Jlffll’S- El 1D1EIITEMIE1)118 lllllii DE w No. 21 WAAROM? Nationale Militie. 1 1891. I- Z A T E K I yA Dagen. Datums Wijken. Bij deze Courant behoort als bijblad Feuil- leton-iummer 87. 12 16 18 2 4 6 8 KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der mieente Sneek. voldoende aan art. 87 der wet 2 3 4 6 8 9 10 13 tot het zoeken naar hetgeen waar is. I 5. 6. van 1. 2. 3. 4. van Stemrecht. Nader adres der IJsvereeniging Sneek. Af- en overschrijving op de begrooting het Old-Burger Weeshuis, dienst 1890. 7. Benoeming van een Gemeente-Veearts. 8. Idem eener Commissie tot onderzoek van reclames tegen den Hoofdelijkcn Omslag, dienst 1891. 1 en 3 en 5 en 7 en 9 en 10 11 en 13 en 15 en 17 en 19 en 20 1 April Uren voor- na middag. 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—3; Deze CO IRA NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag den 14 Maart e. k. des avonds zeven uur. Mededeeling van ingekomen stukken. Eervol ontslag aan den Gemeente-Veearts. Adres van het Bestuur der Afd. Sneek, den Nederl. Bond voor Algemeen Kies- en Van de wieg tot het graf staat het leven vol vraagteekens. Als vanzelf wordt de mensch aangedreven Rusteloos zoekt de menschheid nog steeds voort naar de waarheid. Wat zeggen wij De menschheid Hierop dient uitgezonderd te worden een groep je verstandige en brave lieden, die zich niet ’alleen „vrienden der waarheid” maar ook „ken ners der waarheid” noemenwat den wijzen wordt verborgen, wordt den kinderkens soms geopenbaard. Gelukkige kinderkensHunne kleine hand is ook zoo gemakkelijk en met zoo weinig gevuld. Met hoe weinig worden hunne harten dankbaar gestemd. Als deelgenooten in het Vaderlijk Erfdeel, oftewel Patrimonium, is hun hart steeds blijde gestemd, en het is voor- zeker een wanklank in dat harmonisch geheel het geschreeuw van een Kater te vernemen. Zoo’n Brummbar Waarom? Is de vraag die om ons voor terechtwijzingen te vrijwaren, schrijven we nu niet meer de menschheid een groot deel der menschheid als op de lippen bestorven ligt. Waarom, zoo vraagt het kind, kakelt de haan altijd meê wanneer de kip weer een ei ter we reld heeft gebracht, ja, waarom kakelt de haan dan het hardst De haan heeft daaraan part noch deel, zoo redeneert het kind, en nu voert hij nog wel het hoogste woord. En het zou vergeefsche moeite zijn hierop te antwoorden dat de haan dit doet uit liefde, uit sympathie voor de kippen en dat gemeenschappelijk op harmonie wijst. Alweer vergeefs zoudt ge u inspannen met de verklaring dat de haan aan ’t kakelen slaat uit blijdschap. Het kind, dat jn de kern der zaken nog zoo weinig vermag door te dringen, en daarom slechts oordeelt naar den uiterlijken schijn, ziet in de fiere, trotsche houding van den kakelenden haan niets dan terugstootenden hoogmoed. Neem dit het kind niet kwalijk. Ook wij waren eens alzoo „toen ik een kind was, deed ik als een kind, maar nu ik een man geworden ben Waarom, vraagt de man, is Titus tegen woordig zoo in de weer maar neen, dat is een ongepaste vraag. Daarop zouden we uit discretie voor onzen vriend Titus het ant woord moeten schuldig blijven het gaat toch niet aan om den vrager met een kluit in het riet te sturen. Hands offdus van Titus. Waarom, zoo wordt er al verder gevraagd, wordt er tegenwoordig bij hot bouwen van winkels zooveel weelde aan den dag gelegd Vroeger was alles meer eenvoudig en nederig, en ook nu nog doet het merkwaardig feit zich dikwijls voor, dat de eenvoudigste winkeltjes de beste waren leveren. Waarom heeft de K E N N I S G E V I N G. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), noodigen bij deze de lotelingen der Nationale Militie van deze gemeente uit, die verlangen bij de Zee militie te dienen, zich daartoe vóór den Isten April ter gemeente-secretarie aan te melden. Sneek den 2 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis van de belanghebbenden: dat voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd in een der lokalen van het Paleis van Justitie, in orde als volgt W oendags Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag dat verkoopers van nieuwe maten en gewich ten, hunne voorwerpen aan het begin der zitting tot den herijk moeten aanbieden en wel onge- op Woensdag den 18en Maart e. k., des voor- middags ten 10 ‘/4 ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent 1. De verschenen vrijwilligers voor de militie 2. de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend 3. de lotelingen, in de artt. 55 en 56 bedoeld 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Militie hebben aangeboden 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 2 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. reid, maar om het moeilijke vraagstuk tot eene goede oplossing te brengen, dient men het van alle zijden te bezien. Men heeft er drie zijden aan bespeurd, en aangezien er toch al iets van uitgelekt is, willen wij het geheim maar iu zijn geheel verklappen. Men heeft er aan ontdekt een godsdienstige, een maatschappelijke en een staatkundige zijde. Nu heeft een dominé’s steek, naar wij meenen, ook drie zijden, maar of dit nu een voldoend antwoord is op de vraag Waarom niet liever in plaats van drie zijden een ronde vorm genomen dan liep het ding toch veel vlugger van stapel? En nu