IHlEHEEX lill fflfflSSfflffl SUB. ONHOUDBARE TOESTANDEN. ii 1 i IfS SA No SI E S-E N-V EERTIOSTE J A A R <3 A N G. o a t o o a-: ii. VERKIEZING. ii WO BAS DA zoo weinig mogelijk geld af te doen. U I T *- De de gemeenten Oostdongeradeel AV estdongeradeel Ferwetderadeel Het Bildt Leeuwarderadeel jOpsterland Tietjerksteradeel AVymbritseradeel 31600 26600 25500 27000 26800 32100 30000 80100 en ZATERDAGS, voor 3 maanden fl.franco per post f 1.25. stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ADVERTED T1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prij belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te verneinéh bij den uitgever. Deze CO UB A A T verschijnt AVOENSDAGS Abonnementsprijs Alle brieven en in te zenden. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis, dat het door hen opgemaakt Suppletoir Kohier van Belasting op de binnen deze gemeente ge houden wordende Honden, dienstjaar 1891, van den 13en dezer maand, gedurende acht dagen ter Secretarie alhier, voor een ieder ter inzage zal liggen, binnen welken termijn belangheb benden tegen hunne aanslagen op ongezegeld papier bjj hun College bezwaren kunnen inbren gen. Voorts worden de belastingschuldigen herin nerd aan artikel 10 der verordening op de in vordering van boven genoemde belasting luidende als volgt: „Van de aangifte in eene mindere klasse dart verschuldigd is, van het houden van belastbare honden zonder aangifte, en van het gebruik maken van een hond tot hooger belastbaar ein de, dan waarop de ten kohi&re gebrachte aan slag of gedane aangifte recht geeft, zal proces verbaal worden opgemaakt in voege als bij art. 275 der gemeentewet is bepaald." Sneek den 10\ October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemfy ALMA, Burgemeester BENNEAV11’Z, Secretaris. „Verbetering van het belastingwezen is een dringende eisch van rechtvaardigheid. Wets ontwerpen, om hieraan te voldoen, zullen u spoedig bereiken”. Aldus luidde de jongste Burgemeester en wethouders der gemeente Sneek, Gelet op art. 8 der gemeentewet; Maken den kiezers bekend, dat op MAAN DAG 16 NOVEMBER e. k. eene verkiezing zal gehouden worden voor een lid van den ge meenteraad, in plaats van den heer H. PIJT- TERSEN Tz., terwijl eventucele herstemming den 30 November d. a. v. zal plaats hebben. Sneek, 10 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Voorzitter. BENNEAVITZ, Secretaris. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van artikel 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), de ingezetenen: dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aanmelden ter Secretarie der gemeente, gelegen heid wordt gegeven tot kostelooze inenting en herenting. Sneek, den 13 October 189L Burgemeester en Wethouders voornoemdi ALMA. De Secretaris, BENNEAVITZ. Het Sociale. Weekblad is van oordeel, dat stellig geen helder licht ontstoken is door de Regeering in het adres-debat over de vraag, bf zij ingrijpende hervormingen van blijvenden aard, op ander gebied dan dat van het kiesrecht, al dan niet aan die van dit laatste wil doen voorafgaan. Toch schijnt aan het S„ W, ge wettigd deze opvatting de Regeering wil het kiesrecht aanhangig maken, zoodra zij met de voorbereiding der nieuwe regeling gereed is in afwachting daarvan echter wil zij op ander wetgevend gebied niet enkel tijdelijke of bij uit stek dringende maatregelen, maar óók zulke, welke niet als zoodanig te beschouwen zijn, trachten tot stand te brengen. „Is die opvatting juist, dan behoeven wij Onzen lezers niet nog eens uitdrukkelijk te zeg gen, dut wij zulks afkeuren. Zooals wij in de Kamer betoogden het vooropgaan van het kies recht moest het logische gevolg zijn van hot vooropstellen er van, zooals is geschied in de troonrede, waarin de regeling van het kiesrecht heet de noodzakelijke voorwaarde van blijvende verbetering in wetgeving en staatsbestuur. En ook het tegendeel te willen doen, is een prac- tische politieke fout, waarover men te laat rouw zal kunnen dragen. Inderdaad, het is een hinj ken op twee