Cl Minis SS DHffifflHUI NN K «ffllffl n Illi iMMKSBBT NHL WAAROM IS HET VOLK ZOO ARM? rm n 1 if J i’ 1 1 No. 78 1891. Z E S-E N-V EERTIQSTE J A A RO A N Ci. KA LVERM A. R KT dit jaar invalt op MAANDAG den 19 OCTO BER e. k. M O <D T O 13 JEg. 3 IL U I T DE PERS. I over ons i J BEKEND MA K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de eerste Sneek, den 2 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. en ieder in de gelegenheid gesteld een grond voor een woning tegen betaling jaarlijksche pacht te verkrijgen. Dan houdt de macht van den kapitalist op, om den grond, het noodzakelijk middel om te leven en te werken, voor zich in beslag te ne men en daardoor andere menschen aan zich chatplichtig te maken. Maar daardoor houdt tramlijnen aanleggen voor het verkeer in de van de buitenwijken en kracht door elec- de burgers verschaffen, ADVERTED TIEN voor eiken regel meer b e 1 a n g r ij k lager, den uitgever. e M van 1 tot 4. regels, gewone letter, ‘10 Cent» 7 ‘/2 Cents. Bij abonnement is de pry Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij massa onkosten, zou worden rente te vele natuurgenooten evenals do Paus minacht bij de nieuwigheidszucht, de onwetendheid dia geen oog heeft voor den reusaehtigen omvang van het vraagstuk hoe anderhalf milliard men schen, op de eene plaats bij miilioenen eaath- gepakt, elders geïsoleerd levende, als het ware van uur tot uur hun levensonderhoud vinden op een aarde, die ook aan noeste vlijt slechts op gezette tijden en dan nog veelal grillig en karig voedsel oplevert. Met den Paus betreurt hij de ellende die er geleden wordt, al ver wondert hij er zich over, lettende op de be zwaren van den strijd der menschheid tegen de natuur en de hulpbehoevendheid, zwakheid en liedenjkhcid van zoo talloos veel individuen, dat er nog niet meer geleden wordt. Na op deze wijze zijn standpunt te hebben aangeduid en te hebben doen uitkomen dat de voor overbrugging niet vatbare kloof tusschen een liberaal en hetpausdom voor samenwerking aan het arbeidersvraagstuk geen beletsel is, daar het vraagstuk zich even sterk aan geloovigen als aan ongeloovigen opdringt, geeft mr. v. H. eenige aanhalingen uit do encycliek, ten einde te doen uitkomen hoe volledig de Paus zich op ’t stand punt stelt van het katheder-socialisme en hoe dicht hij zelfs tot de onverwaterde socialisten nadert. Er zijn uitingen in, die, in socialistische vergaderingen met woest gebaar uitgegalmd, de Du Tour’s en Van der Zee’s aanleiding zouden geven deze te ontbinden. Voegt men daarbij wat er in gezegd wordt tot bevordering van het vereenigingsleven onder de werklieden, dan mag men ongetwijfeld de encycliek rangschik ken onder de half socialistische literatuur. Het is een socialisme, waaraan elke toeleg tot ge welddadige oplossingen geheel vreemd is, anti-revolutionair socialisme zou men het kunnen noemen, als van het woord anti-revolutionair ten onzent niet zoo verbazend misbruik ware gemaakt maar in den strijd tusschen econo misten en socialisten staat de encycliek, veel nader bij de laatsten, dan bij de eersten. Met de economisten verbindt haar de eerbied voor de individueele vrijheid en voor een zelfstandig familieleven, waarvan het bijzonder eigendoms recht en het erfrecht in den kring van het ge zin de onmisbare voorwaarden zijn de algemeene gedachtengang echter is de in socialistische ge schriften gebruikelijke, bij welke de levens- eischen der arbeidende klasse als rechtmatige grond en redelijke maatstaf barer eisehen tegen over de werkhuurders en tegenover den staat erkend worden, zonder dat zij ten aanzien van huwelijk en kinderrijkdom aan eenige beper king wordt onderworpen. Aan laatstgemeld onderwerp wijdt de paus slechts deze eene, ter kenschetsing van zijn inzichten volkomen af doende zinsnede op blz. 123„In het kiezen van een levensstaat heeft .een ieder ongetwij feld volle vrijheid om öf wel den raad van Jezus Christus op te volgen, die de maagde lijkheid aanprijst, bf wel eene echtverbintenis te sluiten. Geen menschelijke wetgever kan den mensch dit natuurlijk en oorspronkelijk recht ontnemen, of het hoofddoel van het huwe lijk, zooals Gods gezag het in den beginne reeds heeft ingesteld, ook maar eenigerwijze beper ken. Groeit en vermenigvuldigt u (Genesis I 28).