i m fflBffl III IIEI IWBISSlim SB BBS- Bl lOTERTEHIE BLW IMS M 1 ft W91 No 41 Z E S’E N-V E E RT I Q ST E J A R Q A N Cl. Loting Schutterij. 1 20 J U I. L In de districten, U I T De Tijd geeft voor de herstemmingen den Bij doze Courant behoort ale bijblad Feuil- leton-nummer 93. I ADVERTENT1ÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. schoten, Schoterland en Zaandam, hebben zij en hoe de keuze daar ook moge uitvallen, hot is voor hen, kan om oud ijzer. t over de districten waar een anti-revolu- en een liberaal in herstemming komen. In die districten, waar de katholieke kiesVer- eenigingen reeds bij eerste stemming den anti revolutionairen candidaat aanbevolen, zooals te Groningen, te Wolvega, te Delft en te Alk maar, is de houding dier kiesvereenigingen vau zelf aangewezen. Er blijven dus nog over de districten Ommen, Amersfoort, Schiedam, Gou da en Bodegraven, waar de katholieke candi daat is uitgevallen. Als eerste regel gelde daar, dit in geen ge val ook maar éen enkele stem mig worden uitgebracht op een liberaal. Er blijft dus geen andere keuze over dan een anti-revolutionair te steunen of wol zich te onthouden. Voetstoots, zonder meer, in al deze districten de anti-re volutionaire candidaten over te nemen, zou niet passen en zou ook volstrekt niet tot resultaat hebben, dat door de katholieke kiezers eenpa rig de stemmen op deze omJidaten werden uitgebracht. Voor zoover het niet reeds geschied is en niet alle hoop op welslagen is afgesneden, dient in deze districten onderhandeld te worden. Worden de anti-revolutionaire candidaten als nog bereid gevonden, bevredigende verklarin gen af te leggen, of wel kan voldoende zeker heid worden verkregen, dat bij het verleenen van steun wederkeerig van anti-revolutionaire zijde katholieke candidaten zullen gestemd wor den in voor katholieken twijfolachtige distric ten, dan behoort alsnog de anti-revolutionaire candidatuur gesteld te worden, Leiden de onderliandelingen niet tot eenig resultaat of zijn de omstandigheden van dien aard, dat men het aanknoopen daarvan geheel hopeloos acht, dat dan de katholieke kiesver- eeuiging, als zoodanig, zich onthoude en zich er toe bepale, den kiezers eenvoudig den stand van zaken mede te deelen, het aan dezen zel- ven overlatende of de stem uit te brengen op den anti-revolutionair of thuis te blijven. Terwijl alzoo een deel der roomsch-katholiek bladen met het oog op de herstemmingen weder tracht met de anti-rcvolutionairen in ’t gevlei te komen, blijft de Maasbode haar streng met kracht vasthouden. In Berkel (hoofdkiesdistriot Delft) is verga dering gehouden door de katholieke kiesveree- niging. Daar werd medegedeeld dat de heer Van de Velde*—hot aftredend anti-revolutiouui- re lid, ’t welk in herstemming is gekomen mondeling had verklaard„a. dat hij was te-, gen te hooge personeele en flnaiicieele lasten in zake de legerwet, b. dat, als het herstel der missie van den Paus werd voorgestcld, hij niet tegen zou stemmen, c. dat hij was voor matige invoerrechten; voorts dat de heer Van de Vel de schriftelijk had verklaard, dat, als hij ge- slotte zetten we ons uit verveling aan den walkant om toch .eens ons lijke te beproevenwij gingen aan het wedden en, zooals het mot die spelletjes doorgaans gaat, "blijft' was het vandaag winnen wat wij gisteren tlonair hadden verlorenwij bleven dezelfden alleen T~ liet het ons zoo koud, ja het maakte ons koud, en iederen avond gingen wij ter ruste met het gevoel, dat de afgeloopen dag verloren gegaan was en nog geen uitzicht gaf op lente, frisch- heid, leven. Ja het duurde lang, en zoo vol .geestdrift wij bij den aanvang onze schaatsen uit den verborgen hoek haalden, zoo geestdoo- dend vonden we dat aanhoudend gezwier en gezwaai van beentje over, zoo afmattend was dat langdurig genot en zoo terneergeslagen cn hoogst onvoldaan gingen we de glijschoenon weer in den hoek neerwerpen, om ons in den stoel te laten neervallen met de verzuchting of er dan toch spoedig, zeer spoedig aan dien wintervorst een einde kwam. De eenigon, die het hoofd nog rechtop hielden, het waren de christelijke opvoeders die