UEEKTE EE Illi 1RMNIISSHHT SB! DE RECHTEN VAN DEN MENSCH. JIEfflS- ffl IHB 1)8 I I J 1891 No 77 1» J 30 SB I’T E 31. BS E 5 2. W O E TV JS I> A. IT. De doctor (Schaepman) doet met deze soort geopenbaard door de werkelijkheid. een abdicatie, niet langer naar Zij laten volkstoc- Dan moet licht voldaan om de ontevre- ADVERTEN T1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents* voor eiken regel meer 7’/a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Een ander teeken des tjjds wij wezen er reeds terloops op zijn de church-and-kingmen, ge}e meedeelt van de Friesche leerde kringen, zich aanmelden voor een betrek king die te veel geeft om te sterven, te weinig om er van te leven. Het wordt meer en meer een bange, angstige worsteling om het bestaan* waar tegenover de regeering de oogen niet mag sluiten, ook al ziet zij geen kans om deze kwaal te genezen. Bij haar moet het een aan houdende zorg zijn de rechten van Neerlands zonen op leven en vrijheid te waarborgen. Ziet zij geen kans hiertoe, dan geve zij aan het volk zelf de gelegenheid om haar in te lichten en den weg te wijzen. De coöperatieve neiging van onzen tijd heeft reeds die rijke, ervaringen opgedaan, welke haar ook voor het staatsbestuur toepasselijk schijnt te maken. Naast degelijkheid, verlangen we daarom van ons landsbestuur voortvarendheid in het bera men der middelen, die de geschonden menschelijke rechten herstellen en dreigende gevaren af leen den mogen. zooals Irving ze noemt, die men des Zondags naar de kerk ziet rijden, mannen, die alles be neden zich rekenen behalve het Koningschap T00r8’teiling te geven, die den vollen indruk van de werkelijkheid geeft. Waar de maatschappelijke kwaal hier èn ginds èn elders zich openbaart; waar zij misstanden schept, die de beschaafde wereld bedreigen, daar ware het, onzes inziens, verstandiger gehandeld, indien onze regeering hare poëtische of optimisti sche beschouwingen had achterwege gelaten en in plaats van zich als sprookjesschrijver aan het volk voor te stellen, getoond had met den tijd te zijn vooruitgegaan en hare kunstliefde had een schildering te geven van Thans rollen de echo’s van satisfait door het land en wekken in hare be nauwende, akelige tonen de vraag: ofhetmen- schenleven dan niet in zich sluit het recht op de vrijheid om voor zich en de zijnen het le vensonderhoud te verdienen En hoe het daarmede staat, leeren ons de berichten uit verschillende oorden van ons vaderland, die een schreeuwend contrast vormen met de struisvo- gelmanieren van onze Hooge regeering. Een Arabisch spreekwoord zegtwerp geen steen in de waterput waaruit gij gedronken hebtMaar is het dan niet ondankbaar tegen over de natie, die haar op het kussen bracht, en die luide om hervormingen roept, te durven gewagen van een tevreden gemoedsstemming over den staat van land en volk P Een gun stige toestand dringt niet tot hervormingen en daarom begrijpen we niet dat de troonrede spreekt van den dringenden eiseh tot onver wijlde hervormingen. Om medelijden te gevoelen behoeft men slechts mensch, om zich mede te verblijden moet men een engel zijn. Zou ons Kabinet zoo’n engelen natuur deelachtig zijn Of wel maakt zij zich blijde met wat in de volkstaal genoemd wordt „een doode musch?” Hoe bedrogen zal zij, en met haar, de liberale partij uitkomen, als dit laatste het geval mocht zijn. En wij vreezen er voor, na het hooren van deze loftrompet. In onze verbeelding zien wij de Nederlandsche maagd droefgeestig het hoofd schudden over de optimistische uitingen van den troonredenaar, die blijkbaar thuis hoort in het pays de cocagne. De heeren kennen blijkbaar den strijd om het bestaan niet; daarvoor leven zij te dicht bij de zon. Hoe verder men toch van deze verwijderd staat, des te grooter de inspanningmoet de veraf gelegen Saturnus niet viermaal omwcntelen in denzelfden tijd, waarin Venus slechts eens zich omdraait Mocht onze regeering in hare banier het j’y suis, j’y reste” hebben geschreven, dan is i een nadere kennismaking met onze standen hoogst gewenscht voor haar. zij niet al te spoedig en al te zijn over eigen werkzaamheid of met de vochtigheid