■ffl El 1111 IMBISfflMT SHL IIIEWS- IIIblfflElTO lilll) IMS lil! I ISfil I No. 56 z F S E N-V E I 4- LC Het programma der Chartisten. JAARMARKT of KERMIS I? f? A. N Cl. 18 JULI. Z A-T L K D IjU PERS. de pachters blijven pachters van den van vertrou- r o BEKENDMAKING. BRANDGEVAAR DOOR HOOIBROEIEN. De BURGEMEESTER van Sneek herinnert j crisis, belanghebbenden aan i ADVERTED TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Va Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Deze COVRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. U I T DE KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Snoek, Overwegende, dat wegens vertrek van den heer G. Houwink eene plaats als lid der Kamer van Koophandel in deze gemeente is openge vallen Gelet op de Koninklijke besluiten van 9 No vember 1851 (Staatsblad no. 142) en 11 Au gustus 1859 (Staatsblad no. 80), dit laatste ge wijzigd bij dat van 12 Juli 1873 (Staatsblad no. 108) Maken bekend dat op Maandag den 3 Augustus e. k. des voormiddags van 11 tot ’s namiddags 1 uur ten gemeentehuize eene vergadering van kiesgerech tigden voor leden dier Kamer zal worden ge houden, ter verkiezing van een nieuw lid. Sneek, 30 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. Twee stellige berichten over de ministerieels crisis zijn te vermelden. Vooreerst het bezoek van rar. J. Heemskerk op het Loo en ten ande ren het bezoek van mr. G. van Tienhoven. In afwachting dat omtrent de plannen der Koningin-Regentes iets naders bekend wordt, dient te worden vermeld welken indruk het be zoek van den oud-minister heeft gemaakt. Er worden er gevonden die meen en dat de grijze staatsman allicht bereid zou zijn nogmaals de teugels van het bewind in handen te nemen. Maar de meeste bladen zijn van oordeel dat er in de gegeven omstandigheden en na den uit slag der verkiezingen geen plaats is voor een kabinet-Heemskerk. De Haagsche briefschrijver van de Zaanl. Ct. wijst er o. a. op, dat het optrelen van Heems kerk in strijd zou zijn met elke constitutioneele regeling, in strijd met de eischon eener verstan dige staatkunde. „Nu de liberale partij in de beide Kamers over een besliste meerderheid beschikt aldus vervolgt de schrijver vor dert een gezonde politiek dat een ministerie op trede, dat met die meerderheid kan samenwer ken. Dat zou een kabinet-Heemskerk niet ver mogen. Misschien is er in den kundigen staats man nog genoeg buigzaamheid overgebleven om zich eenigermate naar den geest der parlemen taire meerderheid te schikken doch iedereen gevoelt dat zulk een samenwerking nooit zou kunnen steunen op eenheid vau beginsel, op zucht tot het doen zegevieren van de eischen van het hervormingsgezind liberale programma/ De Arnh. Ct. betoogt in een hoofdartikel hetzelfde en zij begrijpt niet dat de aftredende ministers ooit de Regentes zouden hebben kun nen raden om den heer Heemskerk te raad plegen. Zij konden haar geen anderen raad hebben gegeven dan het advies van een der invloedrijkste leden der liberale partij in te roe pen, en tot dezulken behoort de heer Heems kerk niet, tot dezulken heeft hij nooit voor een enkel oogenblik behoord. Het hoofd van den staat is natuurlijk aller minst beperkt in de keuze dergenen, wier raad zij verlangt in te winnen in een oogenblik van Tusschen een vorst of vorstin, die lang art. 114 der Algemeene 1 heeft geregeerd, en staatslieden, die hem meer- - Koning Politie-Verordening dezer gemeente, waarbij is malen in het bestuur des lands hebben gediend, de groote bepaald, dat wanneer hooi begint te broeien, ontstaat noodwendig zekere band de eigenaar daarvan terstond kennis moet geven aan de Politie en de door deze te bevelen maat regelen van veiligheid onverwijld moet opvol gen, en dat overtreding dezer bepaling wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes da gen of geldboete van ten hoogste vijfentwintig