CEKBTE B HEI .IRROISSE1EIT SKEEK. IBWS- B WÏERTEHIE-BL.I» NR M 1891 No. 57 -1 EEN LIBERALE HERVORMING. II VV O I>i S I A vernemen in. Nu de liberale partij de teugels in handen ste reflen bestaat nog aan l Zoekt de UIT DE P E K S. binet. zetten, werk Voorts wordt in herinnering gebracht art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, houden- aan wiens schuld, waaronder te verstaan is verzuim, nalatigheid, aan voorzorg, ach- KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat het Kohier no. 2 voor de belasting op het Personeel dezer ge meente, dienstjaar 1891/92, door den Provinci alen Inspecteur der Directe Belastingen te Leeuwarden gearresteerd den 18 Juli 1891, aan den Ontvanger der Rijksbelastingen te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Sneek den 20 Juli 1891. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Nog altijd blijven berichten over het verloop van de ministerieels crisis uitja ze worden ten deele nog teruggenomen door de mededee- ling van de Amst., dat het raadplegen van den heer Van Tienhoven zou geschied zijn met het oog op een eventueele benoeming tot directeur van het kabinet der Koningin-Regentes. Ook de pers zwijgt goeddeels. Alleen doen zich hier en daar stemmen hooren die grooten- deels dezelfde meening verkondigen, reeds be leden door de Arnh. Ct. en de Zaanlandsche. De Prov. Gron. Ct. richt o. a. een waarschu wend woord tegen de nieuwe liberale meerder heid en spoort haar ten ernstigste aan het spel, dat zij in 1887 speelde, niet te herhalen. Toen werd de liberale zegepraal met groote moeite behaald tot een onding door ’t besluit om den conservatieven minister aan ’t bewind te laten. Het zou onverantwoordelijk zijn om thans weder met een kabinet voor de kiezers te ko men dat de stempel van onmacht en zwakte een hervorming die rijpe vruch- van u, liberalen 1 vooruitstrevend ministerie bovenal. 1 menstelling der nieuwe meerderheid doet scha- koeringen aan den dag treden, die ernstige moei- j van het ka- Toch schijnt het zeer wel mogelijk een vor men, die voor hare maatregelen steun vindt ook j een partij, die in haren boezem vele leden telt van langzamen tred. Onder twee voorwaar den. Vooreerst dat, indien noodig, buiten de Kamer naar timmerhout wordt gezocht en het onverkwikkelijk schouwspel een eind neme, ook weer bij de verkiezing te Veendam waar- genomen, dat de zittende Kamerleden den buit aanmerken als voor hen persoonlijk bestemd. En vervolgens: dat voor het geval Kamerle den als minister optreden, aan hun herkiezing geenerlei moeilijkheid wordt in den weg gelegd. Het blad toont hier een volbloed voorstander Zelfbedrog zou het zijn, de moeilijkheden voorbij te zien, verbonden aan de samenstelling thans reeds van een waarlijk vooruitstrevend kabinet. De legerwet is een blok aan het been j van elk ministerie dat optreedt, maar van een En de sa- krachten kan beschikken, een die anti-revolutionairen in haar ministerie neemt, is reeds ten doode opgeschreven, liberale partij vaardigde een manifest uit een reeks van hervormingen wil zij deze loften vervullen en het is voor haar levensvoorwaarde dan moet zj mot Onno van Haren zeggen „En leer op nietwes staat te maken Als ’tgeen in eigen krachten is.“ Wij kunnen niet anders dan onzen dank uit spreken over de welwillendheid van het cleri cal isme wij vinden het alleraangenaamst dat ook de katholieke partij de liberalen zal gaan steunen, zooals de Maasbode toezegt. Maar bij de dankzegging moeten wij het latenen hoe heerlijk wij het zouden vinden wanneer de voorgestelde liberale hervormingen met eenpa rige stemmen van alle partijen werden aange nomen, wij zullen hierin geen aanleiding vinden om de kijvende juffers, nu zij niet meer de I leiding in handen hebben, knikjes en lonkjes toe te werpen. In Holland is men thans maar al te zeer overtuigd, dat aangeboden diensten zelden aangenaam zijn. Zooveel vriendschap van een kant, die nog onlangs met even groo- ten hartstocht de liberalen