1 wws- n iiimniE-iiiw ini in 1891 No. 71 STAATSSCHULDEN. Najaars-Paardenmarkt O !S i i’ ri? K M 13 E2 It. WOE^T 1) 2k <1 I I. a. b. Nu, c. d. e. i Deze CO UR ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat de aldaar zal gehouden worden op Woensdag den 16 September e. k. Sneek, den 28 Augustus 1891, Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen, ter voldoening aan het bepaalde bij de artt. 17, 18 en 19 der wet van 14 September 1866 {Staatsblad no. 138) ter openbare kennis dat de lijst, bevattende de namen der in woners die voor het verleenen van inkwartie ring en onderhoud van Militairen in aanmer king komen, bij hun besluit van den 5 Septem ber 1891 is herzien dat die herziene lijst is aangeplakt en gedu rende 14 dagen, ingaande den 9 September e. k., ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal wor den nedergelegd en dat de bezwaren tegen die lijst binnen 14 dagen, na afloop van den tijd voor de inzage bestemd, schriftelijk moeten wor den ingediend. Sneek den 8 September 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. 8 E K E N D M A K*I*N G~~ BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken den ingezetenen bekend, dat tot Voorzitters en Leden der volgende raads- commissiën zjjn benoemd Commissie voor de Gemeente-reiniging Voorzitter, de Wethouder Jobs. Schijfsma, Leden: de heeren J. Gorter, D. Gorter en J. J. Beekhuis; Commissie voor Straten en Wallen Voorzitter, de Wethouder Johs. Schijfsma, Leden de heeren H. S. de Vries, Th. Camp- huis en P. Fennema Commissie voor Gemeente-eigendommen Voorzitter, de Wethouder H. Jz. Kingma, Leden de heeren D. Gorter, P. Fennema en L. Steensma Commissie voor openbare werken Voorzitter, de heer H. F. Pijttersen, Leden de heeren J. J. Beekhuis en D. Gor ter tot leden der Commissie voor Strafverorde ningen, waarvan de Burgemeester Voorzit ter is (art. 166 der gemeentewet), de heeren J. Gorter, A. Miedema en B. Haga. Sneek den 8 September 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Hetgeen wij den geest des tijde noemen, noem den onze voorouders den loop der wereld, de toetste tijden, het teelten van den naderenden jongsten dag, het rijk van den antichrist. Treu rige namen voórwaar Maar onwaar Schulden maken is tegenwoordig aan de orde van den dag natuurlijk ontbreekt het niet aan beloften van terugbetalen. Niet, dat wij dezen geest van onzen tijd onvoor waardelijk af keuren; de omstandigheden kunnen gunstig zijn om met geleend geld een nuttig werk te verrichten, een goede zaak bevorderen, voor welke de kas niet altijd toereikend isof ook, een onderne ming biedt door uitbreiding het stellig vooruit zicht van zeer winstgevend te worden en daar- mee de zekerheid, dat de leener het ter leen gevraagde zal kunnen teruggeven. Een ge meente, provincie of eenig ander lichaam, dat geld leent, met de stellige verbintenis er bij, dat de geleende som in termijnen zal worden te ruggegeven, toont daardoor ondernemingsgeest te bezitten, die eerst op hare volle waarde ge schat kan worden in het goede en nuttige, wat met het geleende geld wordt tot stand gebracht. Bij het leenen moeten we echter op de nood zakelijkheid wijzen van een dubbel voorbehoud eerstens, dat de geleende som werkelijk goed en nuttig zal worden aangewend, en tweedens, dat de termijnen van terugbetaling niet worden vergeten en niet al te zeer gerekt worden, en dan komen we tot deze vragen, de staatsschul den betreffende Zijn deze aangegaan tot het bevorderen van wat goed en nuttig is en is hare delging ook ternnjnsgewijze vastgesteld Wat de eerste vraag betreft, zal een bevesti gend antwoord moeilijk zijn te geven. Al moet erkend worden dat er geldsommen zijn geleend door den Staat, waarbij de gemeenschap wer kelijk baat gevonden heeft, toch is verreweg het grootste deel geleend voor doeleinden, die wij niet zonder aarzelen durven noemen, omdat zij wijzen op rampen en verwoesting. Een blik op de jaarlijksche