“ Natuurlijk moeten wij ons bij het uitvoerige betoog des schrijvers tot een beknopt overzicht beperken. Wij wenschen dan ook alleen de hoofdpunten aan te stippen. Mr. v. II. is van oordeel, dat de adel der ge zindheid en de zuiverheid der bedoelingen des Pausen geen gelijken tred houden met zijn kennis der werkelijkheid en bepaaldelijk der economische zijde van het vraagstuk. Dit blijkt z. i. vooral ook de macht van dien man op om maken. Wat zou er een werk komen in hét heele land als de gtoote massa eens het dubbele ver diende van tegenwoordig; dan was er gebrek aan handen in alle vakken, en niemand zou de machines verwenschen, vooral niet als de werk man gemakkelijk zooveel kon besparen, dat hij 2elf eene machine kon koopen. Dan gingen ook een menigte kleine winkeliers, kramers, kooplui, agenten en reizigers, waarvan er nu veel te veel zijn, weer een goed betaalde plaats als boer of ambachtsman zoeken, want zij heb ben hun baantje, dat hun nu maar een schraal stukje brood geeft, alleen maar aangepakt, om- -dat zij tegenwoordig als arbeider geen werk kunnen krijgen. De overblij venden zouden dan grooter omzet hebben en in staat zijn de waren met veel minder winst aan den verbruiker af te leveren, vooral wanneer die verbruikers contant konden betalen, en daarvan zouden wij dan allen voor deel hebben. Ik geloof zelfs dat dan vele winkeliers, direc teuren van een verbruiksvereeniging zouden worden en op die wijze een die nu de dingen duur maken, uitgespaard. Maar als al dat pachtgeld nu in de gemeente- of staatskas kwam en die inkomst steeg met de grootere opbrengst van den grond door verbe tering van de kwaliteit en door meer kapitaal aan den grond besteed door te zorgen voor goede wegen en kanalendoor draineering of bevloeïing van gemeentewegedoor het droog leggen van meren en moerassen door het ont ginnen van heidegrond, daft zal het u heel dui- kelijk wezen, dat gemakkelijk niet alleen alle mogelijke belastingen kunnen worden afgeschaft, maar dat er ook kan gezorgd worden voor kos teloos onderwijs in alle vakken dat met milde hand zieken en ongelukkigen kunnen worden geholpendat de Staat allerlei dingen kan doen tot voordeel en nut en genoegen voor alle bur gers, waarvoor nu geen geld is te vinden en die toch zoo heel wenschclijk zouden wezen. Wat op het land zou kunnen gedaan worden heb ik reeds eenigszins aangegeven de nieuwe tijd zal nieuwe eischen aan den Staat stellen, maar wanneer de grond aan den Staat behoort, zullen do middelen om daaraan te voldoen ruim aanwezig zijn. In de stad echter kunnen wij nu reeds tal van zaken aanwijzen, die noodza- ntelijk door de regeering moesten worden ter hand genomen. Wanneer in de stad alle inkomsten verkre gen werden uit den jaarhjkschen huurprijs van den grond per vierk. Meter, geëvenredigd naar de ligging van den grond en voor bepaalde ter mijnen vast te stellen door den gemeenteraad, dan kon de gemeente zorgen niet alleen voor kosteloos onderwijs, maar ook voor goede ver lichting, bestrating, rioleering dan kon zij spoor Het Weekblad voor Notariaat en Registratie acht de registratiebelasting ten doode opgeschre ven nu de heer Pierson minister van financiën is geworden. Het blad herinnert wat de heer P. in de vergadering van 12 April 1890 van de Vereeniging voor de statistiek o. a. zeide over de registratiebelasting en inzonderheid over de mutatierechten „Is het ook maar een oogenblik twijfelach tig welke belasting een schandvlek is van ons belastingstelsel, welke het eerst, wanneer aan hervorming de hand wordt geslagen, verdwijnen moet? Natuurlijk zijn het de evenredige regi stratierechten I „Noemt ze mijn Carthago Delenda, ik aanvaard dat woord. Vooral bij de daling der prijzen van het land is hun werking van dien aard, dat men nauwelijks weet hoe men haar qualificeeren zal. Een boer verloor door die daling zijn halve ver mogen. En nu schaamt de fiscus zich niet om dat zware verlies nog te vergrooten, door van de afkoopsom percenten te heffen! Onbegrijpelijk hoe men in een beschaafd land zulk een belas ting dulden kan. Te moer nu het middel, om haar te vervangen, zoo voor de hand ligt Het Weekbl. noemt dat oordeel duidelijk, kras en juist en meent, dat men van een