1 CHEESTE ES IIET IMMOTW STEER. BET VBAAGSTDK TAB DEN ARBEID. <1 d jj I No. 37 1891 ZES'E t a A N Q. N-V E E R T IG ST E J A A F t (I M 15 I. W O 15 IN 8S O A. O- 13 III. t 1. 2. 3. 4. - 0 n n d t 3 brengen. Het Program bad, alsof het bepaald een eisch van de anti-revolutionaire beginselen was, ge noemd hervorming van het belastingstelsel in dien zin, dat het volksleven minder schade lijde, uw belang, dat kinderen, van de Deze CO WANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.—franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Studenten en geleerden! I laatste jaren verdubbeld. de druk minder ongelijkmatig zij en de kosten van inning afnemen. Is iets van de toepassing i men Minister van Financiën I i zullen de arbeiders-associaties zorgen, die bij zekeren afzet en goedkoop kapitaal overal zul len ontstaan, waar daaraan behoefte bestaat. Kunstenaars Die klaagt over achteruitgang van de ware kunst en die ook al om den broo- de den rijke naar de oogen moet zien. Bij meerdere algemeene welvaart zal een wijd ar beidsveld voor u geopend worden. De kunst zal dan het geheele volksleven doordringen en veredelen en niet afhangen van den luim of den verwenden smaak van enkelen. I en wanneer een ander met goedkooper arbeids kracht of meer arbeidbesparende machines in staat is het artikel goedkooper te produceeren, dan wordt gij overvleugeld uw bestaan is zoo wisselvalligeen nieuwe fabriek opzetten staat in de meeste gevallen gelijk met geldver liezen. Voor een deel zult gij gaarne uw zorg vol bestaan gaan verruilen voor een plaats als «pzichter of als arbeider, wanneer daartoe ge- ■•-‘degenheid bestaat. En zij, die door bijzondere bekwaamheden uitmunten en fabrikant blijven, zullen hunne arbeiders veel hooger loon moe ten geven dan thans. En de fabrikant zal dit kunnen doen zonder den prijs van het fabrikaat te verhoogen omdat de kapitaalrente daalt, wat groote besparing geeft op de rente, die hij moet betalen van ’t kapitaal, in zijn zaak belegd; omdat zijn omzet grootcr zal worden en op ieder gereed product dus minder on- dernemersloon zal komen omdat hij niet behoeft te laten reizen en te advertecrcn en geen kosteu behoeft te maken om zijne waren aan den man te brengen. Hij kan een contract slui ten met een groote verbruiks-vereeniging, die hem alles afkoopt en hem groote bestellingen van één artikel doet, waar door hij de dingen veel goedkooper kan produceeren dan thans, nu hij zijne klan ten over de geheele wereld moet zoeken; omdat alles contant betaald kan worden en de risico-premie nagenoeg wegvalt. Daardoor zal hij, by gelijke winst, het drie- of vier dubbele loon kunnen betalen en toch de producten geen cent duurder behoeven te verkoopen. Dat zijn winst niet grooter zal worden dan een rechtvaardig ondernemingsloon, daarvoor „Fabrikanten, die steeds worstelt met gebrek aan afzet en gebrek aan kapitaal, die door de concurrentie wordt gedreven om zoo goedkoop mogelijk te produceeren en toch reusachtige onkosten moet maken om uwe waren aan den man te brengen, zoodat u niets anders overblijft dan te bezuinigen op het arbeidsloon, waartoe u de werkloozen, de industrieele reserve-armee, in staat stellen, maar ook dwingen, wanneer ■g(j niet van het lage loon gebruik maakt, doet uw concurrent het en dan wordt gij geruïneerd; het loon hangt af van vraag en aanbod, maar 1 pbok de prijs van uw artikel hangt daarvan af i t i belastingen betreft, reeds bijna in het beloofde land zijn Onder de heerschappij der anti-revolutionaire beginselen zouden de Staten-Generaal meer in de natie wortelen en zou een kiesstelsel wor den ingevoerd, waarbij niet langer het recht der minderheden Zou worden gekrenkt. Is deze veelbelovende toezegging vervuld Heeft het bezit van het bestuur die beginselen doen ver geten Vreest men verandering van een Kies wet, die aan de anti-revolutiónairen en katho lieken de meerderheid schonk Zeker is het, dat geen nieuwe regeling is voorgesteld en voor de toekomst verneemt men alleen van een „huis- manskiesrecht," waarvan niemand zich een dui delijk begrip kan vormen en dat alleen op nieuw de voorliefde der tegenwoordige leiders voor vreemde woorden bewijst. De Regeering heeft een zeer belangrijk werk tot stand gebracht door