rm SIKHS- I UKifflWIHLM M I'E G! W 11 iS r a No. 19 HET PROEFWERK 1893. I I W O Ill o <a en op UIT DE PERS. ;cr >r- -V al nd, nt- ?e- i ten m- zal ci- I m- I ti- Ni I Jr. I kt de I iz. I aar len L. M. Nog een groepje verdient vermelding onder de groep van non volwmus het zijn de fijn proevers, die gesteld zijn op groote afwisseling van gerechten en diensvolgens op groote tus- schenruimten van dezelfde gerechten. Naar hun gevoelen hebben we nog zoo kort, De Stand, wijdt een enkel woord aan ’t ver slag door de afdeelingen van de Tweede Ka mer uitgebracht over de kiesrechtontwerpen, maar feitelijk alleen om te zeggen dat er niets in staat en ook niets in kon staan dat niet reeds gezegd is. ’t Is een repetitie van hetgeen dagbladen, tijdschriften en sprekers hebben gezegd. Alleen een schoone vorm, een gelukkige formuleering zou het in teressant kunnen maken, maar ook dat is het geval niet. „Belang boezemen dan eigenlijk ook alleen de nota’s in, die bij het verslag gevoerd zijn, aldus besluit het blad. Minder nog die van mr. Levy, wiens nota weinig anders doet dan nogmaals de bedenkin gen formuleeren, die tegen het grondwettig ka rakter van de ingediende voorstellen zijn opge worpen. Maar wel die van den heer Schepel, die er protest tegen aanteekent, dat Zuid- en Noord- Holland saam twee vijfden van de Kamerleden kiezen, en blijkbaar voor de andere provinciën meer invloed cischt. En bovenal die van den heer Vrolik, die het stelsel van de cumulatieve stemming aanbeveelt, zoodat een zeker aantal kiezers drie, anderen twee en weer anderen slechts éen stem zouden uitbrengen. Dit laatste stelsel is, gelijk men weet, reeds zit er veel billijks in. Jammer slechts, dat in Engeland, waar dat stelsel ten deele gold, de oppositie er tegen zoo I hevig is geworden, dat onder de leus „one man l one vote11, Gladstone, zich reeds opmaakt om het af te schaffen." Ook in de Prov. Gr. Ct. wordt een korte be- een plechtig oogenblik zal het zijn, wanneer Tak voor de golvende lijnen van de sterftetafel staande en aangegrepen door het memento mori, coute qui coute de periode van gisting moet ontraadselen; een plechtig oogenblik temeer, als men bedenkt dat het leven, op zichzelf een raadsel, in dit geval door een raadsel of rebus wordt bepaald cn dat alleen het vinden der oplossing hot raadselachtig leven verlengen kan. De lijvige rapportbundel draagt o. i. voor een groot deel het karakter van essays on tacties. Niet de vraag dus met welk recht onthou den we het kiesrecht, maar de vraag de slagboom moet omhoogzoo niet, dan wordt hij door dringen verbroken hoevelen of hoe weinigen zullen we doorlaten „Wie kan honig van zijdewormen verkrijgen Maar er zijn gelukkig bijen ook, en volgens de verslagen hebben ze hun best gedaan om het spinrag te verstoren cn de vliegjes door te laten. Als een warme luchtstroom, die den winter zijn vertrek aankondig!, trekt de milde geest hunner adviezen door het verslag; het is de voorj aarsluw te, die herleven doet en hoop geeft betere dagen. Gelijk soms luwte lente spelt In langen wintertijd, Heeft zich het voorgevoel gemeld En droom en hart geleid Naar ’s levens heerlijkheid. recht. Naar hun gevoelen is er geen hulp noodig ze kunnen ’t alleen wel, waar men het volk bij roepen wil. Best mogelijk maar neen, we spreken niet van ijdelheidaan ijdelheid gelooven we niet immers wie is beter in staat over werkkracht te oordeelen dan de werkman zelf Maar een weinig hulp als drijfkracht bijvoor beeld waretoch niet absoluut overbodig, naar we meenen. Met allen eerbied voor uw talenten, zij het gezegd, dat we sinds lang vragen om meerdere gelijkheid, ook in het recht, ook voor de wet- Onze eeuw spoedt ten einde de beschaving en ontwikkeling nemen toe. Welnu, toenemen de beschaving vordert toenemen in gelijkheid, en nog steeds zijn de rozen niet geplukt die reeds aan het begin dezer eeuw beloofd zijn. Waarschijnlijk hebben we hier te doen met de vrienden van rust en warmte par excellence; wee hem, die er kwaad van denkt. Wat bij hen heethebben is hebben, dat heet bij het volk der kleenen krijgen is de kunst. Zij zijn alzoo