HET HUWELIJK VAN EEN PRINS. ZAKBOEKJES. burgers BINNENLAND. JO FEUILLETON. - 3.) 'A Historische Novelle van Ed. Klopfer. De konstabel der marine J. v.d. B., die in dertijd drie revolverschoten loste aan boord van Hr. Ms. Dufa te Rotterdam op den comman dant en den In machinist van dien bodem, is, na ongeveer een jaar in voorarrest te zijn ge weest, door het Hoog Militair Gerechtshof vrij gesproken van het door hem gepleegde feit, als zijnde hij niet toerekenbaar wegens gekrenkte geestvermogens. Deze zaak brengt die in herinnering van de Obdam en het doodschieten van een der sto kers door den kapitein. Zou het niet noodig zijn dat de uitkomsten van het onderzoek door de justitie publiek werden gemaakt? De BURGEMEESTER van Sneek roept bij deze op de volgende Verlofgangers der Militie te land BONEFACIUS SPOELSTRA en BAUKE TLIMSTRA, beiden behoorende tot de lichting 1887 PIER FLOBBE, behoorende tot de lichting 1889 AUKE HOEKSTRA, behoorende tot de lich ting 1890, om zoo spoedig mogelijk hunne Zakboekjes in te leveren ter Secretarie dezer gemeente. Sneek, den 29 Januari 1892. De Burgemeester voornoemd, ALMA. teneinde haar naar het hof te laten dragen. Onder de plaats gehad hebbende verandering van zaken, waagde men het niet langer, haar terug te houden. De gevangenneming van den prins hief immers ook al zijne bevelen op. Koning Hendrik ontving zijn mooie nicht in zijn werkkamer. Zij was dadelijk toegelaten geworden en Zijne Majesteit was zelfs zoo voorkomend, haar tot aan de deur tegemoet te komen. Zijn gelaat drukte de teederste welwil lendheid uit. Hij greep de hand der prinses en geleidde haar lachende naar een stoel, vlak naast den zijne. „Mijn bekoorlijke Charlotte, ik raad, wat u naar hier voert. Ik was gedwongen, mijnheer en neef tot afkoeling van zijn bloed een beetje achter slot en grendel te laten zetten. De dwarskop heeft namelijk op een zeer dolle ma nier getracht, de eervolle betrekking te weige- Sequah heeft te Dordrecht wat nieuws be dacht. Hij heeft voor een 50tal mannen een openbaren maaltijd aangerieht; soep en hutspot met vleesch. Een tweetal personen, de heer Van de Velde, raadslid aldaar, en ds. Eigeman hebben, volgens de N. R. Ct., in het openbaar ’s mans lof ver kondigd. II. (Vervolg.) Den volgenden morgen wilde Charlotte den prins opzoeken; zij moest immers verhinderen dat hij naar den koning ging en zich aan het gevaar blootstelde, Zijne Majesteit door een hartstochtelijk woord te vertoornen. in het laatste vertrek kwam dat hare kamers Door achttien werklieden-vereenigingen te Amsterdam was verlof verzocht Maandag a. s. een manifestatie te houden ten gunste der in vrijheidstelling van Geel. Met het oog op de belangen der openbare orde en het vrij verkeer heeft de burgemeester dit verzoek van de hand gewezenook omdat aan adressanten de gele genheid openstaat langs anderen weg hun we Il se hen aan de bevoegde macht te openbaren. Reeds werd gemeld dat de heer Eden van Haarlem den eersten prijs heeft gewonnen in den strijd om het internationale amateurs-schaat- senrijders-kampioensehap voor den Prins van Oranje-prijs. Omtrent den afloop van dezen wed strijd deelt men aan de Haarl. Ct. de volgende bijzonderheden mede: De prijs bestaat in een gouden medaille, be nevens een prachtige kristallen schaal, in 1880 uitgeloofd door den Prins van Oranje bij een in Engeland gehouden internationalen schaatsen- wijdstrijd, welke door denzelfden rijder drie ach tereenvolgende malen moet worden gewonnen. De eerste maal is die prijs behaald door Dono- gheu. De baan was 1609 meter langer waren 8 mededingers opgekomen, waarvan de heerEden de eenige Nederlander was. De beide snelste rijders moesten om den eersten prijs rijden. Al spoedig bleken Eden en de bekende Tabbot (een Engelschman) de aangewezen personen te zijn, die om het championaat zouden moeten rijden; bij dezen rit was de heer Eden slechts een paar seconden voor; bij den beslissenden rit evenwel was dit verschil grooter en kwam Eden, hoewel op zijn gemak rijdende, met