de herziening der wet op het Lager Onderwijs. Maar heeft men zich bij die regeling bewogen in de richting van het geen het einddoel der anti-revolutionaire begin selen heette de vrije school Het tegendeel is waar. De vrije school is gebonden aan de schatkist. Dat het bijzonder lager onderwijs bijdragen uit de Staatskas ontvangen zou, werd ook door vele liberalen billijk geoordeeld. Maar ook hier liepen de anti-revolutionaire beginselen uit op een geheel anderen weg als vroeger was afgebakend. De anti-revolutionaire beginselen zmdenaan de Nederlandsche natie Ware vrijheid schonken. Die belofte moest een wonderspreuk schijnen. Ze ging gepaard met een aandrang om terug te keeren tot de lettor der oud-gereformeerde belijdenis, tot een geloofsleer, die verbiedt eer bied te hebben voor het gelooven eu denken van anderen, die de overheid ten plicht stelde om uit te roeien al wat, van haar standpunt gezien, ketterij en valsche leer was. Nog veel minder dan de beginselen, konden de personen der aanvoerders gerustheid geven, dat het ernst was met belofte van ware vrijheid. Wie waren de dragers van de banier dier anti revolutionaire vrijheid Het waren heerschzuch- tige mannen, onverdraagzaam in de hoogste mate, zelfs geestverwanten verketterende zoodra ze zich geen gedweëe volgelingen betoonden, met gelijken hartstocht zich richtende tegen de „synodalen" en tegen de liberalen. Het waren mannen, die zich het meest vrij toonden in het gebruik van alle middelen, dienstig voor hun doel. Heeft onder het bestuur der anti-revolutio- nairen de vrijheid tot hiertoe weinige schade geleden, dan is het te danken niet aan de be ginselen eu niet aan de personen, maar hier aan alleen, dat de consequente toepassing dier beginselen in onze tegenwoordige maatschappij een onmogelijkheid is. Voor de liberalen ligt in het driejarig bestuur der anti-revolutionairen een aanwijzing voor de toekomst. Zóó luid doen de volksbelangen zich hooren, dat geen partij daarvoor doof kan blij- I ven. Vandaar dat op menig punt van prak tische staatkunde samenwerking mogelijk is tusschen mannen, wier uitgangspunt hemelsbreed hulp en zij kondigde uitbreiding van staatsbe- j verschilt. Maar onverzwakt blijft voor de libe- moeiing aan, die belangrijke uitgaven zal mee- j rale partij de plicht, om te waken tegen de tyrannie, waartoe kerkelijke partijen uit haren aard geneigd zijn en, door eerbiediging van de verschillende geloofsovertuigingen, te bewjjzen, dat de vrijheid onder hare hoede nog steeds het best is beveiligd. (Vervolg en slot.) Als een van de voorname eischen van de antirevolutionaire beginselen was genoemd in krimping der staatsbemoeiing. In die staats bemoeiing vooral was de tyrannie der liberalen zichtbaar geweest, waarover zoo luid was ge klaagd. Zij hadden den Staat laten ingrijpen in het zedelijk leven van het volk, dat, naar de antirevolutionaire leer, niet tot zijn gebied behoort; zij hadden de staatsuitgaven door die staatsinmenging op allerlei gebied opgedreven tot een ondragelijke hoogte Keerde de nieuwe Regeering om op dien weg? Juist van deze Regeering ging uit een nieuwe wet niet alleen op den arbeid van kin deren, maar ook van volwassen vrouwen; een voorstel, om de werkgevers met strafbedrei ging te dwingen aan hunne werklieden hun loon volgens bepaalde voorschriften uit te be talen van haar ging uit een uitvoerig onder zoek naar den toestand der arbeiders in aller lei takken van bedrijf. De Regeering zag geen kans om de geklom men staatsuitgaven in te krimpen, niet omdat do tijd tot hervorming haar ontbrak, maar om dat ze, toen het op handelen aankwam, niet kon aanwijzen, waar belangrijke besnoeiing mo gelijk was. Wat meer is, ze moest van li berale zijde het verwijt hooren, dat ze zwak was in het weigeren van verzoeken om staats- ADVERTENTIÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Het moet u blijken, dat dit als het volk dit heeft begre- goed worden onteigend en uw leven met dat uwer kinderen zal gevaar loopen. Gij kunt en moet ons helpen een vreedzame oplossing tot stand te brengen, niet door phi lanthropic, maar door gerechtigheid. Wanneer de gemeenschap den grond bezit en de mono polies, zal zij haar voortdurend stijgend inkomen gebruiken ten