MB'S-IODÏMM-IILID W l)E fflMTE 1IIE1 mOBISSfflffl SfflL L I No. 26 1891, FEITEN. I Z A. T K JU A. Na het Dagen. Datums Wijken. Alle brieven in te zenden. 2 4 6 8 Woendags Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag W oensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag 2 3 0 3- ;r P i. Deze CO l'RANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1franco per post f 1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco maatregelen niet alleen slechts kleine gevolgen teweeg, maar zij dragen meestal in ’t geheel geen vrucht. Deze woorden van den grooten Stuart Mill in onzo herinnering terug te roepen mag bij de aanstaande verkiezings-campagne allerminst overbodig genoemd worden. 1 April Uren voor- na middag. - 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—5 10—12, 1—3; Het plan aan de goed- de Hamburger '4K den spot met het ideale meer dan zou de bloote grond kapitaal voorstellen van ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. KENNISGE VING BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19en Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen ter openbare kennis, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het Gemeentehuis van Schoterland te Heeren- veen op Donderdag den 16 April e. k. des voormiddags ten 11 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en Omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Sneek den 20 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, 1JENNEWITZ, Secretaris. en de aandeelhouders 2/s VERGADERING 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Reclame van C. G. Stockmann Sr. tegen de kiezerslijsten. 4. Vaststelling van den Taux der geneesmid delen voor de Algemeene Arm voogdij. 5. Rekening van het Old-Burger Weeshuis, dienst 1890. 6. Alsvoren der Brandweer, dienst 1890. 7. Alsvoren der Begrafenisrechten, dienst 1890. 8. Af- en overschrijving, begrooting-Arm- voogdij, dienst 1890. 9. Voorstel tot uitvoering van werken aan de Gasfabriek. BEKEND M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis van de belanghebbenden dat voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd in een der lokalen van het Paleis van Justitie, in orde als volgt 1 en 3 en 5 en 7 en 9 en 10 11 en 12 13 en 14 15 en 16 17 en 18 19 en 20 dat verkoopers van nieuwe maten en gewich ten, hunne voorwerpen aan het begin der zitting de Maas verwijderd is, op stad heeft het recht drie vertegenwoordigers in den raad van beheer te zenden, die eene tot den herijk moeten aanbieden en wel onge- sociale quaestie meer sprake zal zijn. 1 schonden en in den toestand, waarin zij den eersten ijk hebben ondergaan i dat alle geijkte maten en gewichten dit jaar aan den verplichten herijk zijn onderworpen dat de onjuist bevonden gewichten tegen van dit eiland een Wat is waarheid vroeg Pilatus. Wat is waarheid is ook thans nog zeer dikwijls de vraag, die tot ons of door ons gedaan wordt. Het nuchter verstand drijft nog zoo menigmaal en vraagt tegenwoordig, dan ooit wellicht, met steeds sterkeren aandrang aan de wijzen en machtigen dezer aardewat is waarheid Wij mogen dit be treuren, er moge een glimp van genoegen over ons gelaat trekken bij die vraag, in geen van beide gevallen hebben wij daarmee echter als ernstige schepselen afgedaan. Het ideale moge .d_ons toelachen, het moge ons vervoeren tot een soort lofrede, wanneer die ernstig vragende stem zich doet hooren, dan is het uit met onze gemoedsrust voor en aleer wij onderzocht heb ben waar de schuld ligt. En dan moeten wij voor ons zelf de vraag beantwoorden, waar de schuld dier tegenstrijdigheid is te zoeken, of ia den tijdgeest met zijn realisme óf wel in het ideaal. Er zijn toch van die idealen welke men beter doet zich niet te scheppen, omdat zij ons reeds tijdig waarschuwen dat we met een luchtkasteel