■WE ffl fff WfflSSMHr Sffi. MMS- ffl 1D1ERMM1D 10011 DE No. 23. A. C II T-E N-V EERTIQSTE J A R Q A N Q, en. VREES EN HOOP. !n; die Ier IR9.1 SI WOEilN^JOAC^ 32 .^I A 7k R CT. D, BINNENLAND. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, Alle brieven in te zenden. we over En daarvoor blijft onze dank aan Tak’s kies wet, die de mannen van stavast naar dè koord joeg. )I. rt. m- H. igd Deze CO UR A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post f 1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco Te Amsterdam is plotseling overleden, terwijl hij ter jaarvergadering zijner vennootschap in „Eensgezindheid" was, de heer G. A. Heineken, opzichter en sedert 1868 directeur der zoo zeer bloeiende Heinekens bierbrouwerij-maatschap pij. Hij is 52 jaren oud. Van 1871 tot 1877 was hij raadslid der gemeente Amsterdam. Het Centrum verneemt dat op Donderdag aanstaande de gedenksteen voor Alberdingk Thijm in den gevel van diens huis op den N.-Z. Voorburgwal te Amsterdam onthuld wordt. Prof. De Rijk, van Hageveld, zal daarbij de feestrede houden. Staten, van de gemeentebesturen eene opgave gevraagd van a. het^ aantal kiezers blijkens de 'J“A kiezerslijsten; b. het UIT D E PERS. In de Midd. Ct. wordt de Zwolsche sociaal democratische motie, naar aanleiding waarvan ons waarschijnlijk een geruchtmakend politiek proces te wachten staat, van naderbij bezien. Die motie luidde „De sociaal-democratische partij is een revo lutionaire partij, omdat zij zich plaatst op het standpunt, dat alleen afschaffing van het privaat bezit een einde kan maken aan de wanverhou dingen. Voor het proletariaat is een duurzame verbetering op den grondslag der tegenwoordi ge maatschappij niet mogelijk. De taktiekder sociaal-democratische partij is verder een revo lutionaire, omdat zij niet gelooft aan het gelei delijk ingroeien der bestaande maatschappij in een socialistische, maar de omverwerping der bestaande maatschappelijke orde beoogt, met alle haar ten dienste staande onwettelijke of wettelijke, vredelievende of gewelddadige mid delen." Voor de strafrechtelijke beoordeelingen zal het naar het oordeel van den schrijver, zeker een punt van gewicht worden, dat de motie spreekt van de S.-D. partij, niet van den S.-D. bond. Eveneens dat zij naar haren vorm slechts eene mededeeling is, geen artikel van een pro gram, geene betuiging van adhaesie, allerminst eene verbintenis. Wat er in gezegd wordt krijgt alleen beteekenis door de personen, die het zeggen, en door de omstandigheden, waar onder het gezegd wordt. Nemen wij echter de motie, zooals zij bedoeld schijnt te zijn, als een uiting van gangbare meepingen in den kring der S.-D. partij. Dan is zij waarschijnlijk een taktische poging van de heethoofden in haar midden, om de meer zachtzinnigen te dwingen mee te gaan of heen te gaan; een toeleg, die vermoedelijk door de zachtzinnigen verijdeld is met het beroep op den platonischen vorm der motie. Daarentegen zal de strafvervolging bedoelde taktiek in de hand werken. Zij zal den leiders der beweging de keuze laten tusschen het verkleinen van de beteekenis der motie met uitzicht op vrijspraak, of het uitspreken en toelichten der ware be doeling met gevaar van veroordeeling. Het eerste staat feitelijk met uittreding gelijk; het zal door de heethoofden als verraad aan de be ginselen gebrandmerkt worden. Eventueele ver oordeelden, daarentegen, martelaren voor de goede zaak, zullen aan invloed winnen, gelijk indertijd de heer Domela Nieuwenhuis zijn tij delijk overwicht voor een goed deel aan de hem opgelegde straf te danken had. De schr. gaat daarna den inhoud der motie na en constateert, aan het einde van zijne ana lyse gekomen, als resultaat van zijn onderzoek, dat de motie niet schittert door duidelijkheid en klaarheiddat zij bevestigt wat hij steeds om trent de nevelen in de hoofden der s. d. leiders heeft verondersteld; en eindelijk, dat de vrije openbare discussie over deze motie voor den in vloed harer stellers gevaarlijker is, dan hunne gevangenzetting. Een aantal sollicitanten vervoegen zich nog dagelijks