ruimschoots bedeeld werden door de philantropische schaatsenrijders, en nu hun hart nog eens konden ophalen aan de krachtige soep waaraan zij zich in den zo mertijd tot nu toe hadden moeten spenen. K E NNISGEVI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Snoek, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat (ie alphabetiscke naamlijst vau de personen, die in dit jaar aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter visie zal liggen ter Secretarie dezer gemeente van Woensdag den 10 tot Woensdag den 17 Juni a.s., des voormiddags van 9 tot 12 uur. Dat de loting zal plaats hebben ten Raad- huize op Woensdag den 24 Juni daaraanvol gende, des voormiddags elf uur, voor hen die geboren zijn in het jaar 1866, terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan tot de naloting dar overeenkomstig art. 4 van het Koninklijk Besluit van 21 Maart 1828 (Staatsblad no. 6), ingeschrevenen van de jaren 1857 tot en met 1865. Wordende ieder ingeschrevene opgeroopen, om bij de loting tegenwoordig te zijn, en, rede nen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. Snoek, don 9 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. nauw is de zon aan de kim of hij trekt naar den akker, met de spade op zijn schouder. Hier, daar, ginds, overal zien wij in den vroegen I ochtendstond zwarte gestalten over de velden schuiven. Het is hun goed, dat zij weder den i vuurhaard vaarwel kunnen zeggen en den ar beid hervatten, waarop straks de tijd van bloei en en vrucht dragen zal volgen. Hoopvol gaat i de mensch het nieuwe jaargetijde in verheugd ontbladerd, moedeloos I ia hÜ dat voor hem weer de ure is aangebro- ken, dat de aardkorst ontdooideer tintelt iets in zijne borst, een gevoel dat bezwijmelt; het leven vertoont zich in zijne vólle kracht, het prikkelt hem om zich voorraad te zoeken voor onderhoud van het lichaamslechts de arbeid I van den dag zal hem aan den avond doen ha ken naar rust. Na volbrachten arbeid eerst is de rust zoet. Eerst dan spreekt men van het dolce far niente. Werken, dat is leven, dat is genieten, dat doet vroolijk zijn. Het is onjuist, wanneer men zijn geluk on verbrekelijk verbindt aan de rust; zeer juist echter is de bewering, dat zij, die niets doen, het genot des levens niet kennen. Leven en genieten tot één te maken is ieders streven jammer dat zoo velen bij het zoeken naar het laatste het eerste inboeten. Genot te smaken is een lust, in de menschelijke natuur gelegd, ook omdat het lichaam er van tijd tot tijd be hoefte aan heeft. Toch is die lust in onze maatschappij te veel in genotzncZft ontaard, en ziet de mensch nog al te vaak de juiste be- teekenis van het rechte genieten voorbij. „Eerst werken, dan genieten hoort men zoo dikwijls nog in onze maatschappij, alsof deze twee el kaar tegenover staanNeen, leven dat is groenen, bloeien, vrucht dragen; leven dat is werken, dat is genieten. Onze leekedichter zeide het zoo schoon in zijn „Werken en denken en leeren is leven." De worsteling tusschen winter en lente is op staatkundig gebied het feit van den dag. Ook daar heeft de kille wind met zijn oostelijke herkomst alle leven in boeien geklonkenniet een wind, die tot ons komt uit de koude step pen van Siberië en Rusland, maar een adem uit het Zuid-Oosten, uit Palestina, heeft do verbeelding getroffen en onze fantasie zoo bezig gehouden sinds 3 jaren herwaarts, dat wij bij na gingen gelooven in een droomenland te verkeerendat leven droomen, cn droomen leven was. Het was of de gansche wetgevende macht met lamheid geslagen waser zat geen leven in, waarom wij die aera van ’88 tot ’91 niet beter kunnen noemen dan een wintersei zoen. Het was een winter van nietsdoen, waarbij wij onze warmte moesten zoeken bij eenige kooltjes van christelijk vuur, ons door de anti-revolutionaire staatslieden van dag tot dag wat opgerakeld, maar van een vlam wie houdt ook niet van een vlam, die warmte geeft, zonder daarbij alles te verteren wat ons lief is en wat wij het onze noemen van zulk een vlam zijn we maar eenmaal getuige geweest, namelijk toen onze schoolwet zou wor den veranderd. Neen, in dezen