2 II V 1 J f I 1891 No. 59. Z K S-K N-V K E R T I Q S T JE J A A R GANG. DE ACCIJNSEN. I J JAARMARKT of KERMIS u* WOEIXSOA» •- - ...J I I Deze CO UR A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te «enden. we nu een zekere hoeveelheid die hoeveelheid bij den I Gelet op de Koninklijke besluiten van 9 No- en 11 Au- Meer en meer wint de overtuiging veld onder de bezittende klasse van ons volk, dat de druk der belastingen verplaatst moet worden. Het ADVERTEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel meer 7 */s Cents. Bij abonnement is. de pijjs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Daarom zou het dan ook van de regeering om de vleesch- De te bevorderen dan te bemoeilijken. Wat uit een onvoldoende, slechte voeding voorkomt, zien we bij de lagere volksklasse helaas maar van Koophandel in deze gemeente is ken dragen moet Gelijk de naderende on weerswolk den mensch bezorgd maakt naarma te het gerommel duidelijker gehoord wordt, zoo is het de toenemende ontevredenheid onder den vierden stand, welke bij een goed deel van ons volk de vrees voor ongelukken wekten men verlangt naar belastinghervorming. Nu zal, dunkt ons, niemand het in een mcnsch af keu ren, wanneer hij bij het verloopen van ’t getij de bakens verzet; maar hervorming van belas tingen te verlangen uit vrees voor ongelukken, het smaakt zoo naar aangebrand liberalisme. Het is dat zelfde liberalisme, dat met sarcasme klaagt over de menschelijke gebreken, in ’t bij zonder onder den werkmansstand, wanneer deze stand, op lotsverbetering bedacht, vraagt naar een normalen arbeidsdag en een normaal hoo- ger arbeidsloon. Hetzelfde liberalisme, dat op de vraag van het volk naar kiesrecht antwoordt: Gijlieden zijt daartoe niet genoeg ontwikkeld wij zullen u eerst onderwijzen, vrijwillig of ge dwongen. Dezelfde geplekte liberaal, die zijn koetsier wegjoeg, welke de paarden in den tijd van rust honger liet lijden, zoodat de heer deels uit schaamtegevoel, deels uit vrees, de reis met zulke teringlijders niet dorst ondernemen. Her vorming uit vrees voor ongelukken dusMaar meent gij, liberale conservatieven, het daarmee gewonnen te hebben Meent gij de ontevre denheid te bezweren door iets te geven, wat u wordt afgedwongen Men zal u onmiddellijk, nadat de voorgestelde hervorming is verwezen lijkt, vragen om meer. Het volk zal door de verlichting der lasten slechts ten halve voldaan zijn. Naast plichten staan rechtennaar onze overtuiging zult gij de gemoederen meer bevre digen dóot 8b erkenning der rechten, dan door de ontheffing der plichten. Het wekt meer vertrouwen bij het volk in het liberalisme, en l wees er niet beducht voor, dat het algemeen zich langer door onbillijke belastingen zal laten drukken, wanneer het daartoe de middelen be zit. Onder die onbillijke belastingen behooren de ace^nsen. 'Zij drukken ongehjk zwaar niet alleen, maar worden zelfs voor de grootste helft opgebracht door de werkbijen in onze maat schappij. Een kilo zout kost 5 cent; wie het Maken bekend dat op Maandag den 3 Augustus e. k. des voormiddags van 11 tot ’s namiddags 1 uur ten gemeentehuize eene vergadering van kiesgerech tigden voor leden dier Kamer zal worden ge houden, ter verkiezing van een nieuw lid. Sneek, 30 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders vocrrnoemd, ALMA, Burgemeester, BENN EWITZ, Secretaris. al te veel in de lichamelijke en geestelijke gebreken bewaarheid. Ook de drankzucht wordt er door in de hand gewerkt. Deze volksduivel, door den staat ontketend te zien, zou men toch niet durven onderstellen. Dat deze stelling niet zoo gewaagd is, als zij er ©ogenschijnlijk uitziet, blijkt naar onze meening nog duidelijker uit den accijns op het gedistil leerd. Op gevaar af van tegenspraak, ja, over tuigd een meening uit te spreken, die door de meerderheid wordt weersproken, wagen wij het als onze overtuiging uit te spreken, dat de drankduivel het best te bekampen is wan neer onze regeering er toe mocht besluiten den accijns op het gedistilleerd af te schaffen. In