NIEUWS- ffl 0WW1H10 WOK BE e c o c o c I 1 1 No. 27 EEN CONCEPT. I- 4 1891, W O I3AS IA J Wijken. Dagen. Datums Is het niet Deze CO TUANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. j. h- op 2 4 6 8 2 3 4 6 8 9 10 13 1 en 3 en 5 en 7 en 9 en 10 11 en 12 13 en 14 15 en 16 17 en 18 19 en 20 10—12, 10—12, 10—12, 10—12, 10—12, 10—12, 10—12, 10—12, 10—12, 1—3; 1 April Uren voor- na middag. 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 1—5 I KENNISGE VING BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19en Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen ter openbare Het lijstje van desiderata, zooals het is opge- maakt door het centraal-comité van anti-revo lutionairen, heeft zijn intocht gedaan in de snij kamer on wacht op ontleding. Wij wagen ons niet aan eene voorspelling, hoe dit concept zal worden opgenomen door de kiesvereenigingen eerstens omdat het ontdekken van verschillende nieeningen in het kamp der anti-revolutionairen een microscopisch qnderzoek vcreischt en diens- volgens veelal onvruchtbaar zal blijkenslechts wanneer te onzaliger uur eenig blaadje die par tij, uit gebrek aan stof of om eens nieuw te ■willen zijn, eenige afwijking toont, valt zoo iets te onderkennen, ten minste wanneer men zich haastmaar onze voorspelling is overbodig te vens, wanneer men verneemt welke heeren in het centraal-comité „onzegedragsljjn“ aangeven. Ongeschonden zal het proefje worden terug ge geven eenstemmig, in koor, zal het liedje van verlangen worden nagezongen. De jonggebore ne zal er beter afkomen dan de baby der Li berale Unie, die thans de rondte doet op kraam visite, en naar onze innige overtuiging zal de I vrome schaar niet dan goedkeuring en toejui- C •ching over hebben, waar de liberale zusters, dik wijls oneerbiedig, althans niet zeer beleefd spre ken van des zuigelings lang lichaam, lange vin gers of groot hoofd. Deze uitoefening van cri- tiek, zoo’n geliefde bezigheid bij liberalen, die niets ontziet, tot zelfs het werk zijner leiders niet, wordt bij onze anti-revolutionairen niet aangetroffen. De verdeeldheid der liberalen i staat hier tegenover de eenheid hunner tegen- I standers en voor wie een keus moet doen valt ’bet zeker niet gemakkelijk bij welke partij hij zich scharen zal, of bij de vrijheid, die volgens de uitspraak van hooggeleerden zal uitloopen op bandeloosheid, of bij het gezag, dat er een godsdienstig snoer op nahoudt, om saam te bin den heel het heir van belijders, en daarom steeds spreekt van bondgenootennooit van aanhangers. Welke dier twee partijen het verst zal komen is niet met zekerheid te zeggen. Waar de partij van gezag en tucht gewaagt van de macht der eendracht, daar mag de partij der ^«vrijheid de ervaring gerust raadplegen en aan de hand der geschiedenis van de laatste dagen met kracht en klem die geestdoodende eendracht bestrijden als leidende tot verstrooiing. Het lijstje is te lang om het over te schrij ven een resumé zij daarom voldoende Uit overweging dat onze EersteKamer verkeerd is samengesteld moet er een meer afdoende Grondwetsherziening komen. Om daartoe te -geraken is het beste voor ons vaderland om 10 een einde te maken aan de liberale over- heersching. 2°. het invoeren van huismanskiesrecht. 3°. Scheiding van Kerk en Staat. 4°. Vrijmaking van het onderwijs ook op Middelbaar en Ilooger gebied. 5°. Kamers van landbouw. 6°. Degressieve inkomstenbelasting. 