MMS- EI MRfflTIHlil) INR HE WicMlii8t!ilaffl®8vanMaiziij HET mASSTO W DEU ARBEID. Voorjaars-Paardenmarkt A PAARDENMARKT TE SNEEK. Nationale Militie. 1891 31 15 I. 20 tig waardoor de koopkracht de verlaagden, de vertredenen vrij gemaakt D E P E R S. U I T Een tweede verwijt is dat zijn hoofddoel Wanneer men meent in ’t bezit te wezen van De verlofgangers worden herinnerd, dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde wet ten strengste zullen worden toegepast op set en BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de dit jaar invalt op WOENSDAG den 27 MEI. Sneek, den 15 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. boekje en van zijn verlofpas dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der wet op de Nationale Militie een arrest van twee nen. Snoek, den 15 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. rechtvaardigen strijd; ik heb daarbij voorna melijk het licht laten vallen op stoffelijke voor- deelen, die de overwinning onzer denkbeelden aan allen zullen brengen, maar ik wil toch niet eindigen, voordat ik een beroep heb ge daan on het gevoel van plicht, van humaniteit. ADVEETENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Ned. Herv. kerk, zijn streven dus in werkelijk heid door en door kerkelijk is. Dit wordt door hem ontkend. Kerkelijk is elke politiek, die zich door het bestuur van een kerk laat leiden. De roomsch-katholieken drijven kerkelijke poli tiek, omdat zij zich in alles gedragen moeten naar de uitspraken van den paus. En de dolee- renden gaan aan hetzelfde euvel mank, daar zij meenden door „Gods Woord,maar opgevat in den geest van de gereformeerde kerk, en ver- i klaard in haar symbolische geschriften te allen dat de verlofganger bij het onderzoek moet tijde gebonden te zijn. Deze CO ERANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. de goede menschen van alle partijen opgeroepen, om deel te nemen in onzen aan mgetytuen pij ae minne te tana aer j lichtingen 1885 en 1886, de verlofgangers be- I hoorende tot deze lichtingen eveneens ver- j plicht zijn om zich aan het voorgeschreven on- j derzoek te onderwerpen verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren de belanghebbenden aan de bestaande verplichtingen ieder, die binnen deze Gemeente verhuist, is verplicht hiervan binnen veertien dagen aan gifte te doen ter Secretarie; Zij, die hunne werkelijke woonplaats uit de ze Gemeente naar eene andere, of uit eene andere Gemeente naar deze Gemeente over brengen, zijn verplicht hiervan eene verklaring te doen ter Secretarie. Elk hoofd van een Huisgezin, bestuurders van instellingen en Gestichten daaronder begre pen, geeft, uiterlijk binnen ééne maand ter Se cretarie op gelijke wijze kennis, van ieder Lid, dat in het Huisgezin wordt opgenomen of daar uit gaat, met inbegrip van Dienst- en Werkbo- den. Sneek, den 12 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA. De Secretaris, BENNEWITZ. {Slot.) „Ieder zal ook in het bezit van een eigen huis kunnen komen bij betaling in termijnen aan de gemeente. Er zal een nooit gekende levendigheid in handel en industrie ontstaan en daarop zal geen terugslag volgen als in den tijd moeten thans de grondwet Eer menschen, zal verbeteren het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan en het in hun hand hebben om hun armen broeder te verheffen. Tot zoover Stoffel, wiens streven wij waardeeren. „Dit is zeker, dat de verlossers, de vrijheids helden, de mannen die de wereld een schrede voorwaarts hebben gebracht, daartoe meer bewogen zijn door het aanschouwen van onrecht en ellende, dan wel door eigen lijden daartoe aangespoord werden. Even als Mozes, een vrij man aan het hof van Pharao, de kinderen Is raels uitleidde uit het land der dienstbaarheid; evenals de Gracchen