J w Td raws- H llWfflïlHUll WOU Ui. IB L 1 No. 3t de re >'4' ZAT r: n i> v den uitgever. V O O R. U L'JT ar 0 MH vol te houden, maar dan toch altijd de meer derheid gehad Herinnert de Standaard zich Zu ur 0, >0 :r 3, a Deze CO KRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Bewijst dit was sinds ze Ze wist geen levenskracht in zich te hebben, om met haar eigen mannen het regeertoestei doeltreffend te kunnen verde digen. Ziedaar hoe onze anti-revolutionairen de ge schiedenis schrijven. Van 1848 tot 1887 heb ben de liberalen in de Tweede Kamer wel niet Een opstel, dat onder bovenstaanden titel het licht zag en bestemd was om, met de bewijs stukken in handen, aan te toonen dat in de jaren, tusschen 1848 en 1887 verloopen, de liberale partij slechts ruim 15 jaren de regee ring in handen heeft gehad, terwijl zij meer dan 23 jaren berustte bij ministeriën, die in hoofdzaak een conservatief karakter droegen, schijnt doel te hebben getroffen, getuige de er gernis welke het in de ‘anti-revolutionaire pers heeft opgewekt. De Standaard geeft natuurlijk het parool. In zijn nommer van 28 April wijdt het aan het bewuste opstel een van die korte artikelen, welke zich door niets zoozeer onder scheiden als door het volkomen gemis van twee eigenschappen, welke in elke polemiek groote waarde hebben, namelijk goede trouw en ken nis van zaken. Niet in staat de feiten te loochenen, in het artikel opgesomd, tracht het voor de oorspron kelijke beschuldiging tegen de liberale partij na eene geheel andere in de plaats te stellen, welke het anti-revolutionair orgaan in deze woorden mededeelt: „Veertig jaren lang heb ben de liberalen de meerderheid gehad, en toch hebben ze we willen de beweringen nu eens voor waar aannemen (hoe allervrien delijkst van de Standaard) slechts 15 jaren geregeerd. Deze twee dingen stelde het blad niet tegenover elkandermen begrijpt waarom. Want juist in die tegenstelling ligt de veroor- deeling van de liberale partij. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneer, op Dinsdag den 19 Mei e. k. des namiddags zeven uur. PUNTEN VAN BEHANDELING: Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Schrijven van het raadslid J. Gorter, J waarover in de vorige vergadering de stemmen geregeerd, want die bewering is niet langer hebben gestaakt. ziekte is nog geenzins bij hen geweken. De vrees voor den priester werkt bij hen als manie zij huiveren voor een zwartjas en zien voor het vaderland geen heil dan in de bestrijding van het clericalismo door onderwijs openbaar, neu traal onderwijs 1 Het is volstrekt niet onze bedoeling met dat onderwijs den draak te steken, integen deel wij schatten het vrij wat hooger dan het „christelijk* onderrichtmaar daarom duchten wij den strijd niet tegen het openbaar onderwijs, en wij juichen het nog van harte toe, dat onze regeering aan dat bijzonder onder wijs eens de gelegenheid verschaft heeft om zich met het openbare te meten. En al zijn we niet onbepaald voorstanders van de Man- chester-theorie, die de concurrentie verdedigt in hare uiterste consequentie, op onderwijsgebied staan we haar voor en we gelooven zeker, dat allen, die met ons de openbare school voorstaan, den dag zouden zegenen, waarop zij konden zeggen dat het bijzonder onderwijs den toets met het openbare kan doorstaan. Wanneer die dag verrijzen zal, wagen wij niet te voorspellen. Wij zijn er echter gerust onder en laten die quaestie dus gaarne rusten. Onze tijd vraagt iets anders. Er is een roepen om broodEn hoe hoog ook ’t geestelijk voedsel geschat moet worden, meenen wij toch dat aan het lichaam de eerste zorg moet besteed. En daar mee is de strijd op nieuw ontbrand het is de overtuiging dat de samenstelling onzer maat schappij, in verloop van tijd, zoo vele en zoo groote fouten aan ’t licht heeft gebracht, dat men goed doet met daaraan in de allereerste plaats zijne aandacht te wijden. Niet meer een strijd tegen kerkelijke heerschappij en bijgeloof mag ons thans bezighouden. Er moet hervormd worden, om de materieele toestanden weer ge zond te maken. Zeker wordt de geest van on tevredenheid hier en daar kunstmatig verwekt maar in troebel water is goed visschen, en een rijk volk als het Nederlandsclie, dat 20 °/0 zij ner