UHIR- B lllfflïfflM lil NR PE s b i I 0 IS I No. I. AC II T-E N-V E E R T I G S T E J A. A R Q A. N G. 1891 I I de groote massa’s gelden als j t aan- j Nationale MiHtia. r— V 4 gekomen Slj het leven inenschen, Alle brieven in te zenden. I Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post t 1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco NIEUW LEVEN» I vrees f willen gooien willen schipperen zulk een vrede is de dood. Dat hebben de Rotterdammer kooplui ook begrepen. Helden, nicht Schafer saszen an der Tafel- runde. In de Maasstad heeft men begrepen, dat de tijd der pourparlers uit moet zijn. En wanneer er gehandeld moet worden, dient men toch de verwarring op te lossen. Daarom is het een gelukkig verschijnsel dat juist ter plaatse waar die verwarring geboren werd, de eerste poging gedaan werd om tot klaarheid te gera ken. Der die Verwirrung sandte, wird sie lösen Nur, wenn sie reif ist, fallt des Schichsals Frucht. Dat de strijd van hen, die in de verwarring geen licht meer zagen, groot moet geweest zijn, blijkt genoegzaam uit den matten, geestdrifc- vrijen toon der Nieuwe Rotterdammer. Natuurlijk, zeer natuurlijk ook van hen die, pa eerst Jan en alleman bijeen getrommeld te I l hebben om te waken voor de vrijheid hunner i consciëntie, nu inzien dat hun krijgers, voor een i deel, krijgers willen zijn en protesteeren tegen het schildwacht spelen. ADVER EENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*;2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waard en daaromtrent te vernemen bij den uitgever. college. Zoo geweldig was de strijd, dat bij de afloop alles op losse schroeven staat. Professor Spruyt constateert nu, dat de libe rale kiesvereenigingen als om strijd de „vrien den van den gezeten werkman", d. z. prof. Spruyt, prof. Buys en J. Versluys c. s., den mond ge snoerd hebben met getrappel en gefluit. Zelfs de Liberale Unie heeft die vrienden niet aan ’t wmord gelaten. Toch hebben die philantropen zich dat alles laten welgevallenmet heilig geduld hebben ze zich de slagen laten welgevallenze waren ook zoo weinige in getal de meeste hunner trawanten waren afwezig gebleven uit vriend schap voor den „gezeten" werkman. Terwille der eenheid hebben ze zich niet vertoond, niet gestemd, niet geredevoerd Maar aan alle lofzangen komt een einde Alles, was besteht 1st wert, dasz es zu Grunde geht. Ook de Unie, de liberale Unie. De vredelievende, ordeminnende en rustzoe- kende liberalisten hebben eindelijk de stap ge waagd Ze hebben een eind gemaakt aan de liberale Unie. BravoEn dat het geschiedde uit liefde voor den gezeten werkman, maakt de scheuring nog indrukwekkender. Niet waar? Vrienden, vader, moeder te verlaten ter wille en ten fa- reure eener heilige zaak, de liefde, liefde voor den werkman, omdat hij gezeten is wie zou zooiets met drooge oogen kunnen aanzien De kooplui van de Rottestad hebben zich eindelijk aangegord ten strijde in grooten ge tale zijn ze opgekomen ter verzamelplaats. En met „verpletterende" meerderheid hebben ze gestemd, nadat een der hunnen het woord had gevoerd ten gunste van den man, wiens grootheid van karakter wedijvert met zijn liefde voor de gezeten lui. Er was maar één woord voerder noodigde vrienden stonden klaar Met geveld geweer, om wraak te nemen over al de reeds genomen besluiten, waarbij ze niet mochten spreken of durfden verschijnen het was een plechtige stemming, waarbij het bestuur werd gedesavoueerd als in een platte] andsgemeenteraad, waar een of geen het voorstel van den Burgemeester bestrijdt, waarna het met algemeene stemmen wordt verworpen. De moedige admiraal uit Attica heeft zich schitterend gewroken op