SIMM II REI 1RRB1DMIEW SMIL BfflS- BWWRWIÏM1D 1 BOR DE I fl I No 31 LIBERALE SCHRIKBEELDEN. I IF9I J A A R Q A N G. VV O E lA Q A F R i I 22 de radicaal met zijn z.-a ter ler te kt er, iet is- et e- e- ht ie n En daarneven staat nu bewezen, onbetwiste en onbetwistbare waarheid. Wat is er nu van die zoogenaamde waar heid Het kan de moeite loonen, deze vraag nog eens met een enkel woord te onderzoeken. Trouwens groot kan de moeite niet zijn, want ter bereiking van ons doel behoeven wij slechts énkele historische feiten in het licht te stellen, en wel feiten welker juistheid ieder, die er lust in heeft, zelf kan controleeren. Vooreerst deze vraag: hoelang heeft de libe rale partij, sedert in 1848 de grondwetsherzie ning tot stand kwam, werkelijk geregeerd Men zal wel algemeen willen toegeven, dat hare regeering begon met de optreding van het eerste ministerie- Thorbecke in November 1849, want het bewind, dat aan dit ministerie vooraf ging, stond geheel buiten de meerderheid van de Kamer en vond dan ook bij de liberale par tij allerminst steun. Terecht verlangde deze, dat haar om te regeeren de hulp van haar al gemeen erkend en geëerbiedigd hoofd van Thorbecke namelijk niet zoude onthouden worden. Het eerste ministerie- Thorbecke handhaafde zich tot het voorjaar van 1853, toen de April beweging aan zijn bestaan een einde maakte. Geheel in overeenstemming met zijne beginse len partij kiezende voor de vrijheid van de ka tholieken om naar eigen inzicht hunnen eere- dienst te regelen, moest het bewind bukken voor de vereenigde macht van conservatieven en anti-revolutionairen, eensgezind in de begeer te om aan de Roomsch-Katholieken de vrijheid van eeredienst te onthouden. Na den trionipf van de April-beweging blijft de liberale partij gedurende negen jaren van de regeering verwijderd. Ettelijke ministeriën vol gen elkander in dit tijdvak op. Het zuiver conservatieve bewind-ran Hall-van Reenen opent de rij, maar moet in 1856 plaats maken voor een ander, meer naar den zin der anti-revolu tionairen ingericht, met van der Brugghen, Si mons en Vrolik, aan wie in het bijzond: r de taak wordt opgelegd zoo mogelijk eene wet op het lager onderwijs tot stand te brengen, welke de kerkelijke partijen bevredigen kan. Het doel wordt intusschen niet bereiktwel komt de onderwijswet tot stand, maar in een vorm, welke vooral de anti-revolutionairen al lerminst bevredigen kan. Dus ervarende dat op den steun van Groen van Prinsterer en de zijnen niet te rekenen valt en wel wetende dat zij zich met eigen krachten onmogelijk kunnen staande houden, zoeken de conservatieven nu hulp bij de libera len en vandaar dat in 1858 het ministerie-ran GoltsteinRochussen aan van Bosse en in 1861 het ministerie-ran ZuylenHeemstra aan Go- defroi een plaats inruimt. Beide deze Kabi netten zijn intusschen in hoofdzaak zuiver con servatief en alleen in zoover onderscheiden van de vorige, dat zij met de liberalen en niet als deze met de anti-revolutionairen voeling trach ten te onderhouden. De vruchten van deze laatste pogingen zijn intusschen al even onbe vredigend als die welke vroeger werden ge oogst en dienen slechts om de overtuiging te bevestigen, dat aan de conservatieven de macht om te regeeren ontbreekt. Op 1 Februari 1862 wordt dan ook aan de liberale partij ten tweeden male het bewind toevertrouwd. Thorbecke is weder haar leider en naast hem nemen Olivier en Betz, later ook Fransen van de Putte en Cremers, in het mi nisterie plaats. Vier jaren blijven zij het gezag uitoefenen, totdat in 1866 niet de kracht van hunne politieke tegenstanders maar verdeeldheid in eigen boezem aan dat gezag een einde maakt. De plaats door de liberalen vrijwillig prijsge- onderstellen dat de neuzen geteld zijn, om toch zekerheid te hebben dat het woord „algemeen" i gezond organisme en met zijne frissche levens- gebruikt Wij kunnen opvatting. Brooddronkenheid is wel zijn groot- daarom niet begrijpen dat er nog liberalen zijn, ste gebrek; getuige zijn zucht naar isoleeren. daarbij aan- Of zou hierbij een andere factor in ’t spel i-I zijn'? Zou er wellicht wantrouwen heorschen dat de levenskracht niet nog in voldoende mate aanwezig