BINNENLAND. Crt. Afgewezen één. dat van FEUILLETON. 16.) zoo terzijde aan en begon te een li nn hij af- het Gymnasium alhier, zijn toegelaten: jn en Ha- Afgewezen één. herkend had, haar humeur erg veranderd was. Die waarneming maakte hem verdrietig en toornig en deed hem den inval verwenschen, Dit uitstekend meer en i mend ontsmettingsmiddel mag thans in huisgezin ontbreken. Tot het vernietigen van alle mogelijke kie men bij besmettelijke ziekten wordt dit artikel in bijna alle landen door h.h. geneeskundigen aanbevolen. Wanneer men besmettelijke ziekten in huis heeft, besproeie men de vloeren, trappen en gan gen met een oplossing van een theelepel Creolin op 1 liter water. Tot het zuiver houden van privaten en uri noirs bezige men 2 eetlepels vol op 1 liter water. Tot het reinigen van besmettelijke kleding stukken bezige men 2 eetlepels op 1 emmer water. Door het te koken in dit mengsel is men zeker, dat alle kiemen weggenomen zijn. Tot het zuiverhouden der atmosfeer in plaat sen of lokalen waar veel personen tegenwoor dig zijn, of waar schadelijke uitwasemingen plaats hebben zooals in stallen, fabrieken, enz. besproeie men den grond overvloedig uit gieter, waarin 1 eetlepel vol Creolin op 1 ter water vermengd wordt. Creolin in verdunden toestand beschadigt geen geweven stoffen. Creolin wordt als een uitstekend voorbehoed middel bij cholera en cholerine, mits in verdun den staat, aanbevolen. Volstrekt onschadelijk bij uitwendig gebruik. beoogden beiden toch met die dwaze houding? - die hem naar hier had doen komen. Deze en dergelijke vragen rezen op in haar - - hart, toen zij zich in stilte in een hoek van de j groote woonkamer terugtrok. Daar dacht zij voorloopig voor Winterfeld’s, des Spanjaards vriendelijke attenties, veilig te zijn. Roland had haar echter met de oogen gevolgd. Louise Bi- bra had hem thans vrijgelaten, en nu kwam hij naar haar toe, een stoel naast de hare plaat- kingen te hernieuwen! Morgen kom ik sende. Welnu, nimfje," begon hij op vriendelijken Uit Deventer wordt gemeld Daar er herhaaldelijk ’s avonds groote volks- oploopen plaats hebben en zelfs ruiten werden ingeworpen, waardoor de openbare orde in de gemeente is verstoord, heeft de burgemeester, ingevolge art. 187 der gemeentewet, eene ver ordening vastgesteld en doen afkondigen, waar bij hot verboden wordt deel te nemen aan volks- oploopen en samenscholingen, en met meer dan vijf personen tegelijk over de openbare straat te gaan. Het houden van openbare vergade ringen zonder toestemming van den burgemees ter wordt mede verboden. De verordening is terstond in werking getreden. De wanordelijkheden moeten hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de vijandschap tus- schen socialistische en anti-sociaïistische werk lieden, waardoor herhaaldelijk ernstige vecht partijen dreigden. Uit Nieuwe-Schans schrijft men Wanneer de gevreesde vijand, die ons van het Oosten bedreigt, toch onze grenzen mocht oversehreiden, dan zal het zijn in weerwil van de waakzaamheid door de autoriteiten aan de grenzen betoond. Dr. A. W. Tresling alhier is van wege de regeering belast, alle reizigers, die hier binnen komen, te inspecteeren, ’t zij ze per spoor, per schip of te voet komen. Dit laatste is intusschen vrij wel onuitvoerbaar. Komen ze van verdachte plaatsen, dan wordt naar de plaats hunner bestemming bericht ge zonden van hunne te