i i BINNENLAND. UIT DE PERS. 1 1 FEUILLETON. 8.) de ’t maar!® weigeren haar met hun minister te begaan/ naar land begroet pen. f 1 v v d 1 t 1 O N D I N E. Roman van Wilhelm Berger. V. (Vervolg.) Benige dagen na zijn terugkomst Door de erfgenamen van wijlen den heer J. Bosboom, kunstschilder, is aan het rijk in bruikleen gegevenhet album met ongeveer 800 autografen, teekeningen, enz., aan wijlen mevr. A. L. G. Bosboom-Toussaint vereerd, als blijk van hulde op haar 70en verjaardag, 16 Sep tember 1882. Dit album is thans in de Ko ninklijke bibliotheek in Den Haag geplaatst. Te Arnhem is overleden de heer Otto van Rees, van 18811888 gouverneur-generaal van Ned.-Indie. Uit Amsterdam komt het treurig bericht, dat mevrouw Sophie de Vries na een smar telijk lijden van verscheiden weken overleden is. De tijding moge niet onverwacht zijn, zij is daarom niet minder treffend; een kunstena res van haar gehalte, die gedurende drie en dertig jaren door hen die de tooneelspeelkunst hoog gehouden willen zien, vereerd werd, ver laat het tooneel des levens niet voor goed zon der dat haar heengaan allerwege betreurd wordt. De naam van mevrouw De Vries blijft in de moest zij naar bed. De dokter was er alle dagen geweest. Pas kort geleden had mevrouw Roth gezegd, dat zij erg ziek was en niet mocht worden lastig gevallen. Aan welke ziekte zij leed, wisten de dienstboden niet. „Ik zal hier op mevrouw Roth blijven wach ten,zei Schneidemühl. „Gaat nu maar weer aan uw werk.® Angelika ziek erg ziek zelfsDat was een tijding die den schilder aan ’t hart ging. Het kon nu ongeveer vijf jaren geleden zijn, dat hij getuige geweest was van het ongeluk aan het spoorwegstation te Steglitz. En toen er eenige ruimte gemaakt was in dien afgrijse- lij ken warklomp, zag hij naast de verminkte lijken van een man en eene vrouw, die onder den oprit waren nedergelegd, een tienjarig meisje op de knieën liggen, als wezenloos rondom zich starende. Den samenhang vermoedende, trad hij naderbij„Hoort gij bij die beiden, mijn kind?® Ja, het waren hare ouders „En waar wacht gij nu op?“ Zij wist het niet te zeggen. „Gij ziet dat anderen gehol pen worden en denkt, dat de beurt ook eens aan uwe ouders zal komen. Is ’tzoo niet?® vroeg Schneidemühl. En toen knikte het meisje. Maar zij scheen toch niet geheel ge rust te zijn. Dezer dagen deed een bericht de rondte dat de piinister van oorlog zich onledig hield met de belangrijke werkzaamheden, verbonden aan de keuze van een nieuwe uniform voor het leger. Zelfs kon men lezen dat de modellen reeds aan de Koningin-Regentes ter bezichti ging zijn aangeboden. De Haagsche correspon dent van de Midd. Ct. betwijfelt zeer of er wel iets van de geheele uniform-verandering aan is haast zou hij beslist durven zeggen dat alles losse praatjes zijn zonder eenigen grond, en wanneer hij dat deed zou hij het doen op een moeilijk te wraken gezag: de minister van oorlog niemand minder dan zijne excellentie zelve verzekerde hem dat het geheele plan tot wijziging der uniform is uit den duim ge zogen en dat de kranten-berichten dienaangaan de slechts canards zijn, hetzij dan licht- of donkerblauwe of grijze. fl.50 bij cijfer van De formule ziet” er dus ongeveer zoo uit f13000; fO.O77, f14000: f0.21, f15000: f0.33, f16000; f0,44, f17000: f0.53, f18000: f 0.61, f19000: f0.68, f20000: f0.75, f21000: f0.81, f22000; f0.86, f23000: f0.91, f24000: f0.96, f25000—99999f 1.00,100000f 1.10, f200000: fl.20, f300000: fl.30, f400000: fl.40 en f500000 fl.50 per mille. Waarom vraagt het blad rijst de heffing van f19000 tot f25000 met pl. m. f0.05 voor Eenige dagen na zijn terugkomst van reis die hem in kennis gebracht had met Cor- dula Trott, reed Schneidemühl op een avond naar het oostelijk gedeelte van de stad en •chelde aan op de derde verdieping van een huis dat er min of meer uitgewoond uitzag, en wel aan een deur, waar op een visite-kaartje de naam „Mevrouw Klara Roth® stond. Kort daarop vernam hij in de gang aan den anderen kant van de deur het geloop van ver- Bcheidene personen,die elkaar blijkbaar wensch- ten vóór