een verschil van pl. m. 150 meter vóór Tabbot aan in 3 min. 25 sec., een vrij lange tijd, wat evenwel grootendeels is toe te schrijven aan het bijzonder slechte ijs. De „Holland Society" te New-York hield den Verder vraagt De Zuid-Hollander: „Wan neer nu de effecten, die voor een groot deel buitenlandsche schuld vertegenwoordigen, even zwaar worden getroffen als de nationale bodem, zullen de bezitters van roerend vermogen dan niet geneigd zijn om hunne effecten door grond bezit te vervangen Daardoor zal de grond in waarde stijgen en de zeer gegoede bezitters van buitenlandsche effecten maken plaats voor zeer gegoede bezitters van Nederlandschen grond. „Aan de laatsten geven wij boven de eer sten de voorkeur." was „vertrouwelijk," maar ’t werd bekend en gaf heel wat aanleiding tot spot en vroolijk- heid. Na een bestaan van zestien jaar is deze or der eindelijk door den tegenwoordigen minister van oorlog ingetrokken. Nog voortdurend blijft tusschen de anti-revo- lutionaire en de roomsch-katholieke pers de tac tiek bij de aanstaande stemming voor de Pro vinciale Staten aan de orde. Het Centrum wijdt er breede beschouwingen aan en ’t blijkt dat dr. Schaepman wel bereid is op het vroegere plan de samenwerking te heropenen. De Stand. die eerst heeft gezegd dat zij niet kan samen werken met een partij als de roomsche, die de anti-revolutionaire op alle manieren tegenwerkte, heeft sedert eenig water in den wijn gedaan en een eindadvies verschoven tot na de beslissing van het centraal-comité. Harerzijds meent de anti-rev. Nieuwe Pr. Gr. Ct. dat samenwerking met de roomsch-ka- tholieken mogelijk is, maar alleen met hen, die niet tot de afvalligen behooren. De organen dier „afvalligen", Maasbode e. a., hebben nog geen stellig besluit over de te volgen houding genomen. Met deze korte vermelding meenen wij te kunnen volstaan zoolang de gedachten wisseling over de vraag nog in zoo vage termen geschiedt. Blijkbaar tracht men nu wederzijds het terrein van samenwerking te verkennen en zal de defi nitieve beslissing nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. In Recht voor Allen wordt een beschouwing gewijd aan de tactiek door de sociaal-democra- tische partij te volgen. Daar er verschil bestaat van opvatting over hetgeen verstaan moet wor den ouder de revolutionaire tactiek, waartoe be sloten is, acht het blad het noodig een juiste omschrijving daarvan ten beste te geven. Zij drukt het begrip aldus uit: „De revolutionaire taktiek, die de arbeiders partij heeft te volgen, beoogt een optreden dier partij, waarbij steeds de revolutie voor oogen wordt gehouden als de eenig mogelijke oplos sing van den klassenstrijd en de verlossing uit de loonslavernij. Deze tactiek brengt met zich mede, dat de partij al dergelijke maatregelen begunstigt of tracht door te voeren, die hetzij de organisatie kunnen bevorderen, hetzij de hoof den der arbeiders kunnen revolutioneeren, hetzij hun levensstandaard kunnen verhoogen. De revolutionaire tactiek der partij sluit in zich, dat de partij zich afkeerig blijft toonen van alle lapmiddelen, waarmede men de tegenwoordige maatschappij zou willen in stand houden, en met alle proeven, die men van burgerlijke zijde op maatschappelijk gebied zou willen ne men." Krachtens deze omschrijving kan de partij meedoen aan de beweging van een achtuurs werkdag; aan de verkiezingen, voor zoover zij dienstbaar kunnen gemaakt worden aan het stre ven der partij en niet als doel; maar b.v. niet aan de beweging van landnationalisatie, wijl dat een kleinburger-beweging is, voor den klassen strijd van geen belang. Nabij Oegstgeest is Zondag een remmer die even te laat kwam en op do treinplank sprong, gevallen en zwaar gewond. Een been is afge zet. Te Gouda zijn Dinsdag twee goederentreinen i in het station aldaar op elkander gel no ne o 1. Het materieel der twee treinen werd daarbij r beschadigd maar persoonlijke ongelukken vielen niet voor. In een druk bezochte vergadering van de vereeniging Schuttevaer, gisteren te