de stokslagen van den Spartaanschen generaal, zegt Spruyt. Van harte wenschen we de overwinnaars ge luk, temeer wijl ze zich zooveel onaangename uren hebben moeten getroosten. Afgewacht hebben ze, toen alles in den brand scheen te Wanneer de lentespruitjes uitbotten dan vallen de oude bladen af. Dit is zoo den loop der natuuren wat vrouw natuur in haar huis houding als regel heeft aangenomen, blijft in van den mensch, van groepen van van het eenig proefhoudend, en daarom meest trekkelijk voorbeeld. „Ich denkc so Was nicht zusammen kann Besteken, thut am besten sich zu lösen!" Ook in het politieke leven. Reeds vroeger hebben we er op gewezen, dat het allegaartje, hetwelk hier te lande dienst doet als liberale partij, een droevig teeken is van verwarring en politieke malaise. Het is toch niet mogelijk om beweging en leven in de staatskaros te krijgen zoolang de partijgenooten, uit vrees van tweedracht en twist te krijgen, bij elkaar gaan zitten en een praatcollege vormen. Zoo’n gezellig allegaartje legt op zijn best getuigenis af van des Nederlanders vredelieven de gezindheid en wie zou met zulk een ge zindheid geen vrede willen hebben4 wanneer het uur der rust was aangebroken Maar vrede: Wanneer er moet gewerkt worden met alle kracht om voor- of achteruit te gaan, ten einde eons uit het moeras of nog dieper er in te ge raken Maar vrede tusschen hen die voorwaarts wil len om in den stroom des tijds te blijven en diegenen welke zich te zeer op hun gemak gevoelen om aan beweging te kunnen denken; een vrede tusschen hen, die recht de zee in en er door willen met hun geloof tot kompas en tusschen hen die uit gebrek aan kompas en uit vrees voor de golven, het lijntje aan wal en het scheepje langs den wal staan en toen er voor hun bezielend woord geen gehoor was te vinden gezwegen hebben ze toen; thuis gebleven zijn ze natuurlijk Uud wirft ihr Alles in ein brennend Hans Und schöpft in ’s lecke Fasz der Danaiden dat doen alleen razenden de vrienden der gezeten luitjes hebben slechts de geschikte ge legenheid afgewacht om te toonen dat een Li berale Unie haar werkkracht overschat, die meent nog iets anders te moeten doen dan wacht te houden in den nacht der ontijden, wanneer de gewetensvrijheid met gevaar be dreigd wordt. Aan het graf van den jongst gestorven afge vaardigde hebben de vrienden een plechtigen en duren eed gezworen Zoo waar als Rotterdam een koopstad is, waar margarine en Amerikaansch spek getui gen van de liefde voor den gezeten werkman Zoo zeker stemmen we den kloekmoedigen koopman Plate. En als van Gilse praat tieve kliek," uw antwoord Radicalen en Socialisten. Tusschen den heer van der Goes en het D. v. N. wordt een strijd gevoerd omtrent het standpunt, dat zij in 'de politiek innemen. In een brief aan genoemd dagblad zegt de heer van der Goes tot den redacteur, dat het gevolg van zijne houding is: „dat uwe partij haast niet wint, en in uwe eigen stad tot een bijna onpresentabel geworden hoopje is geslon ken. Dat de grootere helft van die vroeger het dichtst bij u stonden, u den rug toekeeren, in niet enkel figuurlijken zin, en dat het blad dat gij schrijft bij de nog steeds toonaange vende burgerij zoo geacht is als Asmodée, 'de Nieuwe Gids en Recht voor Allen. Terwijl de arbeiderspartij in Amsterdam uwe fractie en uwe courant kent als halve vrienden, buiten Amsterdam beiden enkel bij naam. Gij zijt het die tusschen twee stoelen woudt gaan zit ten en neerkwamt met een slag die niet deed gelooven aan een groote veerkracht. Want gij hadt reeds lang moeten zegepralen als gij bestemd waart te overwinnen. Anders doen, dan gij deedt, kunt gij niet. Gij hebt getracht de