de geestverwanten van het om stemrecht roepende volk beiden vechten voor materiëele belangen en aan bijzaken is het te wijten dat ze elkaar bestrijden een zeer na tuurlijk verschijnseldoor luttele bijzaken im mers worden vrienden niet zelden gezworen vijanden Al verder zien we leden die aandringen op grondwetsherziening, bevreesd als ze zijn dat de voorstellen ongrondwettig ziju. Geplaatst voor de keus grondwetsherziening of tegengaan van kiesrechtuitbreiding, valt hun voorkeur natuurlijk op het eerste maar dus doende krijgen ze het andere er bij op den koop. Het is zeker prijselijk dat er voorzichtig gehandeld wordteen mensch kan niet te voor zichtig zijn, vooral waar het een grondwet geldt. Maar grondwetsartikelen, die zich laten uit rekken en naar willekeur langer of korter ge maakt kunnen worden, zoodat de een zegt dat de voorstellen naar de maat zijn en de ander beweert dat ze te lang zijn zulke grondwets artikelen missen toch het ernstig karakter, waar door eed en consciëntie den mensch vastpakken en zijn overtuiging kristalliseeren. Nog vallen „eenige" leden in ’t oog, die den leeftijdsgrens willen omhoog schuiven ja het i heeft er den schijn van dat de voorstellen van Tak juist het grootst gevaar loopen in die gis- tingsperiode. Het is een gissing, maar niet zonder grond, dat de sterftetafels van prof, van Pesch een conditio sine qua non zullen stellen aan de voorstellen. Alvorens te leven, dus ken- nismaking met de vergankelijkheid het heeft I wel iets van de inwijding des vrijmetselaarsI Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. schouwing gewijd aan het verslag der Tweede Kamer nopens de kiesrechtontwe-rpen. In drie hoofdpunten splitst het blad de opmerkingen en wel: 1. de omvang der regeling; 2. haar bestaan baarheid met de grondwet3. hare gevolgen. Wat het eerste punt betreft blijft do redactie bij de reeds dadelijk door haar uitgesproken meening, dat ook de gemeenteraadsverkiezingen bij deze gelegenheid belmoren te worden gere geld en de Kamers althans bekend dienen te zijn met de voornemens der regeering in deze. Het tweede punt, de bestaanbaarheid met de grondwet, weegt blijkbaar bij haar niet zwaar. Tegenover de bedenkingen van sommigen o. a. van den heer Levy stelt zij de opvatting van vele anderen. Trouwens dat de ontwerpen op deze klip zullen stranden is niet te verwachten, ook niet blijkens het verslag. Het derde punt is ook in het oog van de Prov. Gr. Ct. blijkbaar het meest belangrijke. Zij wijst op de vele hooggaande bedenkingen tegen de voorgedragen regeling aangevoerd. Zelfs wordt de vraag opgeworpen, of de grond slagen onzer staatkundige en maatschappelijke instellingen, of de constitutioneele monarchie e.i het eigendomsrecht op den duur tegen de ge volgen der uitbreiding bestand zullen zijn „Hot heeft in de afdeelingen naar ’t blad doet opmerken niet ontbroken aan protesten van „vele andere leden" tegen dit pessimisme. En inderdaad geldt hier niet eenigermate het woord van Scherer on redoute l'avenir parce- qu'on idealise le passé Men vreest de toe komst, omdat men het verledene te schoon kleurt. Is het dan nu ahes goud wat er blinkt in de inrichting van ons staatsbestuur Al wijsheid wat wij te zien krijgen van onze kiezerskeur- bende Al rechtvaardigheid wat ons te gemoet treedt uit onze wetgeving en onze toestanden? Het verslag wijst op de langdurige handhaving van onevenredig zwaar op de minvermogenden, drukkende belastingen, op de regeling van. het dienstbodencontract, op het taaie leven der plaats vervanging, als zoovele bewijzen, dat ook de censuskiezers de volmaaktheid niet in pacht hebben. Er zouden er meer zijn bij te brengen. Maar bovendien ons komt het voor dat met betrekking tot de voorgedragen kiesrechtregeling van toepassing is wat de commissie voor de grondwetsherziening van 1848 schreef van de vervanging der getrapte verkiezingen door de rechtstreeksche„het is de vraag niet moer of rechtstreeksche verkiezing de beste vorm zij, het is de vraag of thans een andere vorm mo gelijk zij." ,,Gelijdelv/ke“ ontwikkeling is de telkens her haalde uitroep der angstigen