9 BIÏS- 0 MIMI I I I I JAARMARKT of KERMIS IS9I J A A EEN LIBERALE HERVORMING. U-1 8 i Ja, in hare liet de 14 I L k Doze CO IRA NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f i.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. SC'. D’Alfc en c. niet krachtig genoeg te zijn tot het invoeren van gebiedende hervormingen. Veel meer J U JU goederen hebben, dan overeenkom- van den Marktmeester of, dezen, van de Politie en zag gelijkmatig hare gelederen dunnen, werd bevreesd voor clericale tyrannie, verloor haar zelfvertrouwen en daarmee de overtuiging van de waarde harer beginselen zij begon soldaatje te spelen tegen het clericalisme een kolfje naar de hand der clericale bondgenooten, die fier met hunne banieren zwaaiden en hunne I. 1 Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der AI- genieene Politie-Verordening, waarbij is bepaald: dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets der- gelijks op den voor den openbaren dienst be- I KENNISGE VI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Overwegende, dat wegens vertrek van den heer G. Houwink eene plaats als lid der Kamer van Koophandel in deze gemeente is openge vallen BEKEND MA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de alhier dit jaar begint op VRIJ DAG den Augustus, des morgens achtuur, om te eindigen op Vrijdag den 21 Augustus d. a. v. des mor gens acht uur, en dat vóór den 23on dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moe- en weggeruimd. BEK E N D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek orengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, gedurende 14 dagen, van af heden, voor een ieder ter lezing is ne- dergelegd eu in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld de aan den Raad aangeboden rekening der ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over 1890. Sneek, den 7 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNE W1TZ, Secretaris. De Legerwet. Gelijk bekend is, heeft de Leg er quaes tie bij de onlangs gehouden verkie zing voor Leden der 2e Kamer geducht mee gegolden als motief, om eenige heeren candi- daten in hst zand te doen bijten. De grootste buiteling is voorzeker wel gemaakt door nie mand minder dan door Dr. Schaepman. In de eerste dagen na den uitslag der ver kiezing werd alom medegedeeld, dat het tegen woordig ministerie na het vertrek van den Duitschen Keizer wilde aftreden. Thans verzekert men van geloof waardige zijde, dat het tegenwoordige ministerie nog tot Sept. zal aanblijven en dat deze Regeering de aanhan gige Legerwet weder in behandeling zal nemen. Wordt die wet dan verworpen, dan krijgen wij Kamerontbinding, en mogen we nog eens naar de stembus draven en bij die gelegenheid hoopt de tegenwoordige regeerende partij nog kans te krijgen, verloren terrein te herwinnen, óf de legerwet Bergunsius wordt nu, met zijn wij zigende amendementen voetstoots aangenomen. Interessant zal het zijn, de houding na te gaan dier leden, welke krachtens de stembus verzocht zijn met I Sept, in’s Lands Vergader zaal niet terug te komen, alsmede van die le den, welke bepaalde beloften in zaken de leger wet hebben afgelegd. Zeker is het, dat met deze handelwijze, door de Regeering een hooge „troef zou worden uitgespeeld. Zij plaatst toch de Liberale kamerleden voor 1 een gevaarlijke keuze, want deze weten zeer goed, dat men in menig liberaal district ook liever niets van die minder gewenschte leger wet wil hooren, al juicht men het reeds aange nomen beginsel van afschaffing der plaatsver vanging dan ook van heelerharte toe. Wat ons betreft, die Legerwet laat ons overigens koud. Wij voor ons hebben niet bijzonder veel op met al dat soldaatje-spolen, maar er zijn nu eenmaal van die „noodzakelijke kwade zaken" envoorts op onze hoofdmannen rust de ver- antwoordiging voor hunne daden en besluiten. Moet het, dan moeten wij ons aan de noodza kelijkheid onderwerpen en in dat geval er kennen wij het gaarne dan maar hoe eer, hoe beter. Of het van de tegenwoordige