Haarlem gehouden, waren vertegenwoordigd 20 afdee- lingen door 46 stemgerechtigde afgevaardigden. Mede aanwezig waren vele belangstellenden, waaronder de leden der Tweede Kamer, de hh. Lieftinck, de Kanter en Ferf. Als bestuurslid werd met algemeene stem men herkozen de heer mr. H. Smeenge en ge kozen met 36 stemmen de heer A. Bouman te Nieuw-Beijerland. De herstemming van twee leden der Prov. Staten van Noordholland te Amsterdam is weder uitgevallen ten voordeele der liberale candidaten. Van de 4906 geldige stemmen werden er op prof. Van Hamel 2611 en op den heer Sassen 2529 uitgebracht, zoodat beiden verkozen zijn. De heer Hovy (anti-rev.) verkreeg 2356 en de heer Travaglino (kath.) 2171 stemmen. voorts dat om vrijstelling wegens eigen mi litaire dienst of dien van broeders te verkrij gen, de paspoorten of andere bewijzen van ont slag, uittreksels-stambocken of bewijzen van werkelijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Mi litieraad wordt geopend, ter Secretarie voor- noemd moeten worden ingeleverd. Sneek den 29 Januari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. Vermogensbelasting. De tijding, dat een wets voorstel in aantocht is tot invoering van een be lasting ook op het roerend vermogen, heeft het Haagsche Dagblad de verzuchting ontlokt, dat „de zeer gegoeden, op wie het vooral gemunt zal zijn als zij belangrijke sommen naar den ontvanger vcor Rijk of gemeente moeten bren gen bezuinigingen zullen invoeren." Het ge volg zal zijn, dat dit geld, door den fiscus tot zich genomen, niet op andere wijze, vruchtbaar voor handel en nijverheid, kan worden besteed. „Moet de rijke zich bekrimpen, dan krijgt de werkman het nog bekrompener", meent het Dagblad. Van dit argument, dat vaak wordt aangevoerd, kan De Zuid-Hollander (een Katholiek blad) de waarde niet begrijpen. Het veronderstelt, dat een belasting op het roerend vermogen niet wordt gecreëerd om een nieuwe belasting te hef fen maar in noodige uitgaven te voor zien. „Het geld", zegt De Z. H., „dat doordoor dus in de schatkist vloeit, moet in ieder geval worden opgebracht, is het niet door de zeer-ge- goeden, dan is het door de min gegoeden. Komt er een belasting op het kapitaal in por tefeuille, dan vervalt doordoor bijv, de zout en zeepaccijns, die de landbouwers en burgers treft. „Wat de zeer-gegoede meer betaalt, betaalt de min-gegoede minder. Stel nu dat de meer- gegoeden hun uitgaven verminderen met hetgeen zij meer in de belasting moeten betalen, dan ontvangen de minder gegoeden dit bedrag terug door de mindere belasting, die zij moeten be talen. Zij blijven dus in dit ergste geval nog gelijk en winnen er in dit geval bij op zich zelve, wij geven ’t gaarne toe, eene zeer schra le winst dat zij volgens de wet ontvangen, waarvoor zij anders dankje moeten zeggen. „Maar bovendien, de uitgaven van de zeer- gegoeden geschieden natuurlijk in huu eigen belang, en wanneer hun fortuin het toelaat, zul len zij zeer zeker hunne uitgaven niet bekrim pen. Voor de velen, die meer inkomen hebben dan zij jaarlijks verteren, is daarvoor geen en kele reden. „De verteringen worden voor een groot deel geboden door de eischen van den stand en in menig geval kunnen zij zich daaraan niet ont trekken." Naar ’t verhaal luidt zou te Utrecht een grijs- j aard op een zolder van koude overleden zijn zijn nalatenschap wordt op ongeveer f 95,000 I geschat. Hij bracht eiken nacht door op den zoldervan zijn tuinhuis, waar hij zijn kapitaal^'»- in effecten en bankpapieren, verborgen had. Wij geven het verhaal zooals wij het in een paar bladen vinden. 