M fflHffl II H1RKMMSSHINT 'MIE MH'ffS- El UÏEIIÏEWIHIill M DE j f MAXIMUMS EN MINIMUMS. No. 13. ACIIT-E N-V EERTIOSTK J A A K, Q A N GF. 1893, 1 W O E A S i) .A. <jJ- Dagen 3- voor~ er voegt, o. v, Alle brieven in te zenden. Uren ’s voor- ’s namidd. ten hunne 1 ting tot den herijk moeten aanbieden en I 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 8 9 10 11 13 15 16 17 18 20 3 5 7 9 11 13 15 17 19 liberale partij er op, dat deze in -1 was vastgeroest l. •r. '8 4 6 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Cents. .Bij abonnement is de prijs -1 J -te vernemen bij ADMERTENTIÊN van voor eiken regel meer 7’/2 belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. 6 Maart I dat verkoopers van nieuwe maten en gewieh- dingen dat de aangevallene in bitterheid wint. '9—12 ven, die in het ramtoestel slechts zien wil een noodzakelijk kwaad, terwijl de oud-liberale par tij, naarmate haar macht begon in te zinken, aanhoudend de hand aan de kruk had, al maar vrees voor derailleeren. Hartverheffend tegenover een partij, die, of schoon nog de machtigste in den lande, geplaagd door spoken en nachtmerries, meer dacht aan zelfbehoud tegenover het zwarte en roode spook beide, dan wel haar kracht te besteden aan den vooruitgang des volks in stoffehjken en geeste- Hartverheffend, naarmate het duidelijker werd dat de liberale partij ontaardde in conservatis me, waardoor ze zich vervreemdde van het volk en zich opsloot in het heiligdom harer begin selen, om daar, als wijlen den Spartaanschen koning Pausanias, den hongerdood te sterven. Natuurlijk waren de Amsterdammer radica len een doorn in het oog der liberalen, omdat deze, op zelfbehoud bedacht, gelijk we boven zeiden, in die afbrekende critiek, en in de daaruit noodzakelijk voortvloeiende verzwak king oer partij slechts het begin van hun ein de zagen. De vrees sloeg tot wanhoop, de wan hoop tot vervolgingswaanzin over, en zoo heb ben de jeugdige radicaaltjes blootgestaan aan een stortvloed van beschuldigingen en verdacht makingen, die op zich-zelf voldoende mochten heeten om iemand met een zenuwachtig tem perament te nopen in zijn schulp te kruipen. Mr. Treub c. s. hebben echter tot hun eere zij het gezegd stand gehouden niet al leen, maar ze zijn voortgegaan met hun afbre kende critiek, daarin gesterkt wellicht dooi de ervaring dat het liberale vaartuig slechts door aanhoudend pompen boven water te houden is. Lu een feit, dat in de liberale annalen onder de curiosa mag gerekend worden, is, dat prof. Cort, van der Linden ten slotte den moed heeft gehad een plan van slooping voor te stellen van het onzeewaardig gebouw, terwijl de Gids, het vademecum der liberale partij, dit" sloopings- plau te belangwekkend heeft gevonden om de liberale partij onkundig van te laten. In plaats van er zich af te wenden met min achting, heeft de redactie het merkwaardig ar tikel niet durven weigeren of wel door de op neming ervan te kennen willen geven, dat ze eerlang wenscht over te stappen en het oude ranke zeekasteel in handen der sloopers wil laten. Toch zal de radicale partij nog een vrij lange periode moeten doorworstelen voor ze met suc ces haar invloed kan aanwenden in de wetge ving. De oude partij, die nog altijd in de groo- te organen de geesten beheerscht, heeft den jeugdigen betweter geducht door elkaar geschud en, te pas of te onpas, aan het Nederlandsche publiek meegedeeld, dat ze er sterk aan twij felt of de eerzuchtige jongeling wel beschikt over een dosis gezond verstand, groot genoeg om tot de middelmaat te mogen gerekend wor den. Wc kunnen de stuipachtige aanvallen van de liberale spinster zeer goed verklaren als een natuurlijk verschijnsel; het is zoo de loop der - wint, Voor de belang- naarmate het verschil in leeftijd tusschen hem hebbenden uit; I Verkoopers van maten en ge wichten. wijk 1 voorwerpen aan het begin der zit- -j... i en wel ongeschonden en in den