gulden. Voorts wordt in herinnering gebracht art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, houden de bepaling, dat hij, aan wiens schuld, waaronder te verstaan is verzuim, nalatigheid, onvoorzichtigheid, gebrek aan voorzorg, ach teloosheid enz. brand te wijten is, wordt gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaatmet ge vangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden, indien daardoor levensgevaar voor een ander ontstaat, en met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood tengevolge heeft. Sneek, 17 Juli 1891. De Burgemeester voornoemd, ALMA. „Hij, die het eerst een stuk grond om perkend, op de gedachte kwam om tot zijne broeders te zeggen „Dat laud be hoort mij“ en lichtgeloovige menschon er vau overtuigde, dat dit waarheid was, was de ware stichter van onze maatschappij, die op uitzuiging van den arbeider door den kapitalist is gebaseerd. Hoeveel mis daden, hoeveel oorlogen, hoeveel moorden, hoeveel ellende en welke gruwelen zouden aan het menschdom bespaard zijn, wan neer er een man was opgestaan, die de palen weer uit den grond had gerukt, en de sloot had gedempt en zijn broeders had toegeroepen: „Wacht u voor dien volks verrader. Gij zijt verloren als gij vergeet dat niemand recht heeft om grond tot zijn eigendom te maken en dat ieder recht heeft op de vruchten van zijn eigen arbeid/ Jean Jacques Rousseau. De leden der volkspartij in Engeland, die sieh Chartisten noemden, omdat zij een wet eischten, teneinde het volk te beschermen tegen de overmacht van de groot-grondbezitters en de kapitalisten, hebben reeds in 1848 een volledig programma ontworpen voor landnationalisatie, aldus luidende Deze vergadering, overwegende, dat land is -Set o vervreemd baar erfgoed van alle menschen; en daarom het in beslag nemen daarvan door enkelen strijdig is met de wetten van God en' de natuur Besluit, teneinde dit doel te bereiken, dat de navolgende maatregelen achtereenvolgens onder de aandacht van de regeering en van het volk zullen worden gebracht 1. De oprichting van een ministerie voor .handbom/ 2. Het teruggeven van al hot armenland, het markenland, het land dat aan de kerk en aan de kroon is toegewezen, aan het volk. Zulk land, in passende stukken verdeeld, moet worden verpacht tegen een billijken pacht prijs en staat. 3. Vergoeding voor verbeteiingcn, welke •‘pachters, die een plaats verlaten op hunne kosten hebben aangebracht. De oude verordeningen, die pachters dwin gen tot wijzen van bebouwing, die niet meer passen in onzen tijd, moeten worden atgeschaft. Het afschaffen van alle jachtwetten. Alle pachten moeten tot koornpachten ge maakt worden, zoodat de te betalen pacht ieder ^j-uir afhangt—van den koornprijs. 4. De staat moet worden gemachtigd om land te koopen met het doel daarop boeren te plaatsen, om het landbouwbedrijf voor zich zelf of in gemeenschap met anderen uit te oefenen tegen betaling van een jaarlijksche pacht. Het geld voor den aankoop moet wor den verkregen uit de pacht, die het kerk- en kroonland benevens de markegrond oplevert, 'en uit andere bronnen, die later kunnen wor den bepaald. BEKEND MA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de alhier dit jaar begint op VRIJ DAG den 14 Augustus, des morgens acht uur, om te eindigen op Vrijdag den 21 Augustus d. a. v. des mor gens acht uur, en dat vóór den 23en dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moe ten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Al gemeene Politie-Verordening, waarbij is bepaald: dat niemahd eene tent, kraam, tafel of iets der gelijks op den voor den openbaren dienst be stemden grond mag opslaan of daarop uitstal lingen van goederen hebben, dan overeenkom stig de aanwijzing van den Marktmeester of, bij ontstentenis van dezen, van de Politie en na voldoening van het marktgeld. Sneek, 7 