van aanleg. En zij wijzen dan op Engeland. Maar zij vergeten, dat zij zelve de geleidelijke ontwikkeling heb ben onmogelijk gemaakt door haar tegen te hou den, toen het voor haar de rechte tijd was en dat zij haar willen nu het voor haar te laat is. Zij vergeten, dat de geleidelijke ontwikkeling in Engeland reeds voor een vierde eeuw is be gonnen, terwijl wij in een halve eeuw niets heb ben gedaan. Dat maakt dat wij thans op een maal veel sneller moeten gaan dan elders noo dig was. Maar a qui la faute? „Onopgeloste kwesties laten het staatsbestuur niet met rust. Dat bewijst de kiesrechtuitbrei- in 1878 ook door ons aanbevolen, en metterdaad ding van 1887. Daarom moet thans het kies- - - recht worden geregeld-voor goed. De voorge- j stelde regeling doet dit en het is hare beste aan- beveling. Zij zal ons geenszins brengen in het I beloofde land, maar ons evenmin van slechtere conditie maken. En wat zij wèl zal doen, is de kans vermeerderen, dat de belangen van al le lagen der bevolking worden in het oog ge vat in gelijke mate. Als daad van rechtvaardig- ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. I heeft de revue gepasseerd en is aan den be- i I werker en eigenaar teruggezonden met streepjes I en haaltjes en hier en daar met een streep of i I een haal er onder. te kort, geleden uitbreiding gehad van ’t kies- J, Het is met dit voorloopig verslag gegaan als -, j- I met zooveel zijner voorgangers. De een vindt I I het te zoet, de ander te zout, en dan zijn er I ook onder de proevers die het gebak alleszins I smakelijk vinden maar tot die categorie be- I hoeren slechts weinige ennatuurlijk, niet I waar, zijn er ook die er maar eens aan gero- I ken hebben omdat ze niet belust zijn op jj gebak van saucysebrood. We zouden deze I leden van onze wetgevende vergadering wel I tot de vegetariërs willen rekenen en er dan de I waarschuwing aan toevoegen, in de ijdelheid I onzer verwachting dat ze ons schrijven eens I wilden inzien, dat vegetarianisme volgens dr. I Snijders in de Vragen des Tijds leidt tot wa- I terzucht, bloedarmoede en een vroegtijdig I sterven. u Om met deze laatsten te beginnen, keeren I we dan onze reeks om, en dan valt van deze I onthouders al dadelijk iets goeds te zeggen. I Ze noemen het voorstel ontijdig, wijl we een I regentschap hebben. Alzoo, niet uit eigenbe- I lang, maar terwille van het hoogste, scharen I ze zich om de vorstin. Is het niet of we aan het tooneel van The- resia worden herinnerd Ja wel, de Hongaren I riepen als het ten minste waar mag zijn I Moriamur pro rege nostro (Laten wij sterven voor onze Koningin.) En dit bezwaar geldt, zooals men weet, nog I tot ’98. Indien deze wakkere „Hongaren" in ’t gelijk I worden gesteld door de Kamermeerderheid, en jL. dus uitbreiding der volksrechten onvereenigbaar I is met den bestaanden regeeringstoestand, dan I zullen we wellicht moeilijke tijden doorleven, I omdat het den voorstanders van die uitbreiding I voor een alternatief stelt En daartoe uit te lokken is zeker niet de I bedoeling geweest. Het heeft zoo den schijn alsof men het denk- beeld van een firma wil opwekken, welker le den voor eikaars belangen wederzijds w’enschen op te treden wanneer nu het volk tot de stem bus werd toegelaten, aldus onze voorzichtige vrienden was een aanval op ons medelid niet onwaarschijnlijk. En het is ons als hoorden we weer de woor den van voor honderd jaar uit „de rechten ynn den mensch" over la force publique. Cette force est done instituée pour l’avantage de tous et non pour l’utilité particuliere de ceux aux- quelles elle est confiée. Hetwelk overgezet lui den zou met het oog op onze quaestie Vriendenmonarch en parlement zijn inge steld ten voordeele van gansch het volk. Zoo lang de meerderheid die handhaaft, moet gij mee handhavenmaar nimmer moogt ge u te- I gen den wensch der meerderheid verzetten dat zou revolutionair zijn. - KAN jg-Sa^ES «ass^ïï [C- 0’ in- en, I at. ■nfl I ■«- g 101' xe-j EL, >vr. .EM or te res te ter, ide te te te tje na uk an 38,“ ige-1 (Tat mmtï h k immssmw sa I ■'&V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1