1 IM- IDWRfflllHLlO WOR M •I rm H 0 fflniTnHHlRROISSBWSM i liSfe M No. 11. ACH T»E N-V EER 1893, s I T I MAXIMUMS EN MINIMUMS. 1 teJ 1, J •-/ IT E JB JE£ U -A. JR I. waarmee ze „groo tten - onderwijzer ernstig ge- Alle brieven in te zenden. Cents. Bij abonnement is de prijs -j te vernemen bij iï N Q. de gevolgen der kwaal aantasten maar het euvel zelf laten voortwoekeren, zijn óf een uitvloeisel van naïviteit, óf een uitvlucht van weinig prak- ADI Ell J Eb TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7% C belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. ben gewekt/ Deze CO LEANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco In het Sociaals Weekblad wordt een artikel gewijd aan het schrijven door den districts- schoolopziener en de vier arrondissements-school- opzieners in het district, Leeuwarden aan de hoofden en onderwijzers in dat district. Zooals men weet, zeggen de schoolautoriteiten in hunne missive, dat ambtenaren die onmiddsllijk of mid dellijk steun bieden aan den Soc. Dem. Bond die de omverwerping der bestaande orde met alle hem ten dienste staande geoorloofde of on geoorloofde (vredelievende of gewelddadige) middelen beoogt, zich aan ergerlijke plichts- verzaking schuldig maken en op dien grond tot ontslag zullen worden voorgedragen. Het Soc. IJ eekblad meent, dat het Leeuwar- densche schooltoezicht met het uitvaardigen van deze circulaire zich op een gevaarlijken weg heeft begeven. Dat het schooltoezicht de oo°'en niet kan sluiten voor hetgeen de onderwijzer buiten de schooluren doet, wenscht het blad niet tegen te spreken. Het begrijpt zeer goed dat wanneer een onderwijzer zich buiten de school vergrijpt aan de openbare orde of de goe de zeden, hierin aanleiding kan gelegen zijn tot schorsing of ontslag. Behelsde de circulaire dan ook niet meer dan een waarschuwing aan de onderwijzers, dat ieder die geweld mocht pre diken of aan opstootjes direct of indirect mocht deelnemen, met de mogelijkheid van schorsing of ontslag zou hebben rekening te houden het Weekblad zou haar misschien overbodig maar zeker niet gevaarlijk of verkeerd achten’ De waarschuwing gaat echter heel wat verder. Vo!gens de circulaire is reeds het „onmiddellijk of middellijk steunen van den Soc. Dem. Bond ergerlijke plichtsverzaking en stelten de onder- dan om de wereld te sturen, maar dit is minder erg dan u mot grond mag verwijten, de vrij heid van spreken van te hebben bedreigd en noodeloos wrevel te heb- invloed. En die invloed wordt al grooter, naar mate het maatschappelijk vraagstuk dringender om oplossing vraagt. Want hoe de verschillende geneesmeesters ook denken over deze oplossing, één ding staat vast er dient een middel aangewend om verbroede ring te bewerken tusschen bezitters en niet-be- zitters. Die verbroedering nu, het groote pro bleem, van welks oplossing het zal afhangen of sociale revolutie zal worden voorkomen, ja wor den ondernomen met eenige kans van slagen i wanneer sociale rechtvaardigheid er aan ten grondslag wordt gelegd. En bij die hoogere rechtvaardigheid legt het klassenbelang groot gewicht in de schaal. Im mers, wat ook menschenvrienden mogen onder nemen om hun misdeelde natuurgenooten te ontwikkelen en te veredelen met Toijn-bee ar beid en University-extension, naar onze innige overtuiging is die arbeid bij den aanvang totaal nuttelooshet is de ornamentatie van een ge bouw welks grondslagen geen steek houden en die hoe lang zoo meer ondermijnd worden. Wie mee wil werken aan de verbroedering, benadeelt met die ontpopping der lagere krin gen de eigen bedoelingen, omdat ontwikkeling der kleenon leidt tot toenemende ontevredenheid en den wensch naar gelijkheid in de hand werkt; wat zeker niet de mogelijkheid verhoogt om revolutie te voorkomen. Zeer rationeel uit het oogpunt van klassen belang is dan ook de wensch dezer dagen in ons parlementair „remtoestel" geuit, dat de hoo gere burgerscholen zoo min mogelijk worden opengesteld voor den vierden stand. Wat echter in onze periode van verduistering te verwachten was en wat zoo veelvuldig valt op te merken bij diegenen welke zich aan de sociale kwestie laten gelegen liggen, valt ook in deze bemoeiingen niet te miskennen, name lijk dat