(■WE H 1111 ARRMNSSSniT SHE. Ml I MS B IDWWMLID VMS DE V- 1 Nationale Militie. Oproeping Na-inspectie. Schutter ij. W O I A IS V JK IN. III. U I T bijna ongedeerd uit den strijd geko- Deze CO GRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.-—; franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Zoo heeft Men durft De Maasbode verheugt zich dan ook in den tslag. Het opschrift van haar artikel wijst m T- en ;d, tel rt, en ,i ure, Heerenveen, van den milicien-verlofganger REIN- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, i geslagen en dat de liberale partij tot de regee- Gezien de missive van den heer Militie-Com- missaris echter den Heere zelfs Job’s geduld i een Heere die ouderdom I J we- derkomste des Heeren in den eersten tijd niet voor hem is te verwachten en daarin berusten. Mocht hij echter dezen liberalisten-stroom be- ADVERTER T1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer '7l/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. lutionaire partij. Speelde zij in de gestorven Kamer de eerste viool aan den reehter-kant en hoorde men soms de klanken ruischeu van: anti-revolutionair of specifiek anti-revolutionair Kabinet, haar kracht is thans gebroken. Na een sukkelend leven van nog geen drie jaar heeft zij het reeds moeten opgeven en zoo we hierin den vinger Gods moeten zien, dan is deze een vinger, welke dreigend werd opge heven naar de Doctors op 9 Juni, om op 23 Juni van richting te veranderen en te wijzen naar de deur. Zoo werd dus het onzedelijk streven der anti-revolutionairen veroordeeld, en hoe verstandig het ook moge zijn te berusten in de beschikkinge des Heeren, wij hopen dat Dr. Kuyper het er niet bij zal laten, maar dat hij beginne met zich-zelf te herzien, want dat is hoog noodig. Wie eenmaal op het verkeerde spoor is, gaat steeds meer naar omlaag, zoover, tot er ten slotte geeu redden meer aan is. Die herziening is dringend noodig. Wel heeft de Standaard in den laatsten tijd hare kolom men gevuld met de „schanddaden” door de liberale partij begaan, maar wanneer de redac teur van dat blad de hand in eigen boezem steekt, dan, wij gelooven het stellig, zal de verzuch ting over zijne lippen komen: Het vleesch is zwak. Zonder alle liberale praktijken voor on ze rekening te willen nemen, komt het ons toch niet erg christelijk voor, wanneer het hoofdblad eener partij in den verkiezings strijd niet dan weeklachten slaakt over de handelingen der tegenpartij, slechts zint op verdachtmaking, het voorstelt als waren hare partijgenooten allen heilige boontjes, die nu aan de heidenen zijn oveigeleverd. Zonder de libe rale partij in alles te willen verdedigen, stuit wien hij zich zoo gaarne noemt, wiens naam hij, in zijn autoriteit, aan alle andersdenkenden ontzegt, doodde het kwaad; hij vroeg of de beschuldigers zonder zonde waren; hij waar schuwde er werpen, in het besef van zelf zondig te zijn. „De Heere heeft gesproken. sommige anti-revolutionaire Kamerleden geme ten met twee maten, dan, wij zijn er van over- ,zou de Heere nog krachtiger gesproken il rr 1 i j .1 tt 1 voor, dat men met steenen zou i schouwen als een zondvloed over zooveel onge ring geroepen zal worden. De R. K. partij kan zich natuurlijk het beste schikken in de nederlaag der regeeringspartij. Zij zelf is bijna ongedeerd uit den strijd geko- tie, door Zijn HoogEdeÏGestrenge te houden op i men wat het aantal vertegenwoordigers betreft Woensdag den 15 Juli a. s., ’s voormiddags ten en de fractie der dissidenten kan zelfs op succes breiden’ en in““zijn“vadm-land heVmTeste heil ure’ °P bet w giufabg±? b°^n’ Heerenveen, van den muicien-verlotganger REIN- ziet in haat en nijd verwekken. Christus, naar nou WESTRA. nummerverwisselaar voor Jan Gezien de missive van den heer Militie-Com- i mloocld in het 2e district van Friesland te beschouwtHeerenveen, dd. 29 Juni 11. no. 45, inhouden- rechtigheid, dan zou onze raad zijn, bijaldien hij dien noodig