it rm MHffl B IIE1 IIMOKM! SHKIL MEWS- B IDKirniMBlO INI N 1 1 w és 2 I W iBschiKköiikliBiil, sewrasw. 1 1 J 1 1891 No 43 13 J U IN T. Z V T E I« r> A. <3- 1 f veld, I.) mr. W. K. F. P. graaf van By- V-' Eist. mr. G. W. baron van Dedem. (berst, met Dubbelman, I.) Ridderkerk mr. Th. Heemskerk, f A. Smit, I.) H. Seret. mr. B. J. L. baron de Geer van H. J. Bool. Kielstra, I.) Goeman Bor- Deze CO TRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Nu de voorloopige uitslag der verkiezingen bekend is, nadat door de kiezers bij de stembus in eerste instantie (er moeten heel wat herstem- i miogen plaats hebben) uitspraak werd gedaan, mennen we daaromtrent het volgende te moeten releveeren Er moesten aftreden 44 liberalen, 28 anti revolutionairen, 26 roomsch-kaiholieken, 1 con servatief en 1 soc.-democraat. A. baron van Dedem. M. Noorthij. (jhr. mr. Gorinchem Sliedrecht i Jutphaas. Van roomsch-kathoHeke zijde de hh. mr. W. C. J. J. Cremers. G. J. Goedkoop. H. D. Guyot. S. M. H. van Gijn. J. J. van Kerkwijk. ADV ER TEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Van liberale zijde de heeren Groningen mr. J. I). Veegens. (Mr. S. van Houten in herstemming met Brummelkamp G. Zijlma. i J, Schepel. Winschoten mr. D. de Ruijter Zijlker (berst. met Tijdens r. en a. s.) Veendam mr. H. Goeman Borgesius (berst, met All 1... T". Z. het contract der Liberale Unie wordt voorge- Assen daaronder schen en die hunner committenten. Zij zullen overwegen moeten of de inschikkelijkheid dier vooruitstrevende liberalen om hunnentwil, niet van hen vordert dat zij mee optrekken in de gelederen, die onvermijdelijk de banier der her vorming zullen moeten ontrollen; zij zullen moeten berekenen hoezeer hun lidmaatschap der Kamer in de toekomst afhankelijk wordt gesteld van hunne houdingmaar zij zullen ook moeten bedenken, dat zij bij eventueel dralen of terugtrekken van hun kant, noodza kelijk de liberale partij in hun val meeslepen niet dat zij de incarnatie van het liberale be ginsel zijn, dat met hen staat of valt, maar dat zij de inschikkelijkheid van vele radicalen I in den lande, en hun getal neemt gestadig toe jegens de liberale partij op ondankbare wijze zouden beschamen. De inschikkelijkheid waarvan vele hunner bij deze verkiezing blijk gaven, eischt van de liberale afgevaardigden dubbel omzichtigheid. Want hoe meegaand de vooruitstrevenden zich ook betoond hebben, het kan aan de gekoze nen niet genoeg worden voorgehouden en we hebben hier vooral de conservatieve rem mers op het oog, dat de radicale partij strijdt voor beginselen en niet voor personendat zij inschikkelijk wil zijn op ondergeschikte punten, wanneer de liberalen willen hervormenmaar dat zij na deze inschikkelijke meegaandheid een afwachtende houding aanneemt met het vaste besluit, om geen duim van haar grondgebied, geen steen van hare vestingen af te staandat zij geen concessies wenscht te doen waar het beginselen betreft. Werkt daartoe de liberale partij mee, zoo is haar oer en haar vaandel geredslaat de partij tn de Kamer dit in den wind, zoo zal haar over 4 jaar worden toegeroepentot hiertoe en niet verderen daarmee zal de liberale partij voorgoed van het staatstooneel verdwijnen. Brummelkamp, W. A. baron van der Feltz. Emmen mr. H. J. Smidt. Leeuwarden dr. J. Zaaijer Az. Franeker F. Lieftinek (herst. met Van Vliet a.) Meppol mr. H. Smeenge. Enschede W. J. Geertsema (herst. met Essink k.) Deventer mr. A. van Delden. Arnhem mr. 1’. Rink (Rooseboom aftr. had Almelo dr. R. P. Mees R Az., jhr. mr. A. Karnebeek, W. A. Viruly Ver- D. Levyssohn Norman en tusschen Houwing, l. Steenwyk Blokland. Zwolle Kampen M. Noorthij. (jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijk, aftr., benoem 1 gouv. Su riname.) Ommen J. van Alphen. (herst. met van Dijk veld, l.) Lochern jhr. C. M. Brantsen. f Zutfen mr. D. Engelberts, j’ gesiüs, l.) Middelburg mr. C. Lucasse. (herst. met A. Smit, l.) Oostburg