r DOODZONDEN. den, vraagt hij f 5000 schadevergoeding. BINNENLAND. seum te Amsterdam. r SNEEK, 25 September. R. Rienstra, BUITENLAND. FEUILLETON. zit Benoemd tot kantonrechter te Sneek mr. K. Klein, thans kantonrechter te Lemmer. maar niet zak O V E R Z I C II T. Eerder dan men gedacht had zijn de bewoners Daarom en ergste voor Naar ’t Vad. verneemt stelt de noodwet van den minister Seyffardt een tienjarigen dienst plicht voor en wel zesjarig actieven dienst en vier jaren reserve. De herstemming van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Hoorn geeft tot vrij wat debat in de Amsterdamsehe en de plaat selijke bladen en tot heel wat vergaderingen in het district aanleiding. De hh. Treub en Ferf traden beide voor de kiezers op, terwijl de heer De Kanter het harnas heeft aangegespt voor laatstgeeoemde. Daar hij zich min heusch over den heer Treub had uitgelaten en deswege door laatstgenoemde die niet tot die vergadering was toegelaten werd hard gevallen, heeft Dinsdag avond te Edam een openbare gedachten wisseling tusschen beide heeren plaats gehad. Zij werden blijkens het verslag in ’t Hand. beiden toegejuicht, zonder dat zij het intus- schen eens zijn geworden. De heer De Kanter viel den heer Treub vooral hard over ’t feit dat hij, als radicaal, naar liberale stemmen hengelde en, als god Janus, twee aangezichten vertoonde, terwijl de heer Treub betoogde dat hij zichzelf steeds gelijk was gebleven. B. en W. van Amsterdam hebben een rege ling in bewerking aangaande den arbeidsduur, het loon, het loon bij ziekte, verzekering tegen ongelukken en invaliditeit, pensioneering, enz. van de gemeentewerklieden en van -werklieden die in dienst zijn bij bijzondere maatschappijen, schijn was, dat Gretes dood, de breuk met de Tressens, het heengaan van Hedorieh en de ziekte van Streckwitz aan zijne plannen bevor derlijk zouden zijn. ’t Is waar, zijne goede ver wachtingen senoven die gedachten spoedig weer aan kant. Wat zou daaruit voor hem anders kunnen ontstaan, als de voldoening zijner wen- schen En het goede te beoefenen was ver velend en leidde tot niets, en door het verloo chenen van zijn eigen ik werd de mensch niets anders als de slaaf zijner omgeving. Hij echter wilde niet alleen heerschen en bevelen, ook verwerven en bezitten. En dat was te bereiken, als hij zich moraliseerend in en asch hulde. Roman van HERMANN HEIBERG. 40.) Vervolg.) Nadat Hederich was heengegaan, stak Tan- kred zijn onder het gesprek uitgegano sigaar aan door eea gebruikte lucifer in de vlam van den haard te houden. Terwijl hij bezig was met aans eken, liepen zijne gedachten over het zoo pas gebeurde. Wat hij den man naar de ooren geslingerd had, had toch goed getroffen Hederich kon nu maar vertellen, hoe hij, Broe ken, over die geheele idioten-bende dacht. Maar, zonderlingDoor zijn zoo pas gehou den toespraak begon Broeken voor het eerst eigenlijk eens goed over zich-zelf na te denken. Terwijl hij daar zoo in zijn leunstoel zat, mom- pelde hij „Ik bezit gaven waarmee ik iets grootsch tot stand zou kunnen brengen, maar zij blijven werkeloos, omdat ik ze enkel in dienst stel van mijn eigen ik. Mijn egoïsme brengt mij voor- deelen, maar ook nadeelen, omdat zich aan mijn eigenliefde ijdelheid, opvliegendheid en gebrek aan gematigdheid paren. Wat mijn kunst om te misleiden ten mijnen gunste uit werkt, wordt door mijne onstuimigheid meestal weder bedorven/ En een angstige stem deed zich in zijn bin nenste hooren, die fluisterde dat het slechts I Woensdag kwam in de zitting van den Am- naburige sterdamschen gemeenteraad het gebeurde op 1 aan de orde, waarbij do wen- schelijkheid werd uitgesproken om de zaak vóór de komst van den nieuwen burgemeester af te doen. Vele raadsleden hechtten hun goedkeuring aan een daartoe strekkende motie van den heer Treub, maar de voorsteller zelf trok ze in, na de meedeeling van oen der leden van het dag. bestuur, dat de nieuwe burgemeester er prijs op stelde, deze zaak in zijn tegenwoordigheid te zien behandelen. dat Hollanders aan ons verdienen dim buiten landers. wat waar Moer wezenlijk gemeend is de quaestie plaatselijke of provinciale industrie. M~.. dan ook dat gedurig verlangd wordt, als gemeente eenig werk heeft uit te voeren, dat