verwachten aankomst, op dat men aldaar de noodige voorzorgsmaatrege len kan nemen. Sedert den 2en Sept, wordt alle ongewasschen lijfgoed uit Duitschland te ruggehouden en gedesinfecteerd in eene expres selijk daarvoor overgezondene machine. Voor landverhuizers is eene aparte houten barak opgericht en voor de cholera-patienten, zoo die onverhoopt mochten komen, is in allerijl een tweede barak gebouwd met 10 bedden. Een derde lokaal zal nog worden opgericht ten dien ste van dr. Tresling, waarin deze zoo noodig de reizende personen kan onderzoeken. Bijna da gelijks ziet men hier den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, terwijl ook van wege de Oldenburgsche regeering krachtig de pogingen onzerzijds worden ondersteund, ’t Is te hopen, dat al die voorzorgen het gewenschte doel mogen treffen en de gevreesde vijand bui ten onze landpalen moge gehouden worden. sponnen, geweefde en gebreide goederen (4 kl.), modeartikelen (7 kl.), leder- en touwwerk (3 kl.), voedings- en genotmiddelen (9 kl.), verbruiks- artikelen (5 kl.), papier, druk- en bindwerk (7 kl.), werktuigen en gereedschappen (3 kl.), bewerkte metalen (7 kl.), vervoermiddelen en sportartikelen (4 kl.), muziekinstrumenten (2e kl.), tuinsieraden en planten (4 kl.), en in zendingen ter opluistering (2. kl.) Verder is er een groep van 15 klassen voor buitenland- sche producten. OVERZICHT. De Franse he regeering heeft in overleg met de Belgische eindelijk het noodige gedaan, om aan de voortdurende onlusten in de Noor delijke departementen tusschen werklieden der beide natiën een eind te maken. In het ge hucht Ballons bij Roubaix zijn een 40tal gen darmes gestationeerd, aan de andere zijde der grens houden 14 Belgische gendarmes de wacht, zoodat op de verschillende wegen in den om- trek behoorlijk toezicht gehouden wordt, om mogelijke vechtpartijen onmiddellijk te onder drukken. Men heeft voorts 8 personen, die het meest tot de onlusten hebben bijgedragen, ge arresteerd onder hen bevonden zich twee vrou wen en verschillende oude bekenden der justi tie. De afgevaardigde Basly confereerde met den minister Loubet over den toestand vol- Verleden week heeft op de kermis te Zaan dam een vechtpartij plaats gehad tusschen den directeur van het gezelschap „Wilden", dat daar voorstellingen gaf, en zijn muzikanten, omdat eerstgenoemde weigerde die menschen te betalen. De politie werd ter assistentie geroepen, doch een der agenten kreeg, toen hij binnen de tent kwam, van den directeur zoo’n hevigen slag in zijn aangezicht, dat hij uit neus en mond bloedde. Een hond werd op hem aangehitst en dit beest vloog den agent van achteren aan en verscheurde hem zijn uniformjas en ondergoed. De agenftrok onmiddellijk zijn sabel en gaf ter zelfverdediging, zoowel den directeur als den hond eenige slagen. Inmiddels schoten andere agenten van politie toe, die den directeur arres teerden en hem met veel moeite overbrachten naar het politiebureau. Door Ged. Staten van Friesland is de vol gende missive aan de gemeentebesturen gericht „Met het oog op het meer en meer naderen van de cholera en de waarschijnlijkheid, dat ook de provincie Friesland niet van haar zal afscheid. Nauwelijks was hij weg, of Winter feld stond ook reeds weder aan Stefanie’s zijde. Maar niets was in staat, haar hare vorige pret tige stemming terug te geven. Zij was blij, toen er voor dien avond een einde