, 19 IRPL Z E S-E N-V E E R T I S T E J A A R Q A N <4. TER OVERDENKING. Nationale Militie. Z AT E IIA. O- M A A LL T. 7 a i. P E R S. 'k gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 2 Maart 1891. Burgemeester en I’ ALMA, I van jeugdigen leeftijd man ADVEHTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. hebben ingediend 3. de lotelingen, in de artt. 55 en 56 bedoeld 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Militie hebben aangeboden 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen allen op, goedgezinde menschen van elke partij j Lot de volks- j Augustus jggj (Staatsblad I deze je loteüugen (]er Nationale Militie KENNISJE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen ter open bare kennis dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden ge houden in het Gemeentehuis te BOLS WARD, op Woensdag den 18en Maart e. k., des voor middag» ten 10 'n ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent 1. De verschenen vrijwilligers voor de militie De Stand, dringt er bij haar geestverwanten op aan, dat zij alvast beginnen met niet meer de roomschen te steunen. Het blad wil, dat de „stilzwijgende verstand houding" of over heel het land moet werken of over heel het land moet ophouden, en stelt in het licht, dat het „in dit oogenblik een fout zou zijn, om te hooi en te gras roomsche can- didaten te blijven stemmen voor de provinciale staten en de gemeenteraden, zoo van roomsche zijde de verstandhouding blijkt opgezegd. Het voegt hieraan het volgende toe „De gevolgen hiervan zouden wel zeer zeker zijn, dat de liberalen met 65 man in de tweede, met 35 man in de eerste kamer komen, en weer bijna alle provinciale staten en gemeente raden innemenmaar dit moet eenvoudig aan vaard. Verbrokkeld, zoo hier en daar, een voetje geven, helpt toch niets. Men moet zich op politiek gebied als man nen gedragen en niet als kinderen aanstellen. Nu zóó ruw en zóó „unstatesmanlike" de ver standhouding verbroken is, moet de anti-revo- lutionaire partij weten, wat haar te doen staat. Want wel geven we voetstoots toe, dat er een fractie onder de roomschen is, die anders en beter wil, en de groep van dr. Schaepman verdenken we geen oogenblik. Veeleer waar- deeren we zijn moed en volharding ten zeerste. Maar natuurlijk, met een fractie is dan eerst te rekenen, zoo ze haar eigen banier ontplooit en zichzelve alzoo maakt tot een tastbare grootheid." K E N N I S G E V I N G. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militie van den 19den I no. 72), noodigen s van deze gemeente uit, die verlangen bij de Zee militie te dienen, zich daartoe vóór den Isten April ter gemeente-secretarie aan te melden. Sneek den 2 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. Onze taak. „Wij, leden van den Nederlandschen Bond voor Landnationalisatie, hebben een grootsche taak op ons genomen. Wij stellen ons ten doel het denkbeeld ingang te doen vinden in ons land bij alle menschen, tot welken stand of politieke partij zij mogen behooren, welke geloofs overtuiging zij ook de hunne mogen noemen dat „De aarde aan alle menschen gegeven is als woonplaats en als arbeidsveld zij hebben daar op allen een gelijk recht. „Wanneer in een maatschappij de erkenning van dit grondrecht niet in wetten is belichaamd dan moet het gevolg zijn, dat enkele meesters en velen slaven worden en die slavernij wordt te dieper en te volkomender, naarmate het uit- vindingsvermogen der menschen stijgt, dat menschelijke arbeidskracht vervangt door de krachten der natuur, die alweer alleen beschik baar zijn voor den grond- en kapitaalbezitter. Terwijl velen nog het bestaan van armoede in onzen tijd als natuurlijk en onvermijdelijk be schouwen en de uitbreiding er van alleen wil len te keer gaan door beperking van de vrij heid van arbeid en verkeer of door werken van philantropieterwijl vele anderen de men schen beschuldigen, dat zij zoo slecht zijn of, gelijk Malthus deed, de natuur beschuldigen dat zij niet genoeg geeft voor alle