BIN'S- niMMHIHUI II» II ■HI H H BMSSHW SEEK. w o e; ins i> a. Wal it ci wat n it ziel. 1 No. 63 Z E S“E N-V E R dergelijke met het bericht niet veel I waar maar 1 Jhr. de Ranitz. houdt zich Uit den nevel der dwalingen barst het oi.« weder der driften los. f KENNISGE VING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat het Primitief Kohier no. 2, van het Patentrecht dezer ge meente, dienstjaar 1891/92, door den Provinci alen Inspecteur der Directe Belastingen te Laeuwarden gearresteerd den 10 Augustus 1891, aan den Ontvanger der Rijksbelastingen te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek den 11 Augustus 1891. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Men stelt het voor alsof zij haar constitutionee- en den eersten een gewichtige beslia- Voor- onder de liberale bladen, die niet den tijd schij- Dat het ministerie reeds in de eerste week nen van Juli ontslag nam, weet iederdat we nu Augustus schrijven en nog niet weten of het ontslag zal worden aangenomen en bijgevolg in liet onzekere zijn in welke richting ons land bestuurd zal worden in het eerstvolgend tijdperk, is een treurig feit van algemeeue bekendheid. Dat mr. A. Heemskerk, de kameleon in de politiek, wiens smakelooze staatkundige richting de vraag nimmer oploste of men visch of vleesch - aan hem had; dat deze man van het modder- systeem als eerste adviseur ten paleize werd genoodigd, dit weet en verbaast ieder. Wat men niet ziet is de oorzaak van deze noodelooze vertraging. Iedereen behalve het Haagsche Dagblad natuurlijk is er van overtuigd, dat de Koningin-regentes maar één keus gelaten is; dat er aan modderen niet te .- deuken valtdat zij het prestige der kroon niet versterkt, door met deze keus zoolang te dra len dat zij bij de democratische beweging hier te lande, èn ter wille van het vaderland èn ter wille van de Koningin alles dient te vermijden wat doet denken aan een aristocrati sche hofkliek. Nederland is dat conservatieve gezwaai en geleuter van het Haagsche Dagblad lang moewaarom dan nog geen beslissing ge- nomen Men zei dat van Tienhoven een ministerie bijeen zou scharrelen en dat hij er zelf geen deel van uitmaken zou. Als het waar is, en ’t schijnt zoo dan vragen we, waarom van Tienhoven die commissie op zich nam Wij begrijpen dat het voor de regentes zaak is neutraal en dus boven de partijen te blijven; maar ook het conservatisme vertegenwoordigt eene richting, een partij; een partij van de zoete lieve rust, waaraan op het oogenblik niet te denken valt. Meer dan ooit heeft de natie in de vorige maand partij gekozen voor de her vormers en tegen de nietsdoeners. Moeten wij nu nog de natie zien optrekken tegen Junker- thum en hofkliek? Waarom adviseert van Tienhoven de regentes niet om ministers te kiezen naar de keus der volksvertegenwoordi ging? Dat is de neutraliteit, die de vorstin ook nu als altijd moet in acht nemen. Beter ware het dan ook onzes inziens, indien van Tienhoven iemand had aangewezen, die als minister in een liberaal kabinet het meest in aanmerking kwam iemand van wien te ver- wachten zal zijn, dat hij de noodige vrijmoedig heid zal bezitten te regeeren, zonder zich te bekommeren om hofjonkers of dagbladmannen. -Het wordt hoog tijd in zee te stekenNeder- t x diskrediet te brengen, land wordt het moe en eischt in al zijne partii- jx- i visschen. Maar zou het dan niet noodig, hoog noodig zijn om een ernstig onderzoek daarnaar in te stellen Het Nederlandsche volk ziet d?e 'dofj' die schel, die met leedwezen de Koningin-Regentes in de val wijderd, verdreven, verjaagd worden. Het Ne en voor zich het recht om den troon te verde digen. Daartoe acht het de aristocratische co terie onbekwaam en te weinig vertrouwbaar. Jammerklachten und kein Ende. Daaronder zijn er scherp klinken. Daaronder zijn er van libera- lo°Pen; Dieverderf brengend^ geest moet le-, van anti-revolutionaire en van katholieke zijde. Aan alle kanten roept men for schame 1 en als in één adem volgt daarop de naam van ADVERTERT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Alleen de conservatieve pers heel wijselijk stil. Er zijn ook