gekomen was aan al die drukte. Den volgenden voormiddag verscheen Roland, zooals hij beloofd had, maar vergezeld van een geheele schaar kennissen. Men had afspraak gemaakt voor een gemeenschappelijk tochtje naar Keulen, en dat werd nu op touw gezet met al de drukte en den overmoed, die zoo’n pleizierreisje meebrengt. De „rozen-maandag" te Keulen is beroemd met zijn dollen optocht van gemaskerden langs de straten, en Stefanie had er zich veel pleizier van voorgesteld. Maar nu was haar stemming sedert gisteren gedrukt en in den eersten tijd ook niet weer op te beuren. Winterfeld week niet van haar zijde en Roland bekommerde zich in ’t geheel niet om haar. Louise en de andere dames die aan het tochtje deelnamen, schenen hem veel beter te bevallen. „Hoe zijt gij eigenlijk aan Aspern verwant, juffrouw? Gij noemt hem toch bij zijn voor naam?" vroeg Winterfeld. „Verwant? in ’t geheel niet, op geenerlei wijze! Dat wil zeggen, hij is mijn stiefbroe- Dat’s al bijzonder merkwaardig zei Win- be- De Officier van justitie te Groningen is in verzet gekomen bij het Hof te Leeuwarden te gen de beschikking der Rechtbank aldaar, waar bij geen termen zijn gevonden om de zaak te gen den heer Vunderink, commissaris van po litie, en den heer Hemmes, hoofdinspecteur van politie, naar de openbare terechtzitting te ver wijzen. naam?" vroeg Winterfeld. derof ook niet, af naar men ’t nemen wil. terfeld langzaam en zonder er iets van te grijpen. „Ja, dat is ’t! Breek uw hoofd daar maar niet over! Hij is mijn voogd, maar is mij vreemd en wij houden ons op een stand van elkaar!" „Zoo, nu, dat doet mij pleizierzei de heer Winterfeld. „Ik kan namelijk ook niet zeggen, dat ik hem zoo bijzonder graag lijden mag! Novelle van Hans Werder. X. (Vervolg.) Stefanie keerde niet naar de danszaal terug. Zij had een menigte vragen voor Roland op hét hart, en het kreukte haar, dat hij, zonder verder acht op haar te slaan, zich geheel aan Louise Bibra wijdde. Had hij haar dan niets te vertellen van haar lief „te huis?" Voelde hij zich dan buitendien hoegenaamd niet tot zoo’n lange scheiding? I tante Hilda en Detlef en Sabina? elkaar nog niet nader gekomen, se- kon daar nu niet meer over In do Haagsche kroniek der N. Gr. komt o. m. voor Thans is men aan bijna alle departementen zeer druk in de weer om de belangrijke voor stellen, die in de door H. M. de Koningin-Re- gentes persoonlijk uit te spreken troonrede zul len worden aangekondigd, spoedig gereed te hebbenvervolg van de belastingvoorstellen, defensie-wet, kiesrechthervorming, leerplicht en onderscheidene en belangrijke zaken op ’t gebied van rechtswezen en sociale wetgeving. Men kan zich op een welvoorzienen parlementairen disch voor 1892—93 voorbereiden. Weldra hoop ik in de gelegenheid te zijn u er nog wel iets meer van mee te deelen; voor heden moet ik mij tot deze algemeenheden bepalen. Zooals men weet heeft de burgemeester van Den Haag vergunning geweigerd voor het houden van een optocht bij gelegenheid van de groote meeting aldaar. Eveneens zijn alle pogingen, om bij deze gelegenheid goedkoope extra-trei- nen naar Den Haag te krijgen, mislukt. Naar aanleiding van deze feiten heeft het hoofdbe stuur van den Ned. bond voor algemeen kies- en stemrecht een schrijven gericht aan de de mocratische vereenigingen in Nederland. Het bericht daarin dat de demonstratie toch door zal gaaner is voor