menschen, dat er voor velen geen plaats is aan den disch des levensweten wij thans dat de armoe de met hare vreeselijke gevolgen niet voortkomt uit te veel vrijheid van arbeid of verkeer; dat zij niet veroorzaakt wordt door de boosheid van rijken en armendat zij geen gevolg is van „de gierigheid der natuur", maar enkel en alleen ontstaat en grooter wordt door een maatschap pelijk onrecht, een schending van de rechten, die de mensch bezit krachtens het feit dat hij bestaat. Wij weten dat het begin van alle so ciale hervorming moet zijnhet toepassen der sociale gerechtigheid. Wij moeten de bijl leg gen aan den wortel van den gifboom, privaat grondbezit, die den gezonden groei der maat schappij belet, en onder wiens licht- en lucht- afsluitende, giftige dampen uitwasemende, tak ken de doodzonden der menschen welig tieren. Wij moeten den grond van een land, de bron van alle rijkdom, het groote arbeidsmiddel zon der hetwelk alle menschelijke arbeid en zelfs het menschelijk bestaan onmogelijk is, maken tot het gemeenschappelijk eigendom van alle burgers van dat land. Dit is het middel om een einde te maken aan alle winst zonder ar beid, aan onzinnige rijkdom bij enkelen naast bittere armoede bij de meesten, aan overpro ductie en werkgebrek, aan tirannie en slavernij. Dit is de oplossing der sociale quaestie. „Onze taak is in de eerste plaats, onze mede burgers hiervan te overtuigen en in de tweede plaats om, voor zoover wij daartoe in staat zijn, den weg aan te wijzen, dien wij moeten volgen teneinde dit middel het snelst en het gemakkelijkst in toepassing te brengen. Mogen wij ook verschillend denken over de maatre gelen, die daartoe moeten genomen worden, alle aanhangers van Land-nationalisatie moeten hierin overeen komen, dat het einddoel van ons aan de ge- tot bestrijding van nutte en dat fonds volk door volledige kies- en stemrecht. Dit is ons doel. Liberalen, gij zijt volgens leuze verplicht ons te helpen. Wij ook Dc tijd, die ons nog scheidt van de stembus, zal voor ons vaderland van groote beteekenis zijn. In verschillende deelen van het land be gint het reeds „roerig" te wordende een zegt „ik ben van Paulus, en een ander ik ben van Apollos, en ik van Cephas en ik van Christus." Js het dan niet gewettigd, waar iedereen zich aangordt tot den strijd, te verwachten dat al die strijders op trekken tot heil van Nederland? s ïs het niet of wij Paulus’ stem vernemen „Wie is dan Paulus, en wie is Apollos, anders dan dienaars door welke gij geloofd hebt Wij willen dus, als door den grootmoedigen Paulus geïnspireerd, die geen eer van menschen vroeg en waar hij tot partijhoofd werd verhe ven met verontwaardiging over zooveel partij schap uitriep „Wie is dan Paulus anders dan een dienaar", de partijhoofden onzer dagen on gemoeid laten, overtuigd als we zijn, dat bij »hen allen de nederige Paulus-geest zijn intrek heeft genomen. Mocht er van anti-liberale zij de aan getwijfeld worden of wij ook haar par tij hóófd hieronder rekenen, dan kunnen wij die twijfelaars niet beter genezen het middel is bij verschillende gelegenheden afdoende geble ken dan ter inleiding te kiezen een spreuk van den profeet Jesaja„Wee degenen, die huis aan huis trekken, akker aan akker bren gen tot dat er geen plaats meer is en dat gij lieden allen bijwoonders gemaakt zijt in het -midden des lands." Onder de partijhoofden staat in ons vaderland een man wiens denk beelden, hoewel in den laatsten tijd veelvoudig besproken, als tamelijk onbekend mogen be schouwd worden. Het hoofddoel van zijn streven, waartoe hij krachtig werkzaam is de hoer Stoffel zal ons deze eerbetuiging wel ten goede houden is de oplossing der sociale quaestie langs vreedzamen weg. Wie zou met zulk eene voorstelling niet gaarne kennis maken Dan ook een groot deel, verreweg het grootste deel van ons publiek, spreekt een voudig, zonder kennis van zaken te dragen, het oordeel uit, dat zij over deze of die belangrijke quaestie in hun lijfblad gelezen hebben. O, die aapjes-familieVerwonderen