dit gegund worde, al is het tot iets hooger prijs, aan een fabriek op de plaats zelf. Daarvoor kan men begrijpen, dat b.v. het werkvolk van en plaats strijdt, ook al behooren zij, die dit vragen, tot een ander vak maar geen werk man of geen patroon interesseert er zich in werkelijkheid voor, dat iets gegund wordt aan werklui die aan deze zijde der grenzen wonen, liever dan aan hen die even over de grenzen wonen. Voor die consequentie, om liever op de plaats zelf iets te laten maken, ook al komt het duur der te staan dan als men het in een I Ol'lUUUlO^HVU plaats bestelt, daarvoor deinst men in den regel den taptoe-avond terug, omdat men dan zelf betaalt wat het meer kost. Maar blijkt dan daaruit ook niet het ongezonde, het onjuiste, dat er in beschermende maatregelen gelegen is Men houde toch in het oog, dat al die maatregelen voor het alge meen een geldelijk verlies zijndat daardoor de nationale rijkdom, de algemeene welvaart verminderd wordtdat juist zij getroffen wor den die zelf het minst iets kunnen betalen. Gelijk te verwachten was heeft mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, wegens zijn optreden als minister van binnenlandsohe zaken, ontslag geno men als lid van het bestuur der „Liberale Unie/ alles voor hun weggaan en dan weer alles daar tegen. Wat zou er van het kind worden, het levende aandenken hunner dochter Als zij bleven, dan zou grootmoeder bij ’t zien van dat kind althans troost en afleiding voor haar smart vinden, en zij zouden ook eerder in staat zijn hunne ongetwijfeld in gevaar verkeerende rechten te handhaven. Er stond alles voor hen op het spel. Maar dan drong zich ook weer het denkbeeld bij hen op, dat het toch onmogelijk was, om met zóo’a man, een falsaris, langer onder óen dak ie wonen. Z j huiverden beiden als zij hem zagen, en het was hun in nige wensch, nooit weder met hem in aanra king te komen. De heer van Tressen wilde, alvorens een beslissenden stap te doen, naar Elsterhausen gaan, om daar met den advocaat te spreken, maar tot nu toe was hij daarin door zjne on gesteldheid steeds verhinderd geworden. Zoo schiep de toestand besluiteloosheid en twijfel, en niet alleen dat de vreesehjke gebeurtenis, de plotselinge dood van Grete, hunne harten ziek maakte, maar ook de toekomst drukte hen met haar vreeselijke zorgen. „Daarom en dus, mevrouw, bereid u op het zei Hederich, nadat hij zijne de aangelegenheid van de Tressens ter sprake gebracht had. Ik raad u aan verlaat Holz- Doe maar in ’t geheel geen poging, i ver geefs maar dien een aanklacht in zoodra uw Aan den avond van dienzelfden dag Hederich bij de Tressens in de woonkamer. Hij was gekomen om afscheid te nemen den volgenden voormiddag wilde hij het landgoed verlaten, onder weg een bezoek brengen op Falsterhof en zich vervolgens naar Elsterhausen begeven. Het overblijfsel van kalmte, ’t welk zij nog bewaard hadden, werd door dit bericht aan de Tressens ontnomen. derich verloren zij hun laatsten steun, was het ook voor hen niet twijfelachtig dat zij Holzwerder zouden moeten opgeven. Gedurende deze treurige dagen waren zij bui tendien niet in staat geweest een besluit te nemen. Bij hunne overleggingen sprak nu eens Wij spreken alleen van het ruilverkeer tus- schen de landen onderling, omdat alleen dit eenigszins onder cijfers te brengen is. Bij een vrij verkeer binnenlands, zooals tegenwoordig overal bestaat, kan niet worden nagegaan, hoe de inwoners allen tegebjk producenten en con sumenten zijn. Men kan niet onder cijfïrs brengen, wat de eene plaats binnenslands i. ar de andere zendt, wel wat over de grenzen ge zonden wordt. Maar de politieke grenzen e- hueven niet te zijn de grenzen van verk -r, van den handel. Uit het oogpunt van het ver keer, van de welvaart, is een land niets anders dan een vereeniging van plaatsen, waar con sumenten en producenten wonen. En uit dat oogpunt is het volkomen onverschillig of iets komt van Oldenzaal op Nederlandsch gebied, of uit Rheine, dat eenige uren verder op Duitsch gebied ligt. De vraag, die van belang is, is alleen deze, of dat verkeer voordeel geeft. Het is natuurlijk beter dat wij verdienen door on zen handel met een plaats in het buitenland, dan dat wij verliezen door handel te drijven met een stad