leden moot bededen, 1T krank. De eerste en meest dringende hervorming daarom moet zijn: Betere verdeeling van lasten, in dien zin, dat de Staat niet verder zijne medewerking verleene aan die schandelijke bevoorrechting van de eene klasse boven de andere. Waar ons Parlement in de laatste dagen zich bezig houdt met de vraag: of Neêrlands burgers aan deeling van de liberale partij. Van de veertig I jaren dat ze meerderheid was, was ze slechts 15 jaren tot regeeren bekwaam. uitgesproken wordenniet alleen dat er Recht j niot) hoe vleugellam de partij voor allen moet zijn, maar dat die rechten ge- Coterie werd lijkelijk worden toegekend. Naast gelijke plich ten behooren gelijke rechten. De liberale partij nu, wil zij haar roem handhaven, ja haar bestaan verzekeren, moet zich stellen aan het hoofd der democratie, zoo- als in de jongste vergadering der Liberale Unie zoo juist is gezegd. En goed gezien was het van den hr. van Hamel, toen hij den re- dacteur der 'N. Rotterd. Crt. c. s. toevoegde: Wilt gij met ons meegaan, zoo moet gij de par tij verlaten. Het geldt voor de liberale partij Wij staan aan den vooravond van groote hervormingen. Weg dus met het clericale spook. Wij gelooven niet 1 meer aan spoken, wij liberalen. Bij elke spook- U'"J 7 I ro°’eiiG. c gesohiedenis denken wij aan den burgemeester, die een spook had gezien in den vorm van een i'Ztl; hem werd de ondeugende opmerking ge maakt, dat hjj bang was geweest voor zijn eigen schaduw. Strijden moeten wij, maar niet voor de eer alleenanders zouden ook wij gevaar loopen dat men ons toevoegde„Ieder een vecht voor datgeen wat hem het meest ontbreekt". Weg dus met alle geschetter tegen de cle- ricalenIn de dagen die aan den strijd voor afgaan is het beter zelf wat te avanceeren, dan te weeklagen over hen, te spotten met hen die haast maken. Was sich Hebt, das neckt sich." Van éénen huize zijn liberalen en radicalen. Zij mogen elkander plagen in dagen van rust, in speeluurtjes; in de hitte van den strijd echter moet de leus zijn: Vooruit! tegen de mannen van ’t behoud 4. Adres van het Bestuur der Harddraverij- I vereeniging alhier. echter niets van eene zekere April-beweging, 5. Alsvoren van het Bestuur der Zeilver- eeniging alhier. 6. Voorstel tot het leggen van rails door de Ned. Tramweg-Maatschappij. 7. Benoeming van een Stembureau voor de stellen Weet hij niet, dat de meerderheid van de Tweede Kamer in het hier besproken jna altijd bestaan heeft uit zeer hete* elementen liberale, conservatieve, roomsch-katholieke enz.en dat onder deze de conservatieven bijna altijd overheerschten Trou wens, hoe her anders te verklaren, dat de Kroon gedurende verreweg het grootste gedeelte van dit veertig-jarig tijdvak de uitoefening van het gezag aan de conservatieve elementen toe vertrouwt Heeft de Koning zich iu al dis jaren zoo volkomen vergist in de stemming van de meerderheid der Kamer Zoo ja, dan lost het geschiedverhaal van de Standaard, zich op in eene zeer ernstigs beschuldiging tegen de Kroon, maar zeker niet tegen de liberale partij. Immers het anti-revolutionaire hoofdorgaan zal toch wol de laatste zijn om er den liberalen een verwijt van te maken, dat zij, het Konink lijk recht om ministers te benoemen volkomen eerbiedigende, van hunne meerderheid geen misbruik hebben gemaakt om de uitoefening van dat Koninklijk recht te verijdelen Wij vermoeden, dat aan de Standaard hij het neerschrijven van zijne merkwaardige hi storische herinnering eene andere gedachte voor den geest stond, te weten deze, dat wie in Ne derland ook regeeren, het altijd zijn de liberale beginselen, die zij moeten toepassen, nu eens met voorliefde en dan weder met tegenzin. Dit hebben niet alleen de conservatieven onder vonden maar ook de anti-revolutionairen vóór 1887 beurtelings Van der Brugghen, graaf van Zuylen en Kan Lijnden en ua 1887 de man nen, die nu het bewind in handen hebben. Deze laatsten mogen als anti-schoolwetpartij een zeer bescheiden deel van hunne wenschen heb ben kunnen bevredigen, buiten deze kwestie moeten zij aan de liberale beginselen vasthou den om verder te komen. De sterk gekleurde anti-revolutionaire programma’s en dagblad* vertoogen dienen tot stichting van de goê-ge- meente, maar voor de