regeering we^ ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. lingen van stig de aanwijzing bij ontstentenis van na voldoening van het raarktgeld. Sneek, 7 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AI AI A, B urge meester B ENNE WITZ, Secretaris. Nu de liberale partij het vertrouwen der meerderheid heeft herkregen, is raadplegen met het verleden voor haar een gebiedende eisch voor het ufbakenen der toekomst. In dat verleden ligt, naast het glorietijdperk der liberale partij, een periode van nietsdoen naast de phase, waarin heilig vuur haar be zielde, een tijdruimte van angst en onmacht. Na een reeks van heilzame wetten gemaakt te hebben, waarop geheel Nederland, zonder cn- derscheid van partijen, nog dankbaar terugblikt, kwam er een tijdperk van rust, van overpein zing. Een kleine groep in het laud, opgezweept door predikanten, begon te klagen over „liberale overheersching" en „liberale druk". Vele li beralen sloeg de schrik om het hart, en het gevolg er van was, dat ons land, op kleine tusschenruimten na, werd toevertrouwd aan het conservatisme, aan de partij „die met geen lo- -comotief zelfs is vooruit te krijgen." Of daar mee de klaagtoon verstomde? Natuurlijk niet toen de machine eenmaal stil stond, werd het gejammer steeds grooter en krachtigerde on tevredenen schepten moed uit dezen stilstand, eerstens, wijl dit de eerste stap mogelijk maakte in achterwaartsche richtingtweedens, wijl dit oponthoud noodzakelijk het aantal misnoegden moest vermeerderen. In die dagen van mijmering leefde bij de liberale partij nog slechts de geest van anti- clericalisme. Men was bevreesd voor Rome en haalde zich de dagen der inquisitie voor den geest; men was bang voor de Calvinisten en het spook der Remonstrantenvervolging waarde rond tot in het slaapvertrek van N eêr- lands liberalen. Men zag daarbij geheel voorbij, dat ons volk is een vrijheidlievend volk, dat zich slechts voor korten tijd onder ’t comman do van een leider stelt, wanneer het zich be wust is dat de zaken niet naar wensch gaan en aansluiting slechts kan leiden tot verademing en verbetering. Liberale tyrannie was bij Standaard en Tijd de alpha en omega, het uitgangspunt van al hunne redenerringen. Wat zij met die prachtige leus bereikten, hebben ons de laatste jaren vóór ’88 geleerd. De li berale haat werd er door aangewakkerdhet leger tegenstanders der liberale partij wies gaandeweg aan en het was met de werk kracht dor partij aan een eind. Zij concentreerde liare macht om den aan- groeienden vijand te bestrijden regeeringszaken aan Heemskerk van overeenstemming, en wij houden er ons van treurige tijd; het wachtwoord overtuigd, dat het kuddeke anti-revolutionaire aanmerkelijk kleiner zou geweest beginselen, die nimmer den toets der praktijk indien de liberale meerderheid mocht blijken hadden doorgestaan, werden als van de daken gepredikt. De clericalen-vrees werd eindelijk zoo groot bij de liberalen, dat zij zich ging verschansen en don nationalen tijd, waarover zij alsnog te beschikken had, verbeuzelde tegen over een vij .nd, die slechts kracht ontleende aan oorlogvoeren, en daarom ging studeercu in de geschriften van Von Moltke c. s. wat en om was in zooverre waar, dat het liberale program werd opgeborgen en in de kast den vredestijd af moest wachten. Geen duimbreed van onzen grond geen steen van onze vestingengeen stuiver uit onze schatkist. Zoo ging de liberale partij stap voor stap achterwaarts. Dit zj volhield tot het laatste, getuigt van hare Hollandsche af komst; dat zij niet in toepassing wist te brengen, het: reculer pour mieux sauter is een even sterk sprekende karaktertrek van ons Hollanders. Doortasten, waar noodig was; de aandacht ook onder den strijd niet van de hoof Izaak het landsbestuur, af te leiden, de liberalen wa ren te phlegmatiek en te traag daartoe. Het marktgeschreeuw van Kuyper c. s. werd alle aandacht waardig gekeurdmen verloor zich in bewijsvoeringen dat de anti-revolutionaire hoofdmannen niet getrouw bleven aan hun be