algemeenen nutte. Zij zal den arbeid met kapitaal steunen, kosteloos onderwijs geven, spoorwegen, kanalen en havens aanleg gen, licht, warmte en kracht verschaffen en haar stijgend inkomen zal haar in staat stellen die zaken kosteloos voor de burgers beschikbaar te stellen. Zij zal voor het nut en het genoe gen der burgers ontzaglijk veel kunnen doen, en voor zieken en ongelukkigen met milde hand kunnen zorgen/ dat wordt uitgedrukt in de pachtwaarde van den grond. Dit is uw belang, dat van uw vrouw, van uwe kinderen, van de geheele i jller beginselen gebleken Is het niet als 1 den tegen woordigon mensc leuI hoort spreken of zwijgen, alsof we, wat de Alleen op den grondslag der sociale gerech- - tigheid kan de maatschappij zich vreedzaam ontwikkelen. En gij, grootkapitalisten! 2 °/0 der bevolking, die leeft van het arbeidsproduct van anderen en uw tribuutrecht steeds meer uitbreidt, gelooft gij werkelijk dat de arbeiders kunnen voortgaan met rente op rente te beta len van uwe besparingen, die ieder jaar met 6000 a 7000 millioen toenemen? Gij toont goede rekenmeesters te zijn, welnu, los ons dit vraagstuk op. onmogelijk is, en pen, zal uw uw aantal is in de In den tijd van 10 jaar van 18741884 is het getal Duitsche studenten van 13800 gestegen tot 27454. Den 13en Februari 1885 zeide de heer BiesenE'ch in het Pruisische Huis van Afgevaardigden „Het getal juristen neemt van jaar tot jaar in gruwelijke mate toe. In den laatsten juristen almanak vinden wij een leger van 1600 asses sors opgeteekend, die geen plaats hebben. Uit Baden schrijft men aan de Frankforten Courant: Er komen jaarlijks 100 nieuwe Meesters in de Rechten, en er vallen slechts 20 plaatsen open. In de laatste 4 jaren is ook het aantal studenten in de theologie met 83 °/0 gestegen. In een tijd van 2’/2 jaar is het aan tal studenten in de medicijnen met 1500, dat is met 25 toegenomen. In Frankrijk wachtten op bet einde van 1887 12000 meisjes, die exa men als onderwijzeres hadden gedaan, op een aanstelling. Ieder jaar komen er 9200 bij, en het aantal plaatsen dat openvalt bedraagt hoog stens 1000 per jaar. Wat wordt er van haar, die geen plaats krijgen Advertentie, uit een Duitsch blad „Er wordt een academisch gevormd journalist gevraagd voor een liberaal blad in de provincie. Hono rarium 200 mark met kost en inwoning." Zoo ongeveer dus wat een keukenmeid krijgt. In Nederland is het aantal studenten van 1425 in 1879 geklommen tot 2419 in 1889. Het aantal gymnasiasten nam in 10 jaar toe van 1141 tot 2463. Daarentegen verminderde het aantal leerlingen der polytechnische school van 265 tot 166 in de jaren 18791889. In het fabriekswezen en in de scheepsbouw is geen vooruitzicht meer. Hoe zult gij allen eene betrekking krijgen, wanneer ’t aantal sollicitanten altijd toeneemt en er niet meer plaatsen komen Als gij niet zelf kapitaal genoeg bezit of niet kunt kruipen voor de vertegenwoordigers van het kapitaal, zult ge moeten bedelen om een baantje eu gebrek lij den. Even goed hier als in Duitschland zult gij vormen het „geleerde proletariaat." De eenige kans op verbetering ligt voor u in verruiming der arbeidersgelegenheid, verhoo- ging van het loon, vergrooting van de welvaart der massadan kunnen uwe bekwaamheden u ten nutte zijn en uwe diensten aan de maat schappij rijkelijk beloond worden. Huisvadersdie nu nog in goeden doen zijt, omdat gij, in vroegere periode geboren, een goede betrekking hebt veroverd of kapitaal hebt vergaard, beeft voor het lot, dat uwe kinderen wacht, wanneer het rente-eischend kapitaal over 28 jaar weer zal zijn verdubbeld en er alleen schatrijken eu doodarmen zullen bestaan. Arbeiders van alle rangen en standen die meer belang hebt bij hoog loon voor uwen arbeid dan bij hooge rente van uw kapitaal en dat zijn 98 °/0 der menschen sluit u aan bij onzen Bond. Door het tot stand brengen van Landnationalisatie wordt de productie en de verdeeling van het product zoodanig, dat de arbeider in het bezit komt van zijn geheele arbeidsproduct, terwijl de gemeenschap het pro duct van den gemeeuschappolij ken arbeid krijgt, ft T COIJRAF SAEEKE mos- es irammiio rat he ■arws DE BEGINSELEN EN DE POLITIEK DEB ANTI-BEVOLUTIONAIBEN.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1