MEI HS Ell 1DBW1E-M) W DE L 1 1 J n. n I POLITIEK. V Z E S»E N-V E E R T I G '1 I 1 L W O E A’ S I) 25 ook :e d k. des Datums Dageu. Wijken. d 2 4 6 8 9 10 11 13 is. de ige ie), 2 4 6 8 B E K E N D M A K ING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis van de belanghebbenden: dat voor den herijk der maten ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel meer 7 J/3 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. bliezen zij bepaal- wonderkuil. Jammer, dubbel jammer, i_-x i:i-_i j:x —x ,1.lï„.. j conserva- Zonder hen dubbel zaak om niet in eigen garen verstrikt I zien of deze de wettige merken dragen, daar I later een beroep op verzuimen, die bij den OH <G. Zooals de zaken nu staan kan die partij, men ook over hare taktiek moge oordee- len, niet anders dan nut afwerpen voor de va- derlandsche politiek. Voor den onbevooroor deelde, hij moge met deze partij niet sympa- 1 en 3 en 5 en 7 en 9 en 10 11 en 12 13 en 14 15 en 16 17 en 18 19 en 20 1 April Uren voor- na middag. 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—3; Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franca in te zenden. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare ken nis, dat het aandeel voor de Nationale Militie, dit jaar door deze gemeente televeien, bedraagt vier en twintig man. Sneek, 24 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders roornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. thiseeren, moet het duidelijk zijn, dat zij hare goede zijde niet mist, en dat men van haar tenminste kan zeggen, wat Dr. Betz in den 'Spectator zegt van de partij der socialisten: „ondanks hun theorieën zijn de socialisten zeer zeker een drijfkracht op den weg van „wat minder” naar „wat meer” en 1 delijk ten onzent eenig leven in de tieve benden rechts on links. Zonder hen za- ten wij denkelijk nog steeds in de sehool-quaestie i verdiept, zelfs den zweem dervend van een kansje om ooit weder tot een toonbare partij vorming te geraken en iets te verrichten. Deze eer zij hun ten volle toegemeten”. Het manifest der Liberale Unie kan hiervan getuigen, da,t men in toongevende liberale kringen rekening hiermee is gaan houden. Het bestuur dier Unie heeft terecht begrepen dat de liberale politiek moet zwenken naar links, om niet eerlang als „verbleekt” ter zijde gesteld te worden. In plaats van den pruttelaars den rug toe te keeren, is ’t zeker verstandig die ontevredenen te naderen en hun het recht toe te kennen mee te spreken in ’s lands zaken. Jammer, dubbel jammer daarom is, het dat zoovele liberalen nog Oost-Indisch doof zullen blijken als het manifest op de ontleedtafel komteen somber voorbcduidsel mag *t heeten, maar een toonge vend liberaal blad geeft reeds aanleiding tot dit vermoeden. Zulk een cynisme is niet po litiek. Men keurt de algemeenheid af van enkele onderdeelen van het manifest, maar het gedeelte dat over het kiesrecht handelt is in de oogen van dat blad te uitgewerktmen wil die formule vervangen dooruitbreiding va® het kiesrecht op onbekrompen wijze. Als dat politiek is, is het geen eerlijke politiek, die met zich zelf in tegenspraak komt. Dat is „knoeien zou de Génestet zeggen. Het af te keuren dat de Liberale Unie de kiesbe voegdheid zoo ruim mogelijk stelt, het kiesrecht daarentegen op onbekrompen wijze te willen regelen, dat is niet onbekrompen, dat is in krimpen, dat is zich in algemeene termen ver liezen, dat is krimperig, dat is il-liberaal. Of zou dat toongevend liberaal blad van meening zijn, dat er ondey de liberalen nog velen zijn die, zooals Kuyper eens zei, gespikkeld mogen heeten en een conservatief tintje hebben En vindt hij het daarom beter piet zoo vierkant voor den dag te komen met de liberale staats idee Zoo’n politiek heeft dan veel weg van modderen, en wij achten ons daartegen over gelukkig dat het Bestuur der Unie klaren wijn verlangde te schenken. Laten er vrij wat con servatieve broeders