1.1 III ill III HET 1IHIIBIIIJSEJBI S\lEh. SIMJWS 11 IIHEIiTliTTlIi lil.ill 111(111 HE I L 1891 aT E J A A R G a N Q. -ir ”T. No. 35 EEN LIBERALE HERVORMING. JAARMARKT of KERMIS W O E S 1> A. 15 J U L. r. Maken bekend wind den Marktmeester of, I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. leden dier Kamer zal worden ge- Sneek, 30 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, 'Secretaris, dienstplicht is ontstaanNaast de sociaal-demo- vreden cratie, naast de volkspartij, verrijst reeds in Friesland een christelijke volkspartij, die haar uitgangspunt, wel is waar, zoekt in den Gods dienst, maar met behulp van den bijbel z i IL wijzigd bij dat van digt op luidruchtige wijze dat er een eind moet komen aan de macht van het kapitaal. Als van de daken wordt het gepredikt, dat het volk wordt verdrukt en vertrapt. In hoeverre deze bewering juist is, in hoeverre hier wordt overdreven, is niet gemakkelijk uit te maken. Dat er echter ook waarheid schuilt in deze uitspraak is buiten kijf. Er wordt geleden, zelfs veel geleden in de niet-bezittende klassen een menschwaardig bestaan wordt nog bij tal loos velen niet gevonden. Wij hebben hierbij niet het oog op hen, die hun loon liefst bi st eden tot het bevredigen van hun genotzucht, maar wel op hen, die met zwaren arbeid niet het dier, toereikende verdienen om in de eerste behoef ten van hun gezin te voorzien; op hen, die door de natuur misdeeld zijn van die eigen- ADVEU TER TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/i Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Een hoogst merkwaardig tijdperk opent zich in de geschiedenis van het Nederlandsche volk zegt de heer A. W. P. den uitslag der verkiezing besprekende. De liberale partij is weder meerderheid geworden en hetoogenblik aangebroken, waarop zij zich ernstig moet door drongen gevoelen van hare verplichtingen. On der gunstige omstandigheden treedt zij op zij heeft den steun der kiezers en tevens de vrij zinnige Eerste Kamer tot bondgenoot. Zij kan veel doen tot bevordering van het heil des volks, maar bedenke tevens, dat zij niet mag verzui men, daartoe al hare krachten in te spannen. Zij late zich daarbij niet leiden door overdreven marktgeschreeuw, maar bepeinze, wat het meest noodig is om veeljarige ongerechtigheden uit don weg te ruimen en de volkswelvaart te bevorderen. Velen zijn van K E N'N I 8 G E VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, van den heer G. Houwink eene plaats als lid der Kamer van Koophandel in deze gemeente is openge vallen Gelet op de Koninklijke besluiten van 9 No- ze parasieten uitgezogen en krachteloos ge- 1 vember 1851 (Staatsblad no. 142) en 11 Au- Burgemeester en Wethouders voornoemd, hij die afkoope. ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. schappen, waardoor zij op de arbeidsmarkt uitsteken moeten en daardoor als onbruikbaar aan hun lot worden overgelaten, om straks te worden opgenomen in de lijst van bedeelden, of half bedeelden. Hoevelen zijn er die om karig loon, hunne levensdagen doorbrengen met overmatigen arbeid Hoevelen nogmaals, die met inspanning van alle krachten er niet in slagen kunnen, een stuk brood langs eerlijken '-weg deelachtig te worden? Er wordt over dreven, het is waarmaar wanneer de statistiek uitwijst dat 20 °/0 van onze bevolking en dat in een land zoo rijk als het onze door liefdegaven in ’t leven wordt gehouden, daar is het struisvogelpolitiek, ja erger dan dat, de oogen te sluiten voor het groote gevaar dat ons bedreigt; daar is het verklaarbaar, tegen over zooveel doffe onverschilligheid een over drijving aan te treffen, die met schrille kleuren het leven schildert van onze lagere volksklas sen. Almede verklaarbaar moge het zijn, dat er menschen zijn, die, met het oog op hun ge moedsrust, tegenover deze overdrijving zich wapenen door de fout te zoeken in de ver keerde levenswijze van zoovele niet-bezittenden, onverdedigbaar evenwel is, en uit het oogpunt van eigenbelang en met betrekking tot het maatschappelijk belang, een redeneering die er zich wil afmaken met te beweren, dat het al tijd zoo was en dat de ongelukkigen het aan