Duitschland is bier de volksdrankook daar bij komt misbruik voormaar de aard en ge volgen van dit misbruik kunnen den toets met het misbruik dat van sterken drank wordt gemaakt in ons vaderland, glansrijk doorstaan. Nu zal men beweren dat in ons land de distil- leerkunst meer ontwikkeld is dan in Duitschland; maar laat ons daarbij niet vergeten dat er in ons land ook meer aan te verdienen valt, juist door den accijns. Op industrieel gebied staat Duitschland zeker niet achter bij ons land. Welnu de praktijk bewijst hier indien zulk een bewijs nog noo- dig was dat een artikel, waaraan wat te verdienen valt, verbeterd wordten in het te genovergestelde geval verwaarloosd wordt. Eu welk herbergier zou er aan denken sterken drank te verkoppen voor 1 a 2 cent per glas En welk Nederlander zou zulk humbug willen drinken En bovendien, een Nederlander heeft ook zijn point d’honneurwelnu, wolk gastheer zou het niet beneden zich achten zulk goedkoop vocht aan zijne gasten aan te bieden Slechts wat duur is, wordt door den steinreichen Hol lander gewaardeerd. Als dus deze mindere waardeering er toe leiden mocht en wij be twijfelen het volstrekt niet om den fabrikant met de fabricatie, den herbergier met don han del te doen ophouden, dan moet vanzelf het misbruik ophouden en daarmee zou aan de grootste onzer volkszonden den kop zijn inge drukt. Afschaffing van de accijnsen moet daarom zonder eenige uitzondering door onze regeering worden ter hand genomen. Evenals de Staat ten onrechte een loterij in stand houdt, die de schatkist stijft, maar tevens een volksondeugd bevordert, evenzoo is de drank-accijns stelling, waarmee de Staat velen financieel en moreel ten val brengt. Wanneer zal de tijd aanbreken, dat hierin B E K E N D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek maken bekend, dat op Maan lag 3 Au gustus e.k. eene verkiezing z.il plaats hebben voor een Lid van den Gemeenteraad, wegens het niet aannemen der benoeming door den heer A. Oddens. - *- Sneek, 24 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNE WITZ, Secretaris. B E K E N D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de alhier dit jaar begint op VRIJDAG den 14 A ugustus, des morgens acht uur, om te eindigen op Vrijdag den 21 Augustus d.a'. v. des mor gens acht uur, en dat vóór den 23en dier maand alle kramen, dissehen, tenicji enz. zullen moe ten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Al- gemeene Politie-Verordening, waarbij is bepaald: dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets der gelijks op den voor den openbaren dienst be stemden grond mag opslaan of daarop uitstal lingen van goederen., hebben, dan overeenkom stig de. aanwijzing van den Marktmeester of, bij ontstentenis van dezen, van de Politie en na voldoening van het marktgeld. Sneek, 7 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. vallen I wijzigd bij dat van 12 Juli 1873 (Staatsblad no. 108) ;.- - te ontwaken. Langen tijd zag het eiken ver gulden penning voor gouden munt aan maar I eenmaal bedrogen, neen meermalen bedrogen zijnde, zal het in het vervolg niets meer ver- i trouwen dan het gemeene koper. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Overwegende, dat wegens vertrek 'van den heer G. Houwink eene plaats als lid der Kamer openge- dere menschenmaag zout noodig heeft en arme minstens even groot moet zijn als bij den door beter loon in staat werd gesteld zich vermogende, dan moeten we ons toch beschaamd I goed te voeden. Daarom zou het dan ook gevoelen, wanneer iemand dezen accijns durft rationeel zijn verdedigen met het argument, dat deze belas- prijzen niet door accijns op te schroeven. De ting zoo gemakkelijk binnen komt, terwijl de- Staat behoorde een flinke volksvoeding veeleer zelfde man een inkomsten-belasting zal af keu ren als leidende tot onzedelijkheid. Wij zouden j willen vragen wat hier het onzedelijkst is UIT DE PERS. Naar aanleiding van het nog niet weerspro ken gerucht, dat mr. G. van Tienhooven als i kabinetsformeerder op zou treden, zonder zelf een in- in ’t kabinet zitting te nemen, merkt de, Amst. Dagbl. het volgende op. I let is hier te lan de usantie, dat de kabinétsformeerder in zijn persoon de te volgen politiek vertegenwoordigt -- ITo rjT’ ”7.’ en dat hij de leider, de premier wordt. Tn hem verandering woidt ge nacht. Het volk begint raoet nien den waarborg vinden voor de homo geniteit van het kabinet. Geheel in strijd daarmee is het, dat de kabi- neteformeerder zelf als het ware buiten het spel blijft, een achttal mannen van goeden wil bij- eenbrengt, met hen in overleg, treedt over dë verdeeling der betrekkingen en zich dan besehei denlijk terugtrekt. Toch bestaat er, naar ’t blad herinnert een I antecedent hiervoor. Thorbecke heeft op deze wijze het ministerie-Fock samengesteld. Maar Thorbecke was toen een man met een groot politiek verleden en den heer Van Tienhoven kan men geen politiek man noemen. Het blad een arm mensch uit te zuigen of een bezitter in de gelegenheid te stellen een onjuiste op gave te doen Wat gaat het zedelijkheidsbe grip toch ver. Geld geeft een domoor verstand 1 en maakt een spitsboef tot een eerlijk man. morren der Besitzlosen wordt krachtiger, en Welnu gij wetgevers, waarom zij t gij dan zoo i,- i x v x j x i! i angstvallig om deze eerlijke heden weer on steeds duidelijker klinkt het, dat elk zijn paks- o -.tt- J I eerlijk te maken? Wij zijn met u van meening dat men de menschelijke natuur niet noodeloos in verzoeking moet brengen. Maar hoe valt zooveel menschelijke, zooveel zielenadel te rijmen met het onmenschelijke feit, dat men den Besilzlose voor een onontbeerlijke levens behoefte evenveel, ja meer laat betalen dan den bezitterdat men den arme lichamelijk uitzuigt om het geweten van den rijke niet op de proef te stellen! Wij begrijpen zulk een stelsel niet en beklagen elke regeering, die geen eind maakt aan zulk een onhoudbaren toestand. Men drijft er soms den spot mee, dat de plattelands- kiezer vóór hij naar de stembus gaat, allereerst zijn belastingbiljet raadpleegt. Naar onze mee ning is de meerdere of mindere belastingdruk een vrij goeden wegwijzer bij de verkiezingen, wanneer men althans rekening houdt met de accijnsen. Een kilo zeep wordt belast met 10 cent accijns; moet men het dan niet dubbel op prijs stellen, wanneer men in den vierden stand gezinnen aantreft, waar men zien kan dat de zeep niet gespaard is? Wie een kilo suiker koopt, betaalt 27 cent belasting. Nu moge suiker geen directe levensbehoefte zijn, de volksklasse maakt er vrij ruim gebruik van, en wij misgunnen haar deze genieting niet ieder mensch heeft van tijd tot tijd een uit spanning en een versnapering noodig, de werk man zeker niet het minst. Rijtuigen behooren evenmin tot de noodzakelijke levensbehoeften toch zijn er menschen, die het voor zich een behoefte rekenen, dagelijks een rijtoertje te maken; waarom belast men dan de rijtuigen niet? Piano’s zijn eveneens te rangschikken onder de categorie „levensgenot"waarom zijn piano’s dan vrij van belasting Zoo voortgaan de komen we aan den accijns op rund- en kalfsvleesch. Een levensbehoefte is het wel niet, dit erkennen we met de planteneters maar het aantal vegetariërs is zoo gering, en die weinigen weten hunne spijzen op andere wijze zoo smakelijk te maken, dat men zich tamelijk geïsoleerd zou gevoelen, wanneer men voorstellen mocht den verkoop van vleesch of daarop gelijkende spijzen te verbieden. Wij hebben wel eens hooren beweren, dat een Engelsch werkman gelijk staat met twee Hol- eehtfr \oodig heeft, betaalt bovendien 9 cent landsche arbeiders, omdat hij beter voedsel, in bedenken, dat ie- ’t bijzonder vleesch krijgt. Wij gelooven dan ook dat onze werkmans-stand er beter aan toe zou zijn wanneer hij, gelijk de Engelschman, OEEKEll 101111' turn n jiet i widissimï mi. weito- i id mmriHiw iosr de I ■T. f utrn, beUaiing. Wanneer I I »l I Gcxcv up uu nvu.imi;)». uuoxuiw i vember 1851 (Staatsblad no. 142) gustus 1859 (Staatsblad no. 80), dit laatste ge- -•X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1