in ons eigen land. Onbegrijpelijk is het, hoe sommigen van ons land maatregelen van protectie durven voor te stellen. Hoe grooter een land is, des te minder kwaad doet dit afsluiten van de grenzen, omdat zulk een land meer verschillende soorten van producten kan voortbrengen, en omdat de be volking uit den aard der zaak op de verschillende plaatsen voor allerlei soorten van industrie de geschiktheid heeft. Er kan dus meer verdeeling van arbeid zijn, en de natuur levert een grooter verscheidenheid van voortbrengselen. Bovendien is in zulk een groot rijk de concurrentie tus schen de producenten onderling levendiger. Maar voor ons kleine land is dit anders. Daarbij komt nog dat ons land door zijn ligging is aangewezen als een land van doorvoer, terwijl het bekend is, dat, waar doorvoer is, door de veelvuldige gelegenheid tot verzending die daar bij noodig is, ook de producten van eigen goe deren en eigen nijverheid grooter waarde krijgen. Wij zouden dus, als wij het vervoer naar ons land door hooge inkomende rechten bemoeilijk ten, niet alleen aan het zeer winstgevend be drijf van doorvoer schade doen, maar ook onze producenten benadeelen door den afzet van hun producten te belemmeren. Gok ons nationaliteitsgevoel, onze vaderlands liefde komt dikwijls in het spel. Wij zien liever - - 1 1 1 't Is echter meer een machtspreuk de koopers voornamelijk interesseert is dit, zij het goedkoopst iets kunnen krijgen. een Hij zal u die zeker onthouden, maar dan moe* "1* ten alle middelen aangewend en ook een eisch bij de overheid ingesteld worden, dat hem als een persoon, die alle vertrouwen on waardig is, de voeg lijsenap over het kind ontnomen wordt. Ik zou heel graag in uw belang gesproken heb- ben, maar hij zal mij thans niet meer willen aunhooron, en, daarom en dus afgeschei den van mijn af keer om ooit weder een woord met dien schurk te wisselen, beschouw ik ook eene inmenging mijnerzijds als totaal vruch teloos/ Welnu,zei mevrouw van Tressen met vlammenschietende oogen en plotseling als met handen omgekeerd, „dan zal ik mij-zelf aan grijpen. Morgen voormiddag zullen we weten, wat ons te doen staat, als die ellendeling zijn rol denkt voort te spelen aan welke de gemeente concession heeft verleend, onderwijzers aan T te Amsterdam benoemd. De zomer was reeds een poosje in ’t land. In den tuin van de pastorie te Breokendorf verspreidden de bloemen hare geuren en prijkten boomen en heesters in al hun pr.iciit en schoon heid. Waarheen het oog zich wendde, overal zag het in vollen bloei staande boomen, en waarheen het oor zich neigde, hoorde ’t het tjilpen en zingen der levenslustige vogels. Een zachte regen, die gedurende den nacht geval len was, had het tengevolge de langdurige droogte ontstane stof doen verdwijnen en de ge drukte stemming der natuur veranderd in frisch leven, dat zich nu met vernieuwden aandrang De heeren J. H. Pluvier en R. Rienstra, School no. 2 en 3 alhier, zijn De heer G. Geel Gz. is benoemd tot ge neesheer in de gemeente Ferwerderadeel op een salaris van f1500, onder verplichting van de gedeeltelijke waarneming der armen-praktijk in die gemeente. De Sequah-„voorstellingen“ in Amsterdam worden voortgezet met grooten ijver van de zijde der bestrijders van den wonderman. Soquah of eigenlijk de heer Charles Davenport agent der „Sequah Company Limited", heeft thans een vordering ingesteld tegen de Vereeniging tegen de Kwakzalverij. Op grond dat de eischer, dooi de verspreiding der strooi-biljotten van genoemde vereeniging in de uitoefening zijner werkzaam heden zeer is belet, en veel senade heeft gele- De marmeren buste, die David Bles bij ge legenheid van zijn 7Osten verjaardag namens eene commissie van kunstenaars, belangstellen den en vereerders, als geschenk werd aangebo den, zal geplaatst worden in het Rijksmu- van El za s-Lothar i ngen en zij, die hot! rijkstand gaan bezoeken, van den pasdwang, (IJK begrijpelijkerwijze zooveel kwaad bloed zetflErp ontslagen. Met 1 October gaat de nieuwe rege/^ ling in, die de keizerlijke bekrachtiging ontvan-1 gen heeft, volgens welke de verplichting om i een pas te vertooneu vervallen is met uitzon dering voor hen, die zich onttrokken hebben aan de vervulling van den militairen dienstplicht, I