te zijn in het loopen naar de bel. Het waren drie half volwassen meisjes, die rich in de gang nieuwsgierig om hem heen drongen. „O, gij wilde poesen’/ riep Schneidemühl op goedhartigen toon. „Gij dacht zeker dat er iemand was met appelen en peren „Och, mijnheer Schneidemühl, is u dat de jacht, voor zoover betreft de jachtbedrij ven van het vangen van waterwild met slag netten en van eendvogels in eene eendenkooi of een daarmede gelijkstaanden toestel, bedoeld in art. 15, letters f en der wet, dit jaar zal worden gesloten op Zaterdag den 26 Maart 1892 met zonsondergang, En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 11 Maart 1892. De Commissaris der Koningin voornoemd, (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Bneek den 15 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. De nieuwe West-Europeesche tijd zal, wij vernemen, op 1 Mei in geheel ons worden ingevoerd. Bij de regeering bestaat het voornemen om de gemeentebesturen te verzoeken op den 1 Mei de klokken te richten naar die van de telegraafkantoren, welke in den ochtend van den dag allen zullen worden gesteld in over eenstemming met het kantoor te Amsterdam. Op dat kantoor wordt in den nacht van 30 April op 1 Mei de klok geregeld naar den mid delbaren tijd van Greenwich in overeenstemming met de regeling naar dien tijd van de Amster- damsche gemeenteklok. De tijd op de postkan toren wordt in overeenstemming gebracht met dien op de telegraafkantoren in de verschillende gemeenten. Waar geen telegraafkantoren gevestigd zijn en de gemeenteklok dus niet daarnaar kan wor den gesteld, kan door tusschenkomst van de provinciale besturen de klok in overeenstem ming met den nieuwen tijd worden gebracht. Het gevolg daarvan zal zijn dat aldus in ge heel ons land op 1 Mei de aanvang van alle kantoren, fabrieken, scholen enz. nomiaal op hetzelfde uur, maar feitelijk 20 minuten later zal geschieden. kinderen, die van hunne ouders de gave dei tooneelspeelkunst erfden, door een 28jarigen zoon’’- den heer Henri de Vries en door eene dochter, de 17jarige Louise Sophie. Mevrouw De Vries had den leeftijd van 53 jaar bereikt. Woensdag wordt zij op Zorgvlied bij Amsterdam begraven. Volgens de N. R. C. zou de notaris D. Bonner-r man te Amsterdam o. m. verschillende kassen van publieke lichamen tot aanzienlijke bedragen onder zijn berusting hebben; zoo o. a. hetkapi- taal van het Nederlandsch Onderwijzers-genoot- schap ten bedrage van f 90,000. Wij geven de mededeeling zooals wij die vin den, al klinkt het ons vreemd in de ooren, dat I het genootschap voor een soortgelijke deposito de Nederlandsche B ink niet zou hebben gekozen. In ’t Hand, wordt overigens verzekerd dat de spaarbank van het N. O. G. en de Levensver.- Mij. van ’t Genootschap geen verlies lijdt. Te Zeelst (Noordbrabant) was de betrekking van burgemeester gedurende een paar maanden vacant. De Staatse, deelde Donderdag ochtend de benoeming van den nieuwen titularis mede en reeds in den avond van denzelfden dag werd hij, naar de N. R. C. meldt, met ketelmuziek^ - l en werden de glazen bij hem ingewor- In verband met den moord te Haarlem is Alida Seders, weduwe Okener, schoonzuster en werkster bij de vermoorde vrouwen, gearre steerd. Aan critiek ontbreekt het den minister van financiën bij zijn belastingplannen niet. Dat zij, die tegen inkomsten- en vermogensbelasting zijn, die in verhooging van indirecte belasting hun ideaal vinden, er tegen zijn is natuurlijk, maar ook in de rijen der vooruitstrevenden zijn be strijders. De Amst. heeft dan ook in een vijftal arti kelen haar bezwaren ontwikkeld. De conclu sie, waartoe zij komt, is in krasse bewoordin gen vervat Zij toch acht het hoofdontwerp der vermogensbelasting niet voor verbetering vatbaar en geeft allerminst toe dat het stelsel, door den minister voorgedragen, een voldoend progressief karakter bezit. De splitsing van de inkomstenbelasting in een bedrijfs- en een vermogensbelasting steekt, naar ’t blad doet opmerken, den draak met het ge zond verstand eu maakt de billijkheid onmoge lijk. Men moet daardoor tweemaal