zich-zelf te wijten hebben. Het moge een ge not zijn met zulke drogredenen zijn oogen- blikkelijke onrust tot bedaren te brengen, het is een teeken van groote zelfverblinding en zorgeloosheid, als men bedenkt dat 98 ul0 der bevolking belmoren tot de werkende klasse. Hoe moet het afloopen met die gemoedsrust, wanneer hot zaad der ontevredenheid, zoo kwistig uitgestrooid, in dien werkenden stand alom wortel gaat schieten; dan zal ook geen meening, dat in de eerste plaats gezorgd moet worden voor de invoering van algemeen kiesrecht. Wij geven toe, dat dit laatste niet mag uitblijven, maar ter bevor dering van het heil des volks zouden wij de eerste plaats willen toegekend zien aan belas- ting-hervorming. Wij zouden ijveren voor de afschaffing der schadelijke accijnzen, voor de afschaffing der patent-belasting, voor eene be tere regeling van andere belastingen on voor de invoering van eene gewone, niet-progressie- ve inkomsten-belasting. Wij zijn namelijk over tuigd, dat de onbemiddelde Nederlanders, zoo men hun de keus laat tusschen vermindering van belasting en het kiesrecht, aan de eerste de voorkeur zullen geven. Daarenboven is veel te doen op het gebied van het onderwijs. Zoowel de wet op het la ger- als die op het middelbaar onderwijs laat nog veel te wenschen over. Zeevaart-scholen, van staatswege geheel onderhouden, zoekt men bij onze zeevarende bevolking te vergeefs, on zelfs de ambachtscholen belmoren er tot de zeldzaamheden. Voor de karaktervorming der B E K E N D M A KI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de alhier dit jaar begint op VRIJ DAG den 14 Augustus, des inorgens acht uur, om te eindigen op Vrijdag den 21 Augustus d.a. v. des mor gens acht uur,’en dat vóór den 23en dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moe ten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Al- gemeene Politie-Verordening, waarbij is bepaald: dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets der gelijks op den voor den openbaren dienst be- Nederlandsche jeugd kan nog veel worden ge stemden grond mag opslaan of daarop uitstal- j daan. nezing aan te brengen, in rustige rust en kalme lingen van goederen hebben, dan overeenkom- Met de radicalen pleiten wij van ouds voor tevredenheid haar levensgenot zoekt en er niet I stig de aanwijzing van den Marktmeester of, eene volkomene scheiding van kerk en staat, aan denkt om der misdeelde broederen te hulp te komen. Tevreden Wat is tevredenheid Is het stilstand, die niet meer werkt, die niet meer wenscht?dan is zij apathie. Of de ge moedsstemming, die wel vrede kan hebben met wat is, maar waarbij het streven naar iets be ters niet is uitgesloten Dan ben ik tevreden. I Maar geen stilstand, geen afgesloten leven leger meer baten, dat uit den persoonlijken oneindig is het streven des geestes. Zulke te- I i zielen, die niets loslaten willen, omdat Overwegende, dat wegens vertrek het hen uit hun tevreden rust zou kunnen brengen, zij behooren in de liberale partij vol- 1 ekt niet thuis. De liberale partij wordt door I UIT DE PERS. goederen hebben, dan overeenkom- van den Marktmeester of, eene bij ontstentenis van dezen, van de Politie en i Ook de financieele band, die beide vereenigt, na voldoening van het marktgeld. moet verbroken worden. Heeft de staat ver- Sneek, 7 Juli 1891. pliohtingen aan de hervormde kerk, welnu, dat - m K’j 4J" Gelijk het een onrecht was, de staatscholen te onderhouden en alle subsidie i aan de bijzondere scholen te weigeren, zoo ach- i ten wij het een onrecht, dat sommige kerkge- i nootschappen uit de schatkist worden onder steund, terwijl aan andere alle onderstand wordt i geweigerd. De staat heeft met de kerkgenoot schappen niets te maken en pleegt een onrecht, wanneer hij het éene kerkgenootschap boyen het andere begunstigt. De liberale partij aldus besluit de heer P. stelle thans alle kleingeestige harre- warrerij ter zijde, toone zich sterk door, hare eendracht en bewijze, dat het haar ernst is, aaiden, dat door de stormen van wind en zee werd geteisterd. Een bevracht schip zet de ballast aan den walwaarom zou de liberale partij niet desgelijks doen „Thuis laten“ had daarom ook bij de jongste verkiezingen het li berale wachtwoord moeten zijn aan den wal met de zakken zand. Laat ze leven en vrede hebben met hun lot of met hun God, die goed voor hen is geweest en meer aan hen heeft gegeven dan zij verdienden. Wij vragen van dien God dat er een hemel zij voor die milli- oenen onzer medeschepselen, wier leven van de wieg tot aan het graf eene onverdiende marte ling wasof die omkwamen als de dieren, om dat de maatschappij ze tot den dierenstaat ge doemd had of in hunne onschuldige zielen ge straft werden voor de zonden hunner vaderen of op eenigerlei wijze, buiten eigen medeplich tigheid of toedoen, van alle levensgenot versto ken bleven. Wij vragen dat, omdat zij, voor wie Hij zoo goed is geweest, niet uitgejubeld raken over hunne dankbaarheid en tevredenheid en daarbij hun medebroeders laten doodhonge ren of hen tot wraak prikkelen. In naam van den vrede, van die tevreden stumperde zelve, vragen wij dit. That there should one man die igno rant, who had capacity for knowledge, this I call a tragedy (Carlyle). Neen, het heelal is niet dood en duivelschgeen knekelhuis met spoken maar goddelijk is het en mijns Vaders maakt al wat zij doen bestaat daarin, dat zij gustus 1859 (Staatsblad no. 80), dit laatste gc- 1, 12 Juli 1873 (Staatsblad dien zij ooit in haar leven eenige werkelijke dat op Maandag den 3 Augustus e. k. des voormiddags van 11 tot ’s namiddags 1 uur ten verloopen in ommekeer en gewelddadige re- i volutie. Maar er spreekt uit die zorgeloosheid veel TT w i I zelfzucht ook. Men schrikt terug voor de Het roode spook is in aantocht en verkon- schildering van treurige toestanden; men noem 1 het eenvoudig verdacht maken of opruien om dat men die toestanden niet kent en niet de minste moeite neemt om ze te leeren kennen. „Ieder voor zich“ is de leus, en wij beamen ten volle dat zulks natuurlijk is. Natuurlijk als in de planten- en dierenwereld, waar ook „ieder voor zich“ zorgt. Toch is er een klein verschil in dezen op te merken. Hetmensche- lijk hart is vatbaar voor medelijden en bereid tot liefdadigheidzoo iets vindt men immers niet in de dierenwereld P Of wel Maar ook de gave des verstands stelt den mensch boven wanneer hij er gebruik van maakt. Dat verstand echter stelt ons in staat reeds nu de rampzalige gevolgen te aanschouwen van de theorie der Manchesterschool, welke leert, dat het algemeen belang het meest wordt be vorderd wanneer elk voor zich zorgt. Dit in dividualisme heeft reeds zooveel rampen opge leverd, dat het verbazing wekt mannen als mr. 8. van Houten er een lans voor te zien breken. De ongebreidelde concurrentie moge in de na tuurstaat passen, in de menschelijke samenle ving is zij onhoudbaar en voert onverbiddellijk tot geweld en ondergang van het bestaande. Van dag tot dag neemt het getal dergenen toe, die voor de heftige concurrentie niet over de noodige uitrusting beschikken kunnen zij wor den uitgestooten om aan te landen bij het re- volutieleger, dat slechts wacht op de noodige strijdkrachten om den strijd met het kapitaal uit te vechten. Onmenschelijk noemen wij daarom het bedrijf van het „deftig liberalisme/ dat zich liberaal noemt, omdat het met den godsdienst heeft afgerekend en dus in de anti revolutionaire partij geen plaats voor zich open vindtliberaal, wijl ook zij de politiek door den godsdienst beheerscht zich denken. On menschelijk noemen wij haar bedrijf, als zij, bij wijle wakker geschrikt door rauwe kreten van ontevredenheid, er slechts aan denken naar het wapenrek te loopen, om zich te verdedigen tegen de aanvallen op hare brandkast van wat zij noemt „het grauw". Onmenschelijk dat zij, van alle middelen voorzien om de kankerplek- ken in onze samenleving te bestudeeren en ge- steeds het remtoestel in de hand hebben, en in- dienst hebben bewezen ook het vergif kan soms nuttig werken dan was het in die 1 oogenblikken, dat zij als ballast het vaartuig gemeentehuize eene vergadering van kiesgereeh- tigden voor leden dier Kamer zal worden ge houden, ter verkiezing van een nieuw lid. OEBKER '(Ml!i FIT A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1