oun es hi: 11 m 11 i ssi: h i sb. SIEMS- ES ABÏEBTEXTIE BUD TOOR BE Jlflj 1 1 H 1892, No. So Z E V E N-E N-V EERTIQSTE JAARGANG. VRIJHEIDS KLACHTE. I Z AT 12 K )A G 22 O CT O 13 ER. I 1 r- 1 le I d bj vail 11 1;-1 U j /bij, 'ge- Je enS >- ‘“I i 1,ll l e,ll U) I rf: £-y 1 Dat men ng; aar Id- len er- »on-J bts, uir- I rte, 3- I ,d <n 1- 31’ ir 3n ids as et 3U e- H id 11 it- r- k- weei r to I irden I ende I over I En daar J den I eluk J snen. I ,elen, 1 i aan J arbijj ADVERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaard en daaromtrent te vernemen bij den uitgever. V. 1 ,<pn to 1 .dier.l honrl Bij deze Courant behoort als Bijblad Feuil leton-nummer 128. K'!s V 'I ts 11 >p ;i I I?1- lt.lS e-'l1 r-M t, 1- ks fitte W- VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag den 25 October 1892, ’s namiddags ten 7 uur. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f i.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ver- j de ‘tscll conservatief en meester in strijd achtten met de grondwet. Vrijheid van denken? Wel natuurlijkmaar wie graag leven wil en bij toeval verkeert in een kring van lieden die het gezag van de por- De beschouwingen over de ingediende kies- rechtontwerpen beginnen zich te vermenigvul digen. Zij zijn zeer uiteeploopend, ook in de liberale pers. Tegenover de eenigszins gereser veerde houding van het Handelsblad, de afkeu ring van de Dev. Ct., de bedenkingen van de Nieuwe Rott. Ct. staan de gunstige oordeelvel lingen van het Vaderland, het Utr. Dagblad, de Midd. Ct., de Zutf. Ct., de Prov. Gron. Ct. Een foimeele quaestie de vraag of de bepa lingen, nopens de uitsluitingen in ’t ontwerp opgenomen, ook in strijd zijn met de Grond wet wordt mede geopperd en bestreden. Wij vertrouwen dat ’t volgend schrijven, dooi de Prov. O. en Zw. Ct., van een occasional correspondent uit Den Haag ontvangen, een voorstander der ontwerpen, in de tegenwoordi ge omstandigheden met belangstelling zal wor den gelezen. „Mijns inziens is de voorgestelde groote uitbreiding van kiesrecht billijk en staatkundig. Zij is billijk, vooreerst omdat regeering en Ka mers vele jaren lang in gebreke zijn gebleven met tal van hervormingen, vereischt in het be lang van hen, die tot dusver van kiesrecht ver stoken zijn. In de tweede plaats pleit de bil lijkheid voor deze uitbreiding van kiesbevoegd heid, omdat elke andere maatstaf van geschikt heid en maatschappelijken welstand, dan de kennis van lezen en schrijven en het voorzien in eigen onderhoud en dat van het huisgezin gefaald heeft of onhoudbaar blijkt. Het betoog hiervan, waarbij achtereenvolgens de census, de woning, het capaciteitenstelsel en het huismans- kiesrecht de revue passeeren, is een van de sterkste gedeelten der Memorie van Toelichting. Zeer gelukkig is de minister ook geweest in de toepassing van het couloirstelsel, waarbij twee verschillende denkbeelden toekenning van kiesrecht slechts op eigenhandig geschreven ver zoek en invulling van het stembiljet in een af gesloten ruimte gecombineerd zijn. Daar door worden waarborgen verschaft voor de ont wikkeling en zelfstandigheid der kiezers, die tegenwoordig geheel ontbreken. Mochten de Ontwerpen wet worden, zoo is het zeer te ho pen dat men er geen overgangsbepaling in zal brengen, volgens welke de tegenwoordige kie zers dit per se zouden blijven. Immers schif ting dier kiezers naar mate zij al dan niet in staat zijn een eigenhandig geschreven aanvraag tot plaatsing op de kiezerslijst in te leveren, De heeren hebben nu eenmaal invloed en niets vuriger wenschen ze dan dien invloed to behouden. Bij de kiesquaestie nu gaat het om dien invloed, en zoo is het begrijpelijk dat er zijn, die zouden wenschen dat die groote schaar te-monnaie eenmaal heilig verklaard hebben; van nieuwe kiezers eerst het exerceeren zal leeren bij het kapitaal. Maar dan moet de toeloop niet te groot worden, zoodat de gene- ralissime er het oog niet meer op kan houden. Wel zeker, zoo is de redeneering dier heeren Het kiesrecht moet worden uitgebreid, maar niet zoo par force. Ze vergeten