- 4 EEN BEZOEK AAN „HYDEPARK” BINNENLAND. da FEUILLETON. Augustus, Dan zou- De vergadering, waarin men zal trachten de eensgezindheid te herstellen van de roomsch- de tegen- Tienhoven, van op bieru Ger. fa rc a: w te dit ge gei La Hi mi cri me cd pci Ier tei vo vri di kt va di; g« da er bj Sf H. J. Dijckmeester zal de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Tiel plaats hebben op Dinsdag 8 December e.k. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 22 December d.a.v. in Renaissance stijl opgetrokken hoofdgebouw a n g' g b bank diefsl wink Deze in dt in d< uit d men, Da toen onde het 1 derij verd zakt vond hij i er i Di gew< ren, vissc klaa drijf geze L. 1 en buit gedeel-/ \bou /y teer gror sten alzo zooi Hei pen keli loop de en dru de goe gul' was ten dar Zijn de inlichtingen van het Centrum goed, dan bestaat bij de vrijzinnige partij het voor nemen belangrijke amendementen op de mili- tiewet voor te stellen, en verwacht men, dat de heer Seyffardt zich zal laten bewegen eenige wijzigingen van de wet toe te laten, die voor menigeen in den lande ware verrassingen zul len zijn Ten gevolge het overhjden van den heer mr. katholieke Kamerleden, is thans bepaald op Woensdag 25 November. v le w heeren E. C. C. van Coeverden, Onder-Direc- teur, R. van Diggelen, Hoofdingenieur en L. C. ten Brummeler, Hoofd-Boekhouder; verder tot Bestuur, de heeren Ph. A. Risen, L. Nieu- wieller, J. G. H. Lieffering en L. de Knegt, respectievelijk als President, Vice-President, Secretaris en Penningmeester. Door hare aangenomen gewoonte om in stil len eenvoud werkzaam te zijn, kan hier van openbaarmaking van al hare verrichtingen geen sprake wezen, maar alleen vermeld worden, dat daaronder eene goede plaats inneemt, de eigen aardigheid van jaarlijks eene excursie te hou den naar een of ander schoon deel van ons aan schoone deelen zoo rijk Vaderland. Zoo ook dit jaar, in het begin van toog zij uit en wel naar Driebergen, doordien haar de onderscheiding ten deel viel, van jonk heer II. M. J. van Loon, op aanvrage, toe stemming te ontvangen tot bezichtiging van zijn landgoed „Hydepark,44 gelegen tusschen Drie bergen en Doorn. Stellig kan dit eene onderscheiding genoemd worden, daar deze alleen en dat nog wel bij uitzondering, aan corporatiën verleend wordt hetgeen den bezoeker recht duidelijk is, wanneer hij den keurigen aanleg van alles be wondert, die door eene ruimere openstelling licht geprofaneerd kan worden. En nu ter zake. Met den trein van 8 uur uit Den Haag ver trokken, werd onze Vereeniging na eene schoone wandeling van het station ZeistDriebergen naar „Hydepark14, aldaar aan het eerste hek, In ons vorig nummer memoreerende, dat door het overhjden van den heer Dijckmeester en het bedanken van den heer Bogaerdt twee vacatures in de Tweede Kamer zijn, een te Tiel en een te Gouda, voegden wij daarbij, dat ook Kampen nog altijd niet vertegenwoordigd is, daar de heer Noordtzij indertijd had ver klaard, zich aan de Theologische school te zul len blijven wijden. Dat toevoegsel blijkt niet geheel juist te zijn. „Kampen is wel degelijk in de Tweede Kamer vertegenwoordigd, want de heer Noordtzij heeft wel zijn voornemen te kennen gegeven om voor zijn lidmaatschap te bedanken, maar omtrent het tijdstip waarop dat zou geschieden is niets bepaald44 wordt van anti-revolutionaire zijde beweerd. Die bewe ring gaat opKampen is wettelijk vertegen woordigd, want uit het officieel verslag blijkt inderdaad dat N. zitting heeft genomen. Dat onze vergissing trouwens