FBI MfflE H HEI ARRORHSSmiT SM. meiihs- b uh rnm ru:hi ms w I I No. 73 Z E SE N-V E F STAATSSCHULDEN. 1 1G M IC 1 T K M 13 M 13. bedoelden nood. ii. UIT DE PERS. en het A 3, en ste so- en ■'j- >n- ils en le- 'S ar Lik <0 toestand moge bijdragen tot leniging van Sneek, 15 September 1891. De Burgemeester voornoentd, A L M A. r ADVERTER TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents* voor eiken regel meer 7*/, Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Zoo bespeuren wij, dat er verband bestaat i en het maatschappelijk en wordt het duidelijk, dat een grond van waarheid niet gemist wordt in de bewe- meer wordt uitgeput en de middelen tot herstel haar worden ontnomen. Rondweg ge sproken, komt ons dit stelsel van geven nemen onverstandig en verderfelijk voor. Niet de kapitalist is hier de schuldige, naar het gebruik der tijden voor geld aan den Staat leent, maar lagere volksklasse, de schuldenlast niet delgen, niet verminderen, maar steeds weer Iconen, om tusschen staatsschulden i het kapitaal nieuwe rekening laten. Te verwonderen is het daarom niet dat door onze maatschappij een geest van anti-militaris- me waait, die berust op staatkundige en maat schappelijke overwegingen die niet uit het oog verliest dat de groote massa landsverdedigers uit de bezitlooze klasse voortkomen, welke bij een oorlog weinig of geen belang heeftmaar die van eiken oorlog de naweeën moeten dra gen, de wrange vruchten plukt en de rijpe aan het kapitaal over moet laten, en die dus meer en meer den spot gaat drijven met de vader landsliefde, die in oorlogstijd hun bloed, daarna hun arbeidsloon opeisebt. De toenemende beschaving maakt het nood zakelijk, dat aan het algemeen steeds meer aan dacht worde gewijd. De maatschappelijke en staatkundige raadselen, tegenover welke wij staan, zijn dreigender, dan zij zich voorstellen, die er tot heden niet over nadachten. De oplossing dier ‘levensvragen ligt in een juiste toepassing van de krachten onzer maat schappij. Daarop zij ons aller streven gericht! En dan ten slotte Waar staatsschulden aan den kapitalist de gelegenheid bieden om steeds meer rente van de gemeenschap te vragen waai' Staatsschulden alzoo den arbeid dubbel drukken en de kwaal onzer maatschappij steeds verergerenwaar de instelling der staatsschul den den oorlog met al zijn rampzalige gevol gen mogelijk maakt en eindelijk waar staats schulden voor het zelfzuchtig kapitaal een prik kel kunnen zijn om oorlogen uit te lokken, daar is het. de dure plicht van een ieder onzer, die zijn vaderland lief heeft, om zich te ver zetten tegen elke staatsleening op langen ter- mija, en aan te dringen op het delgen van alle landsschulden in den kortst mogelijken termijn. Zoo zij het. het groote leger op de been te houden, dat in vraagstuk onze beschaafde, ontwikkelde maatschappij der negentiende eeuw zijn kamp heeft opgeslagen, ring van Domela Nieuwenhuis, op het congres Is de klacht gegrond, dat het kapitaal den te Brussel uitgesproken, dat het kapitaal den arbeid drukt, hetgeen gevoegelijk uit de staats- oorlog gebruikt om de volksklasse uit te zui- plannen van arbeidsbescherming valt af te lel- I len, hoewel wij het „booze opzet* voor zijn den, waarom dan aan rentebronnen verschaft Waarom dan aan het kapitaal de gelegenheid I geboden een zuigpomp te plaatsen op de voor- het bestaan openbaart J raadschuur der gemeenschap, waardoor de zieke Zoolang er geestkracht, bekwaamheid, voorzichtigheid, zal er verschil in rijkdom zijn, en zulk een maatschappij zal niemand veroor- deelen. Ondenkbaar echter is een maatschap- pij met een schatrijke naast een doodarme klas se. En dit laatste wordt steeds meer het geval. Er zijn gevaren, die onze maatschappij be dreigen in den strijd om 1 zich een toenemende ongelijkheid in de verdee- steeds ling van den maatschappelijken rijkdom het schijnt of alle uitvindingen van den nieuwen tijd hiertoe meewerken om een déél der iqensch- heid te verrijken, en een veel gróóter deel arm en ellendig te maken. Woester wordt de strijd. Menfchen trappen elkander, als waren zij waanzinnig bang zelf getrapt te worden men bewondert den rijken man, als om hem een prikkel te verschaffen, zijnen rijkdom te vermeerderen, ja, men be wondert den