ginsel, en men rekende zich gelukkig met Kuyper te kunnen aantoonen dat zijn partij de verkiezing van Domela Nieuwenhuis had in de hand gewerkt. Voor of tegen de openbare school was jaren achtereen het wachtwoord bij de verkiezingen, en hoezeer we het prijzen moeten dat een par tij beginselvast is, toch is dat zweren voor een leer, waartegen een toenemende oppositie zich verzet, op zieh-zelf geen juiste taktiek geweest. Had de liberale partij, toen zij de macht daartoe bezat, dit geschilpunt door minnelijke schikking uit den weg geruimd, wat blijkens de jong ste schoolwet niet onmogelijk bleek, dan was zij althans nu met grooter meerderheid uit de stembus gekomen. Haar vasthoudendheid, die eindelijk uitliep in se soumettre en se démettre hare anti-clericale gemoedsstemming, heeft bij het geschilpunt zooveel haat verwekt, dat ook nu nog vele stemmen zijn uitgebracht met het motiefliberalenhaat. Bij veel punten van ver schil tusschen Katholieken en anti-revolutionai- s. overren is er geen enkel, op dit oogenblik althans, het was het tijdperk van de cabinet-d’affaires. 1 Het was een „liberale tyrannie" bracht steeds meer soldaten Kamerleden in ’t geweer tegen het liberalisme, en deze zljn, als de liberalenhaat niet in het spel ge zag gelijkmatig hare gelederen dunnen, werd weest was. Het verlies zou voor de Kuyper- partij veel grooter geweest zijn, indien de libe- I rale partij geen wapenkreet had aangeheven tegen het clericalisme. Mannen als dr. Nijhoff c. s. die nog bij de jongste stembus waarschuw den voor de macht en de bedoelingen van het clericalisme, hebben ook veel op hun geweten, ten zijn afgebroken dan in ’t clericale- vindt de liberale stemden grond mag opslaan of daarop uitstal- partij in ’troode spook haar vijand. Het clericale 1:-'1- K-1'1 i spook is gebleken niets dan een schrikbeeld te i z.jujde ciciicale partij h reeds na een proeftijd van 3 jaar te licht bevonden voor de Taak, die zij, I na hevig worstelen en vurig verlangen, als de ook bij de jongste verkiezingen door Kuyper hare aanvaardde het kwaad, dat zij deed, heeft niet verzuimd werd. Uittartend werd den libe- zijn meester reeds geloond, en het land is in ralen toegeroepen dat zij geen program hadden, j diens handen niet geworden wat de liberale deze beschuldiging, die er op berekend was partij er zich van voorspiegelde. desertie in de liberale gelederen te wekken, jongste stervensure zien we de liberale kamer- i leien aan het leger van de patiënte, om haar bij te staan met de zoo noodige versterkende middelen, welke eigen partijgenooten haar ont hielden; en wanneer straks Minister Bergansius aftreedt, dan zal het afscheid van de linkerzij de voor het gemoed van dezen flinken bewinds man pijnlijker zijn, dan zijn Adé aan de rech terzijde met wie hij van wal is gestoken. Wordt het roode spook zoo machtig als het clericale eens geweest is, dan wachten ons land en volk sombere dagen. Met haar zal de strijd zich niet bepalen tot een duel met een paar ouderwetsche pistolen om de militaire eer te bevredigen, maar veeleer een strijd op leven en dood. Dan zal het zijn een „sauve qui peut" voor den buffel met zijne breede pooten. Hiertegen te waken, dit te voorkomen, moet het naaste doel zijn van onze liberale kamer meerderheid. Wee de conservatieve slaapmut sen, die hieraan niet meewerkenHun slaap zal verloopen in nona, die ook voor het vader land de treurigste gevolgen zal hebben. Gelet op de Koninklijke besluiten van 9 No vember 1851 (Staatsblad no. 142) en 11 Au- I gustus 1859 (Staatsblad no. 80), dit laatste ge wijzigd bij dat van 12 Juli 1873 (Staatsblad no. 108) Maken bekend dat op Maandag den 3 Augustus e. k. des voormiddags van 11 tot ’s namiddags 1 uur ten gemeentehuize eene vergadering van kiesgerech tigden voor leden dier Kamer zal worden ge- houden, ter verkiezing van een nieuw lid. Sneek, 30 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. KXES g<F.T*7^-*W5'g"*^' a r i I i --1 U

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1