14 Jan. jl. haar zevenden jaarlijkschen gemeeld schappelijken maaltijd. Een groot aantal leden» en gasten waren aan verschillende tafels veree-f nigd en de stemming was zeer opgewekt. Van! het comité voor dit diner was de heer Georgel W. van Siclen voorzitter, verder bestond het ujr* de hh. A. van Wijck, W. J. van Arsdale, 11;/ S. van Beuren, E. van Schaick en Ch. A. vaal der Hoof. Do spijskaart, die tevens een lijst van de „heildronken" en sprekers bevatte, was, zooais gewoonlijk, smaakvol en sierlijk opgemaakt.I Op de eerste bladzijde vertoonde zij de portret-1 ten van Willem den Zwijger, Peter Bor en Jo-1 han van Oldenbarneveldtop de andere pagina’s! waren afgebeeld De Groot, Boerhave, Vondéur Erasmus, Johan de Wit, Van Marnix, Rem- F brandt, Cats, Piet Hein, Tromp en De Ruyter. De New-York Tribune van 15 Jan. jl. geeft een verslag van deze feestelijke bijeenkomst, die ook nu weer uitstekend slaagde. Op nieuw heeft te Naarden een brutale dief stal plaats gehad, thans bij den logementhouder Streefkerk. Verschillende voorwerpen van waarde en eenig linnengoed werden buit ge maakt. De brutale snaken zijn, vermoedelijk gestoord, overhaast vertrokken, een briefje ach terlatende, waarin zij den weusch te kennen ga ven bij een volgend bezoek meer van hunne gading te zullen vinden. klaarde haar op eerbiedigen, maar vasten toon, dat Zijne Hoogheid bevel gegeven had, niet toe te staan, dat zij hare vertrekken verliet alvo rens hij van het hof zou zijn teruggekeerd. Charlotte schrikte hevig bij dat bericht. Hoe, hij was dus al weg, de ongelukkige Dan was hij verloren. Te vergeefs bad en smeekte zij de beambte bleef onverbiddelijk. Zij was een gevangene, en haar heet-bloedige echtgenoot stond inmiddels op het punt, zich in het verderf te storten. Tegen den middag kwam het bericht, ’t welk de prinses reeds met bange vrees tegemoet zag, dat prins Hendrik in de Bastille zat. Toen zij j Naar het heette, had hij zich laten meeslepen 1 tot eene erge kwetsing van het respect tegen- van die van haar gemaal scheidde, trad, tot over den geheiligden persoon Zijner Majesteit, hare verrassing, de opperhofmeester, gevolgd Charlotte liet geen oogenblik verloren gaan door eenige bedienden, haar tegemoet, en ver- en gaf bevel haar draagkoets voor te brengen, UIT DE PERS. In 1876 werd vanwege den minister van oor log, den heer Beijen, een order uitgevaardigd tegen het „overdadig gebruik van parapluies." Het was een vertrouwelijke aanschrijving, waar bij aan de officieren verboden werd zich met een parapluie in het openbaar te vertoonen, wanneer men gekleed was in burnoe. Het stuk ren, waarvoor ik hem bestemd had. Maar stel u gerust, men zal hem niet slecht behandelen en ik ken zijn karakter buitendien te goed, om niet te weten, dat hij na verloop van eeni ge dagen bij koeler nadenken verstandig genoeg zal zijn, de hem gedane opdracht aan te nemen. Hij weet immers ook, dat het alleen van hem afhangt, zijn arrest te bekorten." „Sire, ik twijfel niet aan uwe goedheid," zei de prinses, wier gezichtje door eeu melancho lieke bleekheid eene eigenaardige bekoorlijkheid kreeg. „Maar ik ben bang dat mijn man weerstand zal bieden." „O, daartegen bestaan middels!" stoof do koning op, maar voegde er ook dadelijk op zalvenden, zochten toon bij; „hij zal er aan herinnerd worden, dat hij het slechts aan uwe beminnelijkheid te danken heeft, als hij voor zijn gebrek aan respect tegenover Onzen Persoon Twee der te Tegen den predikant Gravemeijer, vroeger te Oldeboorn, thans te Gorkum, is gisteren voor de rechtbank te Heerenveen geëischt eene boe te van f 25, subsidiair 10 dagen gevangenisstraf, wegens beleediging van den burgemeester Smij- ter in eene openbare godsdienstoefening. Naar men uit St. Anna Parochie aan het Hand, meldt zijn Zondag avond te Berlikum, na een vergadering der vereeniging „Broedertrouw" twee marechaussees aangevallen. Een hunner werd met een steen zóó ernstig in het oog ge wond, dat hij het waarschijnlijk zal moeten missen. Zij schoten ter zelfverdediging en een persoon kreeg een schot door den arm. De hoofdschuldige is Maandag gevankelijk naar Leeuwarden gevoerd. Aan de Leeuw. Ct. wordt daaromtrent nader gemeld Zondag avond werd bij den kastelein Terp- stra een vergadering gehouden der arbeiders- vereeniging „Broedertrouw". St. Anna-Par. gestationeerde marechaussees hare verrassing, de opperhofmeester, gevolgd

Sneeker Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 2