«EIIEESTE EI HEI lIMMHSSEfflï S«. MS- EI IIH IliTIUIi: lil U> 1(1011 III! k. l Opkomst ondsr de Wapenen. 1891; 23 JEZUS of BAR-ABBAS? Z E S-E N-V E E P T S T E MAART. 21 Z A. T E K I> advertentiën nic, de Instructie Batterij, de Pupillenschool, Korps Mariniers en - - 1 1 Deze CO TRA NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. I Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. van de wijs. Waarom laat de mensch onze BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek maakt bekend, dat ter gemeente-secretarie ter kennisneming van belanghebbenden is neder- gelegd het boekwerk getiteld „Neerland* Leger", 13d uitgave, uitgegeven op last van het De partement van Oorlog, houdende inlichtingen en van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is dé prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. een en Een hardnekkige strijd, waarbij het nieuwe dikwijls een tijdlang ondergaat, om toch eindelijk te overwinnen. Geen sprekender bewijs hiervan dan het ontwerp-manifest, dat aanduidt, dat de strijders voor Algemeen Kies recht de tweede phase zijn ingetreden. Nog een en zij keeren als overwinnaars uit den strijd. het Instructie Bataljon, de Instructie Compag- Die verwenschte n'lc, ^e Instructie Batterij, de Pupillenschool, ze de Mditaire Hospitalen, de Marechaussee, de Koloniale Troepen, het ’s Rijks Zeedienstde opleiding tot den rang Zoo redeneert het 1 KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19en Augustus der stoommachines. het ook pruttelend en onder protest; komt geen kink in den kabel, dan raken wij dat geraas zoetjes aan gewoon bedarendaar komt echter, al weer op last van de directie, een machine die het vaartuig door luchtdruk of electriciteit zal voortstuwen, maar omtrent den vrij willigen dienst bij de Korpsen, van Öfficier bij de cursussen, aan de Militaire School en aan do Koninklijke Militaire Acade mie de verbintenissen van Studenten in de geneeskunde voor de betrekkingen van officier van gezondheid en van reserve-officier van ge zondheid bij de Landmachtde toelating als Kweekeling bij ’s Rijks Veeartsenijschool; de verbintenis als Militair apothekersbediende, de militaire wielrijders en den dienst bjj de Militie te land. Voorts dat aldaar de noodige inlichtingen omtrent vrijwillige dienstneming worden ver strekt en de daarvoor vereischtc stukken opge maakt. Sneek, 17 Maart 1891. De Burgemeester voornoemd, ALMA. zooiets best op stranden, en vergeet niet dat er merken tabak in den winkel zijn. Dieser Tabak ist im Zimmer, Jener in die Luft zu rauchen. Dooddoeners hebben ten allen tijde dienst moeten doen om het nieuwe te keeren. Na jaren, dikwijls eerst na eeuwen, komt het weer boven water, en ofschoon het dan nog nieuw is, heeft het zijn glans van nieuwheid toch verlo ren. Zij, die een zeereis hebben meegemaakt, weten te verhalen van het eigenaardig geluid i dat hun in den beginne den slaap benam. Tira, tara! klonk het onophoudelijk, en in plaats van in te dommelen begon men langzamerhand meê maat te houden, tot zelfs de oogleden mee deden in het koor van tira-tara. Aan slapen viel echter niet te denken, tot er eenige nach ten aldus verloopen waren en men begon te gewennen aan het tira, tara. En nu doet zich het vreemd verschijnsel voor dat men zelfs uit de diepste sluimering opschrikt wanneer de stoommachine op eens rust neemt en het tira, tara afbreekt. Aldus luidt het verhaal en of schoon wij voor de waarheid niet instaan kun nen, mogen wij het ons vertrouwen niet ont zeggen een dergelijk verschijnsel toch doet zich voor, wanneer we een klok in het slaap vertrek hebben. Zoo ook zal het tira-tara, door het Unie-Be- stuur begonnen, voortklinken, doen opschrikken, verontrusten, tot verzet prikkelen, maar toch langzamerhand een onmisbaar lijfdeuntje wor den van Jan en alleman, den verstok tsten con servatief incluis. Torn niet aan het oude Wees een recensent naar het voorschrift der tooneelspelersHij moet zijn een Argus, om ieder oogenblik