zelfzucht te bekeeren en den haat te verteederen, en de politiek van de bourgeois moreel te maken. De bourgeiosie laat u staan in uw hemd, zij spuwt op u en houdt u voor schurftig." Hij eindigt aldus: „Hoor eens, laat er nu in ’s hemels naam tusschen ons tweeën geen sprake zijn van on handigheid, onbesuisdheid, spelen 'met vuur, misbruik van talenten en zoo voorts, want daar i een aardig handje i van en mijn houding is dan nog wel zoo pluis, want ik kan zeggen tegen de burgerij, j die u en mij die reputatie bezorgt: ik begrijp uw af keer en ik neem den oorlog aanterwijl gij een gezicht moet zetten van Jantje-huilt en zeggen menschen, ik weet niet wat jullie van mij weten, ik heb toch het beste met je voor." Hierop antwoordt het D. v. N. onder anderen „Het bijna niet representabel geworden hoop- vau een „conserva- dan, kiezers van Rotterdam zij wij gelooven er niets van Plate is de vriend van, nu ja, niet van afhan kelijke en domme werklui, maar van den ge zeten werkman de gezeten werkman behoort ook meestal tot de fatsoenlijke klasse dus kiezers uw biljetje ingevuld met den naam van dien vriend der fatsoenlijken. En ten slotte nog een boodschap aan Tak, of liever aan het Kabinet en bloc Geeft nu maar toe, want anders komt er niets van terecht. Uw kieswet is het enfant terrible van alle gezeten lui en werklui En de Kamer ontbinden roept de Rotter dammer^ dat geeft ook al niet. Zoo hebben wij, Rotterdammers, de zaak heel slim overlegd! Wij hebben de lui maar laten redenecren en besluitenMaar op het beslissend oogenblik, toen iedereen meende dat de kieswet al aan genomen was, toen zijn wij, Rotterdammers, gekomen om de spaak in ’t wieltje te steken „Halt Spekbokking Aan den gezeten werkman, aan geheel de partij der liberalen thans de beurt om den over winnaar mit der Licbe Myrten zu bekronen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van artikel 18 der wet van 4 December 1872 {Staatsblad no. 134), de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aanmelden ter Secretarie der gemeente, gele- genheid wordt gegeven tot kostelooze inenting i en lierenting. Sneek, den 3 Januari 1893. De Secretaris BENNEWITZ. hebben wij eenmaal allebei KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 {Staatsblad no. 72), zooals die is gewijzigd bij de wet van 4 April 1892 {Staats- blad no. 56), noodigen bij deze de loteliugen der Nationale Militie van deze gemeente uit, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, zich daartoe voor den Isten Februari a. s. ter ge- meente-secretarie aan te melden. Sneek den 3 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. K E N N I S G E VIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augus tus 18ol {Staatsblad no. 72), zooals die is ge- wijzigd bij die van 4 April 1892 {Staatsblad no. 56), brengen ter openbare kennis dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden in het Gemeen tehuis van Schoterland* te HEERENVEEN, op Woensdag den 11 Januari e. k.des voor- middags ten 11 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Sneek den 23 December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PER S. Er uit met die kampioenen zoo dachten de kooplui uit de Maasstad tenzij ze zich als- nóg willen blijven vergenoegen met den post van Sentinelle aan de poorten van het Geweten. Het heeft strijd gekost om scheiding te ma" ken tusschen vooruit- en achteruitstrevenden en ware Tak’s kieswet niet tusschenbeiden ge komen, dan zou de club het nog niet verder hebben willen brengen dan tot een debating- I L< h I Burgemeester en Wethouders voornoemd I ALMA, OEEKER (OIRAYT. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1