gedachten, en hinken is zeker niet bevorderlijk aan de spoedige bereiking van een gesteld doel. „Intusschen, hoeZeer wij het zullen betfeilren, indien gehandeld wordt overeenkomstig de op vatting, die wij aanduidden, hoofdzaak is niet-1 temin voor ons, dat de kiesrecht-regeling zelve worde voorgedragen en afgedaan binnen den kortst mogelijken tijd. Uit het handje te be slaan is die regeling naar ons oordeel aller minst vooral niet, indien zjj uitvalt in onzen geest, omdat alsdan de netelige onderstands^ quaestie te meer op den voorgrond treedt. Doch wie durft beweren, dat de voorbereiding, hoe nauwgezet ook, jaren behoeft te duren „Nu de voorbereiding," aldus spraken wij in de Kamer, „onmiddellijk na zijn optreden door den Minister is ter hand genomennu hij verzekert, dat er onafgebroken aan zal worden voortge arbeid nu mag worden verwacht, dat nog in deze zitting, of op zijn laatst bij den aan vang der volgende, de voordracht de Kamer zal bereiken. „De Minister heeft zich over de al-dan-niet gegrondheid dezer verwachting niet uitgelaten. Mag men daaruit afleiden, dat hij zwijgend heeft willen consenteeren De uitkomst zal het leeren.- Voorshands willen wij het gelooven en vertrouwen. Zóóveel in allen gevalle dunkt ons zeker, dat de natie het voldoen aan die verwachting vorderen mag. En evenzeer, dat de Minister, indiert hij daaraan niet mocht be antwoorden, gevaar zou loepen, degenen, die zijn optreden met de meeste ingenomenheid hebben begroet, van zich te vervreemden." De Standaard beantwoordt de verklaring van I handtastelijkheden zou veroorzaken, troonrede. I - - Naar men verneemt is een nieuwe wet op de registratie in wording. Minister Pierson noemde de evenredige registratie-rechten eens een schandvlek van ons belastingstelsel. Voor al zoc sprak hij bij de daling der prij- *zen is hun werking van dien aard, dat men- nauwelijks weet hoe haar te qualificeeren. Een boer verloor door die daling zijn halve vermo gen. En nu schaamt de fiscus zich niet om dat zware verlies nog te vergrooten, door van de afkoopsom percenten te heffenOnbegrijpelijk, hoe men in een beschaafd land zulk een be lasting dulden kan. Te meer nu het middel om haar te vervangen zoo voor de hand ligt. Natuurlijk bedoelt de minister met dat middel een patentbelastingniet een patentbelasting, die gevraagd wordt van hen die arbeiden wil len, maar van hen die zich te goed doen aan het dolce far nienteeen patentbelasting óp het nietsdoen dus. Bravo En een uitstekend middel tevens om ons liberale Nederland, of liever onze liberale volksvertegenwoordigers, eens aan den tand te voelen. Het zal nu moe- gten blijken of er ook geworven wordt in de liberale gelederen ten bate van het conserva tisme, het ellendig stelsel van quiete non movere1 Zeker is de eisch naar hervorming van ons financiewezen dringend. Men behoeft daarbij slechts den toestand van Friesland na te gaan om tot de conclusie te komen, dat de staat van zaken daar allertreurigst, ja schier onhoudbaar is geworden. In het D. v, Ned. geeft de heer _Rauwerda hiervan een sterk sprekend stukje. Tiet bedrag der uitgaven voor armenzorg heeft in onze provincie een schrikbarende hoogte bereikt. Ten bewijze ontleenen wij daaraan ’t volgende get. inw. tpt. uitg. uitg. armw. 78444 75539 81721 97945 117815 132436 107621 99651 7674 7911 8114 8827 9790 14995 14159 12263 zoodat het procento der totale genieente-uitga- ven, voor armenverzorging benoodigd, in die zelfde volgorde bedraagt 43, 35, 31, 28, 23, 24, 28, 30. Toch geschiedt de onderstand der paupers ’volstrekt niet uit ruime beurs. „Aroor wie be denkt zegt de heer R. dat in de ge meenten, die het zwaarst door armenzorg worden gedrukt, de hoofdelijke omslag van 711 pet. van het belastbaar inkomen bedraagt, zal het begrijpelijk zijn, dat de burgerlijke armbesturen, behalve door de armenwet, ook nog met het oog op het draagvermogen der belastingbeta lende ingezetenen wel gedwongen zijn er steeds naar te streven hun zorg voor de armen met DE P E R 8. zoon zij geneeskundige hulp. De