afvallen liever een isole ment met een duidelijk sprekend program, dan zoo’n „knoeiboel44beter dan door troebel water wat vischjes te bezwijmen, is een politiek van helderheid, waarin ieder kiest wat hij het beste acht. En daarvoor dient immers de pers Zij zal den kiezers voorlichten omtrent de heer- schende beginselen. Welnu dan, o pers 1 maak het water dan niet troebeldaardoor bemoeilijkt ge uw eigen taak. De politiek is voor het volk toch al zoo’n duistere zaak voor de pers is het daarom KENNISGE VING NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19en Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen ter openbare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het Gemeentehuis van Schoterland te Ileeren- veen op Donderdag den 16 April e. voormiddags ten 11 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan omtrent alle in do eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Sneek den 20 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. het kapitaal dit na ging doen, spoedig geen vischje meer vrij. De politiek is eerlijk, hebben wij gezegd. I Welnu, daarbij hebben wij ook en vooral het I oog op de liberale politiek. Zij heeft sinds jaar en dag te strijden tegen een politiek van blinddoekerij. Zij heeft nog steeds te toonen dat het onzinnig is, om niet te zeggen oneerlijk, om te spreken van een partij van het geloof en van eene die hot ongeloof beoogt. Wees dus eerlijk, o liberale politiek, liberale pers, en wijt het der Unie dank dat zij zoo flink voor den dag kwam met haar beginselen. Des te klemmender moet deze overweging voor de libe rale partij zijn, met het oog op de toekomst, die zeker niet verre meer is, de toekomst waarin de huwelijken zullen gesloten worden tusschen de radicalen uit alle tegenwoordige staatspartijen, waarvan do Standaard reeds spreekt. Dan zal er strijd gevoerd worden tusschen twee staatspartijen met scherp belijnde programs, en zal de politiek niet meer beheerscht worden door theologie of handelspraktijken. Vóór of tegen de democratie zal dan de leuze zijn, tot den herijk moeten aanbieden en wel onge- zij den In het jongste nommer van de Vaderlander schrijft dr. A. W. Bronsveld over politiek en godsdienst o. a. het volgende „Op de vraag, welk standpunt door dit week blad wordt ingenomen, luidt het antwoord dik werf „liberaal in de politiek, orthodox in den godsdienst,11 44 In *t algemeen gesproken hebben wij tegen dit signalement geen bezwaar. Wat er ons in aantrekt, is allereerst de scheiding, welke hier gemaakt wordt tusschen politiek en geloofs overtuiging. Niet genoeg kunnen wij het be treuren, dat men de vraagis hij een „bekwaam* man, heeft hij kennis van de zaken, welke hij geroepen wordt te besturen of te beheeren - heeft samengekoppeld met de vraagis hij „orthodox Zoo verwisselt en vermengt men twee zaken, die elk behooren tot een bijzonder terrein. Zoo komt men er toe tot betrekkingen, welke speciale kundigheden en gaven verei- schen, menschen te benoemen tot wier aanbe veling men slechts dit eene kan aauvoeren: ze zijn orthodox, ze zjn goed-katholiek of het omgekeerde daarvan. Dit kan niet anders dan tot nadeel strekken zoowel van den Staat als van den godsdienst. De Staat heeft er belang bij, dat hij wordt geregeerd door bekwame mannen. Hoe zal koers worden gehouden, hoe zal de haven Woendags Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag W oensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag dat verkoopers van nieuwe maten en gewich ten, hunne voorwerpen aan het begin der zitting t. j' schonden en in den toestapd, waarin eersten ijk hebben ondergaan dat alle geijkte maten en gewichten dit jaar aan den verplichten herijk zijn onderworpen dat de onjuist bevonden gewichten tegen dadelijke betaling, volgens een bij Koninklijk besluit vastgesteld tarief, ten bate van ’a Rijks kas, door den ijker worden gejusteerd dat alleen behoorlijk schoon- en droogge maakte