men oorzaak en gevolg niet goed van elkaar onderscheidt. In plaats van de oorzaak der maatschappe lijke gebreken na te sporen en te wijzigen, houdt men zich slechts bezig met de gevolgen. Hetzelfde zou men kunnen zeggen van hen, die de sociale kwestie vereenzelvigen met het drankmisbruik. Beteugeling van dat misbruik, totale afschaf fing van het gebruik, is op zichzelf hoogst nut tig en daarom loffelijk het streven van hen, die daartoe meewerken. Wie daarmee echter de sociale vraag wil op lossen, vergist zich deerlijk, omdat men de kwaal bestrijdt in haar gevolgen en niet in de oorzaak, en ook daarom is deze poging ijdel, dat men bij welslagen het zedelijk gehalte van den vierden stand en daarmee diens strijdmacht er door ver hoogt. Klemmender wordt dan de eiseh naar sociale rechtvaardigheid en dringender wordt de be raming van plannen tot hervorming en reorga nisatie van onze maatschappelijke instellingen. Men begrijpe ons goed. Wij juichen de be moeiingen van deze strijders ten zeerste toe, maar voor zoover zij meenen daarmee de kwaal UIT DE PERS. te hebben genezen of verzacht, zal teleurstel- wijzers, die zich daaraan schuldig maken, zich nng het resultaat zyn van hun krachtdadig derhalve bloot aan het gevaar van uit hunne streven. De sociale kwaal zal zich met g. vigheid doen gevoelen naarmate de vierde stand geestelijk en zedelijk zal rijzen, en met te groo ter aandrang zal hij den eisch naar sociale recht vaardigheid doen hooren. j Lapmiddelen als de bovengenoemde, die slechts Binnenhof zouden zetelen belang van ’t algemeen, van faveure van mijnheer X en familie. Het zou niet zeer edelmoedig zijn den ten strijder" zulk een buitenkansje te misgun- nan; wij wenschen dan ook niet mee te doen aan de verdachtmaking, zoo veel in ’t publiek vernomen, dat mijnheer X een volksmenner is uit jacht naar populariteit; of dat mynheer Y voorvechter is uit zelfzucht en mynheer Z’s op treden is toe te schrijven aan eerzucht. Zoo doet het publiek en zij, die, bij ont stentenis van deugdzaam wapentuig, hun partij op de been houden door het publiek op to rui en met inblazing van chronique scandaleuse of met het streven der tegenstanders toe te schrij ven aan het: Ote-toi de la, que je m’y mette. (W il zoo goed zijn voor mij plaats te maken). Toch willen we waarschuwen voor het vaar dat het eigenbelang in dezen kan veroor zaken. Wie vooruit wil op den ladder, heeft steun noodig en waar het geldt de verovering van een kamerzetel dan moet deze hulp gezocht worden onder de kiezers; en wie, met die har telust bezield, uit tellen gaat, loopt groot ge vaar een deel van zijn eerlijkheid te zien af brokkelen, bekoord door de toovermacht van bet stembuscijfer. Eindelijk nog wijzen we op het klassenbe- ang; ook deze factor heeft nog altijd grooten Naar aanleiding van het debat, gevoerd in de Eerste Kamer, is de opmerking gemaakt, dat de heer De Savornin Lohman zijn bezwaren tegen de kiesrecht-ontwerpen zou hebben laten varen. Uit hetgeen de Protestantsche Noord- brabanter het orgaan waarin gedurende de laatste weken zoo hevige oppositie werd gevoerd tegen de Standaard, dr. Kuyper en de ongrond wettigheid der kiesrecht-ontwerpen schrijft, is iets dergelijks nog niet op te maken. Wij laten het slot van het stuk hier volgen: „De minister Tak van Poortvliet maakt zich wat al te gemakkelijk af van de kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand, waarvan de grondwet spreekt. Wie lezen en schrijven kan acht hij geschikt, maar voor den maatschappelijken welstand, ontbreekt elk ken- teeken in de wet. Niet bedeeld te worden is toch evenmin een teeken van welstand als niet onder behandeling van een geneesheer te zijn een teeken van gezondheid genoemd kan wor den. „Het grondwettig bezwaar tegen deze om schrijving mag niet zoo licht geacht worden. Zij, die de uitvoerende wetten der grondwet samenstellen en beoordeelen, hebben in de eer ste plaats toe te zien, dat de grondwet, waar aan zij trouw hebben gezworen, door hen niet verkracht worde. Is h et artikel onuitvoerbaar tisch klassenbelang. Men eindigt met datgene te doen men had moeten beginnen. EdochDat klassenbelang Ais een remstoestel dat zonder ophouden werkt, werkt het prikkelend