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. I -- iedere 40 acres grond (d. i. circa 16 bunder) minstens één woonhuis te bouwen. De welvaart van een land, zeide de spreker, hangt ten slotte af van de welvaart der land bouwende bevolking. De heer Oust was sterk voor de wet en hij zeide dat zijne kiezers, die bijna geheel tot de landbouwende bevolking behoorden, de regee ring alleen steunden, met het oog op de quaes- tie van het scheppen van kleine boerenplaat sen en gemeente-pachtlanden. Hij toonde aan, dat kleine boeren veel meer uit hun grond kun nen halen dan de groote pachters en dat men gerust de tegenwoordige waarde aan de eige naars in Staats-pandbrieven kon uitbetalen, want dat de kleine boeren zeer goed in staat waren de rente der pandbrieven te betalen en voor zich-zelf een goed bestaan te verwerven. 5. Wanneer de regeering op bovengenoemde grondeigenaars de verplichting oplegde, om op wijze land koopt, mag zij het niet weer ver- koopen, maar zij moet het land voor altijd als nationaal eigendom behouden en het verhuren i aan pachters, in zulke hoeveelheden en op zulke voorwaarden als noodig zijn oin de vrij- heid voor den pachter en de zekerheid voor den Staat te waarborgen. 6. De Staat moet het recht van voorkoop hebben tegen marktprijs. 7. Er moeten maatregelen genomen worden om ten spoedigste al het land tot volkseigen dom te maken de Staat moet den grondweer aan zich trekken, door hare rechten te doen gelden, waar grond wederrechtelijk in bezit is genomen en overigens, met inachtneming der belangen van de tegenwoordige bezitters, door aankoop, bij erfopvolging of door eenig ander middel, dat overeenkomt met de recht vaardigheid en een edelmoedige handelwijze tegenover alle klassen der maatschappij/ Dit volledig programma van landnationalisa tie zoo lezen we in „De grond aan alien* werd in Engeland reeds ontworpen 43 jaren geleden en nog steeds duurt de strijd voort tus schen de grondbezitters en het Engelsche volk, die niet zal eindigen vóór dat het volk zijn rechten op den grond zal hebben heroverd. Toch zijn in die richting reeds gewichtige stappen gedaan. In 1886 werd een wet voorgesteld die de ge meenten het recht gaf grond aan te koopen, om die aan arbeiders te verpachtende afge vaardigde Jesse Collings stelde een amendement voor, dat de gemeenten, wanneer zij het noodig vonden, grond voor dit doel mochten onteigenen. De toenmalige conservatieve regeering verzette zich tegen de gedwongen onteigening, maar in 1887, toen de conservatieven waren geslagen, was een der eerste wetsvoorstellen der liberalen om de onteigening door dwang aan te nemen. Die onteigening was echter zóó moeielijk ge maakt door allerlei bepalingen, en de prijsbe paling voor den onteigenden grond was zóó hoog gesteld, dat de wet toch in de meeste ge vallen een doode letter bleef. In Maart van dit jaar werd in het Engelsche parlement in tweede lezing een wet behandeld, die ten doel heeft het scheppen van een kleinen boerenstand, door gronden aan te koopen en die aan boeren te verkoopen tegen betaling van */4 van den koopprijs, met bepaling dat de ove rige 3/4 voor altijd daarop gevestigd zullen blij ven tegen betaling van een jaarlijksche rente aan den Staat. Jesse Collings verdedigde dit voorstel en wees er op, dat de Engelsche boer bijna ge heel verdwenen is, en dat de Staat moet in grijpen om een nieuwen boerenstand te schep pen; dat de betaling van een zekere nooit af te koopen rente aan den Staat een noodzakelijk heid is om het land buiten het bereik van den kapitalist te houden, zoodat niemand er belang I bij heeft. Hij wees op de ontvolking van het platteland, die alleen op die wijze kan voorko men worden en op een besluit van Hendrik VII, die in zijn tijd aan n f ICOURANT 9 9 1 5 J s a 2 8 2 9 3 0 SM! lik ii O- - --o - i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1