verklaarbaar is, zal geredelijk worden toegestemd, als men weet, dat de naam van den heer Noordtzij tot dusver nergens in de Kamerverslagen wordt aangetrof fen en wij uit de toezegging, indertijd te Leeu warden ter Synode gedaan en blijkens de Ba zuin met groote ontroering en blijdschap door de broeders ontvangen, niets anders meenden te mogen afleiden dan dat er dadelijk gevolg aan zou worden gegeven. Men oordeele „De bespreking met broeders en deskundigen deed hem, de heer N.aldus luidde het ver slag in de Bazuin, lang weifelen over de vraag hoe te handelen, daar hij de Theologische school te lief had om haar te verlaten of haar in moeilijkheden te brengenen toch over de roeping der keuze niet kon heenstappen. Zoo nam hij dan ook reeds aanvankelijk zijn ontslag als docent met eenige gestelde voor waarden of verzoeken daaraan verbonden. De laatste besprekingen met de curatoren echter hebben hem eindelijk doen besluiten zijn ambt aan school en kerk niet op te geven en zich geheel aan haar te blijven wijden „Na invallend applaus op deze woorden, hief de vergadering terstond staande aan Ps. 72 11. „De voorzitter spreekt hierop zijn blijdschap uit over dit besluit, na bidden en waken en onder tranen door prof. N. genomen, alsmede omdat hij, aan het laatste oogenblik gekomen, niet van de school kon scheiden.44 In verband met een en ander, zou ons toe voegsel dus méér juist geweest zijn, als het bijv, gezegd had„en de Kamper afgevaardigde zit nog altijd te broeden over het geheimzinnig vraagstuk, hoe hij het Nederlandsche volk in ’s lands vergaderzaal te ’s Hage behoorlijk zal vertegenwoordigen, zonder zijn lieve theologische school te Kampen te verlaten. Als tiu ’s lands vergaderzaal maar te Kampen was, dan kon N. in zijn tusschenuurtjes immers nog wel gauw even het Nederlandsche volk vertegenwoordigen waarbij eene portierswoning die aan eene sier lijke villa in beknopt formaat doet denken, door de heeren Staal Haalmeijer ontvangen. Wanneer de lezer hier vraagt wat hij met genoemde namen te maken heeft, toont hij daar mede weinig of niets van „Hydepark44 ooit ge hoord te hebben en komt zoodoende in de af- deeling onwetende lezers, die wij misschien juist zullen noodig hebben, wil hetgeen hier volgt eenige kans hebben van met belangstelling ge volgd te worden. Men wete dan dat genoemde heeren, make laars en aannemers, met de hulp van den ar chitect J. N. Landré, allen te Amsterdam in de jaren 1885 tot en met 1888 Hy depark44 gemaakt hebben tot datgene wat het nu is, namelijk een landgoed waarvan de weerga zelfs in Engeland, bij uitstek het land van grootsche bezittingen, slechts schaars zal gevon den worden. Een breede laan fraaie beplanting! gaande waarin der Vereeniging op Zaterdag 21 November te Utrecht, zal o. a.4' - het plantsoen van het Burgerziekenhuis en de afrastering daarom heen, maar vooral werd scha de toegebracht aan het dak van het gebouw der polikliniek. Te Amsterdam aan de Ruysdaelkade is een vrouw in het water gewaaid en verdronken. Een lezer van het Hbl. geeft naar aanleiding hiervan den welgemeenden raad om „te gaan zitten44 als de storm dreigt u van de been te lichten en aldus den wind te verschalken! Te Limmeu werd een knecht van den her- f bergier K. gedood, doordien hij bekneld raakte tusschen deuren van den iurijstal, die door den storm werden dichtgeslagen. Het blijkt dat de storm Woensdag om kwart voor zessen te Utrecht een druk uitoefende van 99 KG. per M2. van