MEEH'S- EI lOlEHTEfflE-8119 INK K 98IIVH 11 III. I lii ii'i UHSSItlH ISffl. j Landnationalisatie in Indie. No. 62 Z E S-E N-V E I /N ^Jj JAARMARKT of KERMIS 8 A U U U STIS, BINNENLAND. gentschappen zijn te weinig menschen. patjols vrij wat dieper den grond bewerken /IT-» Ja Q rl mnt rziiivrv 11 oil tril'fl WDt’Irfll 1. Zangschool, aan 1 j 1 Bij deze Courant behoort ale bijblad Feuil- leton-nummer 96. 10. 11. 12. 13. Deze CO UR ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. EN 'ur- B. be- D. achtte zich gerechtigd tot het van dit onderwerp in deze vergade- vrij i aid- l. S. ?ek, 1 \'S- voor sawah-ontginning, waarmede reeds een be- De erven waren reeds beplant met hun door de inheemsche bevolking geschonken klappers en andere vruchtboomen, waartusschen dja- goeng, ketella, lombok en andere gewassen we lig tierden. Achter de erven lag het terrein j - - -voor sawah-ontginning, waarmede reeds een be- grondbezit; zij zijn juist zooals de heer Schmal- gin gemaakt was,’voorloopig een bouw per man. i hausen schrijft. De Locomotief verzet zich hevig tegen het denkbeeld van landverhuizing, op die wijze bevorderd, en verhaalt daartegenover, wat de Staat in Indië, op voorslag van den resident Heyting, doet voor In de „Indische Locomotief," onder redactie I van Mr Brooshoof 't te Samarang, vinden wij eert belangrijk artikel dat de landquaestie raakt. De controleur Schmalhausen heeft onlangs een brochure geschreven „De overbevolking op Java”, waarin hij als middel daartegen aan beveelt om al het communaal bezit te verdee- len en tot erfelijk individueel bezit te maker. Gesteld,” zegt de schrijver, „de dessa I telt 50 landbouwers en bezit, behalve het amb- telijk landbezit, 25 bouw. Na de conversie van communaal in erfelijk individuëel bezit, heeft dus elke landbouwer */j bouw, maar lang zal die gelijkheid niet blijven bestaan. In elk land, onder elk volk vindt men luie, verkwis tende en spaarzame lieden, slimme en domme individuen, dus ook bij de Javanen. De land bouwer A is lui, vermeerdert zijn inkomen niet door handenarbeid en is weldra genoodzaakt schuld te maken om die te voldoen moet hij zijn eigendom aan B. zijn schuldeischer, ver- koopen. B. bezit zoodoende 1 bouw en gaat op dezelfde wijze voort zijn eigendom uit te -Jbreiden, tot hij 2 */a bouw heeft, representeeren- de 5 oorspronkelijke aandeelen, dus het bezit van 5 huisgezinnenvier huisgezinnen hebben dan alles verloren, want B kan met zijn huis gezin zijn gronden alleen bewerken. Nemen wij nu voor een oogenblik aan, dat in die dessa 5 Javanen ieder in het bezit zijn gekomen van 2,/a bouw, dan zijn daardoor 20 huisgezinnen zonder middel van bestaan. Hier van zal een klein gedeelte nog emplooi vinden in de dessa zelf, de overblijvenden zullen ge noodzaakt zijn te verhuizen, willen zij niet van honger sterven. Breidt het individuëel bezit zich langzamerhand over geheel Java uit, dan zal op groote schaal plaats vinden, wat hierboven geschetst werd met betrekking tot een enkele dessa. „Is het individuëel bezit overal ingevoerd, zoo verwacht Schr. het ontstaan van een hon gerlijdend gedeelte der bevolking, dat, om een oeiale omwenteling te voorkomen, op de een of andere manier moet verdwijnen, en daarvoor weet hij een uitweg, n.l. de emigratie naar buiten.” Onbewust en ongewild heeft de heer Schmal hausen een welsprekend pleidooi geleverd voor bet communaal bezit van den grond, want de werking van het individuëel bezit de Loco motief moge het ontkennen is stellig datgene, wat de heer Schmalhausen er van verwacht. Het moge waar zijn, dat in de Preanger de werking van dit individuëel bezit zich nog niet in al haar uitgestrektheid doet gevoelen, rooskleurig is de toestand in de streken, waar het communaal bezit is afgeschaft, niet; daar voor hebben wij betrouwbare berichten. In Nederland echter, een rijk land met veel ren teniers, kennen wij de gevolgen van het privaat- Algemeen blijft men met de meeste belang stelling uitzien naar berichten uit Den Haag over de oplossing dor ministerieele -crisis. Al