fflHffl £1H ffiOMSBW S.ÏKL IMS- El IIIÏEiffllTIHUII 101)11 DE iDScMimo Eor fls Nationals Ms. No. 7. ACH T-E N-V EERTIQ8TE R G A N G. 1893. RECHTVAARDIGHEID. W O 13 .N D A G dan ook ongenaak- gnat zedelijk ten gronde, omdat hij niet recht- i een lijden van de wieg I overvloed leven, slechts denkende aan aller- BINNENLAND. geen ons Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond „Maatschappelijk Belang" heeft in een adres aan den Minister van Financiën instem ming betuigd met het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Winschoten, in zake de afschaffing van het 5 cents zegelrecht; het beaamt ten volle de billijkheid en noodza kelijkheid van de afschaffing dezer voor handel en nijverheid drukkende en belemmerende be lasting. De Bond meent, in de verschillende door den Minister ingediende belastingwetten een waar borg te zien, dat de Minister gaarne wil mede werken en niets onbeproefd laten om han del en nijverheid uit hunnen kwijnenden toe stand op te heffen. Het comité voor emigratie, gevormd door de hh. Joh. van ’t Lindenhout te Neerbosch, L. R. J. A. Roosmale Nepveu te Doorn, H. Pier son te Zetten, H. A. J. Leembruggen te Zwol le, Jhr. Dr. L. de Geer te Velp en J. H. F. Gangel Csn. te Harderwijk, doet een beroep op aller hulp. Het verwacht alleen hulp in de niet in handen hebben. j in die behoefte voorzien de zelfzucht zal de maatschappelijke nooden vergrooten en zoo zal een jammerende menigte ten slotte de wet sug- gereeren dat er leerplicht voor de conservatie ven naast eetplieht voor de behoeftigen zij. Het is zeker af te keuren om de wanhoop te wapenen met revolvers; maar is dit middel der suggestie niet evenzeer een aansporing tot leerplicht, als het middel der dagbladreporters er van terughoudt Beide middelen zijn revolutionair in aanleg; maar omdat beide elkander neutraliseeren komt er geen leven in het stof. Alleen de armoede, „die onder de burgerklas sen omhoog kankert metgierigen klauw", prik kelt tot denken, eerlijk en nauwgezet. Want laat ons er niet het oog voor sluiten dat „de Ncderlai^dsche staat in volle ontbinding verkeert," tengevolge juist van het zinkend peil der moraliteit, tengevolge van gemis aan eerlijk, nauwgezet denken, tengevolge van onze halfheid. EdochVan sommige waarheden is het niet voldoende overtuigd te worden. Men moet ze gevoelen! Zoo ook gaat het met de rechtvaardigheid! BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek herinneren alle ingezetenen, die in 1874 zijn geboren en zich tot dusver niet voor de Nationale Militie, lichting 1894, hebben doen inschrijven, aan hunne verplich ting, om zich daartoe alsnog aan te geven vóór of uiterlijk op 31 Januari e. k. ter Secretarie dezer gemeente. Sneek, 23 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Sneek, Gelet op de mededeeling van den Landme ter voor den Velddienst te Sneek, gedaan bij zijne missive van 20 Januari jl. Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de gewone kadastrale op- en uitmetingen, voor den dienst 1893, in deze gemeente zullen worden aangevangen op Woensdag 1 Februari e. k. Sneek, 24 Januari 1893. 4 De Burgemeester voornoemd, ALMA. echter tegen de borst stuit, het is aan de andere zijde, dat UIT DE PERS. om te En het beste is naar zijne een aanslag in van wel- Houdt men zich hier niet aan vast, dan verliest men ieder steunpunt, dan is men genoodzaakt om eene volmaakt wh en nauwgezet denken terug te houden en ze in den waan te laten, dat de regeling der gemeen* schap niet zoo verkeerd is, als men wil doen drietal nummers van het Handelsblad een arti- geschiktheid, die door den minister in hetkies- rechtontwerp zijn aangenomen. De grondwetgever heeft willen voorkomen aldus zegt prof. Spruyt dat zij, die niets bezitten, in de gelegenheid zouden zijn langs den weg der belastingheffing hen dat het ongenaakbaar is de kanker vreet voort I middll^om ffit t? V(J’ez?ten- 7 .Illi, minuet, om dit te voorkomen, i totdat de natuur als wet decreteert dat er leer- meening de betaling van een plicht