honderd oogen te kunnen dicht knijpen hij moet zijn als de bij, en altijd den mond vol honig hebbenhij moet zijn een vriend van mummiën en zich interesseeren voor de oudste tooneelspeelstershij moet zijn als een valsche munter en de klank eener ver roeste stem voor zilver uitgeven; hij moet zijn als de Ypsilon, eigenlijk geheel overbodig. Voor het nieuwe heeft men geen ander woord dan het „Kruist hem14. Dooddoeners gebruikt het volk om zijn eigen weldoeners bei Seite zu schaffen. Het conservatisme is nog machtig, de libera le polsslag nog zoo zwak. Men is aan het tira, tara der democratie nog niet gewend. Men hoorde er van spreken; men las er van, hoe de volkspartij stoom opzettemen bekommerde er zich niet ommaar thans, nu de heeren van de liberale reederij ook op ons vaartuig een stoom machine brachten en ons het tira-tara reeds als van verre in de ooren begint te klinken, nu keeren wij conservatieven ons onrustig om in onze slaapstee en verwenseheu den uitvinder We gaan echter mee, zij er aan j en komen tot J wij raken weer i natuurkrachten niet ongebruikthet brengt stoornis in nachtrust, dood en verderf. 7™ -.rionm conservatisme. Och, die goede behoudsmannenwij willen i ze daarom niet verachten. Veeleer beklagen wij de stumperde, dat zij niet begrijpen van i hoe groot nut de natuurkrachten voor den mensch zijn en ze liever ongebruikt latendat ze niet begrijpen dat hun eigen leven, waaraan zij toch ook gehecht zijn, eene uiting der na tuurkracht is. Hun dolce far niente doet ons leed om huns-zelfswil, omdat wij er in zien een geheim streven om te komeh tot een soort „stil leven“ waarin van geen natuurkracht meer sprake zal zijn. O jammerlijk zelfbedrog Wij hebben medelijden met die angstvallige broeders, laüdgenooten, die het wagen in het bootje te stappen wanneer een zefier de water oppervlakte rimpelt. De gustibus non est dis- putandumOver smaken valt niet te twisten, neen, evenmin als over de grenzen der smaak. Een Duitsch geleerde heeft gevonden dat men sui ker nog proeven kan bij een gehalte van 0,0028 en strychnine zelfs nog bij 0,00000048. Jam mer dat het laatste vergif is. Omgekeerd zou de verhouding zeker beter zijn. Ook de con servatieven hebben hun smaak en wij moeten die respecteeren. Aan een goed diner gezeten zijn ze onverbeterlijk in hun eischen. Ein freundlich Gesichte, viele guten Gerichte, Wein vom gewichte, eine lustige Geschichte, eine schone Nichte, beim sitzen nicht so dichte. Zij hebben enkel een afkeer van het nieuwe en hebben dadelijk een dooddoener bij de hand. Weg dus met dat tira, tara Wij willen geen Algemeen KiesrechtWij wenschen het kies recht echter wel op onbekrompen wijze uit te breiden, meer echter niet. Waar zou het heen, als het volk in massa mee ging pratenhet zou ons de wet gaan stellen en, rondweg gezegd, dat geeft geen pas. Leve dus het oude! Weg met het nieuwe! Kruisig het! Wij beklagen het bestuur der Liberale Unie; er zullen heel wat dooddoeners worden gebruikt om het concept daarna een fatsoenlijke begra fenis te bereiden. Zoo strijden wij verder, op elk gebied eeuwigdurende worsteling tusschen oud nieuw. Bar-abbas was een oproermaker. In een opstootje van het volk had hij een moord ge pleegd, waarvoor hij ter verantwoording wordt geroepen. Jezus; zijn n&am zweeft thans nog jia 18 eeuwen op de lippen van duizenden. Ook hij was ontevreden over de bestaande toestanden en met zijn vrome gezindheid, zijne liefde voor wat waar en recht was, ging hij het land door, predikend zijn Evangelie van vrijheid, gelijkheid en broederschap. Ook hem wacht een rechterlijk vonnis. De nieuwe leer, door hem verkondigd, heeft indruk gemaakt op het conservatisme; de indruk dien de brandklok ’“maakt, wanneer zij ons uit onze zoete sluime ring doet opschrikken. Als onruststoker staat hij terecht Een oproermaker en een hervormer. Bei den wenschen veranderingbeiden gorden lich ten strijde tegen het bestaande; maar het geen de eerste door ruw geweld tracht te be reiken, wordt