onfflBHimwswnnsML L ffAARUM IS HET VOLK ZOO ARM. taal voor het grootste deel in de handen der gemeenschap, de volksstaat, die dat kapitaal gebruikt ten bate van alle burgers. "Wie zal zich laten uitzuigen door een werkgever, wan- neer ieder mensch in staat is zijn eigen werk- gever te worden, wanneer hij beschikking kan krijgen over grond en over kapitaal, die beide aan de gemeenschap van alle burgers en bur geressen behooren. 1891. No. 79 O <D T O 13 K 13. 7 HI. in- BINNENLAND. de en op voor Het Sociaal Congres, ter bespreking van de vraag, welke positie de anti-revolutionairen als belijders des Heeren tegenover wat men noemt de sociale quaestie hebben in te nemen, is thans op verzoek van Patrimonium bepaald op 9, 10, 11 en 12 November. r r Deze CO LEANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ’t Vad. verzekert, dat het in de bedoeling der regeering ligt, bij het departement van wa terstaat een afzonderlijke afdeeling voor land bouwzaken in te stellen, onder leiding van een erkenden specialiteit op landbouwgebied. Uit Rotterdam wordt gemeld Het bericht van de Tijd en de Maasbode* dat de heer de Laat Kanter, burgemeester van Leiden, benoemd zal worden tot burgemeester van Rotterdam, mist allen grond. In de laatste dagen zijn in de Maasbode en andere bladen verschillende personen gedood verfd als aanstaand burgemeester dezer gemeen te, telkens op gelijken toon van beslistheid, maar telkens ook zonder dat daarvoor eenige de minste grond aanwezig was. Het schijnt, dat die bladen tot slachtoffer Werden gekozen van den een of anderen grappenmaker. De waarheid is, dat het zeer moeilijk schijnt te wezen een opvolger voor den heer Meinesz te vinden. Men heeft ons onzen burgemeester ontnomen, zonder eenige de minste zekerheid te hebben omtrent een opvolger. Het is dui delijk, dat Rotterdam aan Amsterdam is opge offerd. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prij belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. nood van een aantal gemeenten en die van den minister van oorlog tot voorziening in de onmid dellijke behoeften der defensie, in afwachting van de definitieve legerwet. Daar zelfs die nood wetten toch kwalijk vóór het einde van 1891 haar beslag kunnen krijgen, zal de Tweede Kamer zich inmiddels, na de behandeling der Nederlandsche en Indische begrootingen, kun nen bezighouden met de van de vorige regee ring afkomstige wetsontwerpen, die door de tegenwoordige bij haar optreding ingetrokken, doch dezer dagen wederom ingediend werden. Van de verder, behalve de kieswet, in de troon rede aangekondigde wetsontwerpen wordt alleen bij die nopens de verbetering van het belasting stelsel het woord „spoedig* gevoegd. Deze zul len dus stellig in deze zitting, waarschijnlijk vóór het Paaschreces, de Kamer bereiken, een waarschijnlijkheid, welke behalve uit dit gebe zigd woord, ook uit de omstandigheid voortvloeit dat, volgens het loopend gerucht, de eerste voor stellen van den minister Pierson niet de gan- sche wereld van ons belastingstelsel zullen omvat ten, om overal, waar de „dringende eisch der rechtvaardigheid* zich gelden laat, daaraan ter stond te voldoen, want dan zon hij geen enkele belastingwet ongerept moeten laten, maar zich, als eerste stap op den aangewezen weg, willen bepalen tot een verlaging der mu- tatie-rechten en invoering van een belasting op het roerend vermogen als equivalent, alsmede tot dekking van tekorten op de kopende be groeting en voorziening in verhoogde uitgaven. Is het gerucht gegrond en komt zoodanig wets ontwerp in de eerste maanden van 1892 in, dan kan het, met eenige inspanning van de zijde der Kamers, nog in deze zitting wet worden. Komt een en ander tot stand, dan zou de Arnh. Ct. de zitting van ’91/92 reeds als vrucht baar en gelukkig prijzen. Door den heer Henry Tindal is een open brief uitgegeven, en 10 ets. bij Koldert Co. te Amsterdam verkrijgbaar gesteld, aan den nieu wen minister van oorlog gericht. Hij geeft daarin zijn genoegen te kennen over de optre ding van den heer Seyffardt, met wien hij op vele hoofdpunten onzer defensiebelangen ver klaart eensgezind van gevoelen te zijn en die, naar hij opmerkt, met krachtige hand de lei- Het hoofdbestuur van den anti-dienstvervan- gingsbond