budgetlijst van den Neder- Jandschen staat overtuigt ons al dadelijk dat et telijke millioenen worden weggeaan onze nationale militie. Maar, zal men beweren, dat is noodig, en in den vorm van „noodzakelijk kwaad“ moet de vergulde pil geslikt worden. over smaken valt éénmaal niet te twisten; wat ons overbodig toeschijnt, wordt wellicht door anderen zeer noodzakelijk geacht, en moch ten wij de uniformjassen als onnut of gevaarlijk billen afschaffen, daar zouden anderen onze meening zeker bestrijden, met de bewering, dat ze zoo sierlijk staan of dat de kleermakers- stand er bij profiteertof ook, dat deze instel ling in den steeds moeihjkcr wordenden strijd om het bestaan zulk een geschikte gelegenheid aanbiedt voor onze jongelui om op eerbare wij ze hun brood te verdienen. Zulke meeningen .zijn er nu eenmaal, behooren althans tot de genaamheden en ons een duel op den hals te halen eerlijk ge zegd, wij wensehen met onze landsverdedigers, onze mannenbroeders, op goeden voet te blijven. Het antwoord op de tweede vraag moet be slist ontkennend zijn. Wij moeten het feit constateeren, dat de Staat bij het leenen der vele millioenen verzuimt die schulden binnen korten termijn terug te betalen. Het is de ongerijmde onderstelling, waarvan hij uitgaat, dat het ééne geslacht aan het daarop volgende den last kan opleggen van aflossing eener schuld. Edoch wanneer iemand bij ons kwam met een promesse van onzen over-grootvader aan den zijnen, met het verzoek om deze uit te betalen, we zouden moeilijk onzen lachtlust kunnen be dwingen, en de vrager verwijzen naar den man, die de promesse teekende, met de opmerking er bij, dat wij niets te maken hadden met de be loften van onzen over-grootvader. Mocht de vrager ons dan nog verder lastig vallen met de opmerking, dat onze over-grootvader juist ons had aangewezen om zijne promesse te voldoen, zoo zouden wij hem nog harder uitlachen en nog stelliger overtuigd worden, dat onze over grootvader een grappenmaker, de zijne daaren tegen een gek was, welke laatste eigenaardig heid zeker bij erfenis op hem, den achterklein zoon, was overgegaanja, wij zouden hem vra gen of hij wel goed gelezen had of het niet een wissel was op Adam of op de nati onale bank van de maan? Zoo ook berust de beweerde geldigheid van de staatsschulden op de veronderstelling, dat ons geslacht de macht bezit om het toekomsti ge tot iets te verbinden; dat deze generatie het recht heeft om aan een volgende de wetten voor te schrijven. Het is buiten kijf, dat zulk een macht uiterst gevaarlijk is, zeer misbruikt kau worden en een schreeuwende verkrachting mag genoemd worden van de rechten onzer nakomelingen. Vreemd moet het daarom klin ken, dat de beschaafde Staten van Europa, zonder uitzondering, dit middel in toepassing hebben weten te brengen, om uit de ongele genheid te komen en geldsommen te verkrijgen, die zij niet door oumiddellijke belasting zouden verworven hebben, zonder de verontwaardiging en het verzet op te wekken van hen die zich het best verzetten kunnen. Niet vreemd is het echter, dat tirannen te allen tijde dit middel aangegrepen hebben om zich te handhaven. Nog minder vreemd daarentegen wordt het, dat de humaniteit van onze dagen, die steeds meer veld gaat winnen, luide begint te protes- teeren tegen dezen loop der wereld, tegen die heerschappij van den antichrist, welke in de groote nationale schulden een ware ramp over de volkeren brengt in den vorm van onder drukking en oorlog. De overtuiging begint zich meer en meer te eenmaal, FW’, mogelijke onderstellingen, en daarom laten wij vestigen, dat elke Staat, die schulden maakt op Reeds werd gewezen op het verschil ’t welk zich in de organen der roomscb-katholieke partij openbaart tegenover dit liberale ministerie. Ten deele zijn zij er mee ingenomen, ten deele ach ten zij de positie hunner partij er door verslim- merd. De Maasbode enjiet Centrum staan hier weder tegenover elkander. Het Vad., ’t