N. Glinderman f. Hennequin, l.) Goes mr. L. W. C. Keuchenius. J. T. Cremer, mr. J. G. Gleich- A. F. K. Hartogh, B. H. Heldt, mr. J. W. H. Rutgers .1. P. R. Tak van Poort vliet, mr. W. H. de Beaufort en mr. Levy. (Gildemeester, aftr. had bedankt) Haarlem mr. A. J. W. Farncombe Sanders. Beverwijk jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen (herst. met Bos, Zaandam W. de Meijier (herst. met Bax, r. en soc.) Leiden Ito tier dam P. C. van brttgge, mr. H. G. H. Hintzen. Brielle mr. ’s Gravenhage Dordrecht Zierikzee Ede C. M. E. van Löben Seis. Amersfoort J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oije. (herst. met Roijaards, l.) Apeldoorn mr. W. K. F. P. graaf van By- landt. Hilversum mr. Th. Ph. baron Mackay. Katwijk J. H. Donner (herst. met Op de Laek,&.) Gouda mr. O. J. E. baron van Wassenaervan Catwijck. (herst. met Boogaard!, Z.) Bodegraven S. van Xelzen. (herst. met Basterd, l.) Delft mr. H. A. van de Velde, (herst. met Tak van Poortvliet, l.) Schiedam mr. A. Ph. R. C. baron van der Borch van Verwolde. (berst, met Gleichman, l.) 's Gravenhage L. J. S. van Kempen, f Pijn akker Hordijk, Z.) bedankt.) Tied mr. II. J. Dijckmeester. Utrecht jhr. mr. J. Roëll en II. A. van Beu- ningen (Seijffardt, aftr. had bedankt). Breukelen mr. W. J. Roijaards van den Ham (herst. met Van Wijck k.) Hoorn mr. W. K. baron van Dedem. Enkhuieen J. Zijp Kz. Alkmaar mr. W. van' der Kaay (herst. met Goede, a. en k.) Den Helder S. T. Land. Amsterdam man, mr. mr. A. Kerdijk, jhr. van Rozenburg, mr. laag var/ windstilte en wees afwisselend bij een gering koeltje beurtelings van Noord naar Zuid vice versa. De katholieken waren verdeeld, en verlegen stonden ze toen hun het stembriefje werd voorgehouden, dat zij, trouwe kiezers, toch moesten invullen. Eu de liberale partij Haar toekomst is niet bijzonder helder. Hare meerderheid zal waarschijnlijk niet zeer grootzijn, en dan welke meerderheid? Vrij zeker is het dat het mani fest der Liberale Unie thans een wapen wordt in de handen der tegenpartij. Zonder toch aan de waarlijk liberale afgevaardigden te kort te doen, meenen wij toch er op te moeten wijzen dat 'de handelingen van hot Amsterdamsche Burgerplicht verre van verkwikkelijk en alles behalve bemoedigend zijn voor de liberale par tij. In die kiezersvereeniging heeft het in de laatste dagen vervaarlijk gespookt. De strijd in die vergadering gevoerd en de candidaten daar gesteld hebben het bewijs geleverd als hiervoor nog bewijs noodig was dat ons volk nog bitter weinig ontwikkeld is op staatkundig gebied en dat de personen-quaestie meer dan die der beginselen op den voorgrond stond. „Burgerplicht" heeft eenvoudig den draak ge stoken met het liberale manifest en hiervoor zal de liberale partij zwaar moeten boeten. De candidaten dier vereoniging zijn vrijwel een af beeldsel van de kleuren van den regenboog. Er staan naast vurige voorstanders der leger- wet, even vurige tegenstandeusnaast voorstan ders van het algemeen kiesrecht, aanhangers van het systeem quiete non movere een men gelmoes van conservatieven, gematigde liberalen en radicalen die het bepaald onmogelijk maken om op deze groote, eerste kiezersvereeniging des lands een pijl te trekken. Bij Kmjpers candidaten is het ook al per sonen-quaestiehet lijstje is zoo adellijk getint, dat men bijna zou gaan gelooven dat de anti revolutionaire partij eigenlijk is., een baronnen en jonkheerén-combinatie. Het parfum dat u tegenwaait uit het lijstje van Knijpers comité moet voor Kater en Cn. bedwelmend zijn en die mannen van Patrimonium bijna den eetlust benemen. Het heeft iets eigenaardigs, iets ko- miseh, een democratische partij te aanschouwen, die zich laat vertegenwoordigen door aristocra- i ten van het zuiverst allooi en het zou niet on- i aardig zijn van de democratische neigingen dier baronnen eens de proef te nemen met hun, die i maatschappelijk welgesteld zijn en dus