Houten, Jhr. mr. Wijck, dr. Schaepman, Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, mr. J. J. I. Harte, mr. H. G. Verniers van der Loeff, mr. Th. Heemskerk, J. T. Cremer, W. van der Kaaij, II. J. Bool, W. M. Oppedijk, dr. P. J. F. Vermeulen, mr. W. M. de Beaufort, dr. A. L. Poelman, H. Pijttersen Tzn., mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen, II. A. van Beuningen, mr. F. J. A. M. Reekers, J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, Jhr. mr. J. W. IL Rutgers van Rozenburg, mr. W. K. T. P. graaf van Bijlandt, 8. M. Hugo van Gijn, 8. van Velzen, F. T. J. H. Dobbelman, mr. C. Lucasse, E. B. Kielstra, mr. H. Ph. de Kanter. Nog een aantal ongevallen zijn nopens den storm van Woensdag te vermelden. Te Scheveningen liep een schip op ’t strand, van Blankenberge afkomstig, maar het zal met hoog water wel weder vlot raken. Van het ho tel Deutschmann aldaar is de houten kap op het dak afgewaaid en eenige meters voortgeslingerd. Te Leiden is de binnenmuur van het nieuw te bouwen geologisch rijksmuseum ingestort, ten gevolge waarvan de buitenmuren zwak stonden en gevaar opleverden voor de passage. De tenten van de Ijsclub van Kralingen en omstreken zijn omgewaaid en dreven gedeelte lijk in de Kralingsche plassen. Te Delft werd de heer H. G. Klein van Wil ligen, van zijn kantoor huiswaarts keerende, op de hoogte van de Oude Kerk, door een grooten steen getroffen. Hij is den volgenden morgen aan zijn wonden overleden. Bij het ongeval den trein nabij Delft overko men, heeft een persoon, die uit het raampje keek, een oog verloren, door de heen en weer slinge rende draden. Te Amsterdam hield de wind erg huis in de omgeving van de Linnaeusstraat, waar de kap van een vijftal in aanbouw zijnde huizen uiteen werd geslagen. Met groot geraas stortte het steiger- werk en gedeelten van muren in. Zware stuk ken hout, planken en deelen vlogen door de lucht en maakten het zeer gevaarlijk voor de bewoners der Noordstraat, waar ruiten werden verbroken en schade werd toegebracht aan de daken. Een menigte houtwerk kwam terecht in Het is misschien niet van algemeene bekend heid, dat de Residentie eene vereeniging rijk is, die, hoewel meer in gesloten kring dan in het openbaar werkzaam, toch even als zoovele anderen, ook haar goed recht kan doen gelden op eenige, zij het dan ook geene omvangrijke waardeering. Deze vereeniging, onder den naam van „IJzer- Gietery Vereeniging, Samenwerking tot Genoe gen", is gevestigd aan de meer algemeen bekende Maatschappij Ijzergieterij de Prins van Oranje De eenige maal dat zij de eer genoot, in een onzer locale bladen aangehaald te worden ongeveer 2 jaren geleden geschiedde zulks nog geheel onjuist, zoodat eene terecht wijzing daarvan, al komt zij ook een weinig achteraan, bij deze gelegenheid wel op hare plaats kan geacht worden. En daarom het volgende. Zij bestaat uit alle technische en administra tieve beambten van bovengenoemde fabriek, heeft tot BeschermheerenMr. R. J. Graaf SciIIMMELPENNINCK VAN NlJENHUIS, Mr. C. J. E. Graaf van Bijlandt en M. Giebert, Com missarissen der Maatschappij tot Eere-Voorzit- ter, de heer J. J. van Coeverden, Directeur, oprichter der Vereeniging Eereledende In de 16e jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging voor lijkverbranding, te houden t 1 2_.1 mededeeling worden gedaan betreffende de plan nen tot het bouwen van een crematorium hier te lande, met een voorstel daaromtrent. In September 1889 besloot de vereeniging in beginsel, zoo spoedig mogelijk een lij koven hier te lande op te richten. baron van