welk doet opmerken dat de li beralen zich in dezen broedertwist niet hebben te mengen, meende de heeren toch een goeden raad te moeten geven. Het schrijft „Aan de Centrum-heeren deze raad surtout pas de zêle. Maakt het u toch niet te druk met uw aanhoudende aanvallen, spotternijen, spelde- prikken tegen een ministerie, dat nog niets van beteekenis heeft kunnen doen, dat in de periode der voorbereiding voor den arbeid verkeert. Be spaart liever uw krachten, totdat de tijd van ernstigen strijd komt: het kan zijn, dat gij ze zeer noodig hebt. Vooral, ziet niet met gering schatting neer op dien arbeid, die wordt voor bereid. De circulaire over de noodlijdende ge meenten, die uw spot opwekt, zou wel eens kunnen blijken de aanvang te zijn eener hoogst weldadige hervorming, die door uw ministers is verzuimd en waarvoor gansche provinciën een liberaal kabinet dank zouden kunnen weten. Het verzamelen van gegevens voor het kiesrecht, wat ook al uw geestigheid gaande maakt, moest u herinneren aan het veld, dat uw ministers te lang braak hebben laten liggen en dat na goede bewerking een oogst kan oplcveren, dien ande ren dan gij zullen binnenhalen. Aan de heeren van de Maasbode, deze raad weest niet al te blij, want de teleurstelling zou te grooter kunnen zijn. Zal het nieuwe kabi net met de eischen van recht en billijkheid ook voor de katholieken zeker rekenen, bevrediging van specifiek katholieke wenschen zult gij moei lijk kunnen verwachten. Als gij ’t een eisch van ons constitutioneel stelsel acht, dat het ka binet der meerderheid, omdat gij meent door uw stem of uw onthouding uw vrienden ten val te hebben gebracht, verplicht is u naar de oogen te zien, vergist gij u. Voor uw conser vatisme is van een vooruitstrevend kabinet niets te hopen. De persoonlijke dienstplicht mag en zal diet van de baan zijn, uw graanrechten krijgt gij niet en beschermende rechten even min hervorming van kiesrecht en belasting stelsel blijven om uwentwil niet uit. Matigt dus uw vreugde. Mijne heeren, wrijft aan beide kanten uw oogen uit, en ziet de dingen, zooals zij zijn." De Stand, ziet leerplicht komen zonder af schaffing van vaccinedwang en meent dat het dan vreemd zal toegaan. Een vader, die zijn kind niet wil overgeven aan de vaccine wordt gelast zijn kind naar school te zenden en de onderwijzer weigert het toe te laten zoolang het geen vaceinebriefje heeft. Goed, zegt de Stand. Dan zal de magistraat antwoorden „Ge behoeft uw kind niet op een school te zenden. Er is geen schooldwang, al leen leerplicht ingevoerd. Maar, kan uw kind niet op school, dan moet het huisonderwijs heb ben Maar zal de magistraat ook het geld voor dien huisonderwijzer geven Men gevoelt, merkt het blad op, hier ligt een impasse, waar men niet uit kan. Tenzij men zulk een vader door de wet op den leerplicht tot het laten vaccineeren van zijn kind wil j dwingen. Maar dit zou ook weer tegen de eere j van de wet ingaan. 1 Ge moogt in de ééne wet geen bepaling schrij- I 1 r I r ADVEItTEE T1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. de waarde van de militie maar liever voor wat langen termijn, een negatief geeft van het beeld I zij is, het aan den lezer overlatend voor zich in Pharao’s droom dat in deze Staten de zeven zelf een oordeel over haar te vellen. Wij be- vette koeien de zeven magere verslinden de sparen ons daardoor wellicht moeite en onaau- rijken de armen de grooten de geringen loopen althans geen gevaar de adel de vasalleukortom, dat staatsschulden de crisis in de sociale quaestie zeer bespoedigen. Hot begrip verheldert zich, dat met het del gen der Staatsschulden een eind gemaakt wordt aan de dapperheid der wraak, des roofs, der soldij, bij hetwelk de dapperheid der trouw, der rechtvaardigheid, der vrijheid als een eeuwig sterrebeeld aan den hemel zal verrijzen. UIT DE PERS. I. OEEKER OI R W ■ra h no imnmn simt 4 ,V j. ■A 7

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1