heeft aan den generaal-majoor Ber- gansius een schrijven gericht om hem dank te In de Arnh. Crt. wordt, bij de bespreking zeggen voor de wijze, waarop door hem het het adresdebat in de Tweede Kamer ge- I beginsel van den persoonlijken dienstplicht in 11 -■ L 1 de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ver dedigd en gehandhaafd. Het hoofdbestuur is overtuigd dat ’s ministers pogingen tot invoering van den persoonlijken om aan het beginnen de vrijheid ken dwang, die de crematie verbiedt, afschaffen? I Het betreft hier beginselen, welker oplossing in I don door den heer Van Houten gewenschten zin ook naar onze meening door de vrijzinnige partij als een éénig man behoort te worden I voorgestaan, maar wij hebben grootere verwach tingen van de zitting 1891/82 dan er in dit, altoos min of meer klein werk besloten liggen. Hebben wij de toezeggingen van de troonrede in verband met hetgeen de Ministers bij het adresdebat in het midden brachten wèl verstaan, dan stellen wij ons voor, dat de gang van zaken in dit zittingjaar ongeveer als volgt zal zijn. Er zal zooveel mogelijk spoed gemaakt worden met de beide toegezegde noodwetten, namelijk die van den minister van binnenlandsche zaken tot voorziening in den hoog gestegen finantieelen De oorzaak van de armoede ligt niet in „den aard der dingen*, niet in de karigheid der na tuur, niet in de boosheid dor menschen, niet in het privaat-bezit van producten van men- schelijken arbeid. Zij ligt enkel en alleen in een schending van onze menschenrechten, waar door aan een klein gedeelte der menschen door de wet wordt toegestaan de aarde in beslag te nemen, waarop en waarvan wij allen moeten leven, die ons allen rechtmatig toebehoort. Dat privaat grondbezit-recht is de oorzaak van het kapitalisme, van de macht om rente en winst te maken, om te leven en rijker te worden, niet door eigen arbeid, maar door den arbeid van anderen, want dat onrecht heeft tengevolge dat ook de arbeidsmiddelen geheel en al in de macht komen van de kapitalisten. Landnationalisatie wordt daarom als het eenige middel beschouwd, om den kapitalist zijn macht om uit te zuigen te ontnemenzij kan geleidelijk worden ingevoerd, maar er kan daar mede onmiddellijk een begin worden gemaakt iedere stap in die richting vergroot de produc tie, verhoogt het loon, verlaagt de rente, ver mindert de armoede en naarmate zij voortgang maakt stelt zij de gemeenschap in staat c vroeger nooit gekende wijze te zorgen het geluk en de welvaart van allen. De eerste en gewichtigste eisch, waarop het volk dus met mannenkracht zou moeten aandringen, en wier vervulling heet te leiden tot een maat schappij op vrijheid en recht gegrondvest, is De grond aan allen. Onder het opschrift: hof-invloeden, verscheen eenigen tijd geleden in de Amsterdammer een hoofdartikel, waarvan de juistheid, zegt dat blad, vooral kan worden beoordeeld door hen, die in de meer onmiddellijke nabijheid van het hof verkeeren. Een nieuw bewijs van den invloed en de handelingen der camarilla doet thans de ronde in de residentie. Onder degenen, die tijdens het leven des Konings van Z. M. vergunning hadden gekregen te mogen jagen in de Kon, jacht, behoorden ook drie niet-adellijke heeren, waaronder twee oud-Ministers. Dit nu moest den heeren van het hof, die meenen dat dergelijke vergunning uitsluitend aan den adel behooren, wel een doorn in het oog zijn, doch de zelfstandige Koning was er de man niet naar om zich door zijne omgeving de wet te laten stellen. Nauwelijks is echter de Koning gestorven, of de vergunning aan ge zegde oud-Ministers wordt eenvoudig ingetrok ken, terwijl die voor alle adellijken, welke de vergunning hadden, opnieuw wordt verleend. Een andere hof handeling, die in zekere krin gen druk besproken wordt, is de aanstelling van een jagermeester, voor welke betrekking in aanmerking kwam een niet-adellijk persoon, die reeds onder Willem III aan het hof ver bonden was. Deze werd door den opperjager meester voorgedragen, doch omdat de aanbe- volene niet van adel was, werd hij te licht be vonden en benoemd jhr. Storm van ’s Grave- sande. Ook wordt medegedeeld, dat in de plaats van den stalmeester, de heer Steers, een Herr von gewezen Duitsch officier, zal worden aangesteld. In de