is om het flegma te bestrijden dat om den hoek gluurt? Het jonge vurige ros wil vooruit; ook de goede oude is met dat voornemen bezield, wij erkennen het. Maar wat bij de radicale partij overtuiging is en uit innerlijken aandrang zal geschieden, wordt door de liberale partij, voor een goed deel althans, gedwongen verricht; het is „des drijvers ge weldige roede" die haar aanspoort. Reden om bekommerd te zijn over de ener gie des eersten bestaat er onzes inziens niet. Juist de vraag naar Algemeen Kiesrecht be wijst, dat de radicale partij wil zorgen voor de noodige „zweepers", om de oude, zoo noodig, wat aan te porren. En daarover klaagt nu de oude Neen, dat zou schuld bekennen zijn. Zij klaagt er over, dat de radicale partij haar niet helpen wil en die klaagtoon is gegrond. Help eerst den wagen mee uit het moeras trekken en neem dan maatregelen dat de oude niet achterblijft. Zorgt de oude dan dat ze gehjk mee optrekt, zoo zal het wantrouwen van zelf wijken en zal ook de andere klaag toon waartoe toch die zweepen waarvoor Algemeen Kiesrecht in de’allereerste plaats verstommen. Op dit oogenblik vinden wij, ook met het oog op de jongste vergadering der Liberale Unie, wantrouwen nog niet ongewettigd. Wij ver wachten echter dat de Nederlandsche bezadigd heid ook de radicale partij er toe brengen zal om haar wantrouwen niet den teugel te vieren; en wij hopen dat de liberale partij zal toonen, dat zij de hervormingen op haar program met alle kracht zal helpen uitvoeren. Het goed recht' van bestaan mag zij echter aan de radi cale partij niet betwisten. „Daar de menschen zeer geneigd zijn tot uitstellen en talmen en gemeenlijk datgeen wat des morgens te vijf ure moet geschieden eerst te zes ure wordt gedaan, zoo kan men er vast op rekenen dat men in zaken de overhand zal krijgen, wanneer men alles zonder het geringste uitstel onderneemt." Deze les van Lichtenberg neme de liberale partij ter harte. niet verkeerdelijk was regels of stellingen die eerst algemeen waar zijn door de excepties, of, wilt ge: aanvullingen. Juist de algemeenheid zou ons hier parten spelen en ons dikwijls een minder juiste voorstelling geven van ’t geheel. Wanneer een vreemdeling beweert, Neder landers mogen dat niet beweren dat het Nederlandsche volk lijdt aan flegma, dan zul len er zeker liberale stemmen opgaan tegen deze voorstelling en zal er gewezen worden op heethoofden, die deze deugd geheel en al mis sen zij zullen daarom de uitspraak niet geheel weerspreken maar concludeeren dat ons vader land bevolkt is, deels door flegmatieke- deels door doortastende inwoners. De uitzonderingen vormen den sluitsteen. Ieder, die wiskunde heett geleerd, weet, dat een stelling, dje op twee onderstellingen rust,. op twee wijzen is om te keeren. Zegt men bijv, dat alle anti revolutionairen orthodox in den godsdienst zijn, dan is het nog niet waar dat alle orthodoxen anti-revolutionairen zijn. Zoo ook is naar onze meening waar, dat alle radicalen liberaal zijnmaar niet waar is, we zeggen dit op gevaar af van tegenge sproken te worden dat alle liberalen radi caal zijn. En waarom? Omdat een radicaal is liberaal nog iets; (het woord „liberaal" nemen we hier in zijn alledaagsche beteekenis.) We hopen niet dat deze uitspraak aan leiding zal geven tot jaloezie. De ouderdom komt met gebreken. De liberale partij heeft dat getoond in de jaren vóór ’88. Het orga nisme begon te verzwakken; daarbij kwam, dat het paardje niet de noodige haver en zoo langzamerhand het aanzien kreeg van een vermagerde kn 1er zijn er, die spreken i van een oude juffrouw, wat doet denken aan j bedilzucht zulk een bemoeizieke figuur ech ter kunnen wij in de partij der liberalen niet zien. In 3 jaar tijds heeft het beest geen werk verricht, en is het wonder dat de levens lust en daarmee de werklust weer is ontwaakt? j allengs het karakter gaat aannemen van een wel HET VERLEDEN van de LIBERALE PARTIJ. Op het schuldregister van de liberale partij, zooals de politieke tegenstanders gewoon zijn dit tegenwoordig op te maken, staat als eerste post geboekt, dat onze partij, welke meer dan 25 sommigen spreken zelfs van 40 jaren het bestuur in handen zou hebben