geneesheer vond de patient bedenkelijk, maar schreef versterkende middelen voor, inzonderheid melk en eieren. De moeder vervoegde zich weer bij den oudsten armvoogd, maar werd I afgewezen met de boodschap, dat de armvoogdij zic’A niet met vrijgezellen bemoeide. Toen ze een paar dagen later haar brood en gort mocht komen halen, verzocht ze nogmaals een kleine ondersteuning voor haar zieken zoon, doch kreeg weer een weigerend antwoord. „Houd dan Uw brood en gort ook maar", antwoordde de arme moeder, „zoolang mijn Zoon dood ziek nederligt, kan ik toch niet eten." Brood en gort werden werkelijk ingehouden, en aan de wedtiwe werd toen in plaats daarvan een kwartje verstrekt. Voor den aanstaanden winter mét zijn te wachten duurte ziet de toekomst der armen er vooral donker uit. Met den heer R. hopen wjj, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken eenigen spoed make met de ondersteuning der behoeftige gemeenten. Het mag daarom ver wondering wekken, dat de Tweede Kamer na bet onderzoek der begroetingen, hetgeen in deze week afloopt, tot de maand November non- aütief gesteld wordt. Het is gort of erwten toegezegd. Toen nu de I dan ook reeds voorgekomen, dat de armvoogden ziek was vroeg slechts onder bescherming van politie of mare chaussee hunne wekelijksche bedoelingen aan I de behoeftigen konden houden, uit vrees dat ontevredenheid over te geringe ondersteuning u Is de toestand dan wel zoo bevredigend als de Troonrede ons wist mee te deelen P. Een parlementaire onjuistheid niets meer of minder. De gemeente Opstetland heeft nu reedsf28,000 uitgegeven van de uitgetrokken som ad f32,100, zoodat tot 1 Jan. a. s. nog f4000 in kas is. AVaar moet het heen De gemeente Oostdongeradeel telt 7674 in woners. Indien wij nu gemiddeld een huisgezin op 5 personen stellen, dan zou daaruit volgen, dat er 1535 hoofden van huisgezinnen in die gemeente zijn. Het minimum bedrag waarop aanslag in den hoofdelijken omslag wordt toe gepast bedraagt f175.(In de gemeente Opsterland acht men een inkomen van f150 hiertoe reeds voldoende). Mag men nu aanne men dat zij die in de belasting wórden aange slagen, niet voor onderstand in aanmerking komen, en weet men dat in Oostdongeradeel 903 personen zijn aangeslagen, dan volgt daaruit dat daar van de 1535 gezinnen ruim 600 voor komen wier inkomen minder bedraagt dan f 175.Deelt men dit aantal op het voor armenzorg uitgetrokken bedrag ad f31.600, zoo komt men tot het respectabele cijfer van f 50, of 1.per week aan elk dier behoeftige ge zinnen. Zeker mag dit geen weelderige ver zorging genoemd worden. Tot nader bewijs van dit laatste geeft de heer R. de volgende illustratie: Van een gezin, uit man, vrouwen één zoontje bestaande, kreeg de eerste voor een paar jaar een hevige longontsteking. De ver diensten stonden hiermee stil en het gezin was aan de bitterste armoede ten prooi. De ge neesheer schreef versterkende middelen voor, wat zonder de atmvoogdij onmogcljjk was. De vader der vrouw, een arme, oude arbeider, ging aan de armvoogden den nood van het gezin bekend maken en ondersteuning vragen. En de oude vader ontving 50 centen, met de ver zekering, dat dit het uiterste was waartoe men gaan kon, en dat men voorloopig van verdere aanvraag wenschte verschoond te blijven, man is eenige dagen daarna overleden en ongelukkige weduwe, die aan een ongeneeslijke kwaal leed en dien ten gevolge niet kon gaan werken, kreeg daarna fl.per week onder stand. Een andere geschiedenis uit hetzelfde dorp, ruim 1jaar geleden De zoon eener zestigjarige weduwe kreeg in erge mate longontsteking. Zij woonde met zoon en dochter in een klein, armzalig kamertje, dat den naam van menschelijke woning niet kan dragen. Doordien de zoon in den laatstverloo- pen winter met vlasbraken slechts 40 ct. per dag kon verdienen, waarvan het gezin niet leven kon, vroeg de weduwe ondersteuning, en haar werd nu wekelijks een roggebrood en een kop I0Ö 1 SAEEkllll COIIRAN ms- ei lomwiHiii) won de «TO EK

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 1