7°. Stuiting van het Militarisme door betere regeling van de rechtspositie van den soldaat BEKEND M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Snoek, brengen ter openbare kennis van de belanghebbenden: dat voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd in een der lokalen van het Paleis van Justitie, in orde als volgt Woendags Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag dat verkoopers van nieuwe maten en gewich ten, hunne voorwerpen aan het begin der zitting tot den herijk moeten aanbieden en wel onge schonden en in den toestand, waarin zij den eersten ijk hebben ondergaan dat alle geijkte maten en gewichten dit jaar aan den verplichten herijk zijn onderworpen dat de onjuist bevonden gewichten tegen dadelijke betaling, volgens een bij Koninklijk besluit vastgesteld tarief, ten bate van ’s Rijks kas, door den ijker worden gejusteerd dat alleen behoorlijk schoon- en droogge maakte maten en gewichten zullen worden on derzocht dat de gewichten beneden het gram (milli gram gewichten) alleen aan de vaste ijkkan- toren kunnen worden geverifieerd dat belanghebbenden bij de terug-ontvangst hunner voorwerpen nauwkeurig dienen toe te zien of deze de wettige merken dragen, daar later een beroep op verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, niet zal ontslaan van rechtsvervolging, en dat de ijkplichtigen, die van de voor hen gestelde zitting geen gebruik hebben gemaakt, hunne maten en gewichten ter herijking kunnen aanbieden aan het ijkkantoor aan de Oosterkade te Leeuwarden, des Dinsdags en Vrijdags van 91 uur, tot 1 October dezes jaars. Sneek den 10 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA, De Secretaris BENNEWITZ. en wegneming uit het kazerneleven van wat met godsdienst, zedelijkheid en welvoegelijkheid in strijd is. 8°. Snellere en goedkoopere rechtspraak en invoering van de administratieve rechtspraak. 9". Invoering van eene Christelijke staatkunde in onze Koloniën door vrijlating der zending enz. Voila tont. Gerechte hemelwaar gaat dat heen Zooveel bommen en granaten om onzen Senaat van de baan te knikkeren Vanwaar toch die geweldige haat tegen onze Eerste Kamer? Heeft zij het dan werkelijk zoo bont gemaakt? En we gingen weer aan ’t lezenja we wil len het voorlezen om iedereen te laten oordeelen. Nog steeds van oordeel, dat onze staat kundige toestand niet gezond wordt zon der eene meer afdoende Grondwetsherziening, al ware het slechts om de samenstelling der Eerste Kamer te verbeteren en de rechten der minderheden duurzaam te waarborgen, spreekt de anti-revolutionaire partij bij de stembus van 1891 als hare overtuiging uit, dat ’s lands be lang het meest gebaat zal worden zoo in de nieuwe parlementaire periode onze politieke gedragslijn in dezer voege bepaald wordt: (hier volgen de bovengenoemde 9 wenschen). Of mag de bedoeling soms zijn: omdat de Eerste Kamer niet goed saamgesteld is, willen we ons voorloopig tevredenstellen met het onderstaan de, dat naar onze schatting ’s lands belang het meest zal baten? Zou de partij dan nogmeer ingrijpende hervormingen wenschen, die ze verzwijgt om des Senaats wil Onzes inziens is op het lijstje wel het voornaamste, zoo niet alles gezet. Het eenig denkbeeld zou kunnen zijn dat het centraal-comité de regeeringsvorm wenscht veranderd te zien naar het model Genéve in de gulden dagen van Calvijnzoo iets wordt door de aanvoerders eener ernstige partij verzwegen natuurlijk; het „in geen geval op don liberaal heeft eenmaal een republikein in de Tweede Kamer gebracht, omdat het schip niet meer luisterde naar het roer öf wel omdat de boeren in Schoterland geen Latijn kenden en daarom niet het woord tertium quid ver stonden. Ons dunkt dat de leiders uit dat feit wel zullen geleerd hebben dat zwijgen niet altijd goud is en niettegenstaande als punt 1 op het lijstje voorkomt een cri de guerre tegen de liberalisten, blijven wij evenwel, op grond van Kuyper’s eigen uitspraken, gelooven, dat het hem en zijne bondgenooten we hadden bijna aanhangers geschreven niette doen is om een republiek van ons vaderland te maken. We willen het troebele water niet nog troebeler maken en daarom de reeks onder stellingen afsluiten in afwachting van nadere inlichtingen op dat punt. Het lijstje is vrij lang, te lang voor een vier-jarige periodeen wanneer het comité dit Kabinet wenscht te steunen, zooals in ’t concept gezegd wordt, dan had het wel mogen overwegen