vond, op het voetspoor van No- ach zich een Arke te bouwen en daarin met zijne getrouwe zonen plaats te nemen, in de verwachting dat welhaast een regenboog hen vrede zal brengen en een olijfblad hen de ver- j zekering zal geven, dat er een ruste is voor het volk Gods. Wij wenschen dan voor hem dat hem, na het einde van dat zwalken, een rijk voorziene wijngaard wacht, die hem laven en zijnen dorst lessehen zal. Het voorbeeld van Noach zal hem wel een waarschuwing zijn voor overdaad. Het deerlijkst gehavend werd de anti-revo- tuigd, „i hebben. Zoo heeft men bedrogen. Men durft nu inroepen en spreken van geeft en een Heere die neemt Is het niet walglijk en wordt het niet drin gend noodig, dat ons vaderland ook na deze eerste zuivering verder gereinigd worde van zulk een j walglijk christendom Daartoe nu is weinig uoo- dig. Indien slechts het christelijk Nederland de moeite neemt om den hoofdman goed te leeren kennen en daartoe is het niet voldoende enkel de Standaard te bestudeeren dan zal het zich ongetwijfeld uit de politiek als partij terugtrekken, en hiermee was de macht ge broken van den aanvoerder. Zoo nemen dan de losgeraakte stroomen de troebele massa mee, die door den bergstroom werden aangedragen, en verdwijne hiermee alles wat verder nog kan ontstemmen. En nu nemen wij vooreerst de rol van toe schouwers aan. Kuyper is verslagen; Schaepman geslagenhet „kostelijk® kabinet mag zijn con gé nemen en daarnaEerst wanneer de rivieren van al het drijfijs bevrijd zijn, komen de schepen weer over de watervlakte glijden om hier en elders den zegen te brengen. Tot zoolang schorten wij ons oordeel op, in de stel lige verwachting dat we nu een nieuw seizoen, een tijdperk van leven zijn ingetreden, dat voor het vaderland meer zal geven, dan de grappen en clownstukjes uit het nu scheidende seizoen. KENNISGE VING. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek, brengt ter openbare kennis, dat het Kohier voor de Belasting op het Personeel, no. 1., de zer gemeente, dienstjaar 1891/92, door den Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Leeuwarden gearresteerd den 27 Juni 1891, aan den Ontvanger der Rijksbelastingen te Sneek ter invordering is ter baud gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek, den 30 Juni 1891. De Burgemeester voornoemd, ALMA. B E K E N D M A KIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Commissie uit liet plaatselijk bestuur, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, dit jaar hare tweede zitting zal houden ton Raadhuize alhier, op Maandag den 13 Juli e.k., des voormiddags ten elf ure, tot onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevene en geloot hebbende personen van dit jaar, en door de reeds vroeger ingelijfclen, ingebracht, alsmede tot onderzoek van hen, die bij nummerverwis- seling voor anderen verlangen op te treden. Belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zullen gehouden worden, geene redenen van vrijstel ling te hebben- en, voor zooverre zij dienst plichtige nummers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, blijvende het hun evenwel vrij, om hunne redenen tot vrij stelling in een volgend jaar te doen gelden. Sneek den 26 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, herinneren belanghebbenden, dat de toelating van kinderen op School no. 1 eenmaal ’sjaars plaats heeft, en wel op den 1 September dat alsdan worden toegelaten zij, die den i van zes jaren bereikt hebben, of voor den 1 Januari 1892 bereiken dat de aanvraag tot plaatsing, mondeling of schriftelijk bij het Hoofd der school moet ge schieden vóór 15 Juli e.k. Sneek, den 30 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Verschillende bladen wijden een woord aan den uitslag der herstemmingen en alle zijn het er over eens, dat het ministerie totaal is Salverda, uit de gemeente Wonseradeel, lich ting 1887, no. 48, behoorende tot de le Com pagnie van het Korps Pontonniers, om