meeste gevallen zal de werkgever met loonarbeiders verdwijnen en plaats maken voor de arbeiders-vereeniging, die met renteloos ka pitaal en ruimen afzet in staat zal zijn de wa ren goedkooper aan de markt te brengen en toch hooger loon te geven dan de ondernemer, die voor eigen rekening werkt. Wanneer in sommige vakken toch de werk gever blijft bestaan, dan is het bewezen, dat hij door zijn grootere bekwaamheid in staat is om aan zijn arbeiders een hooger loon te geven, dan zij als pachter of als lid van een produc tieve arbeidersvereeniging zouden kunnen ver dienen en dan kan men hem onmogelijk een uitzuiger noemen. Allen die arbeiden met hoofd of hand hebben bet grootste belang bij hot tot-staatseigeu- dom-maken van den grond en de monopo- lies hun arbeidsgelegenheid zal grooter worden, de voortbrenging zal worden uitgebreid, het loon zal stijgen. De eenige klasse van men schen, die hun inkomen zal zien verkleinen, zijn de renteniers en de monopolisten, menschen die niet werken, maar leven rijker worden van het werk van anderen. Ook wanneer wij de groote hervorming voeren langs minnelijken weg, dat wil zeggen, wanneer wij den grondbezitters de waarde van hun grond, den hypotheekhouders hun obli gatie en den effectenhouders hun schuldvorde- WK-ring in geld uitbetalen, zullen toch die menschen bij Landnationalisatie het gelag betalen. Stel u voor een oogenblik eens voor, dat gij kapitalist zijt en f 10,000 bezit. Zoo als het nu is, kunt gij er een effect voor koopen, of een hypotheek, of een stuk land en dan kunt gij altijd 3‘/j °/0 of 350 gulden-per jaar krij gen, zonder er iets voor te doen. Maar als nu de grond tot staatsbezit is ge- maaktwanneer de staat het hypotheek-mono- polie heeft, geen nieuwe staatsschuld wordt ge maakt en de oude zoetjes aan wordt af betaald. Wat zult gij dan met uw f 10,000 gulden doen Gij zult blij wezen, wanneer de gemeentebank het geld voor u wil bewaren, om het u weer uit te keeren als gij het verlangt, maar gij zult u met voortdurend minder rente moeten tevreden stellen en binnenkort in het geheel geen rente meer kunnen krijgen. Zoolang gij grond kunt koopen, zooals tegen woordig het geval is, geeft gij uw f 10,000 aan niemand tegen lager rente te leen, dan het stuk grond, dat gij voor f 10,000 kunt koopen, aan pacht of huur kan opbrengen. Zoodra gij dat niet meer kunt, moet gij u met de rente te vreden stellen, die de staat of een arbeider (landbouwer, handwerker, fabrikant of koopman) u geven wil, en met de toeneming van het (kapitaal moet die rente noodzakelijk voortdurend minder worden. Gij kunt uw f 10,000 gulden, die gij als schadeloosstelling krijgt wanneer uw grond wordt onteigend, trachten uit te leenen tegen rente aan een boer, een huizen-bouwer of een fabrikant, maar daar zijn met u een heele massa menschen, die in hetzelfde geval ver keeren en door het groote aanbod zal de rente dalen, zoodra slechts de gelegenheid beperkt wordt om papieren te koopen, die zonder arbeid u gelegenheid geven de vrucht van eens anders arbeid in den zak te steken (grondbezits-bewij- zen, hypotheek-acten en effecten.) Die gelegenheid zal beperkt worden door het Staats-bezit van den grond en de monopolies landnationalisatie tast het kapitalisme in het hartzij maakt ten slotte een einde aan alle vinst zonder arbeid’; zij geeft den arbeider beschikking over den grond en over 1 UIT DE PERS. (de arbeidsmiddelen,) want zij brengt het kapi- zich zelf noodige regelingen en verbeteringen te beginsel, dat- de Bond sedert 16 jaren beproeft -j1 - van eedsformule te gene- 1 bij het Nederlandsche volk ingang te doen vin- raliseeren den nog altoos bestaanden ergerlij- den, de voor het leger en de natie zoo ge wenschte ken dwang, die de crematie verbiedt, afschaffen? I zegepraal te verschaffen. Het betreft hier beginselen, welker oplossing in don door don hoor Van Houten irewenschten - van 1 voerd, de vraag gesteld, wat het eerst zal moe ten worden behandeld. „Zal men schrijft het blad verstandig - handelen met den raad des heeren Van Houten - kapitaal I te volgen, en alvast met kleine, hoewel elk op I dienstplicht er toe zullen leiden, I 5 COIBAA OEEKE i ■ws-1 ADmTmiE BLAD ÏOOR DE t. M r.- f.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1