parlementairen raad om overal en altijd te stemmen op de katholieken, als daartoe gelegenheid bestaat. Zij beveelt dus aan in Enschede mr. J. H. A. M. Essink, Doetichem mr. J. G. S. Bevers, Eist M. de Ras, Wijk bij Duurstede dr. 11. J. A. van Wijck, Het jagen naar genot speel- Beverwijk W. M. Bos, Haarlemmermeer mr. F. J. A. M. Reekers, Katwijk A. op de Laak, I Loosduinen mr. A. H. M. van Berckel, Hon- tenisse mr. F. J. A. M. Walter. I Bij den strijd tusschen de liberalen, radicalen Het is lente in de natuur. Lang hield de winter vol; met zijn killen adem heerschte hij oppermachtig over het landschap, en de plan tenwereld liet, naakt en het hoofd hangen. Niets dat meer getuigde van hare weelde en vruchtbaarheid. De sner pende oostenwind, die over de vlakte gierde en de dorre takken in beweging bracht, hij zwiep te den fleren eik, den statigen populier, als om ze te toonen dat moeder natuur met zulk een doodsche stilte, met zulk nietsdoen niet was in genomen. Het was echter vruchteloosde krom me, knoestige takken sloegen tegen elkaar, maar de stam boog werktuigelijk het hoofd en ver- droeg geduldig en lijdelijk de rukken en duwen - waarop de ruwe wind hem onthaaldehij vond in deze ruwe nitnoodiging geen aanleiding om zich in nieuwen, weelderigen bladerdos te ste ken. Wel leefde hij nog, maar dat leven hield hij zorgvuldig voor het oog verborgen gedwee liet hij zich zweepen en slingeren, maar door geen knopje gaf hij blijk van leven. Dood en niet dood. Bij de nadering vau den gevrees- den vijand hield hij zorgvuldig den levenskiem verborgen, gelijk de mensch zich op den grond werpt en den dood voorwendt, wanneer hij geen uitweg ziet om aan den naderenden leeuw ie ontsnappen. Met het eerste zuidenwindje kwam er verademing; het was of een zucht van verlichting ontsnapte aan de beklemde borst. De boeien, waarin de natuur geklonken was, werden verbroken, en alles getuigde van nieuw levende lente was daar, zij zou het landschap weer in een frisch groen steken. Is het wonder, dat de lente door den mensch als het aange- •naamste jaargetijde wordt beschouwd Met de plantenwereld heeft ook de menseh van klee- ding verwisseld. Naast het gevoel van verade ming komt dat van levenslust terugde be klemdheid week, om plaats te maken voor vroo- lijkheid en opgewondenheid als bij den vogel, die, na jaar en dag, eindelijk de deur zijner kooi ziet opengaanals bij den gevangene, wan neer hij bij het ontgrendelen zijner celdeur zijn hart weer voelt kloppen voor de zoo lang ont beerde vrijheid. En ook de dierenwereld heeft een gansch ander aanzien gekregengeen bonte kraaien meer, hare plaats wordt ingenomen door de schoone zangsters van het bosoh, die vroolijk hare tonen door het woud doeu schal len, om voor de dorre geraamten een lied te zingen, een lied van vrijheid en leven. De vis- sehen, die den ganschen winter naar lucht had den gesnakt en slechts met moeite een opening hadden gevonden, waar zij konden ademhalen, zij zwemmen nu weer dartel rond en verlusti gen zich in den frisschen, snelvlietenden stroom. Het is of zij elkander vertellen dat die dood sche, barre wintertijd geweken is dat zij weer leven kunnen en vroolijk zijn en vrij zich be- wegen. De landman gaat uit naar zijn werk r winter óverkwam liet ons dikwijls dat hot hoofd warm werd maar do echte, natuurlijke warm- I te, waaraan het lichaam behoefte heeft, en die I slechts door geregelden arbeid en regelmitigen bloedsomloop tot stand komt, daaraan bleef ons Sehaepman,'’ Breukelen M. vaderland vreemd. U ’e one parten en wij verloren ons zelf in dat i aanhoudend zwieren over I rijdt het snelst, het mooist I en zoo vele anderen van den ijsvloer. Wie was dag aan dag de vraag als wij den Docter naast Van Abj men i en ^ciiüiston bunnen de katholieken, naar het cn ncc clc and.c.c.. ,an den wal af naoogden, i meent, rustig toézien. J Hot duurde te lang met die matches en ton waar die strijd zal gestreden worden, in Win- geluk in het stoffe- j toch weinig in te brengen, i (laar nnlr mnrrn nif.vjillnn I men zeggen, lood D E P E R S. SI I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1