te hebben om zich beuzelarijen bezig te houden Maar de hoofdzaak wordt in de conservatieve pers doodgezwegen; zou de heer de Ranitz dan conservatief zijn Ook is hij liberaal genoemd. Z.Ed.Gestr. zal dan zeker conservatief-liberaal zijn. Hij zal dus zijnvoorstander van de halfaf- gewerkte legerwet, en tegenstander van kies- rechtuitbreiding. Naar alle waarschijnlijkheid wenscht Jhr. de Ranitz dus een conservatief-liberaal kabinet, eenigszins van de kleur Mackay c. s. Maar wie is Jhr. de Ranitz, dat zijn staatkundige meeningen zoo in de pers de rondte doen Jhr. de Ranitz is de particuliere secretaris van H. M. de Regentes en moet veel invloed uitoefenen op de keus van een stel nieuwe ministers. ZEd. Gestrenge moet zijne militaire roeping met eene staatkundige verwisseld heb ben om de regentes van advies te dienen. Met allen eerbied voor ‘s mans talenten kunnen wij maar niet begrijpen, hoe een infanterie-ka- pitein zoo op eens’ïn de staatkunde een man van gewicht kan worden. Wij hebben wel ecus hooren beweren en waarom zouden wij het in twijfel trekken dat staatkunde moet worden overgelaten aan meesters in de rechten. Wij kunnen het onmogelijk gelooven en vin- 'den hiervoor te moer grond wanneer wij in het Haagsche Dagblad een koninklijk blad lezen, dat Jhr. de Ranitz bij de au diënties van Van Tienhoven en Heemskerk in ’t geheel niet tegenwoordig was. Er zijn im mers geen schermen op het Loo, waar deze kapitein achter kruipt Hoe zou het mogelijk zijn dat iemand, die door zijn staatkundige be grippen 7/g 98/ Deze CO VRA NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. niet. Men behoeft slechts den man te noemen, die H. M. heeft aangeraden, niet den duidelijk voorgeschreven weg te volgen, m. a. w. Tak van Poortvliet, den hoofdman der liberalen, voorbij te gaan bij het geven van een opdracht tot vor ming van een nieuw kabinet. „Zeker, men kan over deze zaken zwijgen, meenende daarmede de kroon en het land een dienst te bewijzen. Maar wij zijn niet van zulk een opinie. Het Nederlandsche volk heeft nu eenmaal het gevoel dat er iets abnormaals is, en nu de Regentes pas begint te regeeren, is het van het meeste gewicht, dat gevoel door volledige openbaarheid weg te nemen. Waar lijk, de zaak is ernstig genoeg/ Dr. A. W. Bronsveld kan zich zeer wèl begrijpen dat de crisis nog niet is opgelost. De staatkundige toestand van ons vaderland toch is op ’t oogenblik zeer ingewikkeld eil onzeker. „Wat wil men eigenlijk/ vervolgt hij. „Om welke redenen hebben velen niet gestemd op anti-revolutionairen en roomsch katholieken „Was het uit tegenzin in den persoonlijken dienstplicht? Ganschelijk niet. Ja, de roomsch katholieken hebben tegen die zaak positie ge nomen, maar voor de protestantsche kiezers was dat punt het niet, dat voor heil den door slag gaf. Zij hebben een einde willen maken aan het onzedelijk verbond tusschen „gerefor meerden en ultramontanen. Zij hebben de macht gekortwiekt van dr. Kuyper, en op de liberalen gestemd in de verwachting, dat zij vrij heid en gerechtigheid zouden handhavenmaar ik meen, dat de meeste liberalen en vele anti revolutionairen nog altijd voorstanders zijn van den persoonlijken dienstplicht. „Het is ons dus niet duidelijk, waarom dat beginsel nu moet worden losgelaten. Dat punt zou een der aangelegenheden kunnen zijn, waar omtrent liberalen en anti-revolutionairen zich met elkander verstonden. Em zegen zou het zijn voor ons land, indien niet alleen op dit stuk, maar ook in andere tusschen de twee ge noemde groepen een betere verstandhouding kon tot stand komen, en daardoor de macht der ultramontanen werd gebroken. Dan konden de hh. De Geer, Huber, en nog enkele in de wiek geschoten anti-revolutionairen met de roomschen tegen den persoonlijken dienstplicht n veren, - maar de kern der liberalen kon met de aan hun vaandel trouw gebleven leden der „club11 de onbillijkheid wegnemen, die volgens ons gevoe len, gepleegd wordt door de dienstvervanging, en medewerken tot de verhooging van het peil onzer militairen.11 Het zoetsappig Hand, predikt evenzeer ge duld en betoogt dat een langdurige crisis, die