Dedem, mr. J. C. Jansen, mr. H. J. Smidt en In den vorigen jaargang van de Nederland sche Illustratie, uitgave van de firma F. B. van Ditmar te Utrecht, werden de portretten opge nomen van de leden der vorige Regeering. Ook werd toen een begin gemaakt met een reeks portretten der leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Thans is na de algemeene verkiezingen die reeks verder voortgezet, zoodat in de laatste nummers van deze Illustratie geregeld eenige dier portretten worden opgenomen. Behalve de acht portretten van woordige ministers mr. G. van mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, mr. W. K. N. G. Pierson, C. Lely, A. L. W. Seyffardt verschenen reeds die van de vol gende Kamerleden Jhr. J. Roëll, mr. S. T. A. J. van Asch van ver- mo- De kantonrechter te Maastricht heeft den pre sident van den sociaal-democratisohen bond, afd. Maastricht, den heer Vliegen, die terecht stond wijl hij in den avond van 1 Mei 1891, zonder vergunning, op een openbaar plein eeng_ ’.__l^ telijke redevoering had gebonden over de nood zakelijkheid van het invoeren van een normalen werkdag van 8 uur, vrijgesproken. SNEEK, 17 November. Bij de gisteren plaats gehad hebbende ver kiezing van een lid van den Gemeenteraad (vaeature-Pijttorsen) hadden van de 745 kiesge rechtigden 503 hunne stembiljetten ingcleverd, waaronder 14 in blancovolstrekte meerder heid alzoo 245. Gekozen werd de heer Tj. van der Steele met 249 tegen 239 stemmen, die op O» den heer A. Veen Ez. waren uitgebracht, ter- i wijl de heer T. Groenland Tz. 1 stem bekwam. Vrijdagavond jl. hield de IJsvereeniging de Friesche Jeugd hare jaarlijksche algemeene vergadering op de bovenzaal van den heer W. Haanstra alhier. Na opening der vergadering en lezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, deed de Penningmeester verslag van zijn ge houden beheer der gelden over ’t afgeloopen jaar, waaruit bleek dat de ontvangsten bedroe gen f478.55, de uitgaven f 464.503, zoodat het batig saldo f 14.045 bedroeg en het aantal leden* «i 372. De heer A. Lantinga werd tot Directeur her kozen, terwijl in de plaats van den heer J. W. van Buren, naar elders vertrokken, gekozen werd de heer Th. Pasma. Tot keurmeester werd herkozen de heer G. Fokkema. Voor de heeren G. T. Hofstra en K. van der Veen, die voor keurmeester h idden bedankt, werden gekozen de heerenII. Mo lenaar en Y. Baanstra. De herkozenen en ge kozenen namen hunne benoeming aan. De heer J. llania Pz., pred. te Pieters- (42 Meter), wordt door de vele terugsprongen die hij maakt gebroken, terwijl de vele veran da’s en balcons, mozaïkwerken en balustraden het geheel een ongemeen bevallig uitzicht ver kenen. In de vestibule gekomen, zien wij deze sierd met gepolijst granieten borstwering, zaïkvloer, wit marmeren beeldgroepen, schilder werk enz. Hier zij vermeld, dat verschillende fraaie marmersoorten in het geheele gebouw rijk en afwisselend zijn toegepast. Langs de wanden van het trapportaal, met de trap opgaande, is schilderwerk aangebracht, voorstellende de vier jaargetijden, terwijl twaalf vrouwenfiguren de evenzoovele maanden van het jaar weergeven, alles keurig uitgevoerd. Om nu hier eene beschrijving te geven de kunstschatten, die verder in salons en andere plaatsen te zien zijn, is ons eenvoudig ónmogelijk. Het zij voldoende dat gewezen wordt op de kostbare bronzen, op fraai bewerkte kasten met 1 _a_ 1 1 1 t 1 i en en rijpad volgend, langs ;en en een uitgestrekten vijver F forellen uit Duitschland aan- gesmeed staal