uit een rijk Patricier-ge- - --- slacht gesproten, tot den dood toe streden tegen een ander toebehoorende, als de zijne vertoont, het systeem van gronddiefstal, die Rome einde- I lijk ten val bracht, zoo zijn de onderdrukten, de verlaagden, de vertredenen vrij gemaakt en degenen, die zonder geldige reden niet verschij- tot hooger leven opgevoerd, méér door de in- I spanning en de opoffering van hen, voor wie de fortuin milder is geweest, dan door eigen kracht. „Laten de vermogenden toch bedenken dat hoe meer hulp de menschen uoodig hebben, hoe minder zij zich zelf kunnen helpen. Welke goede daad, waartoe het leven ons in staat stelt, kan vergeleken worden met de poging, te doen wat wij kunnen, al is het nog zoo weinig, om de sociale toestanden te verbeteren en andere menschen gelegenheid te geven tot voller, ede ler ontwikkeling P“ KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer Provincie van den 6en Mei 11. Ie afd. M en S no. 484 {Prov. blad no. 50) brengen ter openbare kennis, dat het onderzoek van gemeente zal plaats hebben op ZATERDAG vraagstukken zijn, die op het erve der politiek den 20en JUNI e. k.des voormiddags ten thuis behooren, maar hij meent dat zijn corres- 9‘/.ure I pondentie slechts voor een gering gedeelte een dat aan dat onderzoek zullen behooren deel zuiver politieke strekking heeft. te nemen alle binnen deze gemeente gevestigde I L L Miliciens-Verlofgangers voor zoover zij vóór den eigenlijk niets anders is dan het behoud der Isten April jl. in het genot van onbepaald ver- lof zijn gesteld, om het even tot welke lichting zij behooren; dat tengevolge van het Koninklijk Besluit van den 20 April 11. no. 45 tot schorsing der afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst de ingelijfden bij de militie te land der Dr. A. W. Bronsveld verdedigt zich in het jongste nommer van de Vaderlander tegen het verwijt, dat hij thans sterk aan kerkelijke po litiek doet en dus het verwijt, hetwelk hij tot de verlofgangers der militie te land in deze anderen richt, zelf verdient. Hij erkent, dat er tot zes dagen door den Militie-Commissaris kun worden opgelegd aan den Verlofganger I 1 die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de hier- i voren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij j komen. Ik heb aangetoond, dat Landnationa- j lisatie, het erkennen van do rechten van den mensch, den stoffelijken toestand van 98 °/0 i en noodzakelijk is geworden voor het bestaan eener bestaande hij die spaart zal be- maatschappij. -i--i_ j j. I „Ik heb de sociale rechten van den mensch bepleit en aangetoond, dat het geven van ge lijke politieke rechten aan alle burgers en bur geressen daarmede onvoorwaardelijk samen het hangt. maatschappij, die anders na den Fransch-Duitschen oorlog, want de oor zaak der overproductie zal zijn weggenomen. Het tribuutreeht der kapitalisten zal steeds af nemen en het loon der massa steeds toenemen, waardoor de koopkracht van het volk gelijken I tred zal houden met het verhoogde productie vermogen. Toegegeven dat het privaat grond bezit eenmaal noodzakelijk was en een factor L-voor den vooruitgang, omdat het eigendoms recht toen nog niet behoorlijk door wetten was gewaarborgd en vaak willekeur en despotisme heerschten, zoodat alleen het bezit van den grond den landbouwer de vruchten van zijn ei gen arbeid waarborgde. „Thans, nu wij in een geordenden staat leven, waarin, theoretisch althans, alle burgers dezelf de rechten hebben, is het privaat grondbezit niet alleen onnoodig, maar het ontneemt juist $■- den arbeider diens arbeids-product en het staat der productie en den vooruitgang in den weg. „Toegegeven, dat eenmaal het bestaan van eene bezittende klasse en van een arme klasse noodzakelijk was, omdat er niet genoeg was voor allen, en