maten en gewichten zullen worden on derzocht dat de gewichten beneden het gram (milli gram gewichten) alleen aan de vaste ijkkan- toren kunnen worden geverifieerd dat belanghebbenden bij de terug-ontvangst hunner voorwerpen nauwkeurig dienen toe te dat voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd in een der lokalen van het Paleis van Justitie, in orde als, volgt herijk mochten zijn begaan, niet zal ontslaan van rechtsvervolging, en dat de ijkplichtigen, die van de voor hen gestelde zitting geen gebruik hebben gemaakt, hunne malen en gewichten tor herijking kunnen aanbieden aan het jjkkantoor aan de.Oosterkade te Leeuwarden, des Dinsdags én Vrijdags van 91 uur, tot 1 October dezes jaars. Sneek den 10 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, De Secretaris, BENNEWITZ. te raken, wanneer zij kiezers wil vangen. De politiek wordt toch al troebel genoeg gemaakt door de Kerk en haar organen-; en „Gods openbaring14 heeft in de politiek nog geen einde. Zij vischt nog steeds voort met haar wanneer Dan bleef er Wat is politiek De politiek is politiek boni soit qui mal y pense. De politiek houdt er verschillende drukpersen, op na, die nog op omlerwetsohe manier want de politiek staat in ontwikkeling nog zeer verre ten achter bij de industrie ieder op zichzelf worden bewo gen door een raddraaier. De politiek is philan- tropisch van aard. Zij beoogt niets minder dan het heil van Vaderland en* volk. De politiek is ontwikkelend op elke wijze tracht zij het publiek in te lichten. Spreekt zij tot het chris- ’-tenvolk, zoo maakt zij gebruik van de tale Ka- naansmoeten hare woorden tot de lagere volks klasse doordringen, dan spreekt zij in termen die in duidelijkheid niets te wenschen overla ten zoo ongeveer als Multatuli eens zei da's god verdomme gemeen Voorlichting van h.et publiek, uitstrooiing van hot goede zaad ten bate van het dierbaar vaderland, is haar doel, de namen der bladen kunnen er van ge tuigen we noemen slechts Het Vaderland, de Standaard, de Heraut, de Eakkel, de Zaaier, ~'de Aanwijzer, de Vaderlander. De politiek is eerlijk; zij moge niet altijd eenstem mig zij u in de wijze waarop zij wenscht het vader land geregeerd te zien, toch speelt zij open kaart en ieder politiek orgaan heeft een leidend beginsel. Dat beginsel te doen zegevieren moet hoofd zaak zijn wie zal het daarom laken, dat zij haar beginsel als om strijd verdedigt en de fouten van het oppositie-beginsel openlijk aan wijst Dat zij de motieven vóór haar begin- '—Bel aanvoeyt en de argumenten daartegen ver zwijgt Dat zij bijv, de school der christelijke en maatschappelijke deugden veroordeelt na de geloofsbelijdenis van een openbaar onderwijzer te hebben gelezen in Recht voor Allen De politiek is aan geen wetten gebonden zij pikt de korrels waar zij ze vindt, op eigen veld, maar ook op dat van den buurman. Zij is wars van berekening, en het is ons daarom tot op den huldigen dag een raadsel gebleven, hoe er politieke organen kunnen zijn met de ken- - spreuk Het Handelsblad. Zoo iets is ons een raadsel; daardoor wordt de politiek verlaagd tot een schaoherboel. Zoo iets zou slechts be staanbaar zijn, wanneer ministeriëele portefeuil les, kamerzetels of ministeriëele benoemingen afhankelijk waren van inschrijvingen. Neen, geldzaken en politiek zijn antipodesalthans van elkander geheel vreemde zaken. Jammer, dat de politiek, hoe vrij anders, aoodanig wordt in den hoek gedreven door het kapitaal. Wie zal het daarom wraken, wanneer wij den wensch hier uitspreken, dat kapitaal en politiek elkan der niet bestonden Een volkspartij aou dan niet bestaan, als die thans in der Friezen land is verrezeneen overbodig weelde-artikel zou het zijn, de partij, die thans poseert als die van het volk iu eugeren ziu, tegenover het kapi taal. hoe UIT DEFERS. 41;IS COIRANT NNE I AN EZ 1. Sfe L l x*l 1 a 3 EK ■n v w n n w •n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1