valschen munter als een gevolg van denkgewoonten uit den strijd om het be staan, waarin de meesten hunne edelste krach ten verspillen. Men begint zich beangst te maken over eigen en roept de hulp in van die groot macht, welke den naam Staat draagt. Men wenscht een wettelijke regeling tusschen arbeid en kapitaal, en de Staat, die zich ten onrechte belastte met de taak om zich te bemoeien met de voorstellingen, die de menschen zich van Jmn schepper maken en godsdienstige instellin gen met raad en daad te steunen, diezelfde Staat laat zich hiertoe overhalen, deels uit me degevoel voor de maatschappelijk zwakkeren, deels omdat dreigende gevaren hem drijven om 3^” de handen uit de mouw te steken. De erva ring, die reeds heeft aangetoond, dat de ver bintenis van Kerk en Staat heeft geleid tot huichelarij, vervolging en godsdienstoorlogen, zal ook ten slotte uitspraak moeten doen over de meerdere of mindere eenzijdigheid van het i jcr staatsschulden staat verhooging der kapi- het kapitaal. Vooralsnog willen we hierover -waarbij men croon nnrrlnol vollnn dn-zo mifinstio nnrsif in i onze dagen gaat strijden om andere, die oplossing vragen slechts dit kun nen wij er van zeggen, dat de gegeven omstau- digheden het gebiedend noodzakelijk maken. Waar wij op willen wijzen, is het eigenaar dige, dat een lichaam, hetwelk door de dwaze instelling van schulden maken op langen ter mijn, zoo krachtig medewerkt aan de kwaal in onze maatschappij, thans geroepen wordt en zich geroepen gevoelt tot verzachting van het lijden van den kranke, niet door de oorzaken der kwaal aan te tasten, maar door met het aaubrengen van de ouderwctsche Spaansche •vlieg de pjjn te verminderen of te verplaatsen. Waar wij de aandacht op willen vestigen is het feit, dat de regeeringen in Europa, die reeds te worstelen hebben met den klassenstrijd en met het gestadig toenemend wantrouwen der com De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gelet op eene circulaire van heeren Gede puteerde Staten dezer provincie, dd. 3 Septem- ber 1.1. no. 62, 3e afdeeling (Prov. blad no. 72), j betreffende het houdende eener algemeene col- bevende erven lecte in deze provincie, ten behoeve der nood lijdenden door den hagelslag in de provincie Limburg Overwegende, dat de ramp, door den bedoel- den hagelslag te weeg gebracht, zeer groot is en honderden en honderden gezinnen, die uit sluitend van den landbouw moeten leven, ten gevolge van de verwoestingen, die hun have en goed hebben ondergaan, geheel tot den be delstaf zijn gebracht Brengt ter openbare kennis dat in deze ge meente op MA zl ND A G 21 September e. k., ten behoeve dier noodlijdenden eene algemeene COLLECTE zal worden gehouden en doet hier bij een beroep op den weldadigheidszin der in gezetenen, opdat deze gemeente het hare ook Rechtskosten. Wie heeft nooit hooren kla gen over de duurte van het recht Dat de rechtskosten te hoog zijn, zóó hoog, dat er voor een gewoon burgerman geen betalen aan is, zoo hoog, dat menigeen er door wordt afge schrikt van den weg naar het recht, dat staat bij de publieke opinie vast, zóo vast, dat zij zelfs geen tegenspraak gedoogt. Recht is alleen verkrijgbaar voor den gezeten man en voorden arme, die vrijstelling van rechtskosten aanvra gen en bekomen kan wie niet tot eene van deze categoriën behoort, die zal verstandig han delen, wanneer hij zich niet dan in den uiter sten nood tot het voeren van een rechtsgeding laat bewegen. Het is beter, om het ongelijk over zijn kant te laten gaan, dan om zich te wagen aan eeu proces, en dat niet omdat het zekere verkieslijke!' is dan het onzekere, maar omdat men ten slotte, ook wanneer men de beslissing in zijn voordeel heeft, misschien aan rechtskosten meer zal moeten betalen dan de gansche zaak waard is, zóóveel misschien, dat het gewonnen proces gelijk staat met ecu halve ruïne. Deze klachten mogen overdreven zijn, zonder grond zijn zij zeker niet. Ook dagteekenen zij niet van gisteren, want diezelfde ondervinding is reeds uitgesproken in het oude versje„die pleit om eene koe, geev’ er liever een toe.” Zou het altoos zoo geweest zijn en staat het met de rechtsbedoeling in andere landen even ongunstig als ten onzent Veeljarig zijn althans ook in Frankrijk de