de betooging een stuk land gehuurd, gelegen aan den hoek Loosduinschen weg-Beeklaan. Daar zullen tenten enz. opge richt worden. De circulaire bevéelt ten slotte de meest mogelijk kalmte en ordelijkheid aan. Op het terrein zal van vier tribunes gesproken worden. Hiervoor zijn uitgenoodigd F. Dome in Nieuwenbuis, dr. Vitus Bruinsma, A. H. Ger hard, mr. W. Heineken, F. W. Gebing, mej. C. M. v. Hoogstraten, mej. Schook-Haver en R. v. Zinderen Bakker. De meeting wordt geopend te 2 uur en ge sloten te 4 uur. Afgew. één. Na heden gehouden her-examens is geslaagd voor de le kl.8. Gaastra en Van de le tot de 2e kl.F. „Willen wij nu gaan, Otto?" vroeg hij, zich tot den Moorschen vorst wendende die in zijne nabijheid stond. „Wel zeker, ik ben tot uw dienst!" Stefanie rees haastig overeind. „Wilt gij nu al weg? en dat waarheen?" „Ik heb van avond nog heel wat kennisma- u en mevrouw uwe nicht een bezoek brengen! Tot ziens!" En met een koelen handdruk nam hij meer in gebruik ko- i vrij blijven, dient door ons te worden overwogen nag thans in geen in hoeverre toepassing moet worden gegeven I aan het bepaalde bij art. 7, le lid, der wet van 4 December 1872. Alvorens echter1 hiertoe over te gaan, achten wij het noodig, in kennis te worden gesteld van hetgeen, ook ingevolge, de bij de in het Prov. blad no. 74 opgenomen missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken op bl. 810 gedane aanbeveling, dooru reeds mocht zijn gedaan ter voorziening in de I gelegenheid tot afzondering en verpleging van lijders aan cholera. Wij hebben daarom de eer, u uit te noodigen, ons vóór 5 Sept. a. s. hiervan i mededeeling te doen." SNEEK, 6 Sept. J Bij het gisteren gehouden 2e toelatings-exa- men aan 1 Tot de le kl.B. Vierdag, Nawij mersma. Afgewezen één. Tot de 2e kl.Van Renesse. Tot de 5e kl.Van Calcar. Hij was mijn officier, toen ik vaandrig was, en wij konden niet al te best overweg!" „Dat zal wel uw schuld geweest zijn!" ant woordde zij koel. Winterfeld echter nam dien twijfel aan zijne volmaaktheid kwalijk, en Sto- fanie lachte hem uit. Zelf veroorloofde zij zich vaak een afkeurend oordeel over Roland, maar van een ander kon zij zulks niet verdragen. „Ik kan mij niet begrijpen, juffrouw, waarom gij zoo’n ongunstig vooroordeel jegens mij koes tert zei Winterfeld op klagenden toon. „Ik heb geen vooroordeel tegen u,“ ant woordde zij koel; ik ken u immers in ’t ge heel niet, maar ik ken Roland Aspern „Het spijt mij erg, juffrouw, dat ik u geheel onbekend ben! Ik koesterde toch de hoop, dat ik voor u niet meer zoo geheel een vreemdeling zou gebleven zijn!" Zij keek hem van lachen. „Neen, waarlijk, mijnheer von Win terfeld, na zoo’n oppervlakkige kennismaking, dan zou ik wel een groote menschenkenner moeten zijn of door eene bovennatuurlijke be langstelling voor u geplaagd moeten worden!" Die laatste uitdrukking miste haar uitwer king niet. Diep gekrenkt deed de heer van Winterfeld er ’t zwijgen toe, en de plaats aan Stefanie’s zijde stond leeg. Haar getrouwe ver eerder had haar verlaten. Alleen, en onwille keurig achterblijvende, volgde zij den grooten stoet van het gezelschap. Vóór haar uit liep Roland naast Louise, in een druk gesprek met haar verdiept. Voor haar had hij geen blik en geen enkel woord over. En om zijnentwil had zij zich op onaangename wijze van haar geleider afgemaakt! Daarvoor mocht zij nu alleen loopendat