zij voor deze halfslachtigen. ’s Rijks directe belasting als kenmerk De landswetten zullen dergelijke bepalingen sjand aan te nemen. Houdt men ...et opnemen, zoolang de gegoeden nog de macht M i uau is men geuoouzaaKu om eene votmaatt wil- - Maar C1,e nat"ur zelve zal lekeurige fictie als werkelijkheid te stellen. Met net door den minister aangenomen ken- teeken van geschiktheid, kan prof. S. zich wel vereenigen, indien althans aan de voorwaarde van eene eigenhandig geschreven aanvraag om op de kiezerslijst geplaatst te worden, eene ver standige toepassing worde gegeven, waarvoor schrijver een waarborg in de wet zou verlangen De heer S. verklaart zich verder tegen het aannemen der meerderjarigheid als leeftijd der kiesbevoegdheid. De man moet eerst eenige jaren in de maatschappij zijn opgetreden, alvo rens hem zulk een belangrijk recht als het kies recht kan worden toegekend. Hij grondt zich hier op de resultaten van het onderzoek der sterftetafels van de laatste 20 jaren, door prof. Van Pesch vastgesteld, waaruit blijkt dat een stijging van de gemiddelde sterfte bij mannen zich vertoont van het 24ste tot het 27ste jaar. En waaraan - zoo vraagt schrijver zou die meerdere sterfte anders zijn toe te schrijven, dan dat de verzoekingen van het leven voor die jonge mannen te krachtig zijn Daarom wil hij in geen geval het kiesrecht voor het 28ste jaar zien toegekend en zou het zelfs nog veiliger achten, om den leeftijd op 30 jaar te stellen. De toepassing dezer beperking van het kies recht is niet tegen een bepaalde klasse in de maatschappij gericht. Slechts zij behooren ge weerd te worden, die of uit een economisch oogpunt te onzelfstandig, óf wegens hun jeugd te onervaren, óf door eene gebrekkige opvoeding te onkundig zijn. AI)~l EB EENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, ooi eiken regel meer 7 ‘;2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangiijk lager. oerwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. daarmee ook anderen verleidt en versterkt in hun zelfzuchtige neigingen. Het is waar de menschen vergeven eer, wanneer men hen verleidt, dan dat men hun de waarheid zegt. Zij, die het goed hebben naar de wereld, hooren liefst dat al die onrust, 1U staat vereert, is Uan ook al die woelingcn, het gevolg zijn van opruierij. een goed deel, zoo met geheel, daaraan Ook bij hen geldt als bij allen, dat de mensch eigenlijk gezegd bouwt op hoop, dat hij geen andere bezitting heeft dan de hoop deze we reld is in den vollen zin des woords de plaats der hoop. Maar voor die ongelukkigen toch ook Ook zij zouden zoo gaarne zeggen Blijde hoop, wij klemmen ons aan u vast nooit zult ge wijken van ons geloof! Gij en gel van het menschenhart, een hemelsche gave zijt ge voor den mensch In ons leven, tot in ons stervensuur, willen wij voortgaan te ho pen, for ever. Toch kunnen ze dat niet zeggen. Hun leven is voor de minst beklagenswaardigen onder hen werken naar Kaïn’s vloeken voor de overigen een ontberen en tot het graf. Voor allen is het sterven niet zwaarder dan het leven. En wat is nu het gevolg van de eenzijdige voorlichting der leugenpers Dat de burgerij wordt gerustgesteld dat ze mag blijven hopen, wijl de macht van het militaire voldoende zal zijn om de uitspattingen te straffen en te over winnen. Ze blijft in rustige rust verzonken en beseft niet, wil niet beseffen, dat er broeders zijn bij massa, die door haar onrechtvaardigheid lijden en in wanhoop ronddwalen. Hoogstens wordt iets gedaan in eigen omge ving, maar eerlijk en nauwgezet nadenken over de onrechtvaardige wetten, die oorzaak zijn van den ellendigen toestand waarin een deel hunner medemenschen verkeeren waarom zou men het doen Zij, die het weten, kunnen toch spreken van gowetenlooze opruiers en van niets anders. Welnu, de wereld heeft al zoo lang armoede gekend, en het ging toch goedwaarom zou men dan de hand in eigen boezem steken om te zoeken of er ook onrechtvaardigheid te ont dekken zou zijn Men biedt lijdehjken tegenstand, vooral ook met