tot het optreden van een krachtige regeering leidt, bestaande uit mannen die wèl hebben over wogen waarom en waartoe zij bijeen gaan zitten en dan weten wat zij willen, beter is dan een overhaaste oplossing, waarin de kiem kan liggen i er van onherstelbare oneenigheden en tallooze te ilen gebruikeiijken, leerstellingen. Dat men daarbij Overigens meent hot blad dat de vraagstukken, I die moeten worden overwogen als belastingen, I kiesrecht, arbeidszaken, legerinrichting en kolo- nale hervormingen werkelijk zoo gewichtig zijn, dat men niet naar iets buitengewoons behoeft te zoeken ter verklaring van den langen duur i der crisis. De Avondpost neemt het op voor de Koningin- Opzichtens de oplossing der ministeriëele cri sis blijven wij nog altijd verkeeren in de zus- ter-Anna-periode, zich bepalende tot de nog steeds onopgeloste vraag „ziet gij nog niets komen In de vorige week werd gemeld, dat de heer Van Tienhoven Dinsdag jl. reeds aan H. M. de volledige lijst van ’t nieuwe minis terie had overhandigd, en later heette het weer „De kabinetsformatie schijnt toch nog niet geheel gelukt te zijn. Bepaaldelijk de porte feuilles van financiën en oorlog baren ten slotte nog moeilijkheden. De heer Pierson zou zich slechts in geval van nood beschikbaar willen stellen en de heer Van Tienhoven was dien tengevolge naar Utrecht om daar een minister van financiën te zoeken.11 Er blijft zoodoende van over. Het verdere „nieuws11 bepaalt zich tot de mededeeling van ’t N. v. d. D. dat de hh. Tak en Van Tienhoven een langdurig bezoek heb ben gebracht aan den generaal-majoor Krom hout, en de heer v. Tienhoven later nog alleen een langdurige conferentie- met hem had, maar zonder succès. Verder wist de Maasbode te berichten dat jhr. mr. E. W. F. Wttewaal van Stoetwegen, gezant te St. Petersburg, voor de portefeuille van buitenlandsche zaken in aanmerking zou komen. Het blad verheugde zich er al over dat alle personen die genoemd werden tegen standers zijn van de legerwet en voegde er bij dat van den heer Van Stoetwegeh geen milita ristisch drijven kon worden verwacht. De Amst. wijdt intusschen eene meer speciale beschouwing aan de crisis en maakt uit het feit, dat de Konmgin-Regentes aan den heer Van Tienhoven de opdracht deed een kabinet samen te stellen, een persoon die door niemand in Nederland als de aangewezen man werd be schouwd de gevolgtrekking, dat in de hof kringen invloeden werken die de Koningin toe leiden af te wijken van den constitutioneelen weg. Dat men dacht aan H.M. particulieren secretaris, die inder tijd door Z. M. zelf eerst tot zijn ordonnans officier, daarna tot zijn particulieren secretaris werd benoemd en sedert H. M. ter zijde staat, acht het blad verklaarbaar. ’t Artikel wordt met deze woorden besloten „Nu komen enkele bladen verzekeren, zoo apodictisch mogelijk, dat de zonderlinge loop, Regentes tegenover de verwijten tot haar gericht. i dien de ministerieele crisis genomen heeft, vol- Men stelt het voor aloof rij ha - strekt niet veroorzaakt is geworden door hofin- len plicht uit het oog verloor vloeden. Welnu, niets zal ons aangenamer zijn den besten keer, dat zij derlandsche volk laat met zoo met zijn Koning- jan je jujstheid dier verzekeringen gestaafd of sing heeft te nomen, wordt Vuige laster bjj in sollen. aannemelijk gemaakt te zien. En moeilijk is dat baat haar deel. van het Nederlandsche volk, neen zeggen we, tegen zich over heeft, advi- van onze Koningin-Regentes kan zijn conservatief verzet zich wel is tegen cle volkssouvereiniteit, maar hij houdt den troon uit het gedrang. Wie dan wel den Nederlandschen troon zoo midden in den wilder, steeds wilder bruisenden stroom plaatste H. M. de Regentes met hare beminnelijke hoedanigheden is daarvoor te zachtaardig, te verstandig. Zij wordt misleid door een republikein. Ja zoo zegt men Men ziet het niet, maar er waart in de Konink lijke vertrekken een republikeinsche geest rond, die al zijn invloed aanwendt om'het Oranjehuis in In troebel water is goed UIT DE PER S. IV SNEEKER OI RAV 1 ■J ïf /100 seur Een .J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1