zullen ze wel krimpen. Dan moet zij allerminst zich in slaap laten wie- g .1 en droomen van niet bestaande toestanden daarmee zou zij zich en het land veel leed be rokkenen, gelijk het kind droomt, dat het een kleine boodschap verricht on inderdaad gekregen. Maar velen vonden dat hij te grooten dan miskent zij op droevige wijze de rechten invloed uitoefende, niettegenstaande de Kleine Deze CO ERA NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. woorden gebezigd moeten worden, zonder dat daarom achter dat verschil nu juist bepaalde bedoelingen behoeven te schuilen. Ook weten wij, dat voor de invoering van leerplicht wijzi ging van sommige bepalingen der onderwijswet noodig is en, zal het voorschrift uitvoerbaar zijn, er verschillende voorbereidings-niaatregelen zullen moeten genomen worden, men denke slechts aan het onvoldoende aantal scholen, vooral in grootere gemeenten Dit laatste zal evenwel steeds noodig zijn, onverschillig of de wet in 1892 dan wel later in het Staatsblad komt. Maar geheel zonder beteekenis kan toch de inkleeding der troonrede niet geacht worden te zijn, en voorbijgezien mag niet worden dat zij de weloverwogen vorm is, waarin de Re geering haar programma aan de natie mede deelt, en uit dat oogpurt beschouwd geeft de troonrede geen aanleiding tot de gevolgtrekking, dat „wettelijker bepalingen omtrent den leer- I plicht" eene eerste plaats op het programma der nieuwe Regeering innemen." Intusschen blijft het Volksbl. hopen, dat de vervulling der schoone belofte, dat eindelijk ook het Neder landsche volk het voorrecht van den wettelij- ken leerplicht deelachtig zal worden, niet lang meer op zich zal laten wachten. Wij weten dat, ter wille de afwisseling in een uit zijn aard zoo mentarische. schriftuur als eene troonrede onver mijdelijk is, verschillende zinswendingen en de katholieken er afzien, weer regeeringspartij te worden. Maar is het waar duizendmaal neen. Hoeft Windthorst met zijn centrumspartij geen invloed uitgeoefend n-u__ rv.:. ...,„4 u T kolossalen. centrumspartij in de regeering gezeten. van den mensch op leven, vrijheid en het zoe ken naar geluk. Veel is er in ons vaderland wat verre van gunstig mag heeten. Het proletariaat groeit aan; dagelijks bijna ziet men een heirleger van liefhebbers uit den burgerstand, ja uit de ge- Excellentie het uitvoerend gezag aan anderen overliet en voor ziehzelven niet begeerde." Mr. Haffinaus besluit als volgt„dr. Schaep man beproeve het eens in de voetstappen van Windthorst te treden. Dan zal hij spoedig on dervinden, dat de katholieken, ook zonder le den der regeering, invloed op den gang van zaken in de regeering kunnen uitoefenen dat hij nog perfect weet wat de katholieken met hun constitutioneele rechten in Nederland doen dat hij eindelijk verre is van zich tot een soort van abdicatie vernederd te hebben." „Een schoone belofte" noemt het Volksblad, orgaan van Volksonderwijs, de zinsnede in de troonrede, waarin wordt verklaard, dat wette lijke bepalingen omtrent den leerplicht zullen worden voorgedragen. Dat eindelijk de nood zakelijkheid daarvan door een Ncderlandsche regeering erkend wordt, is op zich zelf van groote beteekenis. Toch kunnen zij, die reeds geruimen tijd van de noodzakelijkheid door drongen waren, met deze zege hunner denk beelden nog niet tevreden zijn, en moet hun wensch en streven thans zijn, die hervorming nu ook zoo spoedig mogelijk in toepassing ge bracht te zien. Zal de nieuwe Regeering ook dezen wensch vervullen Zekerheid daarom trent geeft de troonrede nieteerder zelfs re den tot twijfel. intusschen aan de omstandigheden, die tot twijfel in deze aanleiding geven, wenscht het Volksblad niet meer waarde te hechten dan zij verdienen. „Wij weten dat, ter wille van frag- sluiten. En die slaapplaats is de bloote grond, gel beantwoordt met een nat of droog, naar het weer is. Van bed of i matras, van een bos stroo, geen sprake en voor dekking een oude zak of dergelijk vod." „Een j massa half stuk gekookte aardappelen, en kel met water" vormt de voeding. „Ik zie geen kans, in woord of schrift van deze ellende een UIT DE PERS. Bij het adresdebat