man als mr. N. G. Pierson mag, ja moet ver wachten, dat hij al zijn krachten zal inspannen om het doodvonnis, dat hij als voorzitter der vereeniging voor statistiek uitsprak, als minister te kunnen voltrekken. Indien hij daarin mag slagen, dan zal hij zich een rechtmatige aan spraak verwerven op de dankbaarheid van het Nederlandsche volk en vooral van onze land bouwers, op wie meer speciaal door de mutatie rechten een onevenredige belastingdruk wordt gelegd. De belangrijke encycliek van Paus Leo XIII over het arbeidersvraagstuk is door mr. S. van Houten, in het jongste nummer van de Vragen j des Tijds tot een onderwerp van beschouwing gemaakt. De encycliek „Rerum novarum“ is, naar mr. v. H. doet opmerken werkelijk een res nova. Zij houdt volmaakte instemming met de doel- P -» i i i j zich van de socialistische geschriften nog slechts in de methode van bestrijding der schaduwzij- 1 I den van onze economische toestanden. Het is een stuk dat wetenschappelijke bespreking uit lokt, omdat het geenszins ex cathedra uitge- eiken raad, die er in vervat is, metgrou- j Deze CO l’RANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Bij deze Courant behoort als bijblad Fouil- leton-nummer 100. on ---atHd en ter verbinding in gebruik te geven. Dan zou de gemeente grootere en kleinere woningen kunnen bouwen naar de beste modellen en die tegen lage huur kunnen verhurendan zouden alle menschen, die het verkozen, in de buitenwijken kunnen wonen in een huis met een tuin door een stoom tram met de stad verbonden, waar de werk plaatsen, de fabrieken en de winkels zijn. Wanneer de Staat den grond bezit en de in komsten daaruit in de staats- of gemeentekas vloeien en niet in de zakken der grondbezitters en speculanten, dan is dit alles zeer goed te bereiken en dan kan de Staat, naarmate het algemeen belang dit vordert, voortdurend meer zaken ter hand nemen, die nu door privaat personen worden verricht, zonder dat de ophef fing van het privaat bezit van de vruchten van onzen eigenen arbeid, noodig of zelfs wensehe- lijk is. Wij houden de vrijheid hoog om zelf, onze werkkracht, de vrucht van ons werk te beschikken. Wij willen het recht hebben te doen alles wat niet de vrijheid van anderen benadeelt. Aan den arbeider zijn volle loon, de vrucht van zijn eigen arbeid. Aan de ge meenschap de vrucht van den gemeenschappe- lijken arbeid, die wordt uitgedrukt in de pacht waarde van den grond en van de monopolies, die ook meest op grondbezit rusten (zooals de spoorwegen, de mijnen, de petroleumbronnen, de veenlagen enz.) Als de volkspartij de macht in handen heeft, dan zoo beweert men zal zij wel zorgen, dat er werk en brood is voor allen dan worden de woeste gronden onteigend, de heide ontgon nen, de plassen drooggelegd, dan wordt die grond in gebruik gegeven aan arbeiders die in staat worden gesteld dien grond te bebouwen. Dan wordt het land, dat nu verpacht wordt, tot staatseigendom gemaakt; dan wordt bij min nelijke schikking geleidelijk ook hot land, dat nu nog in bezit is van de boeren, in het bezit o gebracht van de gemeenschap, de eenige die in einden der arbeidersbeweging en onderscheidt staat is den grond te bebeeren in het belang van allen. Dan wordt de grond in en om de steden onteigend en met een jaarlijksche pacht belast stuk sproken ongemotiveerde machtspreuken behelst, eener maar eiken raad, die er in vervat is, met gron- den tracht te staven. Wat uitgangspunt, doel en methode betreft, staat mr. Van Houten met den schrijver der encycliek op hetzelfde standpunt. Met den Paus zoekt hij naar middelen om met behoud van het familieleven en de persoonlijke vrijheid ver betering te brengen in den toestand van zeer I ICeUHAN OE ^E^aSBEWg 0 1 r ongemubivctjivic ucuuehj dan kon zij ook warmte trische geleidingen aan waardoor de handwerker in de gelegenheid werd gesteld in zijn eigen werkplaats kracht te verkrijgen om zijn werktuigen te drijven en daardoor zou hij bij machte zijn met goed ge volg met fabrieks-arbeid te kunnen concurree- ren. En al die inrichtingen zouden de huur waarde van den grond verhoogen en daardoor na verloop van tijd het gemeentebestuur in staat stellen al die zaken kosteloos aan de burgers

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1