of wel die nog in actieven dienst zijn, terwijl ook gewezen officieren er aan onderworpen blij ven. Men is alleen verplicht om bij langer verblijf dan 24 uren in het rijksland zich bij d^’ politie in de gemeente, waar men vertoeft, aai/ te melden. De vraag of de maatregel nuttig i gewerkt heeft, kan na deze intrekking achter wege blijven, mits de regeering er maar niet weder toe terugkeert. De oveiprikkeling in Fran kr ij k ondervindt reeds den bedarenden invloed van de opheffing van den pasdwang aan de Lotharingsche grens. I De beurs begroette deu maatregel der Duitsche I regeering met een rijzing en gezaghebbende 1 bladen van verschillende kleur spreken onver^ holen hun voldoening uit. Zelfs de Liberties die er rond voor uitkomt dat de Gordiaansche knoop, welke zoo te zeggen tusschen Frankrijk en Duitschland ligt, vermoedelijk onontwarbaar is, zoodat hij eenmaal zal moeten worden door- I gehakt, roemt den maatregel als een daad van wijsheid en goede staatkunde. Tegenstanders I moeten als mannen van eer handelen, zegt het I blad, en elkaar achting bewijzen in afwachting van het oogenblik, dat het onvermijdelijk is elkander op het terrein te ontmoeten. De Na- tional doet een beroep op den jongen Keizei^ om zich onvergankelijke eer voor alle tijden te^E verzekeren door teruggave van het rijksland. Dan zou Wilhelm II in één adem met den Heiligen Lode wijk genoemd worden. Men her innert zich, dat die ook de dichterlijke droom van Francois Coppée was b.j de troonsbeklim ming van keizer Friedrich, die „stervend daar- I mee de onsterfelijkheid zou verwerven/ Het zal voorloopig wel een droom blijven, maar het is verblijdend dat deze steen des aan stoots althans is weggenomen, terwijl het rijks land zelf, ruimer ademhalend, in zijn bladeiy- z. a. Ie Lorrain erkent, dat het een groote eon-< cessie on.vangt, die vooral handel en nijverheid in hooge mate zal ten goede komen. De Duitsche Keizer is Ma indag middag te 4 uur te Stettin aangekomen en terstond naar het naburige Bredow gereden, om de beloofde steenlegging der daar te bouwen kerk te vol brengen, waarvoor hij reeds vroeger een gelde lijke bijdrage gegeven had. Daarna woonde Wilhelm op do werf Vulcanus het van stapel loopen van het pantserschip bij. Zijn verdere reis heeft Koningsberg ten'-' doel, waarna hij in Oost-Pruisen aan jachtpar tijen zal deelnemen. De Köln. Zeil, ontving Maandag een telegram uit Petersburg, dat aldaar nog steeds geloof ge slagen wordt aan een ontmoeting van den kei zer met den Czuar. Deze zou met zijn gemalin over land naar zijn rijk terugkeeren en dan, ingevolge ontvangen uitnoodigiug, te Berlijn een bezoek brengen. De 22e October zou daartoe bestemd zijn. In den loop van 14 dagen zijn te Schiedam niet minder dan 61 panden ten verkoop aange boden. Er werd o. a. een woning verkocht voor f 59, zoodat de eigenaar, met inbegrip van grondlasten en kleine reparation, tien cents, zegge 10 cents, in de week verwoont „Wij kunnen het thans begrijpen zoo schrijft men aan de Maasbode dat vroeger, zooals de geschiedenis vermeldt, een boerderij voor twee hammen werd verkocht, en eea bui tenplaats voor twee zakken koorn. De stad verkrijgt dan ook een bouwvallig aanziende vele panden, die ledig staan of uitgebroken zijn, worden niet meer onderhouden en zijn met behulp van de straatjeugd van het glaswerk ontdaan. „Met volle waarheid zeide mij kort geleden iemand van buiten „Schiedam is een stad, die in de ergste mate in verval is". „Het wordt dan ook gevaarlijk, in sommige straten of grachten langs de bouwvallige pan den te gaandit moet deze week een niets kwaads vermoedende schipper ondervinden. „Door de Schie varende, stootte hij met zijn haak tegen een achtermuur, waardoor die om viel en voor een groot gedeelte op zijn schuit je terechtkwam. De schipper moest zijn reis staken en met behulp van anderen zich van den last bevrijden hij is er met den schrik afge komen. kalmte, ’t welk zij nog 1 1 *li 1 Met het weggaan van He- ontmoeting met Brecken verteld en vervolgens L.cn pu I J--1-Ï..-1 i m meer werder. Doe maar in ’t geheel g den jongen mee te nemen, dat’s toch te schoonzoon de u toegekende rente niet betaalt. i van Men ziet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 2