regeeriags-praktijk kun nen op den duur alleen de liberale beginselen dienst doen. De parlementaire geschiedenis van Nederland sedert 1848 is niet veel anders dan de doorloopende toelichting van dit een voudige feit. Heeft de toepassing van de liberale beginse len vroeger en later dikwijls veel te wenschen overgelaten, dan zal de hoofdreden wel deze zijn, dat in den regel geheel andere personen dan de natuurlijke vertegenwoordigers van die begin selen de regeering in handen hadden. Wat leert men hieruit? Dat, om zich in de toekomst voor dergelijke teleurstelling te vrijwaren, men wel zal doen ook op dit gebied de plaatsver vanging af te schaffen en de toepassing van do liberale beginselen aan de liberalen zelven over te laten. den Staat gelijke plichten verschuldigd zijn, I daar zal in hot nieuwe, eerstkomende moeten i welke in 1853 de liberale partij zeer beslist in de minderheid bracht? Weet hij niet, dat die partij sedert jaren en jaren heeft noodig gehad om de toen geledene verliezen langzaam te her- Gemakzucht! Dat is de kwaal waaraan wij Nederlanders sukkelen Meen niet, dat het dolcefar niente enkel den Italiaan behagelijk isook ons volk vindt in zoete rust zijn ideaalzijn schaapjes op den droge te hebben, daarop is zijn streven gericht. |öet mag dus geen verwondering wekken, dat de strijdleus der vooruitstrevende partij niet op algemeene instemming kan rekenen. Het is een uitvloeisel van het flegmatiek gevoel, dat schuilt in de zelfvoldane bourgeoisie, wanneer we in de bladen der oud-liberale partij een weeklacht hooren opgaan over het geweldig onzinnig drij ven der meer geavanceerde liberalen. b De struisvogel steekt den kop in het zand ^Wanneer hij gevaar ziet. „Wat?" roepen deze I rustige rustlievenden uit„Gevaar Strijd I Revolutie en met een verwensching aan ’t I adres der brandwachten keeren zij zich, om nog eens recht behagelijk de dekens over de I ooren te trekken. Eén troost is nog gebleven I wanneer ooit eenige hervorming werd doorge- I voerd met geweld, zoo zou dit bij onze brave, I conservatieve burgers noodzakelijk weerstand I vinden. j- Eén ding is jammer, dat zij door hunne indo- I lentie het gevaar noodeloos dreigender maken. De liberale partij heeft in de laatste jaren van haar bewind vóór ’88 op dergelijke wijze gehandeld. Wol wordt als verontschuldiging aangevoerd, dat zij te kampen had tegen een steeds machtiger wordende oppositie, maar zij vergeet, dat aan haar toch wel voor een deel de schuld ligt van deze krachtige oppositie one stitch in time, saves nine; „het steekje ■‘-Op tijd" heeft zij verzuimd, en zoo scheurde het kleed verder en verder de oppositie verzuimde niet te plukken aan het gehavend japonnetje, i tot het ten slotte in de oogen van Jan Publiek dat onmeedoogende publiek er wel wat bespotfelijk uit begon te zien, en de meerder heid van het kiezers-tal besloot de deerlijk toe getakelde oude op non-aetief te stellen, en haar I de gelegenheid te geven zich een nieuwe robe aan te schaffen. Zij had ook rust noodighaar werken had in den laatsten tijd grootendeels bestaan in kemphanen tegen de clcricalen die I strijd had het zenuwgestel al te zeer geschokt, en het mocht daarom een geluk voor haar ge rekend worden, dat zij voor korten tijd wat I rusten mocht in Gods schooire en vrije natuur. Wie nu daarin rondwandelt met critisch oog; wien het meer lust de wetenschap of de philo- i suphie te beoefenen bij moeder natuur, dan wel -k zijne gezondheid voor alles te bevorderen; kort om, wie meer oog heeft voor de schaduw, dan wel voor de schoone lichtzijde in die natuur, hij moet vóór alles hebben opgemerkt, dat ook daar buiten heerscht een heftigen strijd om het bestaan dat zulke opmerkingen en gewaar wordingen nadeelig zijn voor een ovcrprikkeld zenuwgestel, behoeft geen betoog. En zoo zien we dan ook na driejarige rust weer liberalen op den voorgrond treden, zoozeer bevangen door vechtlust, dat wij de stumpers nog gaarne, o zoo gaarne, een tijdperk van rust gunden de j hier een levensquaestie. X-'i ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij i A 1. r^'’j HET VERLEDEN VAN DE LIBERALE PARTIJ. 1 ***-• - w W&M 'T'lt .-bHó'.l'üOllHU'i.ji* 'kW

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1