lerlei geruchten doen de rondte, maar officieel noch officieus wordt iets gemeld. Zelfs achtte men het een paar dagen geleden de moeite waard aan eenige bladen te melden, dat er een nieu we opdracht tot vorming van een kabinet zal worden verstrekt! Het Vad. meldt nu echter iets naders o ver de met slakkengang vorderende oplossing der crisis. De heer v. Tienhoven zou nl. met de samenstel ling van een kabinet gereed zijn gekomen. Dins dag zou door hem de volledige lijst aan de Regen tes op ’t Loo zijn aangeboden. De heer v. Tien hoven zal zelf in het kabinet zitting nemen als minister van binnenlandsche zaken, terwijl o.a. aan de hh. Tak en Smidt de portefeuilles van waterstaat en justitie zijn toegekend, de heer Cremer koloniën moet hebben gekregen en naar ’t gerucht wil mr. N. G. Pierson zou optreden voor financiën. Dit laatste wordt door ’t Hand, sterk in twij fel getrokken. Dit blad weet zijnerzijds mede te deelen, dat op het program van het liberale kabinet de uitbreiding van het kiesrecht een belangrijke plaats zal innemen. BEKENDMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Snede maken bekend, dat de alhier dit jaar begint op VRIJ DAG den 14 Augustus, (les morgens achtuur, om te eindigen op Vrijdag den 21 Augustus d. a. v. des mor gens acht uur, en dat vóór den 23en dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moe ten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Al- gemeene Politie-Verordening, waarbij is bepaald: dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets der gelijks op den voor den openbaren dienst be stemden grond mag opslaan of daarop uitstal lingen van goederen hebben, dan overeenkom stig de aanwijzing van den Marktmeester of, bij ontstentenis van dezen, van de Politie en na voldoening van het marktgeld. Sneek, 7 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. ADVERTED TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. De hoofden der gezinnen waren zeer tevreden met hun toestand en met de getroffen regeling, deputeerde Staten ingediend. Zij vonden de gronden veel beter dan die van Vaststelling le suppletoir Kohier van. Bagelen en roemden de inheemsche bevolking, die hen zoo goed ontvangen had. Ook de in- binnenlandsche kolonisatie. boorlingen van hun kant waren met de emi- De residenties Bagelen en Kedoe zijn, naar granten ingenomen, wijl deze meer leven en men zegt, overbevolkt en in de Preanger-re- vertier op de passa’s en in de naburige dessa’s j Nu brachtenze waren verbaasd over de werk- moedigt de regeering de bevolking uit de eerst- krachten der Bageleners, die met hunne zware genoemde residenties aan, om naar de Preange r te verhuizen. „Die aanmoediging bestaat,zegt de Loco motief, „in het geven van vrijstelling aan de verhuizers van landrente gedurende de eerste vijf jaren voor de door hen in Soekapoera te ont ginnen sawahs, en van heerendienst en hoofdgeld gedurende drie jaren en in geldelijke ondersteu ning, n.l.het verstrekken bij aankomst in Soe kapoera aan ieder man of vrouw van een hal ve tjaing of 5 pikols padie en aan een kind tjaing of 2*/ï picols, zoomede f 25 voor aankoop van huisraad en materialen, als patjols, grex- messen, enz.bovendien vrij transport uit de residentie Bagelen per spoor naar Tjilatjap en vandaar per prauw naar Kalipoetjang, dan wel voor het eerste traject een uitkeering van f 1,50 per persoon en voor het laatste eene van f 0,50. Voor huisvesting van de nieuw aangekomenen in de eerste dagen zouden op eenige hoofd plaatsen van districten en onder-districten een voudige loodsen gebouwd worden/ „In de afdeeling Soekapoera van de Prean- ger-regentschappen, zegt de schrijver verder, vindt men nog 11000 bouws woesten grond en wanneer men 5000 bouws voor de aanwezige bevolking reserveert, dan blijven er nog 6000 bouws voor vreemdelingen over, waarvan meer dan 4000 van levend water zijn voorzien, ge schikt dus om minstens 20,000 menschen te voe den. Bovendien zijn er nog duizenden en dui zenden bouws onontgonnen grond (o. a. de ge- hcele rawa Lakbok) die nog in een staat van wildernis verkeeren en later, wanneer eenmaal de trek der bevolking van Bagelen naar Pre anger zal zijn tot stand gekomen, in vruchtbare sawahs en tegalans zullen kunnen worden her schapen. Het doel van den resident Heijting was dan ook alleen om den eersten trek der be volking uit Bagelen den weg te wijzen, aan te moedigen en mogelijk te maken door geldelijke ondersteuning van Gouvernementswege.