in de Tweede Kamer na men èn de heer Vermeulen èn de heer Schaep man positie als hoofden van fraction der roomsch- katholieke partij. Eerstgenoemde wees er op dat hij en zijn vrienden niet meer op ministe rieel avontuur zouden uitgaan; de heer Schaep man meende dat men de mogelijkheid, om als lid der regeering invloed uit te oefenen op den gang der zaken, niet moest uit het oog ver liezen. De organen der fractie-Vermeulen vallen het door hem gesprokene geheel en al bij. Zoo doet ook mr. Haffmans in zijn Vent. Weekblad. Hij schrijft van abdicatie niet mede. Nu weten wij het. In het oog van dr. S. is het wanneer de katholieken er streven, regeeringspartij te worden, dan hunne constitutioneele rechten ongebruikt. Het eenige middel om invloed op den gang van zaken uit te oefenen is katholieken in de re geering te hebben. En daar dit alleen mogelijk is door met de anti-revolutionairen tot een partij verbonden te zijn, bestaat er geen heil voor de katholieken dan in het bondgenootschap met dr. Kuiper. Volkomen juist geredeneerd Indien het waar is, dat een partij alleen in- vloed op den gang van zaken kan uitoefenen wanneer zij in de regeering vertegenwoordigd js, dan is het inderdaad een abdicatie wanneer en de Kerk. In de voorste gelederen, ja als officieren in het anti-revolutionaire leger j kan men ze vinden, die democratische baron- i nen, die zich niet schamen om met de „minde re" volksklasse op te gaan naar het bedehuis mannen die hun dagelijksche spijs vinden in patrijzen of in truffels met champagne, maar het niet beneden zich achten om te proeven ▼an de liefdadigheidssoep die u al lipsmakkend verzekeren, dat het uitstekend voedsel is voor I de armen. Maar al die teekenen van onzen tijd wijzen er op, met voldoende zekerheid, dat er „some thing rotten" is in den Staat van Nederland; dat de rechten van den mensch meer op den voorgrond dringen, om hier miskend, ginds er kend, elders gevleid te worden. „De algemeene toestand van land en volk jdenit in menig opzicht tot tevredenheid", zegt de Troonrede. Een eigenaardig verschijnsel bij den mensch en een minister is ook zoo’n schepsel is, dat hij in zich zelf het beeld der maat schappij zietde dronkaard die waggelt, constateert een aardbeving de vroolijke dronk aard ziet rondom zich tevredenheid en geluk. Men treft menschen aan, die dit met de moe- der-aarde gemeen hebben, dat ze vol van kolos sale overblijfselen zijn uit het verleden. In Kun hart liggen de versteende afbeeldsels van bloemen uit een vroegeren, zaligen tijdeven als die steenen in het noorden, op welke men Indische bloemen ziet afgedrukt. „Daal af" zoo lezen we in Gerhard’s jongsten brief aan de Regentes „daal af in de donkere diepten der maatschappij, in de krotten en holen onzer achterbuurten waar duizenden kin deren wonen, die allen ook menschen zijn. v „Voer Uwe Koninklijke dochter naar de venen en laat Haar binnentreden in de gaten en krotjes, waarin ook menschen ademen. Breng Haar aan het ziekbed dier honderden slachtof fertjes van ’t gebrek en de ellende en doe Haar ge voelen hoe ontzettend zwaar de schuld is dei maat schappij, die zoo onnoemelijk veel ellende duldt”. Zouden we in deze schildering niet een juister beeld ontvangen van den algemeenen toestand van land en volk Hoor slechts wat die heer zijn bezoek in dezen zomer aan venen gebracht „Ik heb daar vele woningen gezien en zal trachten er óen te beschrijvenEen rieten hut, ruim tvee en een halve meter lang en iets minder breed. De geheele hoogte twee meter en een deur van vier voet hoog. Binnen kan men in ’t midden rechtop staan. Het dak is aan den eenen kant wat lager doorgetrokken, I 7ü 1 maar binnen is de symmetrie hersteld door wat denheid te smoren, die zich keert tegen den oude vodden, die als gordijn de slaapplaats af- schoenmaker, welke de klachten over zijn maak- zij zullen wel rekken J jfeen op den gang van zaken in Duitschland Eenen En toch heeft nooit een lid der v„..v oWie heeft ooit van Windthorst gezegd, dat hij ab diceerde Geen mensch heeft dit in zijn hoofd I 11 rm 4 I Inn wnl IrrimnATE .1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1