in de haren vloog, Deze CO WANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. neemt, rust op haar de verantwoordelijkheid voor hetgeen zij beloofde. Het gansdie land leeft thans in afwachting van hetgeen door haar zal worden gedaan. Er moet wat gedaan wor- overtUigd zljQ den om uit het moeras te geraken, waar on handige vrienden ons in gelokt hebben, die nu heengaan met de heimelijke gedachte „après nous le déluge.Wel heeft de heer Brum- melkamp den steun zijner partij toegezegd^ran- neer het er om te doen is hervormingen in te voeren, maar de vraag rijst daarbij of men op die heeren staat zal kunnen maken Of het jongst verleden wel aanleiding er toe geeft ver trouwen te stellen in de hervormingsgezindheid I dier heeren En dan moet toch het antwoord j ontkennend zijn zij deden weinig kwaad, maar ^ook o, zoo weinig goed. Wij weten wel dat een lamme en een blinde samen niet gelijk staan met een gezondedat de lamme als weg wijzer kruipt op des blinden rug, maar dat zoo’n wandeling erg langzaam gaat. Maar wij weten ook, dat die Blinde bij de jongste ver kiezingen weer aansluiting gezocht heeft bij dienzelfden lamme en daarmee is ons wantrou wen genoegzaam verklaard. Maar ongaarne zouden wij zien, dat een libe- raai kabinet op de been moest worden gehou den door den steun van anti-revolutionairen. In den tijd dat zij met het bestier in de keu ken belast waren, hebben zij het vuur laten uitgaan en nu zou het toch al te dwaas zijn een keukenmeid weer aan te stellen, zij het dan ook maar als noodhulp, die men gisteren de deur heeft gewezen. Zoo iets moge een t partij doen, die niet over de noodige werk- liberale partij, op- De met be- oen lijke toestanden zullen op dil «Hes de kroon I op-h?t Daarom geen stukwerk; geen broddel- I ten draagtDat wachten wij B E K E N D M A K I N G. BRANDGEVAAR DOOR HOOIBROEIEN. De BURGEMEESTER van Sneek herinnert lijkheden opleveren bij de vorming belanghebbenden aan art. 114 der Algemeene binet. l--j---1 - Poli tie-Verordening dezer gemeente, waarbij is krachtige, werkelijk liberale regeering te bepaald, dat wanneer hooi begint te broeien, 1 j— ---1-1™"J' de eigenaar daarvan terstond kennis moet geven bij I aan de Politie en de door deze te bevelen maat regelen van veiligheid onverwijld moet opvol- gen, en dat overtreding dezer bepaling wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes da- gen of geldboete van ten hoogste vijfentwintig vol overtuiging kunnen aanprijzen, wenschen gulden, wij Algemeen Kiesrecht. Met alle hervormings- vrienden zijn wij er van overtuigd, dat er veel i I r K J. de bepaling, dat hij, i ontbreekt aan het menschwaardig bestaan van I j den vierden standmet de water- en melk- onvoorzichtigheid, gebrek liberalen zijn wij het eens, dat er onweer aan de lucht zit, die de melk zuur en daarmee het Het eenige wat uit deze clericale voorko- mendheid valt te leeren is, dat er niet de min- i een clericaal spook beeld te gelooven het is een blijk van ver trouwen dat wij hoogelijk waardeeren ter wille van die liberalen, welke nog maar ten halve van de deugdelijkheid hunner eigen beginselen, of aan die liberalen’ welke steeds met de deurknop in de hand staan om toch geen clericalen in de Kamer te krijgen, die meê aan den diseh gaan zitten. Laat ze gerust binnen, die clericale broeders te vergeefs ontkennen zij onze broeders te zijn juist hun haat, hun afgunst, de dwaze „onjuistheden" die zij van de liberalisten rondvertellen, wat is dit alles anders dan sympathie, die een weinig ver draaid is Zouden zij de moeite nemen zoo veel leugens te vertellen van een stoommachi neNeen zij! Laat ze dus vrijelijk binnen; laat ze meêwerken aan het gemeenschappelijk belanghet is ook hun zaak vrees ze niet maar, bij al wat gij, liberalen, u voorneemt te hervormen, vraagt niet hun steun, kracht tot hervorming in u-zelven of anders gaat heen. Wat moet de liberale regeering hervormen? Er is naar aanleiding van het manifest der Liberale Unie een