bij den Minister van Justitie, om be noemd te worden tot inspecteur bij ’s rijks poli tie. Daaronder zijn er velen, die in superieure betrekking jarenlang bij de gemeentepolitie zijn werkzaam geweest. Elf plaatsen zijn vacant. Daarvoor hebben zich aangemeld ruim 300 personen. De jaarwedde is minimum f 900 maximum f 1400. aantal personen die in 1893 het kiesrecht voor de Tweede Kamer hebben erlangd 1. krachtens art. 16, 2, krachtens art. 1c der kieswetc. het aantal personen, die wegens genoten onderstand van de .kiezerslijst voor de Tweede Kamer bij de herziening in dit jaar zijn weggelaten. Verder is verzocht: Een afschrift van de kiezerslijst voor de Tweede Kamer over 1890 en een afschrift van de voorloopig vastgestelde lijst voor 1893 met opgaaf van het beroep der kiezers. ie i Zoo gaat dan gowoonlijk de rolmachine ach teruit, wanneer hoop zijn misdadig plan heeft verraden door naar het koord te grijpen. En eenmaal achterwaarts rollende, wordt vrees i duizelig, angstig, benauwd en maakt er een eind aan, door zijn eind los te laten en hoop bij te springen. Wanneer we tot staving van bovenstaande draaihistorie een terugblik werpen in de we reldgeschiedenis, dan valt allereerst het oog op het tijdperk, dat in ’87 werd afgesloten na een kwart eeuw tobbens, toen eindelijk de ka trol, door de nachtmerrie van vrees met ver dubbelde kracht aangegrepen, achteruit rolde. Sedert dat oogenblik was er geen eind aan het nood- en angstgeschrei, en toen ’91 in het land was en hoop een veelbelovend program ter ontwikkeling aanbood, ja, toen sprong vrees bij, om aan het achteruitrollen althans een eind te maken. Pas echter hebben ze het zoover gebracht dat we weer zullen vooruitrollen, of daar is al weer dat miserabel deftige angstgeschrei: „het dui zelt mij". Weer zal de machine stille staan terwille van gehallucineerden. Nog vóór we aan ’t rollen gaan, worden reeds plannen beraamd en intrigues gesmeed om hoop, voor de toekomst te fnuiken. De jongelui uit de gistingsperiode, de kerels met gezonde knuisten, de hulptroepen van hoop wil men buitensluiten. Gij jeugd, zoo luidt de redeneering, met uw idealen, uw hoop, uwkracht, de idealen kweeken kracht gij met uw opbor relende levenskracht, zijt onbruikbaar, gevaarlijk aan de Nederduitsche staatsmachine, die slechts vier omwentelingen maakt in een eeuw of een in de vijf en twintig jaar. Maar kom terug wanneer ge de drie kruis jes achter den rug hebt; wanneer ge liever spreekt over illusies dan over idealenwanneer ge een weinig levenszat zijt geworden en wijs, want levenszat en wijs verhouden zich tot malkander als de oude voering tot het oude kleed wanneer ge het den hoogwijzen en levenszatten Salomo hebt leeren nazeggenalles is ijdelheid Waarde en veelbelovende jongelingsschap, kom dan binnen de palen en grijp mee aan, met de eene hand aan de koorde der hoop en met de andere aan het eind dat onze vingeren omklemd houden. Idealisme is noodlottig voor ons menschen, die al duizelen bij de gedachte, dat we door de dagelijksche beweging der aarde door het heel al rondvliegen met een snelheid, zoo verbazend, dat de arme hersenen in onzen schedel rond dansen den Boheemschen rondedans. Terwijl we dit alles overwegen, kunnen niet anders dan ons ten zeerste verblijden Tak’s hoopvol aangrijpen. We rollen vrij zeker achteruit; het zij zoo. Voor den zetel van den heer Oppedijk in de Tweede Kamer voor Harlingen zal vermoe delijk van ant-rev. zijde mr Th. Heemskerk worden gesteld. Van radicale zijde is, naar de Tel. meldt, aau mr. M. W. E. Treub de candi- datuur aangeboden. Den 24en dezer maand zal laatstgenoemde in Harlingen een spreek beurt vervullen. De plaatselijke liberale kiesvereeniging te Harlingen heeft den heer A. Bonman gecandi- deerd, inspecteur der registratie aldaar. Van soc. democratische zijde wordt de candi- datuur H. J. Poutsma, thans te Utrecht in de gevangenis, aangeraden. De 3e jaargang van den Almanak der Neder- landsche Posterijen 1893 is verschenen. De heer W. Huisman Jr. is met de redactie belast. Het portret van wijlen den heer O. W. baron Sweerts de Landac Wijborgh, dir. van ’t post kantoor te Rotterdam is tegenover den titel ge plaatst. Mede is een afbeelding opgenomen van het raadhuis en postkantoor te Sneek. Deze jaargang is uitgebreider dan de vorige. Er is een alphabetisch overzicht bij gevoegd van de benoemde ambtenaren in Nederland en een ranglijst der ambtenaren bij den post- en telegraafdienst in Ned. O.