toestand, waarin zij den eersten ijk hebben ondergaan dat alle geijkte maten en gewichten dit jaar aan den verplichten herijk zijn onderworpen dat de onjuist bevonden gewichten tegen da delijke betaling, volgens een bij Koninklijk be sluit vastgesteld tarief, ten bate van ’s Rijkskas, door den ijker worden gejasteerd dat alleen behoorlijk schoon en drooggemaak te maten en gewichten zullen worden onder zocht dat de gewichten beneden het gram (milli- gram-ge wichten) alleen aan de vaste ijkkanto- ren kunnen worden geverifieerd dat belanghebbenden bij de terugontvangst hunner voorwerpen nauwkeurig dienen toe te zien of deze de wettige merken dragen, daar later een beroep op verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, niet zal ontslaan van rechtsvervolging, en dat deijkplichtigen, die van de voor hen gestelde zitting geen gebruik hebben gemaakt, hunne maten en gewichten ter herijking kun nen aanbieden aan het ijkkantoor aan de Óos- terkade te Leeuwarden, des Dinsdags en Vrij dags van 9—1 uur, tot 1 October dezes jaars. Sneek, den 14 Februari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DEFERS. Het adres der Haagsche heeren tegen het kiesrecht trekt weinig of niet de aandacht in de pers. Een paar bladen wijdden er eenige woorden aan. Wij laten hier volgen wat de Stand, er over schreef. „Het adres van de 68 oud-conservatieven te gen de uitbreiding van het kiesrecht is een laatste stuiptrekking. De heeren zien hun conservatieve wereld wegzinken en uiten nu bij het in vlammen op gaan van hun vroegere heerlijkheid een laatste kreet van tragische smart. Daarvoor nu kunnen we eerbied hebben, ook al doet het ons leed, dat twee ministers uit het vorig kabinet niet gevoelden wat kieschheid tegenover dat ministerieel verleden van hen vorderde. Na echter met den eerbied, die ons voegt dezen bitteren zwanenzang van het oud-conser- vatisme te hebben aangehoord, moet ons toch ééne opmerking van het hart. Groen van Prinsterer heeft reeds vóór veer tig jaren aan deze heeren voorzegd, hoe het -1 ze niet terugkeerden tot de beginselen der Schrift en er niet hun kracht in zochten om betere beginselen onder het volk te verspreiden. Toch hebben ze nooit naar Groen van Prin- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter kennis van de be langhebbenden - dat in dit jaar voor den herijk der maten ^aan zou indien en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd in een der lokalen van het Paleis van Justitie, in orde als volgt Deze CO GRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco en den aanvaller des te grooter is. Welk ouderling wordt niet kregelig wanneer een jongeling hem komt verwijten dat hij van het ware geloof is afgeweken En dat er dan bij den oude een hard woord over de lippen komt, te harder naarmate hij ge voelt dat de jongeling raak geslagen heeft, het is zoo natuurlijk en daarom zoo vergeeflijk. Langzamerhand echter komt daarin verbe tering; de jongeling wordt man, en de grijsaard raakt moer en meer afgeleefdzijn bittere stem ming maakt allengskens plaats voor een gevoel van hulpbehoevendheid, waarin hij den steun van den jongen man zal noodig hebben. Natuurlijk, alles zeer natuurlijk, niet waar? Daarbij komt nog dat de ontbinding onzer maatschappij steeds voortgaat en des grijsaards aandacht begint te trekken. Het zijn dus de omstandigheden die hem nopen om den jongen vooruitstrevenden man gelijk te geven en bij hem steun te gaan zoeken. In de toekomst zal dan ook, als we goed zien, do liberale partij zich b j de radicale laten inlijven, wanneer de laatste althans niet al te ver afwijkt van het oud-liberale regime. Er is dus met groote waarschijnlijkheid de radicale partij op succes te rekenen, maar naarmate die verwachting stelliger vorm aan neemt, wordt het gevaar dreigender dat de ra dicale partij haar levenwekkend beginsel zal ontzinkendat ze uit blijdschap over de victo rie en uit