dat men ten opzichte de heeren ministers zijne wenschen moet matigen„zoover onze beginselen dit ge- doogeW gaat het comité voort met de ministers te steunen; en wanneer de heeren te vergaan, mits krijgt een brok, maar de brokkenuitdeeler heeft er voor gezorgd dat de gele bulhond geweerd wordt. En de bak is zoo vol, dat er geen opkrij gen aan is. Dus, poedels en keezon, maar dap per gesmuld. Flink de mond los en gegeten dat het klapt. En dat alles om den gelen bul kend te sarren. Die moot de laan uit, goed schiks of kwaadschiks. Daarvoor heb ik alles overik blijf jullie ruimschoots voorzien van ratjetoe. Maarals die gele rakker einde lijk verdwenen is, dan trek jullie mijn wagen tje naar het Binnenhof te ’s Gravenhage of help je mij aan hetgeen ik dan zal vragen en wat ik thans beter vind nog te verzwijgen. dan hebben wij een remschoen bij de hand. ’t Is vermakelijk zoo iets te lozenmen zou bijna gaan gelooven dat Kuyper c. s. den draak steken met ons water- enj melk-mini- sterie. Beter ware het dunkt ons geweest de voorwaarde te stellen zoolang het werkkracht bezit. Aan spotternijen te denken bij zulke ernstige lieden is echter te banaal. Er valt dus aan te nemen dat hot Kabinet wordt op genomen onder het verdrukte christenvolk waarvan wensch I nog gewaagt. Maar Kuyper, c. s. schijnen te vergeten dat er ook Katholie ken in ons Kabinet zitting hebben èn een con servatief èn eindelijk nog een liberale(l) „Kruys." Of zou de remschoen dienen voor den marine minister. Gewaagd is de onderstelling niet, in aanmerking genomen de druk der liberale over- heersching, waaraan allereerst een eind zal gemaakt worden. Het is, zooals men bespeurt, moeilijk uit het concept tot klaarheid te komen. Eén zaak valt er echter uit te leeren, en wel dat men Rome de hand toesteekt. Het lijstje is te lang om in vier jaar af te loopen, maar allereerst zal men voortgaan met het gehate juk der liberalisten af te werpen en daartoe zal dit Kabinet worden gesteund. of men hier zegt: voortzetting van de poging om een eind te maken aan de overheersching van het Liberalisme, bijna een eeuw lang, door met behulp der Katholieken ons Ministerie op de been te houden. Als Rome niet helpt, dan zullen wij alleen optrekken met „fier ontrolde banier“ om het Ministerie te steunen? Denk er om, anti-revolutionaire kiesvereeni gingen, de aandacht der heeren op dit punt te vestigen door een additioneel artikel kan daarin alsnog worden voorzien de tijd dringt en een nieuw lijstje te maken, kort voor de verkiezin gen, gaat ook niet. Ook de radicalen moeten helpen. Arme ra dicalen gij wordt do dupe van de vischpartij, wanneer u van twee kanten hot aas wordt toe geworpen. En Kuyper geeft u meer dan de Liberale Unie. Hij gewaagt „van de bestaan de overheersching van de ééne klasse der maat schappij door de andere“ en gebruikt daarbij als secretaris jhr. mr. T. A. J. van Asch v. Wijk. Ook punt 7 moet of kan dienen als lokaas voor Rome en de radicale partij, ofschoon ons het verband tusschen de genoemde stuiting en de rechtspositie van den soldaat totaal ontsnapt, even als het verbeterde kazerneleven onzes in ziens meer zal dienen tot aankweeking dan wel tot stuiting van het militarisme. Van de aan hangige legerwet wordt niet gerept, wellicht in de onderstelling dat er wel een meerderheid voor wordt gevonden. Mocht dit niet het geval zijn dan, ja, dan is het nog gemakkelijker voor Dordt en Rome in ’t gevlei te komen. Ein delijk nog dient de aandacht van Rome te vallen op de phrase„versterking van onze tarieven. Maar genoeg. Het geheel is een kunst stukje waarmeê wonderen te verrichten zijn. Elk wat wilsmag er vrij van gezegd worden, i men de liberalen uitsluite. Ieder hondje A. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den itgever. CEB BOB f Sr 11 r> n n r> n n w NATIONALE MILITIE. «■m h nu mowissBw snkkl ■ir

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1