“ Bij besluit van 3 November 1889, keurde de regeering de plannen van den resident goed en stond een crediet van f 5000 toe. De schrijver vervolgt: „Reeds in Maart d.a.v. waren 182 emigranten in het district Tjilembar gevestigd, wonende in een vijtigtal hun van bestuurswege verstrekte huisjes, elk huisje staan de op een afzonderlijk erf van ±180 vierk. R.R. 5. 6. 7. Aanwijzing der middelen tot dekking der welke in 1869 verklaarde de mogelnkheid buitengewone uitgaven ten behoeve der Gasfa- - - - d briek. 8. Voorloopige vaststelling der gemeente- rekening, dienst 1890. 9. Begrooting der algemeene Armvoogdij, dienst 1892. Alsvoren der dd. Schutterij, dienst 1892. Onderzoek geloofsbrieven van raadsleden. Adres van J. J. van Velzen. Benoeming eener Onderwijzeres school No. 1. 14. Reclames tegen het primitief Kohier van VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag den 11 Augustus e. k. des avonds ten zeven uur. punten van behandeling: Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. 3. Rekening van de algemeene Armvoogdij, dienst 1890. 4. Alsvoren der Muziek- en dienst 18901891. Alsvoren der d.d. Schutterij over 1890. Alsvoren van het Werkhuis over 1890— De heer mr. P. J. G. van Diggelen hield Maandag jl. te Hoorn in de „Vereeniging tot bevordering van politiek leven eene rede over de droogmaking der Zuiderzee. Het Handbl. geeft van het gesprokene het volgende over zicht. De heer v. behandelen ring door deoverweging, dat de droogmaking der Zuiderzee een der groote maatschappelijke vraagstukken is, die op den voorgrond staan. Wel zou een belangrijke tak van ons volksbe staan ten óndergaan, nl. de Zuiderzeevisscherij, maar spreker toonde met cijfers aan, dat de herschepping van de Zuiderzee in een bebouw bare oppervlakte van grooter waarde is dan de visscherij ooit geweest is of zou kunnen zijn. Spreker behandelde uitvoerig de geschiedenis van de plannen en ontwerpen ter droogmaking der Zuiderzee, aanvangende met de verschijning van het werkje der heeren Kloppenburg en Faddegon in 1844, en het iets later uitgegeven ontwerp van zijn vader, den hoofdingenieur Van Diggelen, waarvan spreker den hoofdinhoud mededeelde. Achtereenvolgens werden nu besproken de be moeiingen van den minister Rochussen en van de maatschappij voor grondcrediet (1865)de ontwerpen van de heeren Beijerinck en Stieltjes met de wijzigingen, welke deze later ondergin gen de rapporten van den raad van waterstaat, 11 1 -t o n i i i i i i i i - 1 eener drooglegging te erkennen, doch aan particulie ren zoowel als aan den Staat de poging tot uit voering van het plan te ontraden, wegens het geldelijk verlies, dat er aan verbonden is, en bovendien niet de noodzakelijkheid er van in te zienverder de bemoeiingen van den heer Buma, lid der Tweede Kamer de brochure van den heer Huet en eindelijk de werkzaamheden der Zuiderzee-vereeniging. Hoofdbezwaar tegen een uitvoering was, vol gens spreker, de geldquaestie. Voor particulie ren zal de zaak zeker geen rentegevende onder den hoofdelijken omslag, dienst 1891, bij Ge- 15. Vaststelling den hoofdelijken omslag, dienst 1891. dan de' Soendanees met zijne lichtere werktui gen. „De proef kon dus als geheel geslaagd be schouwd worden, te meer daar op de goede berichten hunner geëmigreerde landgenooten honderden Bageleners zich hadden gereed ge maakt om hen te volgen. De resident der Preanger aarzelde dan ook niet, nogmaals voor hetzelfde doel eene som van f 5000,aan te vragen, die hem dadelijk werd toegestaan.” SNMKI tl ■H i i I icwjjviluu <>iu uvii i.ia'i vuu wuiei

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1