strijd ontbrand over de prioriteitsvraag. De een wenseht eerst leer plicht in te voeren; de ander beweert dat de druk der belastingen verplaatst moet worden nog weer een ander vindt dat een nieuwe kieswet de voorrang toekomt. En meen niet dat deze verschillende zienswijze zoo maar luchtballonnetjes zijn, zwevende tusschen hemel en aarde, niet wetende waar zij aanlanden zullenHet zou te veel van ons gevergd zijn den lezer te onthalen op de memories van toelichting, die elk dezer voorstellen vergezel len. Het zou ook kunnen zijn, dat de heeren voorstanders ons werk gebrekkig vonden en er het wantrouwen uit putten, dat wij met opzet de hun zoo dierbare hervorming in een min helder licht plaatsten. Daarom, alsook om aan allen twijfel omtrent onze meening den grond te ontnemen, zullen wij maar dadelijk partij kiezen en dan zijn wij volkomen homogeen met de voorstanders van kiesrechtuitbreiding als eerste eisch voor elke liberale hervorming. Wij beschouwen haar als de conditio sine qua non (de voorwaarde, die moet worden aange nomen, zal niet elke verdere hervorming schip breuk lijden.) Algemeen kiesrecht voor zoover de grond wet het toelaat n’en déplaise de leerplichters en belastinghervormers. Niet dat wij de in voering van den leerplicht op den achtergrond wenschen te schuiven, of dat het ons onver schillig zou zijn wie de schatkist vullen; maar juist omdat wij die twee hervormingen zoo gen I water- en melk-sausje ongenietbaar maken zal. Naast deze punten van overeenkomst komen nu de verschilpunten tusschen liberalen en liberalen, en hier zien we weer de voorteekens van een in twee brokken. Het eene deel, de eonserva- tief-liberalen, die de zegeningen aan het volk 1 niet dan door hunne hand wenschen mee te deelen. Zij zijn doodsbenauwd wanneer zij hoÓren spreken van de volkssouvereiniteit en doen ons denken aan den soldaat, die plat op zijn buik ging liggen, toen de trein hem dreigde i te verpletterentoen de trein voorbij was kroop onze ijzervreter op handen en voeten buiten de rails. Het andere deel zijn de radicaal-liberalen, die het volk niet met een kluitje in ’t riet willen sturendie meenen, dat de eischen van den vierden stand naar gelijke rechten slechts bevredigd zullen worden, wanneer men in het volk zelf de stuwkracht der hervormin gen legt; die de overtuiging dragen, dat geen voorstel tot invoering van progressieve iukom- tenbelasting krachtiger zal worden gesteund, dan door den afgevaardigde, die zijn mandaat aan het algemeen kiesrecht ontleentdie weten, dat het algemeen kiesrecht aan velen een stem biljet zal toekennen, welke op lagen trap van ontwikkeling staan, maar daarbij niet vergeten dat dit juist de schuld is van die goedgeefsche bastaard-liberalen, die, nu de tijd van hervor mingen dringt, eerst nog den tijd er af willen nemen om den bezem te hanteeren en het huis te reinigen van de hoopen stof, die er door hun lui en lekker leven in gebleven zijn. Het volk zal dit zelf doen, veel geheeder en vlugger dan de heeren gevers, om lat hot volk zelf er het meest belang bij heefü Ziedaar in ’t kort do redenen, die ons met do vooruitstre vende liberalen er toe nopen, het volk zelf te wapenen. Het clerieale spook slaat voor de volkssouvereiniteit op de vluchthet roode spook wordt er door ontmaskerdde vurig verlangde veranderingen in onze maatschappe- teloosheid enz. brand te wijten is, wordt gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat met ge- j vangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste drie- naderende scheiding der liberale partij honderd gulden, indien daardoor levensgevaar I voor een ander ontstaat, en met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood tengevolge heeft. Sneek, 17 Juli 1891. De Burgemeester voornoemd, ALMA. doet denken aan den vos, die de passie preekt boer pas op je kippen dus. ADV EB TEL TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. OEEKER (OliUVT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1