te doen hebben. Wij mogen daarom vrij het idealisme blijven huldigen, maar hebben uit de overweging althans geleerd dat wij niet blindelings elk ideaal moeten toejuichen dat in onze phantasie of in die van anderen verrijzen mocht. Slechts die idealen vorderen ernstige nastreving, welke niet geheel in de lucht zweven maar op eenigen grond rusten of die hun ontstaan danken aan daadzaken feiten zou professor Verdam zeggen. Als zoo danig wenschcn wij iets te releveerenwij willen er een ideaal op bouwen en hopen, ja verwachten, dat anderen ons in die schepping niet alleen laten. Welnu dan, een feit is dat het eiland Feijen- oord, tegenover Rotterdam gelegen, driehonderd jaren geleden voor f 2400 door die stad gekocht werd om er duikeldammen aan te leggen ten sinde het verz inden van de rivier vóór die stad te voorkomen. Het eiland, 141 Hectaren groot, werd later aangekocht door de Rotter- damsehe handelsvereeniging. In 1882 kocht de gemeente van deze vereeniging 810 M2 grond om er een sch >ol op te bouwen voor f28 de M2. In 1881 worden voor het bouwen eener Roomsch-Katholieke Kerk 1970 M2 ver kocht f 15; aan de Nassaukade 10500 M2 f 10 en aan de Oranjeboomstraat voor het bouwen der bekende bierbrouwerij „De Oran- burger vrijhaven-gcbied, alsook het dnj jeboom" 10500 M2 a f 10. In 1885 werden aan het Stieltj esplein 1546 M2 verkocht voor f20 de M2. Aan de exploitatie-maatschappij werden 70 M2 overgedaan voor f10 en aan het Rijk ook 70 M2 voor f 10 per M2. Aan de Oranjeboomstraat werden 900 M2 verkocht voor f 13 per M2, zoodat de grond daar in twee jaar tijds met f3 per M2 gestegen is. Bij eene openbare verkooping van grond aan de Stieltjesstraat werd f24.30 per M2 besteed. x Volgens een aannemer, Svordt de waarde van bouwterrein aan kade getaxeerd op f50 en sche opbrengst geven van 560,000 gulden. Die j rente wordt ieder jaar betaald door de menschen, j ten allen tijde het recht die op Feijenoord wonen, of er werven, maga zijnen of fabrieken in gebruik hebben, hetzij als eigenaar of als huurder; maar de rente van dit kapitaal moet er alle jaren zijn en dat zij kan betaald worden bewijst de jaarlijksehe stijging van den grond aldaar. Wanneer dus dit eiland in het bezit van de gemeente Rot terdam gebleven was, dan zou thans de bloote grond een j tarlijksch inkomen in de gemeentekas gebracht hebben van 560000 gulden, de inkom stenbelasting zou dus met dit bedrag vermin derd zijn. De rente van het kapitaal voor de gemeente-inrichtingen besteed ten dienste van den handel, voor kaden, dokken, magazijnen, zou bovendien in den vorm van kade- en dok- gelden en van magazijnhuur enz. in de gemeen tekas komen. En wat zou de Rotterdamsche handel oneindig veel meer van het eiland Feijenoord kunnen profiteeren, wanneer de handelsinrichtingen het eigendom waren van do gemeente, terwijl zij nu in bezit zijn van menschen, die daaruit een monopolie-winst kun nen maken ten nadeele van den handel. Rotterdam’s groote concurrente aan de Elbe, de regeering der stad Hamburg, heeft dit goed begrepen. Het terrein, dat Hamburg gekocht heeft tot het maken van een vrijhaven zooals men weet behoort de stad Hamburg zelve thans tot het Duitsche tolverbond wordt door haar niet aan privaat personen verkocht, maar voor goed in eigendom behou den van de gemeenschap, die het aan hen, die er pakhuizen bouwen willen, tegen een overeen te komen pachtprijs verhuurt. Het contract, dat de maatschappij tot exploitatie van het Hamburger vrijhaven-terrein den 7en Januari 1885 met de gemeente Hamburg heeft afge sloten, is een gewichtig document. Wij ontleenen er aan: Doel der maatschappij ishet bouwen en exploiteeren van pakhuizen, magazijnen, kan ji toren en verdere inrichtingen ten dienste van den handel en het fabriekswezen in het Ham- ven van daarmede in verband staande zaken