reden hij bij het onderzoek, bedoeld bij art. 138 der wet op de Nationale Militie is afwezig gebleven; Roepen voornoemd-en Verlofganger op om in militaire kleeding en voorzien van al zijne uit- Hadden niet rustingstukken benevens zakboekje, op tijd en '-j plaats bovengemeld bij voorschreven na-inspec tie op te komen, wordende hem bij deze met nadruk herinnerd, dat het niet stiptelijk opvol- I gen dezer order, oproeping onder de wapenen van drie tot zes maanden tengevolge heeft. Sneek, 39 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. schoongeveegd van zooveel onreins. Het is I Bram te vergeven, dat hij pruttelt en zelfs de Heere om wrake smeekt tegen deze goddelooze bende die hem zijne winste ontnam toch zal De lente is aangebroken. De natuur heeft hij de overtuiging hebben opgedaan, dat de hare boeien verbroken en is het tijdperk haror wedergeboorte ingetreden. De rivieren zijn van gedaante veranderd. Rusteloos breekt het wa ter zich een weg over en langs de ijsschotsen en van dorp tot dorp wordt langs de oevers het sein gegeven dat de rivier gaat kruien. Een zalige tijd, die tijd van overgang! Wanneer de groene Mei komt met haar bloementooi, dan is alles in verrukking. Is het niet voor den mensch ook een tijdperk van nieuw leven Het bloed stroomt weer sneller door zijne ade- renzijne borst zwelt als hij de milde zuiden wind inademthij gevoelt het, dat de natuur hem roept tot nieuwe taakde akker wacht op bebouwing. Zoo’n tijd van overgang heeft iets aantrekkelijks voor ieder; maar meer dan voor iemand is het een periode van verlossing voor den werkzamen mensch voor den man die in werken de ware beteekenis van het le ven zoekt Op staatkundig gebied treedt thans ook een nieuw tijdperk van leven in. Na het gekra keel der kibbelende koetsiers is in de laatste dagen door de passagiers het beslissend votum aan de stembus uitgesproken, dat zij van de I vechtende heeren niet verder gediend zijn. Willen zij meêrijden, dan is voortaan hun plaats in den kattebak. Geen dr. Abraham, maar ook geen dr. Schaepman meer op den bok. Het land heeft er genoeg van. De strijd was vinnig, maar de tegenstanders, die gehate liberalisten, wonnen het pleit. Veel was er in dien verkiezingsstrijd dat deed den ken aan marktgeschreeuw, maar de meerder heid der koopers hebben Bram met zijn lijm, en Jan met zijn kaas, uit den tempel verjaagd, 2* Jkovr rtuigd als zij waren dat geen plaats, aan de J godsvereering gewijd, ontheiligd mag worden 1 door koophandel. Bram en Jan zijn op straat gezet met hun negotie, waarvan men niet meer gediend was, omdat het artikel, door hen aan geboden, niet bleek te zijn, wat de heeren er van vertelden. Het was geen probaat middel tegen eksteroogen, geen geneesmiddel voor x tschurft, geen heilzame zalf voor de 1zen het was holloway en nog eens hollo way. Broodkorreltjes die verpild waren met een ver- nisje van lijm of stroop. Dat de heeren, nu zij met hun pillenkast op straat staan, razen en tieren, is wel te denken en te vergevenwanneer men onder den schijn van vroomheid na veel moeite er in geslaagd H is met zijn marskraam toegang te verkrijgen ►tot de gewijde plek, en door den kerkedienaar I het monopolie heeft verkregenwanneer zelfs de priester van den kansel het van zich heeft kunnen verkrijgen aan de pillen, door hunne wijding, een reuke van heiligheid mee te deelen, dan kunnen we ons de teleurstelling der heeren begrijpen, nu de schare zelf, in de overtuiging zijnde dat zij met kwakzalvers te doen had, den bezem heeft genomen en het heilige heeft het ons tegen de borst, dat een man, die zich als een bij uitstek christelijk man 1 dat een eminent christen-staatsman het niet Jo een order tot oproeping voor de na-inspec- beneden zich acht, dag aan dag kwaad te spreken, ja zelfs de lastertaal te helpen ver- D E PERS. ,A V I vveekkk oi RA\ 0. f a '‘4 ?n in 3, in- an •n, ite en J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1