het in- komen van oen kamerlid niet behoeven, eens j I voor te stellenhunne penningen weer in de Staatskas terug te storten. I Zuidhorn De liberale partij zal, wanneer zij tot de re- i Appingaaam geering wordt geroepen, een moeilijke taak te volbrengen hebben. De conservatieve elementen droomen reeds van nachtmerrie, wanneer hun houden. Gekozen door liberalen, en vooruitstrevende liberalen en radicalen, zal het voor hen een zaak van ernstige overweging uit maken hoe zij zich uit deze moeilijkheid zullen weten te redden. Zij hebben den strijd te voeren in eigen binnenste tusschen hunne wen- Van anti-revolutionaire zijde de hh. Harlingen W. M. Oppedijk. Sneek mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp. Dokkum mr. U. H. Huber. Bergum L. W. de Vries, (herst. met de Kanter, Z.) Wolvega R. K. Okma. (ongevr. congé) (herst. en Brummelkamp, a.) jhr. mr. G. J. Th. Beelacrts van „Wat wonen er in deze wereld toch veel '“'slechte menschen.” Zoo ongeveer moet wel j het oordeel luiden van den bewoner van een andere planeet dan onze aarde, die in deze dagen van verkiezingsdrukte het twijfelachtig genot ten deel viel naar ons over te komen is hij daarbij van „christelijken" huizo, zoo zal de stortregen, die op onzen verkiezingsdag neerviel, hem in dat geloof versterken in de overtuiging dat God de fiolen van zijnen toorn er over hoengoot. Na den regen van strooi biljetten en pamfletten, kwam er een regen van echte waterdroppelswaren de eersten er op berekend om iemand een „blauen Dunst vorzumachen," de laatsten waren druk bezig I het modderen en knoeien te voltooien en meer dan ooit komt thans de verzuchting op onze lippen van een Fransch schrijver in zijn uit roep O land van niest en niest. De pers heeft hare beschouwingen voor een oqgenblik gestaakt om het resultaat te wegen van hare bemoeiingende deputaten zijn reeds weer naar het Sticht gespoord om te bidden <en te zingen; te bidden dat de Heere hun bij het Gode verheerlijkend werk ten gevalle moge zijn, en dat Hij hun de vele zonden moge vergeven, die zij begingen in hun dienstijver; te zingen een lofzang op het oogstfeest en een krijgszang voor de aanstaande campagne. Onze jg. mannen moet een hart onder den riem ■worden gestoken; daarvoor hebben zij de uni formjas en de witte das aangedaan om den generaal kondschap te doen van de wijze, waar op zij zijne strategische voorschriften hebben uitgevoerd. Erg geanimeerd zal het er zeker niet toegaan, want de mannen hebben geduchte nederlagen geledenen het aan te heffen lied, zal wel wat benauwd van stapel loopen. „On ze mannen." Wat had de hoofdman het druk over „onze T^^mannen," „onze broeders" in de dagen die aan den verkiezingsdag vooraf gingen. Gcest- driftwekkend waren des Standaards tonen, maar toch was er veel onder, wat men niet bepaald van „christelijken huize" zou verwachten. Toch zat er gloed in die artikelen en in onze verbeelding verplaatsten we ons soms naar de 11e eeuw, toen heel Europa werd begeesterd en te wapen liep, om het Heilige land te gaan j veroveren. Zoover kwam het echter niet, en gelukkig ook voorzekerwaarheen toch zou den dan de Russische Israëlieten, die onder Kuypers tenten zich niet erg op hun gemak zouden gevoeld hebben. Het Heilige Land zal wellicht, naar de voorloopige resultaten te oor- doelen, verblijven in de handen van die af godendienaars, in ons land beter bekend onder den naam van liberalisten. De Haagsche zetels staan misschien welhaast verlaten te worden, om ingenomen te worden door liberale bestuurders. Er is hier en daar fel gekampt, maar toch was er iets dat bij deze verkiezing allerwege bijna opviel. Er was niet dat „feu sacré" waar door zich de verkiezing van ’88 kenmerkte. De katholieke weerhaan verkeerde in een lucht- T 1 SHE i I- RE UITSLAG OER VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER. riA.i rlüt* ITnm xrr\iwm\ I 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1