een mini mum krijgen, waarvan noodzakelijkerwijs aller lei gescharrel en gedwarrel het gevolg moet zijn. Beschouwt men de vermogensbelasting op zichzelf en het stelsel van progressie daarbij gevolgd wat nauwkeuriger, dan blijkt het, naar de Amst. doet uitkomen, eerst duidelijk dat van progressie in den werkelijken zin van het woord hier geen sprake kan zijn. Bij een bezit beneden f 13000 wordt niets gevorderd, van f13000 tot f25000 wordt de aanslag verminderd. Zij wordt bij een bezit Van f13000 tot f 14000 gesteld op f1000, van f14000 tot f15000 op f3000, van f15000 tot f16000 op f5000, van f16000 tot f17000 op f7000, van f17000 tot f18000 op f9000, van f18000 tot f19000 op f11000, van f19000 tot f20000 op f13000, van f20000 tot f21000 op f15000 van f21000 tot f22000 op f17000, van f22000 tot f23000 op f19000, van f23000 tot 124000 op f21000, van f24000 tot f25000 op f23000. Van f25000 tot f99999 blijft het bedrag op f 1 per mille bepaald en daarna te klimmen tot een cijfer van f 500000 kapitaal. Dit fl.50 stijgt dan niet meer. Naar wordt medegedeeld is bij de commissie voor de noodlijdenden te Beets van H. M. de Koningin ingekomen een gift vanf 1000 en van de Koningin-Regentes een gift van f 500. SNEEK, 15 Maart. Jl. Zaterdag avond werd de jaarlijksche open bare les gehouden van de leerlingen der ge meentelijke Muziek- en Zangschool alhier, on der leiding van haren hoofdonderwijzer, den heer Paul Gaillard. Het programma bestond uit drie afdeelingen zangnummers in koor door de onderscheiden klassen en solo’s voor zang, clarinet en viool. Tot slot werd voorgedragen St. Nicolaasfeest, - kinder-cantate met bariton en bas-solo van Ber nard Zweers. Een talrijk publiek, meestal be trekkingen der leerlingen, was aanwezig. Door herhaaldelijk applaudissement werd te kennen gegeven, dat de toehoorders veel genoegen had den. Het slotnummer viel bijzonder in den smaak. Het maakt reeds een’ aangenamen in druk, als men ’t orchest ziet ingenomen door de Te Groningen moeten twee leden voor den raad worden gekozen. Het verrassend resultaat"**77*" is bereikt, dat de heer Smith voor de eene va cature is gekozen en voor de andere in her stemming komt. De schilder bekeek de lijken. De man was oogenschijnlijk een fabrieksarbeider en wel een van hen, die ’t goed hadde vrouw was teer en zwak geweest, zij was tenger van leden en had innemende gelaatstrekken. Het meisja geleek op haar moederalleen het hooge voor- hoofd was afwijkend. Hare groote blauwe oogen hadden eene melancholieke uitdrukking. „Hoe heet gij?® vroeg Schneidemühl. „Angelika Fichte/ „Kom mee, Angelika; wij zullen menschen opzoeken die uwe ouders een betere plaats zullen bezorgen/ Het kind greep zonder aarzelen zijn hand en liet zich wegbrengen. Hij vroeg haar ver- der uit naar hare woning, naar haar bloed verwanten, naar mogelijke broeders of zusters. Treurig genoeg luidde het antwoord: Angelika was het eenige kind harer oudersvan bloed verwanten had zij nooit iets gehoord. Schneidemühl bracht de beambten op da hoogte van het noodzakelijke; hij sprak zacht, maar het meisje, dat hem steeds bij de hand hield, luisterende met de oogen, ried het ge- I beurde. I Zij jammerde niet. Zij begreep het vreese- I lijke van haar lot niet. Zij was te jong om j De heer K. A. van der Weide te Apeldoorn heeft aan zijn landgenooten een schrijven ge richt, waarin hij hen aanspoort om als hulde blijk voor prinses Sophia der Nederlanden een. enorme som bijeen te brengen ten bate der Friesche gemeenten, thans noodlijdend. Dat zal in zijn oog de beste hulde zijn en het zal een ware steun zijn voor het zoozeer geliefde Oran jehuis. zei de brutaalste. „Dat „maar“ is niet bijzonder vleiend voor mij, Elsje,antwoordde de schilder lachende. „Is mevrouw Roth thuis? En waar is Ange lika De drie meisjes keken elkaar verlegen aan. „Hebt ge nu op eens de spraak verloren?® vroeg Schneidemühl verwonderd. „Ik vèrlang immers niet van u te weten, in welk jaar Karei de Groote geboren is, maar slechts, of ik Angelika spreken kan. Dat zult gij mij toch wel kunnen zeggen/ „Mevrouw Roth is even uitgegaan,zei Elsje eindelijk. „En Angelika?