vrees voor verlies van liberale hulp benden in den strijd het „tot hiertoe en niet verder" zal uitspreken. Dat gevaar is meer dan fictief en wanneer het van onzen wil afhing dan zouden we het radicale beginsel vooralsnog weinig zegen willen toebedeeld zien; strijd echter zoowel met de conservatieve formatie der toekomst, als met de sociaal-democratie en daarbij denzelfden helde ren blik op de verkeerde maatschappelijke toe standen dat alles te zamen zal aan de radicale partij nieuwe gezichtspunten, nieuwe wegen openba ren waardoor onze gemeenschap bewaard blijft voor revolutie. Want bij al wat de radicale partij heeft te verduren van liberale zij, voegen we nog, hoe onmeedoogend het ook schijnen moge, de be rispende opmerking, dat de partij, wanneer straks het algemeen kiesrecht ingevoerd is, geen strijd leus in haar vaandel voert, waarmee ze de me nigte zal pakken. Het vigeerende program toch, hoe lang ook, heeft niet dat specifieke, wat men bij andere partijen aantreft; en dat specifieke is toch on misbaar II. gelen. Wanneer men ziet hoe deze partij ont- staan is in de hoofdstad des lands en nog steeds haar hoofdmacht, haar grootste macht, aldaar moet zoeken, dan ligt de gevolgtrekking voor lijken zin de hand, dat deze jeugdige partij haar ontstaan heeft te danken aan den drang der omstandig heden. De slachtoffers der sociale quaestie vindt men, met enkele uitzonderingen, bijéénvergaderd in de sloppen en steegjes eener groote stad; M anneer het aantal van die ongelukkigen langzamerhand grooter wordt,— wat door jonger •oogen het best wordt opgemerkt dan komt men tot nadenken over do oorzaken dier toe nemende ellende en de oplossing van die vraag, hoe deze ook zij, brengt met zich af keuring van het oud regimie. 4 L- Zo° is te Amsterdam langzamerhand do par tij ontstaan, welke zich de radicale noemt. Reeds in de jaren van den schoolstrijd, heeft zij er meermalen de aandacht der liberalen op gevestigd, dat er concentratie van krachten noo dig is om strijd te voeren tegen een anderen vijand den honger ze heeft het gevoeld on de liberale partij er op gewezen, dat de sociale quaestie meer naar voren is gedrongen en in haar kolossale beteekenis het clericalisme als tot een fan tasmagorie in de hoofden van oudgediende libe- r - lust hebben behouden tijdverdrijf eens een op te peuzelen. Ze ging verder nog. In de schoolquaestie wees ze de 1” haar beginsel langzamerhand on, gelijk zulks bij roestende beginselen gebrui- •kelijK is, niet meer de kracht der bezieling bezat, waarvan de toekomst eener partij afhan kelijk'is. Maar buitendien wees ze de liberalen er op, hoe immoreel deze handelden met zich te verzetten tegen den wensoh van een steeds grooter wordend deel der natie, door het begin sel der vrijheid zoo streng te handhaven, “dat het den zwakkere maakt tot slaaf van den sterkere. Onder de meerdere punten welke de radicale Partij in de liberale staatkunde met een vraag- teeken gemerkt heeft, komt nog voor het kies- rechtvraagstuk. De radicale partij ontdekte in den liberalen wjbel, en vooral bij de verkondigers van dien hijbelcatechismus, zooveel dogmatische kou en Willigheid, dat ze met recht mocht vragen, hoe een partij met zulke versteende leerstellingen zich nog „de liberale" durfde noemen. Het was hartverheffend, ten aanschouwe van den gestadigen achteruitgang der liberale partij een sprankje van de oude geestdrift te zien herle- N g I vijand tot nul gereduceerd heeft, talen, die uit de dagen hunner jeugd nog den i om zoo bij wijze van clericaaltje te schillen en I’ I* 13 9 ie at w n v /i« 4 3 1 3/16 16 4 4 1 I I n I V n n SLEEKER IH K A V n V) «auuvuueuu ue nami aa radicale partij, het trappen en vertrap- remmende, in gestadige pen in onze maatschappij moede, heeft zich geconstitueerd, ten einde do helsche macht der zelfzucht tekeer te gaan met voorzorgsmaatre-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1