was al de dank, welke haar daarvoor ten deel viel! Zich verdiepende in haar gevoel van wrevel, lette zij er niet op, zijn bevorderd van Dijk en S. de Wolff. Van de 2e tot de 3e kl.A. Krull, T. Pijt-—y tersen en K. Slot. Afgewezen één. Van de 3e tot de 4e kl.T. Bouma, P. H. Schepers, IJ. Stelma en R. Sijbrandij. Afgew. één. Van de 4e tot de 5e kl.P. de Groot Boer- sma, S. R. van Eerde, J. J. H. Klomp, J. D. Schepers en J. Slot. Bij het gisteren gehouden her-examen aah de H. B. School alhier, zijn bevorderd Van de le tot de 2e klasse: J. T. van Dijk, Janko Heringa en C. E. Hogendij k. Van de 2e tot de 3e klasse J. M. Goslings en Helena Veen. Van de 3e tot de 4e kl. W. T. Zeilmaker. Bij het heden gehouden 2e toelatings-examen zijn toegelaten tot de 1ste klasse, voor volledig onderwijs: G. de Jong, A. T. E. Nijland, Geer- truide Veen en H. Zondervan. Voor enkele vakken G. Hoekstra. Afgewezen twee. b“uTtm land. toon, „voelt gij u dan nog altijd niet terugge trokken naar uw meer?" Zij kon haar gevoel van krenking niet overwinnen. „Zijt gij hier gekomen om mij naar huis te sturen antwoordde zij spijtig. Hij gaf dade lijk geen antwoord. Zij kwam hem onvrien delijk en ondankbaar voor. Waarom toch kon zij hem niet beter ontvangen, nu zij hem na zoo’n lange scheiding voor ’t eerst weer ont moette „Om mij kunt gij blijven zoolang gij er lust toe gevoelt!" zeide hij eindelijk een beetje kortaf. Stefanie keek hem aan. Hoe wonderlijk paste zijn ernstig gelaat bij die stijve, ijzeren wapenrusting. Hij zag er somber uit. Had zij hem weer boos gemaakt? Dat gevoel was benauwend voor haar. „Hebt ge mij dan hoegenaamd niets van huis te vertellen?" vroeg zij terneergeslagen; „van haar aangetrokken na zoo’n lange scheiding? tante Hilda en Detlef en Sabina?" Maar hij Zij waren elkaar nog niet nader gekomen, se- kon daar nu niet meer over praten. Hij dert zij gedurende dat laatste tochtje op het j had haar vroeger gadegeslagen in haar stra- meer daarmee schijnbaar een begin had gemaakt, lende vroolijkheid en kon het zich niet ont in den eersten tijd daarna had Stefanie zelfs veinzen, dat van het oogenblik af toen zij hem den indruk gekregen, alsof Roland haar ont week, en dadelijk was zij er op bedacht ge weest, hetzelfde te doen. Waarom toch? Wat De Nederlandsche Albumine-fabriek te Lei den is op de internationale tentoonstelling voedingsmiddelen, kookkunst en gezondheidsleer in Den Haag bekroond met het eere-diploma. Bij gelegenheid van het 46e landhuisboud- kundig congres, dat in 1893 te Winschoten ge houden wordt, zal tevens een tentoonstelling van nationale nijverheid plaats hebben, die daar mede samenvalt en minstens 10 dagen duurt. Voorz. van de commissie voor de nijverheidsten- toonstelling is de heer W. J. N. Landré, le secr. de heer A. Frankforter te Winschoten. In plaats van medailles worden diploma’s met prijzen in geld (van f 40, f 30, f 10, f 20 en f 5, te zamen f3000 aan prijzen) uitgereikt. Voor het diploma is een wedstrijd uitgeschreven. De tentoonstelling zal in de volgende 16 groe pen worden verdeeld: bouwkunde (verdeeld in 12 klassen), meubelen en huisraad (8 klassen), artikelen voor huishoudelijk gebruik (5 kl.), ge- 1 i l 1 •n 1 Wollt Ihr Euch uicht ontmummen, Herr Bitter es ist Zeit! Die Larven alle vielen, Laszt sehen,wer Ihr seid! Simrock. 5 r t t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 2