-Indie. ADVELTEN TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Naar uit Den Haag wordt gemeld begrijpt men niet waar het verhaal dat de heer Have- laar als opvolger zou optreden van den heer Hofstede zijn oorsprong aan dankt. Hij staat geheel buiten het vak. De Arnh. Ct. heeft ook de vraag gesteld, waar de heer Havelaar de noodige bekwaam heid en ondervinding zou hebben verkregen om aan ’t hoofd van dezen tak van dienst te staan. Het Vad. noemt harerzijds als opvolger den heer L. C. baron van der Eeltz, inspecteur te Arnhem. liefderijk te verplegen of ge- Maar daarna komen we in de omgekeerde be- in verband met de wetsontwerpen tot regeling’ nneer zenit vrpns vnnr -xvan het kiesrecht door Instnlionl-nmci en en duizelen reeds bij voorbaat roepen: het te katrol eens wordt geroerddaarvoor zal vrees nilirvzxlx gC| ïrtH. Ck. lAt/L cl I WC1 zorSea- 1 voorloopig vastgestelde In de natuurkunde wordt gesproken van een stelsel van krachten, die aan het lichaam een draaiende beweging geven. Wanneer namelijk twee krachten evenwijdig aan elkaar werken, maar in tegengestelde richting on niet in het zelfde punt aangrijpen, gaat het voorwerp draai en onder den invloed van deze twee krachten. Men noemt zulk een stelsel „een koppel van krachten." Eendracht maakt macht is het beginsel en de leus van zulk een koppel, ze werken samen met het voor beiden geldend doel draaien. Een koppel van krachten, maar verre van eendrachtig, is het tweetal bovengenoemd: Vrees en hoop. Zij vormen het beeld van een onderling ver deeld gezin, waarin de huisvader, de spil, door de bezorgde huismoeder naar rechts en door de spes patriae naar links wordt gericht, zonder dat een der beide bedoelingen verwezenlijkt wordt, daar de spil roerloos blijft onder de te genstrijdige, elkaar opheffende werkingen. Of waarin Benjamin, de oogappel en twistappel, door de vrees der moeder en de verwachting van den vader wordt geschommeld in tegenge stelde richting, een proces, dat Benjamin roer loos en stijf maakt, en op Benjamin den indruk teweeg brengt, dat hij de spil is waarom alles moet draaien en waardoor alles stil wordt gezet; de katrol die zich niet beweegt wanneer aan beide einden van het touw met dezelfde kracht getrokken wordt. In de evolutie der tijden heeft dit koppel nooit gemankeerd. Zoodra de hoop op iets beters dan het be staande aanpakte aan het eene eind, stond de vrees voor gevaar gereed om aan het andere eind te grijpen. De hoop, met de bedoeling om de logge ma chine der menschenmaatschappij aan ’t draaien te krijgen de vrees, gejaagd door de zucht om het draaien te voorkomen. Beiden hun best doende om onder „Jan en alleman" hulp te werven. Maar hoogst zelden zijn beider hulptroepen even sterk en blijft de mallemolen stil staan. Meestal is vrees het sterkst, wat tengevolge beeft, dat er in plaats van ontwikkeling inwik- keling volgt. In beide gevallen, hetzij de as stil blijft dan vel achteruit gaat, is hoop teleurgesteld en vrees niet gekalmeerd, omdat de stilstand reeds duidt op achteruitgang, wat al even nadeelig werkt op den zielstoestand van vrees als voor uitgang. Vrees lijdt namelijk aan hallucinaties en is Met den ouderdom komen de gebreken en 1 bet past aan de jongeren om hun zielszieke ouderen zacht en I rust te stellen, wanneer ze uit vrees voor draai- weging. Hoofdzaak is, dat de half vastgeroes- van bet kiesrecht, door tusschenkomst van Ged. duizelt mij. C8X' Km 1 4 I 2 '4 '4 te 1. t. - e, - hem gou- te iien» [om* ;r te ,a te s KI- iske Uit- ihui* met a. - 3i te r de OEEKER CftIRAV tail iwv UUU1 tUöOUUtJHKUUlSL van urea. 2 '2 3 bij de minste beweging duizelig.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1