moet het dan ook niet dat zulk een vreedzame oplossing minder aandacht wekt, dan het „grootsch" on dernemen van Domela en zijn partij. De roode I vlag is meer in ’t oog vallend dan de witte. Het is daarom, dat wij ons gedwongen gevoelen ’den heer Stoffel in uw midden te introduceeren en hem zelf u te laten vertellen, welke de taak is, die hij op zich heeft genomen. Wij zijn daarom zoo vrij uit zijn tijdschrift „de grond aan allen" het volgende te citeeren. Op gevaar af van verguisd te worden door hen die „niet wenschen dat de wetten van Engeland veran derd worden", willen we het publiek zelf laten A oordeelen of we hier werkelijk een nazaat K van Holloway voor ons zien. I L lutionairen broederlijk zouden samengaan, als gevolg daarvan een reconstructie van ministerie met den heer Mackay als premier, en ten tweede het van de baan schuiven, voor- t en een nieuwen minister van Oorlog, die minder eischen aan schatkist en persoonlijke vrijheid zou stellen. I De redactie van het Centrum antwoordt hierop, I dat de hier uitgesproken meening op geheel - - - - onjuiste onderstellingen berust. Eerstens is er wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of geen enkele schijn van grond, dat de regeering bu de districtenwet de kabinets-quaestie zou stellen. Wordt de wet verworpen, dan zou dit Wethouders voornoemd, geschieden niet om het beginsel, doch misschien Burgemeester. om eenige fout in den vorm, die geen enkele BENNEWITZ, Secretaris. regeering tot heengaan verplicht streven is Opheffing van het privaat bezit van grond en monopolies, waardoor eerlijke arbeid de eenige en uitsluitende bron wordt van het bezit. Ter bereiking van dit doel roepen wij en van elke geloofsovertuiging. partij zeggen wij sluit u aan bij ons streven, bij onzen Bond. Wij willen aan alle burgers hunne menschenrechten verzekeren wij willen de heerschappij van het kapitaal breken, die alleen wortelt in het privaat bezit van grond en monopolies. Wij willen aan alle menschen een gelijk begin geven door grond toegankelijk en kapitaal beschikbaar voor allen te maken en wij willen door kosteloos onderwijs allen in de gelegenheid stellen, die factoren der pro" ductie met vrucht te gebruiken. „Aan den arbeid zijn volle loon; meenschap de grondrente uitgaven ten algemeenen beheerd door het geheele toepassing van algemeen zijn in beginsel tegen Staats-inmengingwij beschouwen die met u als een ingrijpen in de persoonlijke vrijheid, die alleen in tijd van nood is geoorloofd. Tegenwoordig echter leven wij in zulk een tijd van nood en een knjgs- geroep van „niet ingrijpen" van „persoonlijke vrijheid" van „niets door den Staat" is in on zen tegenwoordigen maatschappelijken toestand vrij wat onzinniger dan de leuze der socialisten „alles door den Staat". Wij ook komen op voor het eigendomsrecht op datgene wat wij zelf door eigen arbeid hebben voortgebracht wij ook stellen den hoogsten prijs op ontwik keling van eigen kracht en op de vrije be schikking over ons eigen arbeidsproduct, zoo lang die vrijheid geen inbreuk maakt op de gelijke vrijheid voor anderen." UIT DE Deze CO UBANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Aan het Centrum werd de vraag gedaan, wat er aan is van de meening, dat het niet onmogelijk is, dat bij de a. s. behandeling der stedenwet in de Eerste Kamer het ministerie de kabinets-quaestie zou stellen. Daar de ste denwet nu eenmaal door de meerderheid van dat staatslichaam is veroordeeld, zou het mini sterie dan aftredenals gevolgen stelde men zich daarvan voor een vervroegde algemeene verkiezing, waarbij r.-katholieken en anti-revo- - lutionairen broederlijk zouden samengaan, en 2. de lotelingen, die redenen van vrijstelling ajg gevols daarvan een reconstructie van het i t i J SHEERER COURAWT. e rlzvrrzv rvAW» Ann l-zv Tl»t rl 1 n n (VAtj l-v-il rl AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. u i UW I eu ICU LHUtUC J1UL V uu M I loopig althans, der legerwet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1