gehad, alleen in den eersten tijd getoond heeft tot krachtig han delen in staat te zijn, maar sedert slechts van onvermogen blijk gegeven heeft. Deze beschul- diging wordt door schier alle organen van de j ons vijandige pers zoo eenstemmig, zoo stellig en zoo aanhoudend herhaald, dat bijna niemand I er meer aan denkt haar tegen te spreken, maar met dat ongelukkig gevolg dan toch, dat bedoel de beschuldiging in het oog van de menigte Deze CO t'BANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVER TEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Eigenaardig eentonig zijn tegenwoordig de bladen wel wat taai wordt de lectuur voor wie meer dan één blad per dag doorleest; maar be paald vervelend is het in de grooto menigte „liberale” redevoeringen te moeten lezen, niet -in een enkele, maar in de meeste, zoo niet in alleWat zou toch wel de politiek der radi calen zijn En met een onnoozel gezicht, een Tartuffe waardig, is dan het antwoord Wij weten het piet Armzalig radicalisme een onbekende grootheid Wel neen, de kern bestaat uiteen clubje eerzuchtigen, die in de hoofdstad een Kleinen aanhang hebben verworven, door zich van Burgerplicht af te scheiden. En zoo tokkelt de pers dat liedje verder, vanaf de ka theder het land door. Waarom De eenige verklaring die wij er van geven kunnen, is, dat de liberale pers Kuyper c. s. gaat navolgen in het proefhoudend middel ©alomniez, calomniez toujours, il en restera quelque chose. Mr. Troub c. s. doorreizen het land om een wig te slaan in den liberalen stam, wat op ver zwakking der liberale partij moet uitloopen bij de Juni-stembus van dit jaarde kansen ston den nu anders juist zoo schoon, het liberale zonnetje begon weer zoo heerlijk te verrijzen en daar komt nu een tweede zonnetje het licht gevende liberale bolletje een deel aan zijn luis ter ontnemen; oen bijzon, die op regen wijst. Begrijpt ge nu de nachtmerrie Hetzelfde _geschetter heeft sinds jaar en dag dienst gedaan tegen het socialisme inde liberale pers. We kunnen zoo iets alleen beschouwen als een kreet om zelfbehoud een liberaal toch is, in gewone omstandigheden, iemand, die het goede ook in den broeder waardeert, temeer wanneer het een broeder is in meer dan figuurlijken zin. „Wat willen de radicalen Antwoord Alge meen Kiesrecht. Maar „wat is dan toch algemeen vraagt »men verder. „De vrouwen wil men toch uit sluiten, en dat is reeds de helft van dat alge meen kiezerspersoneel." Maar, liberalen, waar moet het nu toch heen, wanneer ernstige personen en bladen uwer par tij door dergelijke futiele redeneeringen trach ten een andere partij af to maken Dat is toch niet fair, niet liberaal. Liberaal is naar onze meening ieder die de zienswijze van ande- ren eerbiedigt, hij moge het er meê eens zijn of niet. En is dan een dusdanige wijze van strijdvoeren te rijmen met den eerbied aan an- derer denkbeelden verschuldigd Is er dan één regel zonder uitzondering Of mocht het ge tal uitzonderingen u te groot voorkomen, is er dan één liberaal die niet weet wat Algemeene dienstplicht beteekent? Daarbij zijn ook de vrouwen uitgesloten, niet waar ten minste als men aanneemt dat het beroep van marketent ster vrijwillig wordt aanvaard. Of wanneer men zegt, dat bij eenige gelegenheid de deelneming algemeen was, zoo zal men toch ook niet gaan die aldus spreken of schrijven en spraak maken op het opitheeternstig; te meer wordt ons dit onbegrijpelijk, wanneer wij be denken, dat er in de laatste dagen ernstige li beralen zijn geweest, die zich vijand toonden van preciseeren en liever een formule kozen, die uitmuntte door algemeenheid. Schwamm drüber. Wij gelooven dat er gespeeld wordt met spitsvondighedendat er onder de liberalen hier en daar een zucht ontwaakte naar avocas- serie. „De overige hervormingen der radicalen, vindt men ook op ons program", zoo roept men dan verderj uist daar ligt de tweesprong dat juist is de oorzaak, dat de radicalen zich gaan afscheiden eene afscheiding, die in het oog der liberalen voortvloeit uit eerzucht en daarom als exceptioneel door hen wordt ge stigmatiseerd. Nu zijn er 1 4 - n till COURANT. BF

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1