door den ander langs vreedzamen weg, kalm doch vastberaden gezocht. Dan, het volk, door Pilatus gesteld voor de keuze, wien het vrij gelaten wenschte, koos partij voor den moor denaar. Een akelige droom had Pilatus’ vrouw verontrust en zij had den stadhouder verzocht om toch vooral Jezus vrij te spreken ja zij had hem ook door dien droom opgeschrikt en Pi latus zou niets liever gezien hebben dan dat de keuze op Jezus ware gevallen. Wien wilt gij, dat ik u loslaten zal: Jezus of Bar-abbas de moordenaar? is zijn vraag, en algemeen klinkt de kreetlaat Bar-abbas los Lezer, zou het ook heden ten dage niet aldus gaan Er is niets nieuws ouder de zon. Zie slechts hoe een vroom christen het in de laatste dagen nog opnam voor een dooddoener. Het nieuwe heeft over het algemeen nooit bij het volk in den reuk der heiligheid gestaan. Het oude is er ingeroest en al moge het tot den dood voeren, ook thans nog klinkt het vrij luidleve het oude, weg met het nieuwe Als een tweede Pilatus komt het Bestuur der Liberale Unie zijne aanhangers aansporen tot een keus tusschen oud en nieuw, aansporen ja, om het nieuwe te kiezen. Het komt uit voor het heilig recht van kiesbevoegdheid, zij het ook niet voor alle inwoners van Nederland dan toch voor een overgroot deel, dat thans het zwijgen is opgelegd. Wat men echter ook denken moge van de formuleering in het concept-manifest, de stem van hen, die voor deze stem geplaatst worden, is reeds duidelijk hoorbaar. De liberale N. Rotterdammer kiest reeds voor den dooddoener, door een formule aan te geven, die in algemeenheid niets te wenschen overlaat. Men moet het kiesrecht op onbekrompen wijze uitbreiden, zegt het blad, en verdere omschrijving is onnoodig. Bom BomDe reuke van conservatisme, zouden we zeggen. Maar, zal men aanvoeren, op onbekrom pen wijze het kiesrecht uitbreiden, dat is toch niet de leus van de bekrompen conserva tieven. Nu ja, maar vergeet niet, dat men De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gezien de missive van den heer Commissaris des Konings in Friesland, dd. 4 Maart 1891, le afd. M en 8. no. 231 (Prov. blad no. 27). Roept bij deze opde in deze gemeente ge vestigde Milicien-Verlofgangers der lichting 1886, behoorende tot het 2e, 3e en 6e Regiment-In- fanterie, om zich dit jaar op de hierna aange geven tijdstippen, uiterlijk ’s namiddags ten 4 ure bij hun Korps in werkeljjken dienst te begeven, om in den wapenhandel te worden geoefend, te weten a. de Verlofgangers behoorende tot het 2e en Ge Regiment-Inf'anterie op Maandag 6 April. b. de Verlofgangers behoorende tot het 2e, 3e en 4e bataljon van het 3e Regiment Infan terie op Maandag 6 April en het 5e bataljon van het 3e Regiment Infanterie op Maandag 20 April. De betrokken verlofgangers worden herinnerd aan hunne verplichting om bij de opkomst onder de wapenen voorzien te zijn van al de kleeding- en uitrustingstukken, door hen bij vertrek met groot verlof medegenomen, on zich twee of drie dagen vóór den dag van op komst ter gemeente-secretarie te vervoegen, teneinde hun verlofpas voor vertrek te doen afteekenen. Zij, die wegens ziekte niet aan deze oproeping op den bepaalden tijd kunnen voldoen, zullen zich na hun herstel onverwijld bij hun korps hebben te vervoegen. Bij eventueele verhindering tot opkomst onder de wapenen behoort hiervan kennis to worden gegeven door inlevering van eene ge neeskundige verklaring ter gemeente-secretarie, waar, des gewenscht, verdere inlichtingen om trent de opkomst worden verstrekt. Ten slotte wordt nog hierop de aandacht gevestigd, dat voor deze opkomst geen gebruik kan worden gemaakt van de vervoerbiljetten in de Zakboekjes voorkomende, zijnde deze bestemd om te worden gebruikt bij opkomst onder de wapenen met spoed. Sneek 16 Maart 1891. De Burgemeester voornoemd, ALMA. algemeene terminologie laat zonder tira-tara daarbij te laten hooren verschillende rm S I NATIONALE MILITIE. .i0 OEEKER <01It AA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1