® „Is wel thuis, maar „Maar wat?® „Er mag niemand bij haar komen, mijnheer Schneidemühl,® viel de kleinste thans met een gewichtig gezicht in. „En dat waarom niet?® „Omdat de dokter 't niet hebben wil.® Schneidemühl zweeg een oogenblik. „Daar moet ik meer van weten,® zei hij vervolgens. „Breng mij naar de voorkamer en vertel mij daar, wat gij weet.® Heel veel was ’t niet. Veertien dagen gele den was Angelika begonnen te klagen en toen brengt tusschen de f25000 en f99999 geen f 0.05 verhooging aan Waarom wordt voor elke ton, die iemand bezit boven de f 100000, de heffing per mille f0.10 hooger tot aan 5 ton en geeft een millioen ja zelfs tien millioen bo ven de 5 ton niet een onnoozel f 0.10 per mille naar draagkracht? Het hier gevolgde systeem geeft in de oogen van de Amst. niet meer dan een schijn van progressie. Het blad acht dit trouwens een noodzakelijk gevolg van het ver- keerdej stelsel des ministersde tweeërlei in- komsten-belasting, de bedrijfs- en de vermo gensbelasting. Deze beide dames moeten met elkander aan ’t krakeelen raken. De conclusie waartoe het blad voorloopig komt, klinkt niet vriendelijk. Het bepaalt zich voor ditmaal tot een beoordeeling van de beide voorgestelde heffingen, die het rijk moeten in staat stellen andere accijnzen, rechten en be lastingen af te schaffen of te verminderen. Voor het oogenblik is de vermogens-belasting en de verhooging van den accijns op het ge distilleerd hoofdzaak, aangezien er voorloopig niets kan verminderd of afgeschaft worden zon der dat een aequivalent is aangewezen, waar door de opbrengst van andere belastingen kan worden gemist. „En dan komen wij vervolgt het blad tot deze slotsom „1. dat over de verhooging van denjenever- accijns geen debat noodig is, aangezien geen enkele partij den moed zal hebben haar goed te keuren2. dat de vermogens-belasting atge- zien van het voorbijgaan van de goederen in de doode hand, afgezien van de algeheele afwezig- j heid van waarborgen voor een juiste aangifte, afgezien ook van het legio detailfouten, o.a. door prof. Cort v. d. Linden in zijn brochure aange wezen, niet is in te voeren, zonder een storm van ontevredenheid en verontwaardiging te wek ken over de tastbare onrechtvaardigheid, die deze belastingtheorie met zich brengt. Wanneer het ontwerp van een vermogensbelasting in be handeling komt, zal men het niet laten ontbre ken aan reeksen van amendementen, om haar dragelijk te maken in het oog van stedeling en buitenman, maar het eind zal zijn, dat men haar niet durft goedkeuren. Zij zal niet kunnen worden behandeld vóór de bedrijfs- en de ver- terings-belasting er nevens liggen, en juist dan zal het eerst recht blijken, welk een onmoge lijk stelsel het is, kapitaal en inkomen te split sen, en dat gesplitste in een hoogere eenheid te doen opgaan met het personeel. „Want tal van wijzigingen kan men aanbrën- gen tot verbetering van het zoo oppervlakkig gesteld ontwerpmen kan het voor den land bouw wat aannemelijker, voor de nijverheid niet zoo drukkend en voor de rijken iets min der voordeelig maken, dat alles zal niet baten; de verwarring en de onbillijkheid, die voortvloei en uit het plaatsen van een kapitaalsbelasting (de belasting op een bron van inkomen) naast een belasting op het inkomen uit bedrijf, is niet weg te nemen deze beide soorten van belasting, die denzelfden persoon treffen, moeten met el kaar in strijd geraken, ook al had men niet met tweeërlei minima van vrijstelling en met twee progressies te doen. In die splitsing zit de fout, de onherstelbare foutde onvergeeflijke fout van een minister, die nu eindelijk, onder zoo gun stige omstandigheden, geroepen werd om orde in den chaos, billijkheid in de plaats van wille keur en bevoorrechting te brengen. Over deze fout struikelt Pierson’s ontwerp, want alleen reeds om politieke redenen zullen de liberalen tooneel wereld voortleven door twee van hare elke duizend gulden meer vermogen en waarom ■i a I j 8 1 l 1 l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 2