fflBffl ffl HEI iBRMIBISSIIHIT SJEIK. Najaars-Paardenmarkt aldaar zal gehouden worden op Woensdag den 16 September e. k. Z A T I M I A. BINNENLAND. UIT DE PERS. droeg. De 4 Alle brieven in te zenden. de meening pers en van De bekende schilder Bosboom in Den Haag is weer zeer ernstig ziek. Zijn toestand boezemt de grootste zorg in. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco Naar de Amst. verneemt zijn de plannen voor den nieuwen schouwburg te Amsterdam na genoeg gereed, zoodat men eerstdaags tot de sa-besteding van den onderhouw zal overgaan. Men hoopt in October met het heien te kunnen beginnen. Ook de plannen voor den Artis-schouwburg, dien de heeren Kreeft en Buderman zullen diri- geeren, zijn goedgekeurd. Zondagmorgen is te Utrecht in de onmiddel lijke nabijheid van het Centraalstation door een trein een man aangereden, die een kind op den arm droeg. De man werd gedood, terwijl het kind de beide beenen en de rechterarm werden afgereden. De toestand van de kleine is le vensgevaarlijk. diamanten hadden en in den tijd dat de kellner geld kreeg, de echte tegen valsche diamanten hadden verwisseld. Werd er voor eenigen tijd met veel lof mel ding gemaakt van het buitengewoon succes dat bij de openbare proefnemingen met Eberhardt’s brandbluschmiddel is verkregen, thaus is het ons eene voldoening op achterstaande adver tentie te wijzen, waaruit blijkt dat dit middel met het beste gevolg bij brand is toegepast door de Amsterdamsche brandweer. Door den sneltrein van Venlo is Maandag avond om 11 uur aan het station Beek een weg werker overreden en geheel verpletterd. Onder het oude ministerie toch, dat behoudend was, is een begin gemaakt met de bevordering van den landbouw van regeeringswege. Het blad meent dus nog meer te mogen verwachten van een vooruitstrevend Kabinet. Van hetgeen door het afgetreden ministerie is gedaan noemt hethet oprichten van een drietal proefstations, het toekennen van subsi- diën ter bevordering der paardenfokkerij en voor het aanleggen van proefvelden, het aanstellen van eenen Rijkslandbouwleeraar, gevolgd door het op de begrooting brengen van gelden voor nog een tweetal en subsidiën voor enkele vak scholen, alsmede het uitvaardigen van een twee tal wetten, die in het bijzonder den landbouw raken. En aan stof behoeft het de regeering niet te ontbreken. Immers de landbouw-commissie heeft een menigte adviezen gegeven die op uitvoering wachten. Het blad vermeldt slechts de rege ling van het landbouwonderwijs, de belastingen, de vertegenwoordiging van den Landbouw en het vestigen van een afdeeling Landbouw aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nij verheid. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Sneek, den 28 Augustus 1891, Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. komen gerust op het meest aangelegen punt en ook wat de kleur van ’t kabinet in ’t algemeen Jetreft tevreden. „Die is juist gelijk wij ze heb ben moesten: gematigd liberaal/ Het Centrum is minder goed te spreken. Het noemt het kabinet bepaald liberaal, maar het nieuwe bewind boezemt haar geen vertrouwen’in. het oog gevestigd op de nieuwe bewindsleden. I De heer Noordtzij, die bij de jongste Kamer verkiezing in het district Kampen werd geko zen, heeft op verzoek der Synode te Leeuwar den besloten, docent te blijven en voor het lid maatschap der Tweede Kamer te bedanken. In het district Kampen zal dus weldra eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. De heer Noordtzij was de candidaat der an- ti-revolutionairen en Katholieken en verwierf 1475 stemmen. Op den candidaat dor libera len, den heer mr. Th. Ruys J. Pz., werden toenmaals 876 stemmen uitgebracht. Een ware rooversgeschiedenis wordt aan het Hbl. uit Grave medegedeeld. De wisselwachter P. J. van Duren te Huiseling zat Zaterdag avond den laatsten trein af te wachten, toen eensklaps vier personen, waarvan drie vermomd, zijn wo ning binnendrongen, hem aanvielen en boeiden. Terwijl men hem het mes op de keel zette en hem dwong te zeggen waar zijn geld lag, door zochten ze het huisje, doch vonden slechts een ham, een geladen revolver met 50 patronen en f 1.75 in geld, waarmede zij zich verwijderden. Later, tegen 1 uur, toen de schurken zich weder vertoonden, greep v. D. een bijl, en daar hij zich van zijn boeien had weten los te maken, ver dedigde hij zich zoo goed, dat zijn belagers in allerijl de vlucht namen. De N. R. Ct, weet nog mee te deolen, dat de aangevallene, naar de taal te oordeelen, hen hield voor bewoners uit de buurt, uit Erpen, Osch of Schayk. De politie doet ijverig onder zoek. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der, gemeente Sneek brengen ter openbare kennis dat ter Secretarie dezer gemeente, gedurende 14 dagen, vanaf 1 September e. k., voor een ieder ter lezing is nedergelegd en in af schrift tegen betaling der kosten, algemeen ver krijgbaar wordt gesteldde aan den Raad aan geboden begrooting der inkomsten en uitgaven der gemeente Sneek, voor het jaar 1892. Sneek, den 28 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, e' ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Reeds maakten wii gewag van van een groot deel der liberale enkele niet-liberale organen omtrent het nieuw opgetreden Kabinet. Van nog enkele bladen laten we ten slotte het oordeel volgen. De Amstd. maakt uit de wijze waarop het Kabinet gevormd is de gevolgtrekking, dat het een ministerie-Van Tienhoven is en keurt het daarom af in den heer Tak van Poortvliet, dat hij er zitting in heeft willen nemen. Te meer daar hij dan zijn leus „kiesrechthervorming het eerst" heeft moeten opofferen. Verder meent het blad dat het geen Imogen dunk van Tak’s hervormings-gezindheid kan geven, dat hij alleen de eer der vooruitstrevenden moet ophouden. Al r^wat naar het radicale zweemt is contrabande geacht. Het blad noemt het Kabinet „ietwat raadselachtig. Een deel der R. K. partij is niet vijandig ge zind tegen het thans opgetreden kabinet. De Maasb. meent, dat maar zelden een ministerie is opgetreden, zoo duidelijk en krachtig aan de uitspraak der verkiezing beantwoordende en ver heugt er zich in, dat het tegen de legerwet van Bergansius is. Verder erkent het dat het uit bekwame mannen bestaat. Doch de samen stelling der Kamer, op vele punten verdeelde partijgenooten en tegenstanders, die in vele op- S- -•'zichten meegaan, maakt, dat niet zoozeer van de bekwaamheid, maar vooral van de tact van het Kabinet afhangt of het lang zal leven. Het ministerie moet namelijk, volgens het R. K. blad, steun zoeken bij de R. K. partij, deze althans niet tegen zich innemen. Het blad geeft vervolgens aan hoe dan het werkprogram zou moeten luiden, nl.geen uitbreiding van De stoomtram van Schiedam naar Rotterdam is Woensdag avond bij het zoogenaamde Roodo Hek ontspoord. De locomotief viel ter zij van den weg en werd zwaar beschadigd de tweede klasse wageh werd dwars op de rails gezet en schoof tot voorbij de locomotiefvan de eerste en tweede klasse wagen zijn eeu paar ruiten verbrijzeld en een paneel ingedrukt. Verschillende passagiers bekwamen verwon dingen.; slechts één van ernstigeu aard, nl. de heer B. in de Keizerstraat tc Rotterdam. Hij stond op het balkon van den tweede-klassewa- geh en werd door den schok op den weg ge worpen, waarbij hij een been zoodanig brak, dat de beensplinters op drie punten door de huid heendrongen. Hij verkreeg spoedig geneeskun- kige hulp en werd naar zijn woning vervoerd. De machinist wijt de ontsporing aan een steen, die op de rails was gelegd. Daar de weg uit vignola-rails bestaat, schijnt dat beweren minder aannemelijk. De wijze waarop de wagens door elkaar geworpen en de verbindingsstaugen af gebroken zijn, doen vermoeden, dat te hard ge- moeste’n dïe i reden is’ Maandag was te Limbricht, bij Sittard, de 34jarige knecht van den brouwer Nelissen ze kere J. van Thor, bezig met het inspannen van een jong en dartel paard, toen het dier eens klaps op hol sloeg. Van Thor geraakte daar- i bij onder het voertuig en werd zoodanig ge- jei, kwetst, dat hij na eenige minuten overleed. Te Arnhem hebben twee Duitschers een kellner van het Café Central opgelicht, waarom trent de Arnh. het volgende meedeelt De Duitschers waren als heeren gekleed en boden den kellner, na een gesprek angeknoopt te hebben, eenige diamanten te koop aanzij l waren juist in geldverlegenheid en i van de hand doen. Om de juiste waarde te kennen begaf de bediende er zich mede naar verschillende juweliers. Deze zeiden hem, dat zij van uitmuntende qualiteit en ruimschoots f 200 waard waren. Met deze wetenschap ge wapend kocht de kellner de diamanten en spoe dig daarop verwijderden zich de vreemdelingen. De bediende begaf zich weder naar een juweliers, omdat hem toch het geheel een wei- nig vreemd voorkwam. Hij vertoonde opnieuw de diamanten doch kreeg nu te hooren„dit I zijn niet de diamanten van zoo even, ze zijn valsch.