op het terrein haar daartoe door de stad Hamburg toegestaan of verpacht. Bij het verdoelen van de winst wordt eerst aan de aandeelhouders naar billijkheid 3 */2 °/0 rente verzekerd voor het gestorte kapitaal, dat voor het bouwen is gebruikt, en een reservefonds gevormd voor afschrijving op de gebouwen en inrichtingen, ten einde dit gestorte kapitaal onverminderd te doen blijven bestaan. Van de daarna zuiver tevens rijksschatter, overblijvende winst ontvangt de stad Hamburg de Maas- I als vergoeding voor het gebruik van den grond aan de Roozestraat, I 3/s en de aandeelhouders 2/s gedeelte. De i volk duurzaam te verheffen, dan brengen kleine 1 die het verst van f 16 per M2 en men rekent dat de grond elk jaar gemiddeld met f 1 f2 per M2 stijgt. belangrijke macht uitoefenen. De maatschappij Wanneer wij nu eens aannemen, dat de grond betaalt van hare gebouwen de gewone belasting op Feijenoord gemiddeld f 10 per M2 waard is, op gebouwde eigendommen aan de gemeente. De stad moet een gedeelte harer inkomsten ruim 14 millioen gul- gebruiken, tof aankoop van de aflossende aan- den en tegen 4Ó/O rente zou hot eene jaarlijk- deelen tegen den koers van 110 °/0. einde van het jaar 1899 heeft de stad Hamburg i i.t om aan(jeeieilj ciie zich dan nog in handen van particulieren be vinden, af te lossen tegen 25 maal de gemid delde winst (rente en dividend) der laatste 5 jaren, doch niet beneden 110 °/0 en niet boven 115 °/0, met bijberekening van 4 u/0 rente per jaar voor de maanden, die verloopen zijn na de laatste betaling van het dividend. Het pachtcontract loopt ten einde, zoodra de stad in het bezit is van alle aandeelen. van bebouwing is onderworpen keuring en de controle van stadsregeering. Op die wijze komt de stad Hamburg binnen korten tijd in het volledig bezit van het geheele vrijhaven-gebied met de daarop staande inrich tingen en gebouwen. »Wij zouden wel gek zijn,“ zeggen de Hamburgers, „wanneer wij gewillig Rothschild bezit lieten nemen van dien vrijhaven, waarin wij handelaars en fabrikanten ons brood moeten verdienen en ons op die wijze zelf den strop om den hals legden." Zou men in Rotterdam en Amsterdam zich niet kunnen spiegelen aan het voorbeeld van Hamburg Dit feit nu wekt in ons de lust om een ideaal te scheppen, dat slechts wacht op den onmisbaren steun der meerderheid om werke lijkheid te worden. En zoover zal het komen. De tijd zal aanbreken waarin allen, die eenigen invloed kunnen uitoefenen, den verkoop van staats- en gemeente-cigendommen zullen bestrij den en er voor zorgen, dat deze alleen in pacht ten gebruike worden afgestaan. Er zal een tijd komen dat zij per jaar meer aan pacht op brengen, dan de geheele verkoopsprijs thans bedraagt. Hoe ver deze tijd nog van ons is kan niet met zekerheid bepaald worden. Dit is echter vrij zeker, dat bij invoering van Al gemeen Stemrecht onze wensch niet zeer lang onvervuld zal blijven. Welaan dan strijders voor Algemeen Stem recht Dit vure uwen moed aan, het wekke in u de hoop, dat ook gij spoedig uw doel be reiken zultwant dit valt niet te miskennen, dat ons ideaal op deugdelijken grondslag steunt en dat het ook buiten den kring der uwen vele vereerders zal vinden, zij het ook om toch eindelijk eens ontslagen te worden van het „bete noire" dat men de sociale quaestie noemt. Al- gemeen Stemrecht alleen vermag ons ideaal te verwezenlijken met Algemeen Stemrecht al leen mogen we meer idealen opvatten die hoop geven op eene schoone toekomst, waarin van geen t 1 En een groot middel zal daartoe noodig zijn. „Wanneer het geldt de toestand van een OEEK VAN ■:r s 4 6 8 9 10 11 13 I u R A A T. •n •n 7> T) NATIONALE MILITIE. DEN GeMEENTERAA I) V AN S N E E K, op Zaterdag den 4 April e. k. des namiddags zeven uur. PUNTEN VAN BEHANDELING:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1