op het ongeduld van de passagiers die armoe lijden; vermeerdert het de ontevredenheid en de lust naar sociale gelijkheid; terwijl de slijtage zoo oorzaak worden kan, dat het ding zijn diensten weigert op het oogen- blik dat men zou willen stoppen; teugelloos gaat het dan het station voorbij om dood en verderf te bereiden. Zoo geeft het conservatisme met een maxi mum van bezorgdheid op het oogenblik van gevaar, een minimum van veiligheid, ten bewij ze dat de behoudzucht zelden of nooit iets heeft behouden. Zou het ook daarom niet zeer gewenscht zijn een meer practischen machinist aan de ram krak te plaatsen Naarmate de wondeplekken van ons maat schappelijk lichaam zich meer aan het oog ver- toonen en het kreunen en lijden van den pa tiënt meer waarneembaar wordt in die kringen, I welke tot nog toe alle klachten dienaangaande bleven toeschrijven aan zinsbegoocheling met of zonder opzet, naar die mate verheft zich de r koorts in onze samenleving en ziet men de ver schillende apotheken bij dag en nacht geopend ^an neorb die verbroedering kan slechts voor den verkoop van influenzapoeders *en koortspillen. Iedere partij heeft haar particuliere lijst van geneesmiddelen opgemaakt en ijvert er voor dat de gemeenschap die zal gebruiken. Want behalve dat elke partij meent in ’t be- I, zit te zijn van het universeele en probaat af- doende medicijn, ligt in dat ijveren en propa- gandeeren van eigen pharmacopee d. i. de i hjst der genezende kruiden nog buitendien ten grondslag de propaganda in ’t belang der partij. Terwijl zoo verschillende partijen zich voor doen als de partij bij uitnemendheid bij het op lossen van het maatschappelijk vraagstuk, en de stembus zal moeten uitmaken wiens geneesme thode de voorkeur hebben zal, is het begrijpe lijk, dat elk der dokters, gelijk zulks te doen steeds gebruikelijk is, naast het algemeen be lang nog letten moet op het belang zijner partij. Zelfs is bet eigenbelang niet geheel buitenge sloten, en zonder nu het oog op bepaalde per sonen te willen vestigen, meenen wij toch dat er onder die rondtrekkende propagandisten wel worden aangetroffen, die o, zoo gaarne, op het natuurlijk in het de partij en ten wijzers, die zich daaraan schuldig maken, zich betrekking te worden ontslagen. o-rootere he- I .^e aanleiding- tot deze eigenaardige waarschu- i wing heeft men te zoeken inde motie welke in j December jl. te Zwolle werd aangenomen en waarin gezegd wordt dat de soc. dera. partij 1 „niet gelooft aan het geleidelijk ingroeien der bestaande maatschappij in eene socialistische, maar de omverwerping der maatschappelijke orde beoogt met alle haar ten dienste staande wettelijke of onwettelijke, vredelievende of ge welddadige middelen." Het blad meent, dat het schooltoezicht, door zooveel gewicht te hechten aan een motie, wier aanneming den geringen ernst der soc. dem. party hier te lande kenschetst, propaganda maakt voor den Bond. Onderwijzers, die ondanks de- waarschuwing den Bond blijven steunen, maakt men door hen uit hunne betrekking te ontslaan tot martelaren. En zoo men weet, het bloed der martelaren is het zaad der kerk. Na daarop de consequenties te hebben aange duid, waartoe de circulaire moet voeren al tijd volgens het Sociaal Weekblad en aan nemende dat het de schoolopzieners daar niet om te doen is geweest, eindigt de redactie als volgt „Nu willen wij wel aannemen, dat de stellers der circulaire het niet zoo erg hebben bedoeld, maar wij hebben gemeend er met ernst op te moeten wijzen, hoe gevaarlijk de weg is, die men met dergelijke circulaires opgaat. Wij zouden daarom het Leèuwardensche schooltoe zicht wel bescheidenlijk den raad willen geven trek uw circulaire in en zeg dat ge alleen hebt willen waarschuwen, dat een onderwijzer, als opvoeder der jeugd, dubbel voorzichtig moet zijn in zijn uitlatingen, dat hij zich niet moet laten medesleepen dingen te zeggen, die hij niet ver antwoorden kan, en dat het (Overschrijden der grenzen van het behoorlijke eventueel streng zou moeten worden gestraft. Men zal u misschien voor de voeten werpen, dat ge, dit te zeggen, geen circulaire behoefdet in dat men i heid van spreken van OEBK ,Q jè<v.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1