alleen er bij te voegen waarom, naar hun inzicht, het kies recht uitbreiding noodig heeft, en daarvoor is van hun standpunt ook niets aan te voeren dat niet te hunnen nadeele spreekt tenzij ze uit edelmoedigheid dien plicht voor hun rekening nemen. Maar daarom juist hebben die redeneeringen iets valschs en dragen den schijn, alsof het den heeren er slechts om te doen is zoo te rede- neeren, opdat ze niet allen invloed bij het volk verliezen. Erger nog wordt het, wanneer men van dien kant de uitbreiding ziet afschilderen als een plaag van sprinkhanen, met de noodige vinnig heid er bij om in sprekende kleuren aan de invloedrijken te beduiden, dat het hier een plaag geldt, die aan een troepje schreeuwers te danken is en die men met kalme bedaardheid moet zien te keeren. Zie, dat is de verderfelijke invloed van het geldbezit, dat het zich zooveel voornamer re kent als die sprinkhanen en dat het, niet ver zadigd door het geld, nog bovendien de alleen heerschappij in huis wenscht en de „sprinkha nen" buiten sluit. Daar schuilt de jammerlijke duivelsche macht van het kapitaal, dat zij de vrijheid van andersdenkenden alleen erkent voor zoover die andersdenkenden niet tot de „sprinkhanen" behooren. In naam is ieder vrij in zijn denken, zoow el op godsdienstig als op staatkundig gebied. Zoo- dra echter een denkwijze al te vrij wordt en dreigt den invloed der heeren te verminderen, dan is Leiden in last en worden we in eens opgeschrikt en meegevoerd naar Egypteland. Vrijheid van vergaderen? Welzeker, de grondwet staat er u borg voor. Maar wanneer het ongelukkig een sociaal democraat is die een vergadering belegt in een herberg, om daar dingen te vertellen, die min der aangenaam klinken in de ooren van mijn heer den burgemeester, zonder daarom nog de bedoeling te hebben de orde te verstoren, dan sluit de burgemeester eenvoudig de vergadering, op grond eener politieverordening, die hem, den magistraat, het recht geeft de herberg te laten sluiten om 8 uur in plaats van om 11 of 12 uur. Zoo iets is onlangs te Gulpen gebeurd, en toen de soc.-democraat Vliegen is zijn naam bij de volksvertegenwoordiging zijn beklag deed, toen wisten de meesters in het recht zoo over tuigend te redeneeren voor het goed recht van den burgemeester, dat er ten slotte slechts 15 zegge vijftien stemmen van afkeuring te tellen waren, die het gedrag van den burge- En toch, o vrijheidsmaagd, blijft uw banier steeds wappren, Doorschoten en gescheurd, aan flarden, d’arme vaanl Met trouw en moed in 't hart, voert gjj, heldin, uw dapp’ren Tot heil van ’t smachtend volk Dat op uw komst blijft wachten, Gelijk de onweerswolk Den wind trotseerend, tegen dwang en heerschzucht aan. 3. Benoeming eener onderwijzeres aan school no. 3. 4. Alsvoren van een lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs. 5. Adres Agenten van Politie 2e klasse, nachtdienst. 6. Alsvoren Agenten van Politie 2e klasse, dagdienst. 7. Alsvoren vaniden Concierge van het Gym nasium. 8. Alsvoren van het Bestuur van het De partement Sneek der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. 9. Alsvoren der Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs. 10. Plannen betrekkelijk de verbetering van het vaarwater bij de Oppenhuizerbrug. 11. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. 12. Reclames tegen het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1892, bij Ge deputeerde Staten ingediend. 13. Reclames tegen het le Suppletoir-Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1892. UIT DE PERS. at r- le d n'u| t ‘UJ I »e- 1 Ee- j Dat het geld den mensch niet gelukkig maakt leert ons de ervaring dag aan dag; dat leert ons ook het conservatisme met woord en daad; dat leert ook de geschiedenis van ons volk. We gaan zelfs verder en aan de hand der ge schiedenis van ons vaderland meenen we ge rechtigd te zijn tot de uitspraak, dat de weelde den mensch verzwakt; en dat het een zeer juiste opmerking is, dat voor het dragen der weelde sterke beenen van noode zijn. En wat het zeggen wil wanneer de weelde- last te zwaar