het oog op „Tante’s erfenis." Zelfzucht houdt die lieden er van terug om de maatschap pij eens te bestudeeren vrees voor schade weer houdt hen om aan de misdeelden invloed te geven op de wetgeving, en in hun willoosheid, versterkt door de voorlichting van sommige bladen, noemen ze alle sensatieberichten over dreven en enthousiasme krankzinnigheid. Het is begrijpelijk te verontschuldigen zelfs eenigermate bij lieden die verkeerd worden in gelicht. Ze lezen voor het meerendeel ook geen andere dan eenzijdige bladen. Maar een gruwel is het dat er met dat publiek zoo ge leefd wordtdat het niet gewezen wordt op de scheeve en verrotte toestanden in onze maat schappij of juister, dat de leugenpers zich in spant om die onnadenkenden de oogen te doen sluiten voor al hot gebrekkige, hun van eerlijk vaardig is jegens zich-zeïf. Het is een gruwel wanneer men in onze da gen ziet hoe bijna alle groote bladen zich be ijveren met te verkondigen, dat al het tumult in het Noorden van ons land moet toegeschre ven worden aan opruierij; wat dan zoowat hier op neerkoiht, dat die uitingen van ontevreden heid kunstmatig worden opgewekt en dus on- natuurlijk zijn. Een gruwel omdat het eenzijdigheid ver raadt, waaraan opzet ten grondslag ligt. Wat verlangt men toch van menschen, die gebrek lijden letterlijk aan alles? Moeten zij maar stil blijven bij hun kommervol lijden Welk rechtgeaard mensch vindt het onnatuurlijk wan neer die uitgezogen wezens hun lot moe begin- nen te worden Een huisvader, die vrouw en kinderen ziet lijden van honger en kou, moet wel een hart van steen hebben, moet wel de onnatuurlijkheid j- in eigen persoon zijn, wanneer hij bij den aan- I blik van dat versuffende en wegschreiend gezin I geen zwaard door zijn ziel voelt gaan. En I wanneer hij dan ziet, hoe anderen, leden der maatschappij, waarvan ook hij zich lid rekent, wanneer hij ziet dat die leden der maatschappij in overvloed leven, slechts denkende aan aller lei genietingen wanneer hij ziet hoe die leden der maatschappij liever hun paarden onderhou den, dan zijn diep rampzalig gezin te voorzien van het noodige wanneer die man, door wan hoop en haat gedreven, geweld pleegt, dan is dat volgens die bladen onnatuurlijk, een gevolg van opruiende taal. Wij keuren het geweld af, omdat het verbetering brengt, maar we kunnen het verklaren. Wat ons liet eenzijdig oordeel voortvloeit uit louter zelfzucht. Men beoordeelt die menschen het rechtvaar- digst van welke men niets verlangt. Dat uit bet oog te verliezen is een fout aan beide zij den, waardoor beide partijen revolutionair tegen elkaar optreden maar een vergeeflijke fout is bet bij de bezitlooze klasse die, niet meer we tende waarheen, wanhopig wordt. Maar aan de andere zijde is het een gruwel, omdat het geweld pleegt aan eigen betere aan doeningen, wat noodzakelijk moet leiden tot ze delijk verval. En een gruwel ia het al verder, dat men Deze CO VB AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.—franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Eerlijk en nauwgezet te denken is zeker in onzen tijd een der eerste zedelijke behoeften. Dat de moraliteit in alle klassen onzer maat schappij in zinkenden staat verkeert, is dan ook voor toe te schrijven, dat men niet eerlijk denkt, dat men niet nauwgezet donken wilen daar mee gaat de mensch zedelijk achteruit daar door komt hij ten slotte in strijd, niet alleen niet de wereld, maar ook met zich-zelf, en hij De hoogleeraar dr. C. B. Spruyt heeft in een gelooven. Voor het laatste zijn ze dan ook ongenaak- kel &®wÜd aan de kenmerken van welstand baar, doof. Probeer het niet er in hun tegen woordigheid voor te spreken, dan worden ze hartstochtelijk willoos. Wat wordt er aldus van Het gebrek is dan ook niet te verhelpen de zedelijkheid xxcl geuren, i» uan ook niet te verüelpen om- I ‘j"®7 «cxcblui dat het ongenaakbaar is; de kanker vreet voort I mj ±5^. meening de betaling van zo te 0 t- ;Q jr n ik n e ir vr OEEKER O0URAHT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1