het daarom een treurige maar noodzakebjke voorwaarde voor den vooruitgang was, dat een kleine klasse van menschen boven gebrek was verheven. Thans bestaat die nood- l zakelijkheid niet meer, thans staat de groote ongelijkheid in de fortuinen den vooruitgang in den weg. „De ontdekkingen en uitvindingen van den nieuwsten tijd hebben een betere verdeeling van het product mogelijk, maar ook noodzake lijk gemaakt. Wij kunnen tegenwoordig met, denzelfden arbeid van vroeger, het vijfdubbele produceeren bij 100 jaren geleden vergeleken. te worden bij het zien van zooveel onrecht Er kan dus overvloed zijn voor allen. Maar de voorwaarde voor die grootere productie is, r®"- dat ook een grooter verbruik mogelijk zij, en dit kunnen wij alleen verkrijgen door hooger loon. „Wij kunnen en der staathuishoudkunde toepassen: dat hij die werkt zal genieten en b;: zitten, en dit is alleen mogelijk door de aarde en de monopolies te brengen in het bezit der gemeenschap, door Landnationalisatie. „Hooger loon, dat gelijken tred houdt met de grootere productie, is noodzakelijk voor blijven bestaan onzer ten gevolge van over-productie moet ondergaan in een maatschappelijk bankroet. „En nu, tegenstanders, die ons uitmaakt voor onverstandige menschen, voor utopisten of voor opruiers 1 Bewijst ons dat het niet waar is, dat het openstellen van den grond en het ver- krijg,baar stellen van kapitaal aan den willigen arbeider een eind zal maken aan de werke- weren, dat het onttrekken van de gelegenheid aan den kapitalist om grond of monopolies te koopen of in pand te nemen, de kapitaalrente zal doen dalen en ten slotte geheel doen op houden, dat daardoor de verdeeling van het arbeidsproduct niet rechtvaardiger, de rijkdom niet grooter, en de welvaart niet hooger zal worden voor allen. Bewijst ons zelfs, dat Land nationalisatie niet kan tot stand gebracht wor den met gewone menschen, die in den regel hun eigen persoonlijk belang zoeken, en dat wij dus een utopie najagen. „Bewijst ons dit, en wij zullen ongelijk erken nen en den strijd opgevendan zullen wij mis schien in de woestijn der algemeene ellende trachten voor ons zelven een kleine oase te ver overen en stevig te ompalen. Dan zullen wij den arbeider niet meer wijzen op een beteren toestand en hem daardoor ontevreden maken met den bestaanden. Dan zullen wij met u trachten hem dom te houden en hem uit chris telijk eigenbelang tam houden met watphilan- tropie. „Maar zoolang gij dit bewijs niet hebt gele verd, zullen wij in het waarachtig belang der maatschappij dus ook in uw belang', kapi talisten, die ons zoo vinnig bestrijdt aan het volk er op wijzen, dat de tijd is gekomen voor grondige sociale hervorming, dat er voor allen een overvloed kan zijn, waarvan onze vaderen niet hebben gedroomd, wanneer wij door betere wetten zorgen, dat de werkers meer en de niet- werkers minder krijgen. „Wij zullen ons dan niet storen aan uwe verdachtmakingen en beschuldigingen, maar moedig de vaan der maatschappelijke gerech tigheid omhoog houden, die eischt, dat de aarde, die door den Schepper aan alle men schen is gegeven als woonplaats en als arbeids veld, het eigendom worde van allen. Wij hebben dan het bewustzijn onzen plicht te doen, hetgeen wij waarlijk wel noodig hebben in dezen jammerlijken tijd om niet geheel wanhopig zooveel ellende. Ik ben nu aan het eind van mijn taak ge- Ik heb aangetoond, dat Landnationa- „Ik heb niemand verdacht gemaakt, niemand beschuldigd en loosheiddat het onjuist is wanneer wij be- vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak- Kerk het recht toekent, om over alle vraagstuk- van christenzin bij hen, die rijk zijn en mach- OE «im ei hei AwioramT n. 9E«S3 ■t a 3 •n W ...J ..WW.... V 611

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1