begint te worden, daarvan behoe ven we, onzes inziens, geen ophelderende voor beelden te geven. Het geld bezit een duivelsche kracht, die door den onverstandige!! bezitter eenmaal ont ketend, den bezitter en den niet-bezitter nood lottig worden kan. Die kracht heeft het geld niet uit zich-zelf, maar het is de maatschappij der menschen die er deze kracht aan toekent. Het geld geeft uitteraard invloed en macht, en nu zijn de menschen van nature geneigd om aan het geldbezit ook te verbinden de gave des verstands. En daarmee is de treurige geschiedenis be gonnen in de wereld, die thans een periode is ingetreden, waarin het kapitaalbezit bij velen onzer medeschepselen verdoemd wordt, terwijl i haat en nijd gepredikt wordt tegen den bezitter. Men vindt dat vreemd en ongerijmd, en zeker is het dit in abstracte. Evenmin als het geld iemand verstand aanbrengt, even zoo weinig maakt het den mensch tot een ellendeling, die verdient door zijn medemenschen gehaat te wor den. Dat wil zeggen: iemand wordt niet op eens, door het feit van geldbezit, tot een slecht mensch. Langzamerhand echter worden velen onzer bevoorrechte natuurgenooten, wanneer ze hun schijven hoeren rammelen, er toe verleid te denken, dat ze voornamer zijn en van edeler bloed dan wie niet van hun conditie zijn. Dan worden ze voornaam, deftig, hooghartig, ze zien op hun minder geluk kige medemenschen neer als een giraffe op een Kaapschen ezel. Hoe ongelukkig dit dwaalbegrip werkt in onze wereld, weten we uit de geschiedenis van Nederland, toen de Staten van Holland in de 17de eeuw de eerste viool speelden; toen de rust in de republiek slechts werd gestoord doo1’ de heerschzucht van deze geldmannen, en zij zich den doodelijken haat op den hals haalden van de klasse der niet-bezittendenwat tot bloedige tooneelen aanleiding gaf. Diezelfde les echter wordt ons ook geboden door den tijd van het heden. Daar hebben we vooreerst de quaestie van L het kiesrecht, die bij de geldbezittenden harts tochten opwekt, waarvoor een schooljongen reeds schaamte gevoelt. wie zijn fortuin niet „met voeten wil schoppen" of wie vreesachtig van aard is hij moet zijn mond houden, of hij wordt als een verdoolde uit den sprinkhanenzwerm door deze zwaarwich tige heeren doodgetrapt. „Vrijheid van denken? Ziehier wat we dezer dagen lazen in de Standaard: Het dagelijksch bestuur der gemeente Sloch- teren, waar een hoofd der openbare school moest benoemd worden, stelde zich ook op de hoogte van de staatkundige richting der sollicitanten, die op de aanbeveling stonden. Het zond nl. een lijstje met vragen aan het bestuur der gemeente, waarin de sollicitant werkzaam was, en vraag 4 luidde „Heeft hij (de sollicitant) ook neigingen voor socialistische en radicale denkbeelden, of stoort hij zich er niet aan?" Van alle vijf werd deze vraag ontkennend beantwoord. Zoo iets van een gemeentebestuur te moeten hooren mag waarlijk een verrassing genoemd worden. Het roept ons den tijd voor den geest toen Bismarck in Duitschland den oorlog had verklaard aan de vrijheid van denken. Maar een socialistenwet in Nederland is immers al te dwaas in een land waar reeds op de schoolbanken van meesters lippen hoort: Wij leven vrij, wij leven blij! Wat zal zoo’n meester wel denken, wanneer hij „neigingen heeft voor socialistische en ra dicale denkbeelden Wel natuurlijk dat hij zingende liegt, en lie gen mag toch een peadagoog allerminst Wanneer het dan dien peadagoog ernst is met zijn werk, moet hij zijn beroep vaarwel zeggen. Maar dat gaat zoo maar niet voor die allen. En zoo wordt door den gezegenden invloed van het conservatisme de leugen binnengeleid in den kring der peadagogen. Is dat niet verderfelijk? En is het niet een verklaring tevens van het verschijnsel dat de onderwijzersstand meer en meer doortrokken wordt van een radicalen geest? En is het wonder dat men hier en elders het heir der „sprinkhanen" te hulp roept om den invloed van spreeuwen en eksters te brei delen zooveel doenlijk is?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1892 | | pagina 1