ingelegd, familie-portretten cn gebracht valt ons weldra het indrukwekkend andere schilderijen waaronder die van Caba- in Renaissance stijl opgetrokken hoofdgebouw 1TZ in het oog, terwijl de uit den watertoren wap- j trekken tapijten, sierlijke kronen perende driekleur ons herinnert, dat mevrouw -l" - Van Loon aanwezig is. Viec Voor ons evenwel geen beletsel en wij gaan stijl eenige treden op, die ons op een rondom het r""* gebouw gelegen terras brengen, geheel gebouwd afwisselende en de harmonie der verschillende van Noordsch graniet en aangelegd met de heerlijkste bloemperken. De lengte van den voorgevel van het gebouw De oorzaak van die geringe beteekenis wijt de Standaard alleen daaraan, dat de liberalen wel gezorgd hebben, dat geen enkele niet-liberaal rapporteur werd. De anti-revolutionairen had den dus volstrekt geen macht om het rapport te dwingen. De Standaard zou daarom liever vijf verslagen van de vijf sectiën willen opma ken en daarin met naam en toenaam het kort relaas van de onderscheiden adviezen doen op nemen. „Dan ware het tenminste interessant, zouden de leden ook beter opkomen ze den van hun adviezen meer werk maken. En kabinet èn natie kon dan bij benadering althans gissen, waar het heenging. „Maar zooals het nu toegaat, is het volkomen begrijpelijk, dat de leden der kamer zelven aan deze sectie-vergaderingen niet zoo hooge be teekenis toekennenvooral niet, zoo ze in hun sectie een kleine minderheid vormen. „Wie toch kan bezield worden, wie in zijn kracht komen, als hij spreken moet in een ver gadering, waar geen enkel besluit valt in zijn geest, waarvan men vooruit weet, dat zijn ge voelen toch niet tot zijn recht komt, en de vrees van in tegenspraak te komen met zijn geestverwanten in andere sectiën, het spreken nog belemmert. En dat alles met geen ander doel dan om straks een schaduw van zijn advies terug te vinden onder de zeer enkelen of som migen, die allerlei nevelachtige meeningen schij nen geuit te hebben.44 „Onze conclusie44 besluit de Stand. „kan dus geen andere zijn, dan dat de wijze, waarop de kamer pleegt te werken, niet uitnemender zijn kon dan ze nu is, zoo gemikt wierd naar het doel, om den „public spirit44 te blusschen, veel kostbaren tijd zoek te maken, en de woi4- steling der geesten in den boezem der natie te houden buiten het parlementaire debat.44 Nemen wij voor een oogenblik aan, dat de wijze waarop in de sectiën der kamer gewerkt wordt, werkelijk verbetering behoeft, dan bestond die minder gez inde toestand toch ook onder het vorig ministerie en dan kan daaruit toch bezwaar lijk een grieve gemaakt worden tegen de libe ralen. En dat de liberalen gezorgd hebben, dat geen enkele niet-liberaal rapporteur werd, hoe konden zij dit doen in de vierde sectie, die op 20 leden 11 niet-liberalen telt? „Waarom44, zoo zegt het Handelsblad, „zijn deze niet allen opgekomen om te zorgen, dat een uit hun midden onder de rapporteurs zitting nam? Wat de Standaard aan de liberalen wijt, is, behalve aan het lot, enkel aan eigen partijgenooten en voormalige vrienden te danken.44 nel en Therèse Schwartze vooral de aandacht trekken tapijten, sierlijke kronen en bran- I ches, waarbij op de verrassendste wijze het electrisch licht is aangebracht; de zuiverheid in 'jl van Moorsche, Gothische, Fransche en ik weet al niet wat voor andere salons, en het kleuren kortom, het minste onderdeel brengt er het zijne aan toe, om het gebouw tot een wuar tooverpaleis te maken en het den schijn 8(

Sneeker Nieuwsblad nl | 1891 | | pagina 2