nog een vraag tot slot. Waarom wil Titus aan Patrimonium voorstellen om de Re- geering te gaan overladen met zooveel werk het ding ligt toch immers op sterven? En als het binnenkort uitstapt? Wat dan? Dan zal Titus al deze schoone plannen voorstellen als zooveel plannen waarmee de gestorvene omging, en deze mooie plannen als zooveel kransen aan haar lijkkist hechten. Maar Titus Wacht u toch voor overlading wanneer de maag in lang niets heeft gebruikt het voor beter is, dat wie zijn geheele ka pitaal besteedt aan een mooi huis met winkel kast en spiegelruiten, geen geld meer over heeft voor het drijven zijner zaken, iets wat men bedrijfskapitaal noemt in de handelswereld. Do gevolgen laten zich dan voorzien de klanten worden afgescheept met artikelen van minder of vervalscht gehalte, en de zaak ver loopt. De beste klanten zijn en we geven deze meening als practische wenk de dank bare luyden van het Vaderlijk Erfdeel (Patri monium). Zij mogen al eens klagen over be drog, een enkel hartelijk woord is voldoende om de gemoederen weer tot bedaren te bren gen. Waarom loopt Titus zich tegenwoordig het vuur uit de sloffen Om een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Waarom geven sommige mensclien hunne dienstboden dubbel loon en een halve portie eten Deze vraag schijnt ons moeilijk te be antwoorden ’t is een teere quaestie en een gevaarlijk bedrijf om de dienstboden tegen hunne heeren op te hitsen; dienstboden zijn toch menschen en geen huurpaarden. We maken er ons dus af met te verwijzen naar de redevoeringen van Titus voor zijne getrou wen in Patrimonium. Daarin zal die vraag wel opgelost zijn, want de huurtroepen van Titus hebben ook den klaagtoon aangeheven dat ze geen soldij krijgen, terwijl het contract sprak van dubbeldubbel Toch willen we de dienstboden dezen raad geven, om niet te hard van stal te loopen met hooge beloften in ’t vooruitzicht, want met groote heeren is het slecht kersen etenzij gooien met de pitten. Een badkuur is voor sommige menschen, als het seizoen daarvoor is aangebroken, bepaald een behoefte. Waarom? Wel, dat ’s eenvou dig. Omdat zij in ’t overige deel des jaars niet de noodige zorg dragen voor hunne gezondheid j vroeg op en matig zijn, kennen zij niet, en wie niet te rechter tijd de rechte middelen aan wendt, hij verspeelt zijn lichaamskrachten. Zou Titus c. s. op ’t oogenblik ook aan ’t zwalken zijn om hier en daar, in verschillende badwa ters, herstel te zoeken voor verloren lichaams kracht In ieder geval hebben anderen het er al weer goed mee. De heeren zijn ook niet karig uitgevallen; gierigheid is hun fort niet; zij zeggen niet: „’k doe aan niets”, neen, hun meening is„aan alles kan ’k niet geven“; nu, wij zouden de laatsten zijn om dit af te keuren. Als men lid is van een zangkoor en niet de gave bezit van hoog te kunnen zingen, dan is het verstandigst om hooge noten zwijgend door te laten, maar toch doe men den mond wijd open. Met weinig arsenicum kan men menschen vergevendaarom mag de apotheker dit artikel niet aan particulieren verkoopen maar waarom kan men dit artikel dan bij pon den halen uit den drogistwinkel Wel, „met veel daar wascht men schapen mee!“ Zou Ti- schonden en in den toestand, waarin zij den eersten ijk hebben ondergaan dat alle geijkte maten en gewichten dit jaar aan den verplichten herijk zijn onderworpen dat de onjuist bevonden gewichten tegen dadelijke betaling, volgens een bij Koninklijk besluit vastgesteld tarief, ten bate van ’s Rijks kas, door den ijker worden gejusteerd dat alleen behoorlijk schoon- en droogge maakte maten en gewichten zullen worden on derzocht dat de gewichten beneden het gram (milli gram gewichten) alleen aan de vaste ijkkan- toren kunnen worden geverifieerd dat belanghebbenden bij de terug-ontvangst hunner voorwerpen nauwkeurig dienen toe te zien of deze de wettige merken dragen, daar later een beroep op verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, niet zal ontslaan van rechtsvervolging, en dat de ijkplichtigen, die van de voor hen gestelde zitting geen gebruik hebben gemaakt, hunne maten en gewichten ter herijking kunnen aanbieden aan het ijkkantoor aan de Oosterkade te Leeuwarden, des Dinsdags en Vrijdags van 91 uur, tot 1 October dezes jaars. Sneek den 10 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, De Secretaris, BENNEWITZ. Militieraad voor deze gemeente zal worden ge- I houden in het Gemeentehuis te BOLS WARD, anti-revolutionaire partij in ’88 zoo rijk uitge stald en levert zij bijna niets dat niet met pondjes en onsjes wordt geleend in der libera- listen kraam En ons antwoord we geven ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van I Sneek Patrimonium krijgt in dit jaar nog een So ciaal congres, waarbij natuurlijk Kuyper en meer van die theologische heeren tegenwoordig zullen zijn. De zaak wordt reeds nu voorbe- op de Nationale Militie van den 19den Angus- OEEKE 14 11 n w w w T» w n PUNTEN VAN BEHANDELING: Resumtie der Notulen. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. Eén bloemkrans op het zwarte lijkkleed Is hulde aan ’t leven, dat zich sloot Een lading kransen op een doodkist Wordt parodie op graf en dood. ■mi b iih iiiMiiissfflw 'ii ik.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1