“ Terstond gaf de kellner aan de politie kennis van het voorgevallene, die haar met ijver ingesteld onderzoek bekroond zag met de Bij onderzoek bleek, dat zij een dubbel stel Tegemoetkoming aan onze grieven, zegt zij, op het gebied van hooger- en middelbaar onder wijs, een christelijke oplossing der sociale vraag stukken, een christelijke koloniale politiek, een zuinig beheer, verzachte belastingen, vreezen wij van dit ministerie niet te kunnen verwachten. En met den heer Seyffardt acht het blad het brandende vraagstuk van den krijgsdienst niet van de baan. Een oorlogsverklaring verwacht het Centrum van dit ministerie niet. Integendeel. Waar schijnlijk zelfs de van ouds bekende, liefelijke, in slaap wiegende liberale beloften. Maar juist deze waarschijnlijke beloften, vooral van een bekwaam, bepaald liberaal ministerie, moeten, volgens haar, de katholieken alle vroe gere oneenigheden doen vergeten en tot een drachtige waakzaamheid aansporen. De Haagsche correspondent der Zutph. Ct. is blijkbaar niet erg ingenomen met het nieuwe ministerie. Slechts enkelen van de corypheeën der liberale partij zijn, zegt hij, van de groene banken naar de groene tafel verhuisd, en de vader van het ministerie, die ook in de Staats courant als kabinetsformeerder op den voorgrond is getreden, is niet de man, die daarvoor door zijne positie in het parlement werd aangewe zen, maar een burgemeester, die op politiek gebied nog weinig op den voorgrond is getre den en de opdracht tot kabinetsformatie waar schijnlijk meer heeft te danken aan de vriend schappelijke verhouding, waarin hij staat tot het koninklijk huis, dan aan zijn verdiensten als staatsman. Ook kan men niet zeggen, dat in het nieuwe ministerie de verschillende nuances der liberale partij zijn vertegenwoordigd, en evenmiu, dat voor alle portefeuilles de keuze juist op die staatslieden is gevallen, die met het oog op hun verleden bij voorbaat door de pu blieke opinie als aanstaande ministers in een hervormingsgezind kabinet werden gedoodverfd. Toch acht de correspondent het zeer goed mogelijk, dat dit kabinet ingrijpende hervormin gen zal tot stand brengen. „Reeds nu, zegt hij, hoort men in kringen, waar men goed ingelicht kan zijn, ten stelligste beweren, dat het minis- terie-Tienhoven-Tak in de groote vraagstukken van den dag terstond flink positie zal nemen en zich bijna geheel bij het program van de Libe rale Unie zal aansluiten." En uit het feit dat de heer Tak de portefeuille van binnenlandsche zaken heeft genomen, maakt hij op, dat kiesrechtuitbreiding no. 1 op het programma zal staan. De troonrede volgens den schrijver zou de Koningin in persoon de zitting der Staten-Generaal openen zal hier omtrent nader licht geven. De Wageninger is niet erg ingenomen met het nieuwe Kabinet. In zijn geheel beschouwd is het haar niet meegevallen. Het is h. i. niet j de weerklank van den uitslag der stembus. Vooral tegen twee leden heeft het blad bezwaar, nl. de heeren Tak van Poortvliet en Smidt en wel omdat zij leden van ’t ministerie-Kappeyne zijn geweest en hebben meegewerkt aan de in fame schoolwet van 1878. De heer Smidt vindt bovendien weinig sympathie, omdat hij is een voorstander van de scheiding van Kerk en Staat ook op financieel gebied. Het blad bepaalt er zich overigens toe met van eiken minister het beste te wenschen, te 1X„T_i ‘1 "J dit Kabinet per se vijandelijk te gemoet treden. De Wag. betreurt het echter, dat geen enkel I positief christelijk element in dit ministerie te vinden is, maar neemt een afwachtende houding I aan. v De Landb. Ct. heeft met veel belangstelling i arrestatie fier oplichters. I Het Vent. Wkbl. is evenzeer ingenomen met j de oplossing der crisis. „Drie verklaarde tegen standers der legerwet zijn er in," dat zegt alles i <mi uuuiowx uw mcwc wvuocucn, ic volgens Haffmans. Het blad is dan ook vol- hopen en te verwachten. In geen geval wil zij ADVERTER TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. xiii us b tinmnïii:<w nor de zou uiueieu luiueu, m.geen uitoreiumg van het kiesrecht, geen militaristische legerwet. Ver der moet het niet raken aan de gewijzigde school wet en eindelijk het gezantschap bij den Paus herstellen. J e-yj-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1