klachten over do duurte der rechtsgedingen. Daar heeft het publiek ze zelfs zoolang en met zooveel kracht aangeheven, dat de regeering er eindelijk het oor aan ge leend heeft. Zij heeft het kloeke besluit geno men, om de griffie-, zegel- en registratierechten bij processtukken af te schaffen. Deze rechton zullen vervangen worden door eene heffing, welke de rechter bij het vonnis bepaalt, naar evenredigheid van de waarde der betwiste vor dering. Een bepaald wetsvoorstel te dier zake is reeds bij de kamer ingediend en zal waar schijnlijk welhaast in openbare behandeling wor den genomen. Niet enkel de waarde der vor dering, maar ook de aard van het geding moet bij de heffing van dit recht in acht genomen worden. Zoo zal er b. v. niet meer dan pet. geheven worden bij vonnissen van homo logatie of insolvent-verklaring bij faillissement, terwij l de percentage bij handelszaken tot 3 en bij burgerlijke gedingen tot 4 pet. oploopt. Voor de schuldeischers in een faillieten boe del en vooral voor de niet altoos even vredc- van een kleine nalatenschap zou de aanneming van dit wetsvoorstel eene weldaad zijn, de eersten zullen niet meer hebben te kla gen dat de schatkist uit den boedel meer ont vangt dan zij zelf, ofschoon de minister van fi nanciën geene vordering heeft kunnen lateti verifiëeren, en de laatsten zullen niet meer be hoeven te zeggendat het land met hen erft gelijk op. Eene uitkomst zal het zijn voor me nigeen, die liever schade of winstderving draagt, dan zich bloot te stellen aan de onzekere kan sen van een proces, welks duur en kosten hij vooruit niet berekenen kaniudien het eens ge rekt werd door alle instantiën heen, wie weet, welke ontzettende rekening van kosten hem ten slotte zou worden voorgelegd Wanneer het genoemde ontwerp kracht van wet erlangt, dan die 4 of 5 zijn de Staat zelf, die de gelegenheid hiertoe opent en nu op zijn beurt zuigmachines gaat uitdenken en uitwor pen in de gemeenschap, waarbij het woord „draagkracht* schering en inslag is, doch waarbij de wijsgeerige opmerking niet wordt in den wind geslagen dat men gemakkelijker drinkt uit een klein drinkvat dan uit een emmer. Het zonderlinge geval, waarop we reeds vroeger wezen, toen we over de accijnsen spra ken, doet zich ook hier voor, dat de Staat eerst door verkeerde practijken onheilen veroorzaakt en daarna zich inspant om de pijn langs omwe gen te verzachten. Het is het stelsel van den huisarts, die eerst verkeerden raad gaf om hef gestel van de kook te brengen, om daarna zijn kunst te beproeven met pillen en drankjes, die de maag intusschen minder geschikt maakten voor hare gewone functie. De stelling is niet gewaagd immers, dat staats schulden in het belang van den kapitalist zijn welnu dan, mag het dan verwondering baren dat deze, wanneer hij het roer in handen heeft wat tot heden vrij algemeen het geval was er niet tegen opziet schulden te maken ten laste der gemeenschap. Naast vermeerdering Deze CO I RANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. menschen leven, verschillend in ijver, overleg of plannen van arbeidsbescherming valt af te lel- ’-.en, hoewel wij het „bonze opzet* beschermend stelsel van den arbeid tegenover taalrente dit is de wet van vraag en aanbod, nog de factor in rekening moet geen oordeel vellen, daar deze quaestie eerst iu brengen, die zich voordoet, wanneer de schul den voorrang met denlast in zijn zwaarte de soliditeit van staatsgebouw vermindert. En deze meerdere rente komt ten laste der nationale productie in den vorm van onereuse belastingen, als: accijnsenol patentbelasting, ware bloedzuigers van de arbeidende klasse, daaron der den middenstand niet te vergeten. Zoo zien wij dat staatsschulden aan het ka pitaal ten goede komen en den arbeid drukken. Een Staat, die den arbeid tegenover het kapi taal wil beschermen, dient dus alle middelen in ’t werk te stellen om de schuldenlast te delgen. Zoo niet, dan handelt hij zeer inconsequent en laadt de groote verantwoordelijkheid op zich, dat hij de bezittende dat is: de regeerende klasse in verdenking brengt, en aldus de vonk van den klassenstrijd aanblaast tot een vlam, die alles vernielen zal. mWR HRVY Hl in KWUfUlO

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1